Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1038, Did:0, useCase: 3

LJBL direktors: Molten kauss ir laba iespēja mācīties gan spēlētājām, gan tiesnešiem

LJBL direktors: Molten kauss ir laba iespēja mācīties gan spēlētājām, gan tiesnešiem
Uzbrūk Molten kausa izcīņas U16 grupas turnīra vērtīgākā spēlētāja Marta Bergmane (7.).
Foto: Romualds Vambuts

 Swedbank Latvijas Jaunatnes basketbola līgas rīkotais meiteņu komandu turnīru Molten kauss trijos gados izaudzis gan kvantitatīvi, gan kvalitatīvi, šogad sapulcēdams cienījamu sabiedrību no sešām valstīm, kā arī izpelnīdamies dalībnieku komplimentus par labo sportisko un organizatorisko līmeni. Uz turnīra gaitā sakrātajiem jautājumiem basket.lv lūdza atbildēt Molten kauss galveno rīkotāju - Swedbank LJBL direktoru Ediju Eglīti.

 

Tribīnēs dažbrīd bija dzirdama neizpratne par vecuma grupāmkāpēc jāsacenšas ar gados vecākām vai jaunākām pretiniecēm, nevis tiek spētās tādās pat grupās, kā LJBL čempionātā. Kas noteica tieši šādu sadalījumu?

Apstākļi un loģika. Ņemot vērā kopējo sacensību kalendāru, sporta zāļu pieejamību un iespējas izmitināt komandas, varam atļauties spēlēt četrās vecuma grupās – divās nedēļas nogalēs pa divām. Gribējām aptvert visu Jaunatnes līgas dalībnieču spektru, no visjaunākajām dalībniecēm līdz vispieredzējušākajām. Tāpēc solis ik pa diviem gadiem ir loģisks. Sporta skolas varēja jau laikus izšķirties starp vairākām iespējām. Piemēram, varēja visus labākos spēkus koncentrēt vienā komandā, varēja pieteikt divas spēkos līdzīgas vai atšķirīgas vienības utt.

Dažām komandām vienā dienā trīs spēles – vai nebija par daudz?

Gribējām ļaut spēlēt visiem, kas pieteicās un lielais dalībnieku skaits radīja likumsakarīgas problēmas, veidojot spēļu kalendāru. Kādai komandai tas bija labāks, kādai ne tik labs. Tāpat, kā tas ir līdzīgos turnīros ārzemēs. Piekrītu, ka trīs spēles dienā nav īsti labi, taču jāņem vērā, ka turnīrā spēļu laiks bija saīsināts. Turklāt šādā pārbaudes turnīrā treneriem ir iespēja sabalansēt slodzi tā, lai labākās netiktu pārslogotas un rezervistēm būtu spēļu prakse. Bija komandas, īpaši mazajās grupās, kuru treneri manevrēja ļoti veiksmīgi. Protams, to grūti izdarīt, ja gribas uzvarēt par katru cenu.

Šogad tika sasniegts komandu rekordskaits – 60 vienības, tai skaitā 14 ārzemnieces no piecām valstīm. Mērķis augt vēl tālāk?

Gribētos sabalansēt augstu sportisko līmeni, prestižu un iespējas nodrošināt labu rīkošanas kvalitāti. Ārzemju komandu atsaucība iepriecināja, jo atbrauca komandas, kuras netika uzrunātas caur tiešajiem kontaktiem. Tas nozīmē, ka ir pieprasījums pēc turnīra šajā gadalaikā.

Runā, ka ārzemju komandām spēļu grafiks bija izdevīgāks...

Savā ziņā bija, jo viešņas lielākoties dzīvoja spēļu vietās un starp spēlēm varēja atpūsties labāk, nekā rīdzinieces vai jūrmalnieces. Tiesa, kalendāra projekts komandām tika aizsūtīts laikus un dažām treneri izmantoja iespēju to pakoriģēt. Kaut kādas manevra iespējas tomēr bija, komandu intereses centāmies ievērot, cik vien varējām.

Internetā izvērsusies diskusija par turnīra labākajām spēlētājām. Kā tika izraudzītas laureātes?

Pajautājām labāko komandu treneru viedokli par savām meitenēm. Šādu balvu piešķiršana vienmēr ir subjektīva un katram ir iespēja pie savas taisnības turēties zobiem un nagiem. Bet sava loģika ir saskatāma jebkurā lēmumā. Piemēram, Kate Krēsliņa patiešām piedalījās tikai finālspēlē, bet tieši viņas ieguldījums bija izšķirošs, lai tā izvērstos tik kvalitatīva un interesanta.

Taču Molten kauss nav turnīrs, kurā notiek cīņa par superbalvām. Galvenais ieguvums ir kvalitatīvu spēļu prakse. Taustāmās lietas –  Molten bumbas, Mārtiņa beķerejas kliņģeri, SIA Zelčs sagādātie kausi – ir tikai piedeva.

Iepriecināja pilnās tribīnes. Tikai žēl, ka no tām skanēja ne tikai uzmundrinājuma vārdi basketbolistēm, bet arī daža nepieklājīga replika, kas tika adresēta tiesnešiem...

Turnīra laikā pieredzi krāja ne tikai spēlētājas – arī tiesneši, jo Molten kausam ir nozīmīga vieta viņu apmācības programmā. Gan jaunāko grupu (U12 un U14) spēlēs nodarbinātos LJBL kategorijas tiesnešus, gan vecākajās grupās (U16 un U19) strādājušos, starp kuriem bija arī LBL2 un LSBL spēles vadījuši soģi, vērtēja Basketbola savienības Tiesnešu komisijas pieredzējušie pārstāvji. Bija gan kļūdu analīze, gan ieteikumi, un šādas apmācības efekts būs jūtams jau sezonas otrajā daļā. Protams, no malas allaž gribas, lai viss izdodas perfekti. Tomēr pieļauju, ka pat visniknākie kritiķi paši savulaik nav piedzimuši ar visām prasmēm, ko ieguvuši dzīves laikā un aicinu mazliet iecietīgāk izturēties pret kļūmēm, kādas laukumā gadījās visiem. Mācāmies.

Kāds būs Molten kauss’2013?

Izanalizēsim gan paveikto, gan nepaveikto un centīsimies, lai viss izdotos vēl labāk. Ideāli būtu, ja katrā grupā spēlētu pa 12 labām komandām, bet pagaidām neesam gatavi atteikt kādām gribētājām. Domāsim, kā sabalansēt vēlmes ar iespējām.

Liels paldies turnīra atbalstītājiem - Molten, Rīgas Domes Izglītības, Kultūras un Sporta departamentam, AS Swedbank, Mārtiņa Beķereja, BJBS Rīga un SIA Zelch.