Kam tiks FIBA labvēlība?
Aizvadītās nedēļas sestdienā kļuva zināmas pēdējās divas komandas, kuras sportiskā ceļā ieguva tiesības spēlēt 2010. gada pasaules basketbola čempionātā Turcijā.
Tagad darbiņš Starptautiskās basketbola federācijas (FIBA) darboņiem. Tieši viņi izvēlēsies un 15. decembrī Stambulā nosauks tās četras komandas, kuras iegūs „brīvbiļetes” uz Turcijas čempionātu.
Lai arī šāda „wild card” dalīšana ir ļoti diskutējams un strīdīgs jautājums, FIBA atšķirībā no FIFA un UEFA ar dažādu priekšrocību dalīšanu nomināli spēcīgākajiem nav īpaši skopojušies. Šāda „brīvbiļešu” dalīšanas praksi pasaules čempionātos FIBA aizsāka pirms 2006. gada čempionāta Japānā, kad dalībkomandu skaits tika palielināts no 16 uz 24. Toreiz trīs vietas atradās Eiropas komandām – Turcijai, Itālijai un Serbijai, bet viena Amerikai – Puertoriko. Šoreiz situācija ir nedaudz citādāka, jo mājnieki ir Eiropas komanda, līdz ar to lielākas izredzes ir citu kontinentu pārstāvjiem. Paraudzīsimies, kas ir reālākie pretendenti uz šīm četrām vietām.
Lielākās izredzes ir Eiropas komandām. Labas izredzes iekļūt laimīgo pulciņā ir Krievijai. Kā nekā 2007. gada kontinenta čempioni un pirmā komanda, kas palika aiz svītras starp Eiropas komandām. Turklāt pluss var būt Andreja Kiriļenko faktors. Liels pluss ir arī Vācijai. Šogad komanda demonstrēja pietiekami labu sniegumu, turklāt Dirka Novicka faktors būtu galvenais vāciešu trumpis. Domājas, ka ar to varētu pietikt. Tāpat starp favorītiem no Vecā kontinenta noteikti jāmin arī Lietuva. Šogad ierindā nebija vairāki līderi, taču ar viņiem ierindā leiši jau būtu pavisam cits spēks. Starp pārējām Eiropas komandām īstu pretendentu atrast ir grūti. Diezin vai ar dažiem labiem mačiem savā laukumā un 9. vietu būs pietiekami, lai „wild card” tiktu Polijai. Noteikti pievilcīga „prece” nav ne Maķedonija, ne Bulgārija, ne Izraēla, ne Latvija. Olimpisko spēļu tuvums var iedot nelielu cerību Lielbritānijai. Šogad čempionātā briti nebija nemaz tik bezcerīgi un Londonas spēļu saimniekiem var krist arī laimīgā loze. No uz finālturnīru netikušajiem paliek vēl Itālija. Tas būtu jau par traki, ja itāļiem tiktu tādas priekšrocības. Kaut gan no FIBA var sagaidīt dažādus brīnumus.
Nākamais pēc ranga ir Amerikas kontinents. Visi galvenie favorīti jau ir tikuši uz Turciju. Diezgan reālas iespējas varētu būt Dominikas Republikai, kura palika pirmā uz svītras un ar pāris NBA vīriem ierindā iekaroja līdzjutēju simpātijas. Dominikāņi varētu būt interesanta un Eiropā gaužām maz pazīstama komanda. Minimālas izredzes paliek Urugvajai. Pārējo komandu izredzes līdzinātās nullei.
Viena vieta varētu tikt arī Āzijai. Reālākā pretendente ir Āzijas čempionātā 4. vietā palikusī Libāna. Vairākas reizes pasaules čempionātos uzspēlējušās Japāna un Dienvidkoreja šogad ierindojās pārāk zemās vietās, lai pretendētu uz braucienu uz Turciju.
Neliels cerību stariņš ir arī Āfrikai. Tiesa Āfrikas izlašu sniegums neizraisa īpašu basketbola līdzjutēju interesi. Ja nu tomēr Melnajam kontinentam tiks viena vieta, tad to varētu aizņemt (ranga secībā) – Kamerūna, Nigērija vai Senegāla.
Okeānijai papildus vietas vienkārši nepienākas, jo visas (vai pareizāk abas) šī reģiona čempionāta dalībnieces jau ir kvalificējušās čempionātam.
Reālākie varianti „Wild card” piešķiršanai (ranga secībā)
Eiropa (2 vietas) + Amerika (1 vieta) + Āzija vai Āfrika (1 vieta)
Eiropa (3 vietas) + Amerika (1 vieta)
Galvenie pretendenti uz „Wild card” vietām pa kontinentiem (ranga secībā)
Eiropa – Krievija, Vācija, Lietuva, Polija (?), Lielbritānija (?), Itālija (?)
Amerika – Dominikānas Republika, Urugvaja (?)
Āzija – Libāna, Taivāna (?), Dienvidkoreja (?), Japāna (?)
Āfrika – Kamerūna, Nigērija, Senegāla (?)
2010. gada pasaules čempionāta dalībnieces
Eiropa – Spānija, Serbija, Grieķija, Slovēnija, Francija, Horvātija, Turcija
Amerika – ASV, Brazīlija, Puertoriko, Argentīna, Kanāda
Āzija – Irāna, Ķīna, Jordānija
Āfrika – Angola, Kotdivuāra, Tunisija
Okeānija – Jaunzēlande, Austrālija
+3 [+] [-]
[+] [-]
-2 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+4 [+] [-]
+3 [+] [-]
-1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]