Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:370, Did:0, useCase: 3

Viedoklis: Detroitas "Lions" – viena no amerikāņu sporta vājākajām franšīzēm

Mārcis Martini
Mārcis Martini

Viedoklis: Detroitas "Lions" – viena no amerikāņu sporta vājākajām franšīzēm
Detroitas "Lions" līdzjutējiem ir kauns par savu komandu. Foto: AFP/Scanpix

Detroitas "Lions" komanda tika pie savas pirmās uzvaras šajā sezonā tikai Nacionālās futbola līgas (NFL) 13. spēļu nedēļā – līdz ar beigu signālu “Lions” gūst tačdaunu uzvarā pār Minesotas “Vikings”. Raksta autors Jānis Stašulis piedāvā nelielu ieskatu Detroitas “Lions” komandas vēsturē, tagadnē un nākotnes cerībās

Daži vēstures fakti:

• Franšīze radusies 1930. gadā kā Portsmutas “Spartans”.
• Uz Detroitu komanda pārvācās 1934. gadā.
• Četrkārtēa NFL čempione pirms ēras.
• Pēdējo 53 gadu laikā tikai deviņas reizes spēlējusi play-off turnīrā.
• Vismaz desmit uzvaru sezona komandai bijis tikai piecas reizes kopš 1957. gada.

Kā redzams, jau vēsturiski komanda ar dižiem panākumiem lepoties nevar. Protams, četrkārtējie čempioni nav slikts sasniegums, taču tas notika ērā, kad NFL bija pavisam jauna un konkurence bija ļoti maza. Diez vai 70 gadus vecus panākumus varam uzskatīt par kaut ko, ar ko lepoties.

Jaunākos laikos ir grūti nosaukt kādu spēlētāju, treneri vai vērā ņemamu komandas sasniegumu. Mūsdienās fani noteikti nosauktu kvoterbeku Metu Stefordu, taču viņš komandā šogad vairs nespēlē. “Lions” vēsturiski ir bijuši apveltīti arī ar neveiksmīgiem draftiem – no 2002. līdz 2005. gadam komanda pirmajā raundā draftēja ar 2., 3., 7. un 10. numuru un šīs drafta izvēles ir tik vērtīgas, ka komandas ir gatavas atteikties no savām zvaigznēm nākotnes vārdā. Taču, “Lions” šajos gados izdarīja neveiksmīgas izvēles, ka, principā visi spēlētāji tiek uzskatīti par sava drafta raunda lielāko vilšanos attiecīgajos gados.

Kas komandā notiek pašlaik?

Detroitas "Lions" ir nesaprotamā stāvoklī. To nevar saukt par pārbūves procesu, jo nav kāds konkrēts spēlētājs vai spēlētāju grupa ap kuriem tiktu veidota komanda. Komandu vada jauns treneris Dens Kempbels, kurš jau savā debijas sezonā ir iemantojis visu NFL fanu cieņu – treneris nevairās izrādīt savas emocijas pēcspēles preses konferencēs, nevairās runāt un pieminēt traģiski bojā gājušos skolniekus kādā no Amerikas skolām veltot spēles uzvaras bumbu tieši viņiem.

Tas viss, protams, ir jauki, taču ja komanda iesāk sezonu ar desmit zaudējumiem un vienu neizšķirtu, tad līdera dotības viņu amatā nenoturēs ilgi. Nevar gan noliegt, ka “Lions” šogad spēlē tik labi cik spēj, spēlē iedvesmoti, līdz ar ko uzskatāms, ka treneris savu darbu saglabās

Nevar gan nepieminēt, ka komandu neveiksmes vajā arī uz laukuma – tā šogad pret “Ravens” komandu tika zaudēts līdz ar spēles beigu signālu, jo “Ravens” guva NFL rekordu – 66 jardus tālu trīs punktu situenu vārtos. Arī Minesotai un lāčiem tika zaudēts līdz ar spēles beigu signālu. Par lāstiem gan runāt negribas – domājams, komandai ir viens liels garš melns nogrieznis tās vēsturē.

Uzbrukums

Viens no vājajiem posmiem komandā. Grūti nosaukt kādu trumpi Detroitas uzbrukumā pašlaik. Varbūt par tādu varētu nosaukt pussargu Deandre Sviftu, taču spēlētājs regulāri mocās ar traumām un arī pašlaik ir satraumēts.

Šogad draftēts bloķētājs Penei Sūls, kurš ir ļoti talantīgs un nebaidās stāties pretī pretinieku labākajiem aizsargiem, taču bloķētājs nav tā pozīcija ap kuru būvēt komandu.

Par skaļāko starpsezonas darījumu šogad kļuva kvoterbeku maiņa starp Detroitas un Losandželosas “Rams” komandām. “Rams” ieguva Metu Stefordu, savukārt “Lions” tika pie Džareda Gofa un trīs drafta izvēlēm. Īstermiņā, protams, “Lions” nonāca pamatīgos zaudētājos, jo Goffu, dažreiz, ir grūti nosaukt pat par viduslīmeņa kvoterbeku. Vidēji spēlē Detroita šauj tikai 16,9 punktus, kas ir 29. vieta līgā.

Aizsardzība

Arī aizsardzībās sastāvu un spēli pavērojot nav kāds spēlētājs vai grupa ko gribētu izcelt. “Lions” ir ļoti vājš spiediens uz pretinieku kvoterbeku. Tas nozīmē, ka pretiniekiem ir pietiekoši daudz laika iziet cauri uzbrukuma līmeņiem un atrast labāko variantu piespēlei. Vidēji spēlē Detroita ielaiž 26,3 punktus un atrodas 28. vietā līgā. Skaidrs, ka ar šādiem rādītājiem nevar pretendēt ne uz ko. Dziļie aizsargi ir nepieredzējuši, aizsardzības līnijai vienkārši pietrūkst jaudas.

Dažkārt, uzskatāmi slikti darbojas aizsardzības koordinators Ārons Glens. Brīžiem aizsargi darbojas absolūti nepiemērotās pozīcijās attiecībā situācijai. Uzskatāms piemērs bija spēles pašā galotnē zaudētajā spēlē pret Čikāgas “Bears”, kur aizsargiem tika uzdots sargāt piezemējuma zonu nevis pāris jardus pirms tās, kuru iegūt Čikāgai bija svarīgāk nekā gūt tačdaunu.

Nākotne

Kā jau to var nojaust, komandai nepieciešami uzlabojumi visos departamentos. Sāksim ar saspēles vadītāju – Džareds Goffs nav pelnījis būt par jebkuras komandas pamatsastāva spēlētāju. Aizvietot kādu savainoto spēlētāju – jā.

Detroitai pašlaik ir divas drafta izvēles pirmajā kārtā nākošgad un aiznākošgad. Četras labas izvēles divos gados un precīzas komandas vadības darbības patiešām var komandu uzšaut citā līmenī, taču redzams, ka Detroitas komandai jau sistemātiski ir problēmas ar pareizu lēmumu pieņemšanu. Vai kaut kas mainīsies?

Pievienojot komandai labu kvoterbeku, attīstot aizsardzības līniju un draftējot kādu ļoti talantīgu malējo auzsargu un safety aizsargu + pievienojot spēcīgu malējo uzbrucēju, domājams, ka komandas pamats attīstībai būtu ielikts. Tādēļ jo īpaši būs interesanti vērot 2022. gada draftu un pasekot līdzi šai franšīzei – lai arī neveiksmīga, taču noteikti ar cīņassparu!