2008. gads: Mārtiņa un Sašas zīmē
Mārtiņš Pļaviņš un Aleksandrs Samoilovs – daudzi piekritīs, ka pludmales volejbols 2008. gadā mums saistās ar abiem šiem jaunekļiem. Šādu godu abi nepārptotami aizvadītajā gadā arī pelnījuši. 2008. gada apskatā par "bīču", par abiem varoņiem un arī par daudz ko citu.
Olimpiskie riņķi…
Neapšaubāmi, ka aizvadītais 2008. gads Latvijas pludmales volejbolam bijis ļoti veiksmīgs. Mārtiņa Pļaviņa un Aleksandra Samoilova starti Pasaules kausa posmos, pelnot punktus Olimpiskajam reitingam un abu jaunekļu vēlākie rezultāti Pekinā palikuši sirdī ik vienam, kurš sevi sauc par sporta līdzjutēju – tātad arī lasa šīs rindas. Par devīto vietu Olimpiskajās spēlēs priecātos ik viens sportists, kurš aizbraucis uz Olimpiādi. Mārtiņš un Saša daudziem ļāva notraukt saviļņojuma asaras pēc grandiozās uzvaras pār nākamajiem Olimpiskajiem čempioniem – Todu Rodžersu un Filu Dalhauzeru, savā debijas spēlē Pekinā. Arī turpmāko turnīra gaitu var vērtēt kā ļoti veiksmīgu – abi pludmales volejbola standartiem jaunie puikas, kā viņus var atļauties dēvēt lielākā daļa daudz pieredzējušākie pretinieki, savās pirmajās Olimpiskajās spēlēs spēja šokēt visu pasauli un ieguva 9. vietu. Jāpiemin, ka līdz šādam rezultātam jaunākie Olimpiskā „bīča” turnīra dalībnieki nonākuši pa ceļu, kur daudzi neticēs – Bulduru pludmales smiltis ir vieta, kur Saša ar Mārtiņu sastopami no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Abi ir no valsts, kurā pagaidām nav nevienas (!) slēgtās pludmales volejbola halles.
Jau sezonas laikā ar vien vairāk sāka klīst runas, ka Mārtiņam ar Sašu šī varētu būt pēdējā kopēja sezona pludmales volejbolā. Vai to varam uzskatīt par prieka vēsti vai bēdām? Grūti spriest arī šo rindu autoram, taču raksturu nesaderība un ne visai labās attiecības (arī ne īpaši sliktās) ārpus laukuma abiem likušas vismaz uz laiku pašķirties. Jau sezonas beigu daļā abi pāris turnīrus nospēlēja atsevišķi – Mārtiņš ar Tomu Šmēdiņu, bet Saša ar Ruslanu Sorokinu.
Dzirdētas runas, ka nākamajā gadā Mārtiņš plāno spēlēt kopā ar savu komandas biedru klasiskajā volejbolā – Lauri Iecelnieku, bet Saša ar Ruslanu Sorokinu.
Rūgtums sirdīs noteikti palicis mūsu labākajam dāmu „bīča” duetam Ingunai Minusai un Inesei Jursonei. Olimpiāde meitenēm palika rokas stiepiena attālumā, lai arī Inguna ar savu darbu, kas ieguldīts iepriekšējo gadu laikā, noteikti bija pelnījusi aizbraukt uz Pekinu. Neliels mierinājums abām ir izcīnītās bronzas medaļas Eiropas čempionātā - pirmo reizi Latvijas vēsturē. Izskatās, ka abas nav metušas plintes krūmos (smiltīs?) un arī 2009. gadā viņas redzēsim plecu pie pleca vienā tīkla pusē.
Pasaulē dominē brazīlieši, Olimpiādē uzvar ASV dueti
Pludmales volejbola tendences joprojām nav mainījušās. Pasaulē joprojām tajā dominē Brazīlija. Pasaules ranga pirmajā desmitniekā atrodami veseli trīs (!) šīs valsts dueti. Nedaudz „pievilkuši” vācieši – Pasaules ranga desmitniekā divi dueti. Tāpat par sevi ik pa laikam 2008. gadā atgādināja arī „lielo, vareno” valstu - Ķīnas, ASV un Krievijas „bīčisti”.
Dāmu konkurencē Brazīlijas dominance bijusi vēl iespaidīgāka. Pasaules ranga pirmajā desmitniekā atrodami pieci (!) šīs valsts dāmu „bīča” dueti. Brazīlietēm uz papēžiem min ASV un Ķīnas „smilšu lauvenes”.
Sezonas svarīgākajā turnīrā – Pekinas Olimpiskajās spēlēs brazīlieši tomēr bija spiesti palikt ar „gariem deguniem”. Zelta medaļu „banku” savāca ASV dueti – vīriem jau pieminētie Rodžerss / Dalhauzers, bet dāmām – Volša / Meja Trianore.
Kas vēl bez Pļaviņa / Samoilova un Minusas / Jursones?
Mūsu olimpiādes varoņi Pļaviņš / Samoilovs 2008. gada beigās ar vien biežāk redzami dažādu aptauju nominantu sarakstos, tāpat šur tur dzirdami arī Minusas un Jursones uzvārdi, taču kas nāks aiz viņiem.
Finansiāla rakstura problēmu dēļ no lielās „bīča” skatuves nedaudz nokāpuši brāļi Toms un Jānis Šmēdiņi. Sezonas startā viņi uzspēlēja pāris Pasaules kausa posmos, taču tas arī viss. Ak, jā – Eiropas U-23 čempionātā izcīnīta piektā vieta, par, kuru gan pašiem īpaša prieka nebija, gribējās ko vairāk. Vīru Pasaules kausa posmu kvalifikācijas turnīros startēja, arī ar īpašu „neatlaidību” apveltītie, brāļi Jānis un Mārtiņš Freidenfeldi un Klāvs Zaļkalns ar Jāni Rudzīti. Ne vienam, ne otram no šiem duetiem gan ne reizi neizdevās iekļūta kāda no Pasaules kausa posma pamatturnīriem.
Rodas jautājums – kas tad seko pēc Mārtiņa un Sašas? Nedaudz sasparojušās vien mūsu jaunietes – Lauras Avenas un Ilzes Liepiņlauskas izcīnīto piekto vietu Eiropas U-18 čempionātā un Anetes Krastiņas / Zitas Freidenfeldes dueta 9. vietu Pasaules U-19 čempionātā noteikti varam uzskatīt par panākumiem. Ņemot vērā, ka pludmales volejbola popularitāte vietējā mērogā pēdējo gadu laikā strauji augusi, gribētos cerēt, ka arī rezultātiem starptautiskajā arēnā nākotnē nevajadzētu izpalikt. Cik lielus robus ārpus valsts robežām braukt gribētāju maciņos iecirtīs globālā finansu krīze, redzēsim… Vīru saimē jaunie talanti, laikam būs jāmeklē kāpās, jo aiz Pļaviņa un Samoilova platajiem pleciem nevienu pagaidām neredz.
Vietējā skatuve…
Latvijas čempionāti šosezon organizatorus pārsteidza ar rekordskaitu dalībnieku kā sieviešu, tā vīriešu posmos. Ja dāmu konkurencē palika ierastie trīs turnīri, tad vīriem tādu bija jau pieci – neliels, bet tomēr solītis uz priekšu. Laika apstākļi arī šajā vasarā (līdzīgi kā iepriekšējā) lielo skaitu spēlēt gribētājus nepriecēja. Ar labiem laika apstākļiem atmiņā palicis vien pēc skaita trešais Latvijas čempionāta posms kungiem (jūlija beigās), kad pirmo reizi mūžā (vai pēdējo?) pamatturnīra garšu kā spēlētājs sajuta arī šī raksta autors.
Organizatoriskā ziņā vietējā čempionāta posmi tuvu ideālam, neliels rūgtums gan palicis par vienu no posmiem, kurā saķeršanās ar principiālajiem tiesnešiem piedzīvoja viens no atraktīvākajiem Latvijas „bīča” duetiem vietējos turnīros – Andris Krūmiņš / Ruslans Sorokins. Tāpat sezonas fināla posmā nevienam no mums klātienē neizdevās redzēt darbībā mūsu labākos – Pļaviņu / Samoilovu, tomēr tā pat kā iepriekšējos gadus Minusa / Jursone priecēja savus atbalstītājus tieši čempionāta finālposmā.
Grēks nepieminēt būtu vīru turnīru lielākos pārsteigumu autorus Ingaru Ivanovu un Artūru Kiseļevu, kuri, klāt neesot Pļaviņam / Samoilovam, uzvarēja vairākos čempionāta posmos. Fināla posmā, kurā tika dalītas Latvijas čempionāta medaļas gan personīgu iemeslu dēļ nestartēja neviens no viņiem, bet zelta godalgas ieguva, īsi pirms posma izveidotais duets - Jānis Grīnbergs / Vents Graudiņš.
Dāmu čempionāta fināla posmā, kā jau pēdējos gados ierasts, uzvaru svinēja mūsu labākās – Inguna Minusa / Inese Jursone. Kopējo Latvijas turnīru līmeni nedaudz pacēlušas mūsu „jaunās un talantīgās” - Jana Jaudzema, Sallija Arhipova, Zita Freidenfelde, Anete Krastiņa. Vai izaugsme turpināsies?
Ko "nesīs" 2009. gads?
Dzirdamas runas, ka 2009. gadā vietējie pludmales volejbola turnīri atkal varētu atgriezties Latvijas pilsētās – smilšu kastēs to centros, pie lielveikaliem utt. Jaunajā 2009. gadā mūs sagaida ne mazāk interesantas cīņas. Iespējams kādā no Pasaules kausa posmiem „šķēpus krustos” divi Latvijas dueti. Pļaviņa un Samoilova „laulību šķiršana” iespējams ir ieguvums visam Latvijas pludmales volejbolam kopumā – varbūt jau 2009. gada vasarā mēs būsim ieguvuši jau divus pasaules līmeņa duetus, kuri regulāri spēlēs kausa izcīņu pamatturnīros. Cik lielā mērā pludmales volejbolu skars globālā finansu krīze? Vai Latvijā nākamvasar notiks kāds starptautiska līmeņa turnīrs? Vai pludmales volejbola tīkli tiks slieti Rīgas centrā – Doma laukumā, pie tirdzniecības centriem, vai varbūt pat Brīvības pieminekļa pakājē? Uz visiem šiem jautājumiem atbildes mums nesīs Jaunais 2009. gads!
+11 [+] [-]
+9 [+] [-]
+13 [+] [-]
+4 [+] [-]
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
Vienā intervijā viens no viņiem, precīzi neatceros kurš, teica, ka viņi uz laukuma saprotas lieliski, bet dzīvē, pēc rakstura, pavisam atšķirīgi cilvēki un droši abiem jau bija noriebusies vienam otra seja un rakstura īpatnības, jo kopā bija pārbraucienos, viesnīcās. Šī raksturu "rīvēšanas" varēja sākt traucēt spēlei. Viņi to apturēja pirms tas notika un man šķiet pareizi darīja.
Veiksmi viņiem!
+3 [+] [-]