Juris Umbraško: "Rīgas Zeļļu mājas spēles notiks Arēnā, Salaspilī un DSN"
"Mana pieredze trenēšanā nesākās ar darbu Igaunijas klubos. Vasarās strādāju ar bērniem un jauniešiem. Piemēram, 2002.-2004. gadā dzimušie audzēkņi vēl nespēlē profesionālā līmenī, bet pievienojušies studentu komandām," sarunā ar Sportacentrs.com teica basketbola kluba "Rīgas Zeļļi" galvenais treneris Juris Umbraško.
Umbraško dinastija Latvijas groza bumbā atstājusi dažādas pēdas. Jura tēvs Vitālijs bija vīriešu valstsvienības fiziskās sagatavotības treneris “EuroBasket 2001” finālturnīrā Turcijā, kur latvieši pirmo reizi kopš 1939. gada iekļuva labāko komandu astoņniekā.
Juris vairāk nekā 15 gadus – ar pārtraukumu – bija profesionāls basketbolists (1998-2015). Pēc karjeras sākuma “bročos” un pāris sezonām Maskavas CSKA viņš pārstāvēja Latvijas un Ukrainas komandas, bet pēdējos četrus gadus aizstāvēja Rakveres “Tarvas” krāsas.
Igaunijas periods izstiepās gandrīz desmit gadu garumā – Umbraško gadu nostrādāja robežpilsētā Valgā/Valkā, savukārt vēlāk četras sezonas bija “Tarvas” galvenais treneris. Lielākie panākumi – 2016.gadā ar Valgu iekļūts Igaunijas kausa “Final 4”, savukārt 2020. gada decembrī Rakverē spēlēts šī turnīra finālā.
“Rakverē sāku strādāt brīdī, kad komanda atradās trešajā divīzijā. Pirmajās divās sezonās bija tikai viens uzdevums – izcīnīt pirmo vietu, lai pakāptos līmeni augstāk. Nebijām fārmkluba attiecībās ar kādu no lielajiem klubiem, tādēļ ceļu līdz “Pafbet” līgai nācās izlauzt pašu spēkiem.”
Daudzi LBL treneri jūnijā, jūlijā un augustā bija aizņemti vīriešu izlasē, taču Umbraško vasara izvērtās citāda. “Valstsvienības darbā nepiedalījos, jo “Zeļļiem” bija atšķirīga pirmssezonas programma nekā citiem klubiem. Sākām trenēties 1. jūlijā.”
Komanda ilgu laiku nebija pilnā sastāvā, jo Francis Lācis un Zigmārs Raimo pārstāvēja Latvijas izlases 3x3 basketbolā. “Zinājām, ka puiši piedalīsies 3x3 turnīros. Meklējām risinājumus, kā attīstīt džekus, kuri spēlēs kopā ar Franci un Zigmāru. Veidojām treniņprocesu, lai visi varētu saspēlēties.”
Kā notika puišu iesaiste treniņprocesā? “Franci un Zigmāru iesaistījām nestandarta taktiskajos treniņos – attālināti parādot viņiem video un mūsu spēles zīmējumu. Sagatavojām viņus teorētiski, lai iestrādes varētu pārbaudīt praksē.”
“Zeļļu” sastāvā vēl iespējamas izmaiņas un papildinājumi, atzīst Umbraško. “Sezona turpinās 10 mēnešus – komplektācija ir procesā. Laika gaitā lemsim par iespējamiem papildinājumiem no ārzemēm. Gruzīnu spēlētājs ir jaunais spēlētājs, kuru vēl jāattīsta.”
Komandā ir latvieši, kuri pērn spēlēja ārzemēs, kā arī pārnācēji no citiem Latvijas klubiem. “Jaunie spēlētāji Juris Vītols, Toms Skuja un Dāvids Vīksne atrodas “Future Sports Group” paspārnē. Pārējiem spēlētājiem ir citi aģenti, bet vairākiem spēlētājiem tādu nemaz nav.”
Kā veicies Latvijas spēlētāju ieinteresēšanā? “Vietējo spēlētāju piesaiste ir ilgstošs process. Viens un tas pats spēlētājs var iespēlēties vienā komandā, bet citā ne. Ja sadarbība neizdodas, var notikt izmaiņas. Kā rāda Latvijas izlases pieredze, situācija var mainīties pusotra mēneša laikā.”
Umbraško ir strādājis iepriekšējās četrās “Pafbet” Latvijas un Igaunijas līgas sezonās, bet šī būs viņa pirmā iespēja pabeigt pilnu ciklu kā galvenajam trenerim. Pirmā sezona tika apturēta 2020. gada 12. martā, nākamajā sezonā Latvijas un Igaunijas klubi tikās vienīgi “Final 6” turnīrā, savukārt pēdējos divus gadus treneris bija Artūra Visocka-Rubeņa asistents.
“Liepājā ieguvu labu pieredzi. Pirmā sezona kalpoja kā ieskriešanās, otrajā jau bija labi rezultāti. Kopā augām un attīstījāmies. Ziemā iekļuvām “Užavas” kausa finālā, savukārt pavasarī sekoja bronzas finišs Latvijas čempionātā.”
Umbraško pirmais treneris bija tēvs, savukārt vēlāk viņš nonāca dažādu speciālistu rokās. “Septiņdesmit devītie nedaudz patrenējās pie Imanta Pļaviņa, vairāk – pie (LBL pirmā čempiona) nesen mūžībā aizgājušā Anatolija Konstantinova. Vēlāk nāca Valdis Valters, Harijs Grots, Jānis Zeltiņš, Nikolajs Bolvačovs.”
“Vēl esot spēlētājam un sākot trenera gaitas, veidojās koleģiālas attiecības ar dažādu valstu treneriem, tai skaitā ukraiņiem, amerikāņiem un grieķiem. Jaunākā pieredze – darbs kopā ar Artūru Visocki-Rubeni un Arvi Stecki, sieviešu treneriem Rūdolfu Rozīti un Ģirtu Splīti.”
“Rīgas Zeļļi” trenējas Daugavas kreisajā krastā, bet mājas spēles aizvadīs labajā krastā. “Mūsu enkura vieta ir biznesa augstskola “Turība”. Izveidojusies laba sadarbība ar augstskolas īpašnieku, Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītāju Aigaru Rostovski, kā arī basketbola kluba “Turība” direktoru Jāni Vecrinku.”
Galvaspilsētas sporta zāļu noslogojums ir tāds, ka Latvijas un Igaunijas līgas mājas spēles tiks uzņemtas vismaz trīs dažādās vietās. “Piecas spēles notiks Rīgas arēnā. Vairākas reizes uzņemsim pretiniekus Salaspils sporta namā un Daugavas sporta namā. Olimpiskajā sporta centrā trenējas VEF, Latvijas Universitāte, “Prometey”, spēlē TTT un rindā stāv citi sporta veidi.”
Līgums ar Umbraško noslēgts uz trīs sezonām.
? Basketbola ballīte!
— Rīgas Zeļļi (@RigasZelli) September 20, 2023
30. septembrī "Arēnā Rīga" aizvadīsim 1. oficiālo maču, un ar 1 biļeti varēsi apmeklēt 2 spēles!
16:00, @BcPrometey - Viimsi
18:00, @RalfsEilands koncerts
19:00, Zeļļi - Keila
19:45, @kugrens standup
Pirmās 500 biļetes maksā 10€: https://t.co/fCm2VcqxR4 pic.twitter.com/mqfsdKKS2r
Izmantotie resursi:
https://sportacentrs.com/basketbols...
[+] [-]
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
[+] [-]
Par vefu - no vienas puses varēja saprast, labāk uzspēlēt pilnās lauku zālēs, nevis pustukšā DSN vai tukšā Arēnā.. bet kopumā mārketinga/fanu bāzes ziņā viņi ir purvā jau nez cik gadus, tas gan.
[+] [-]
Žēl, ka nav ielikti stiprāki pretinieki abām komandām (VEF, Kalev, vai LV otrā ešelona klubi), bet nu cerams, ka uz kādu citu sapāroto Arēnas spēli tādi būs..
[+] [-]
Trijās vietas spēlēt mājas spēles, tas nav nopietni...
[+] [-]
+1 [+] [-]
Tie kas kliedz par klubu bez mājvietas - tak tikko vēl šis klubs neeksistēja, brīnīties par mājas zāles neesamību nav pamata + runāt par kkādu fanu kustību arī nav pamata. Tāpat braucot uz Salaspili pat īsti nesaproti, ka izbrauc ārpus Rīgas, varbūt 1km starp abu pilsētu robežām.
[+] [-]
-2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
+3 [+] [-]
+3 [+] [-]
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
-4 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]