Layout: current: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1063, Did:0, useCase: 3

Autors: Guntis Keisels

Kā stiprināt krusteniskās saites

Latvijas basketbola balvas Gada cerība’2016 ieguvējs Rihards Lomažs pagarinājis to Latvijas basketbolistu sarakstu, kuru karjeras iespaidojis smags savainojums – ceļgala krustenisko saišu plīsums. Sagadīšanās vai likumsakarība? Un – kas darāms, lai mazinātu savainojumu risku? Uz šiem jautājumiem atbildes palīdz rast Latvijas Basketbola savienības medicīnas konsultante sporta ārste Sandra Rozenštoka.

BIEŽĀK NEKĀ KĀDREIZ?  Lai salīdzinājums būtu korekts, vajadzīga precīza statistika, bet par seno un pat neseno pagātni tādas nav. Toties tagad plaša rezonanse ir katram gadījumam. Bezkaislīgā statistika liecina, ka situācija Latvijā neatšķiras no Eiropas vai ASV.

SADURSMĒS VAI BEZKONTAKTA SITUĀCIJĀS? Eiropā 40-45 procentos gadījumu problēmas rodas kontaktsituācijās, bet ASV šis skaitlis ir mazāks – apmēram 30%. Iespējams, tā izpaužas atšķirība spēles stilā.

RISKA FAKTORI. Muskuļu disbalanss: ja augšstilba priekšējais četrgalvainais muskulis ir stiprāks vai garāks par divgalvaino aizmugurē – hamstringu, tas velk uz priekšu, veicinot ceļgala saišu pārslodzi.

Iekšējo pievilcējmuskuļu vājums salīdzinot ar ārējo pusi.

Meitenēm savainojuma risks krasi pieaug pārejas vecumā, kad sākas hormonālās izmaiņas, jo estrogens saites padara trauslākas un muskuļa cīpslas neelastīgākas.

Ģenētika – ka krusteniskās saites ir īsākas, plānākas, tievākas, trauslākas.

Neslīdošās apavu zoles – nestandarta situācijas, kas no spēlētājiem prasa nestandarta kustības, pēda “pielīmējas” grīdai, bet ķermenis pēc inerces turpina kustību uz priekšu, pārslogojot saites.

VAI TRAUMA LIECINA PAR SLIKTU SAGATAVOTĪBU? Nē. Pat izcila fiziskā sagatavotība un visprofesionālāk veiktā profilakse nedod 100% garantiju, ka saites izturēs lielu pārslodzi.

PROFILAKSE. KO VARI DARĪT PATS(I)?

Regulāri stiepties – izpildīt elementārus vingrojumus gan katrā treniņā, gan pēc treniņa vakarā mājās.

Iemācīties pareizi skriet – “taisot vaļā” ceļgalus, pareizi pārnesot ķermeņa svaru.

Iemācīties pareizi pacelties pirkstgalos, pareizi atsperties un pēc lēciena piezemēties uz pirkstgaliem, nevis pēdas ārmalas.

Pareizi veikti pietupieni, izklupieni, soļu vingrinājumi. Pietupjoties ceļgalam jāskatās turpat, kur skatās purngals; ja kāja izvērsta, arī celim jābūt izvērstam.

Ļoti svarīgi ir ielikt pareizus pamatus līdz astoņiem deviņiem gadiem, kamēr veidojas nosacījuma refleksi.

KO VAR DARĪT TRENERI?

Pirms būvēt māju – mācīt basketbola gudrības, pareizi ielikt pamatus – iemācīt bērniem pareizi kustēties, pārvietoties pa laukumu.

Konsekventi pievērst uzmanību bērnu kustību kultūrai un prast pārliecinoši izstāstīt, kāpēc vajadzīgi apnicīgie vingrinājumi, motivējot viņus darboties ar izpratni.

KO VAR PALĪDZĒT LBS? Latvijas basketbola izlašu dalībnieku tradicionālā veselības pārbaužu programma papildināta ar īpašiem testiem, krājot informāciju par kustību kvalitāti, locītavu stabilitāti. Sistemātiski diagnosticējot un laikus pamanot problēmas, ir iespēja pievērst pastiprinātu uzmanību profilaksei. Piedāvājam un nodrošinām iespējas gan traumu ārstēšanai un rehabilitācijai, gan profilaksei un fiziskās sagatavotības uzlabošanai.


Par konkursa "Pasmaidīsim kopā" 2016.gada sezonas galveno varoni tika atzīta BJBS "Rīga/Jugla" trenere Daiga Jansone
Gata Šļūkas zīmējums

VEF LJBL Talantu nedēļa: pasmaidīsim kopā!

Mūsu cienījamie un jaukie treneri ne tikai prot iemācīt pareizi driblēt, trāpīgi mest un vērpt kombinācijas basketbola laukumā, bet arī dara to interesanti un atraktīvi, savas domas ietērpjot oriģinālos izteicienos. Iesūti sava trenera spožāko izteicienu un karikatūrists Gatis Šļūka uzzīmēs efektīgākās frāzes autoru!
Saldus basketbolistes: piecas uzvaras Somijā.
Foto bksaldus

Saldus basketbolistes uzvar savā pirmajā starptautiskajā turnīrā

Saldus basketbolistes trenera Pētera Višneviča vadībā no 20.-22. janvārim piedalījās starptautiskajā jauniešu basketbola turnīrā Helsinku priekšpilsētā Vantā. Iespēju iegūt starptautisko spēļu pieredzi Saldus meiteņu komandai nodrošināja pilsētas sporta skolā basketbolista gaitas sākušais valstsvienības kapteinis Jānis Blūms un uzņēmums Norplast.
VEF LJBL ikdiena: sportiska spriedze un emocijas.
Foto: Roualds Vambuts

Jaunatnes Basketbola līgai sākas septītais olimpiskais cikls

1992.gada 12.decembrī pēc pasaules čempiona Valda Valtera iniciatīvas nodibināta SIA „Latvijas Jaunatnes basketbola līga”, kas 1992./1993. gada sezonā izspēlēja pirmo čempionātu. Šogad - 25. sezonā - VEF LJBL turnīrā piedalās septiņas reizes lielāks jauno basketbolistu un iesaistīto komandu skaits nekā startēja debijas gadā. Sveiciens jubilejā visiem esošajiem un bijušajiem Jaunatnes līgas dalībniekiem un darbiniekiem!