Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:213, Did:0, useCase: 0

Kalniņš un Limanāne triumfē Latvijas čempionātā 83km taku skriešanā

Ivars Bācis
Ivars Bācis

Kalniņš un Limanāne triumfē Latvijas čempionātā 83km taku skriešanā
Pirmais trijnieks vīriešiem: (no kreisās) R.Reinfelds, G.Kalniņš, T.Komass. Foto: J.Ukass/Stirnubuks

Sestdien, 14.augustā taku skriešanas seriāla “Stirnubuks” sezonas otrais posms Siguldā aizvadīts Latvijas čempionāta (LČ) gaisotnē, 83 kilometru distancē “Fēnix Vilks” noskaidrojot jaunos šī gada pašmāju čempionus – daudzoslošo Gvido Kalniņu un nepiekāpīgo Ilzi Limanāni.

Taku skriešana nemitīgi attīstās un piekto gadu pēc kārtas labākie cīnās par Latvijas čempionāta medaļām. Otro gadu pēc kārtas čempionus uzzinām Stirnubuka distancē “Fēnix Vilks”, kas stiepjas gaujmaliešu takās un ir sertificēta Startautiskajā taku skrējēju asociācijā (ITRA). Šogad 83 kilometru distance ar pusotru tūkstoti augstummetriem stiepās no Cēsu pils līdz Siguldas pils kvartālam. Aptuveni 150 izturībniekiem starts tika dots piecos no rīta.

Jānis Ābols turēja savu kanti un izcēla startu, skrienot visiem pa priekšu vēl patumšajās Cēsu ielās. Pēc pirmajiem četriem kilomtriem trase veda gar Cīrulīšiem Žagarkalna virzienā un tur vadību pārņēma pērn uzreiz aiz medaļām palikušais Gvido Kalniņš no Variņiem. Līdzās Smiltenes novada pārstāvim bija arī pārējie favorīti, kuri mēģināja neatpalikt Ozolkalnā un Vāļu kalnā. Taču nākamais uzvarētājs trasi bija iepazinis treniņos, tāpēc drīz vien sākās cīņa par sudraba un bronzas medaļām.

Sešos no rīta pelēkajā rītausmā stundu pēc starta pirmie skrējēji ieradās Rakšos, aiz līdera tandēmā turējās pērnais vicečempions Ģirts Dakša no Tukuma un nesenā Rīga-Valmiera čempions Toms Komass. Pēdējais “Cēsis Eco Trail” (CET) uzvarētājs Sergejs Ļeta skrēja kopā ar līdzšinējo taku čempionu Artūru Vadzi no Drustiem, kas pirms gada triumfēja “Fēnix Vilks” trasē pretējā virzienā no Siguldas līdz Zvārtes iezim. Nedaudz iepalika sparīgi sākušais aktuālais Siguldas kalnu maratona (SKM) uzvarētājs Konstantīns Biktimirovs un šī gada otrs ātrākais Vilkaču maratona vīrs Aleksejs Bute. Pārsteidzoši ātri skrējienu iesāka pavasarī aizvadītās virtuālās “Backyard Ultra” TOP3 skrējējs Rolands Rudītis no Valmieras, kam uz papēžiem mina talsenieks Raivis Reinfelds, bet pirmo desmitnieku noslēdza spēcīgais Dainis Limanāns.

Vēl pēc 10 kilometriem trase pie Kārļiem veda pāri Amatas tiltam. Tur bija skaidrs, ka sieviešu konkurencē būs sīva cīņa par vakanto čempiones titulu. No pērnā gada dalībniecēm pirmo četru vietu ieguvējas un mūsu labākās taku skrējējas nestartēja dažādu iemeslu dēļ, un līderes lomu sākotnēji bija uzņēmusies pirms gada piekto vietu izcīnījusī Liene Allere, taču jau pēc pirmajiem 22 kilometriem viņas vairāku minūšu pārsvars sāka rukt un tuvojās teju kopā skrienošās Dace Blūma un Kristīne Troņenkova, turpat netālu esošā nākamā čempione Ilze Limanāne, izturīgā Evita Ruskova un divos pasaules čempionātos (PČ) rūdītā Laura Čakle.

Skrienot gar pavasarī straujās Amatas krastu, trase veda pāri upei, kas vasarā ir samērā sekla, un dalībnieki atgriezās labajā krastā, lai paskrietu garām Zvārtes iezim, pie kura pirms gada tika noskaidroti čempioni. Taču šoreiz priekšā vēl bija 50 piedzīvojumiem pilni kilometri. Liene Allere no Saldus novada bija atkritusi uz ceturto pozīciju, bet vadību bija uzņēmusies no dalībniecēm ITRA reitingā visaugstāk esošā Dace Blūma, kurai minūtes intervālā sekoja pirms mēneša notikušā Rīga-Valmiera vicečempione Kristīne Troņenkova un jau pieminētā Ilze Limanāne.

Pēc trim stundām trasē no cīņas par medaļām izstājās Konstantīns Biktimirovs un Amatas posms noslēdzās ar otrreizēju pārbrišanu īsi pirms ietekas Gaujā. Strauji sākušais Sergejs Ļeta palaida garām izturīgo Artūru Vadzi, kas turpināja kontrolēt Ģirtu Dakšu un Tomu Komasu, kamēr līderis Gvido Kalniņš savā dzimšanas dienā bija ieguvis jau divu kilometru pārsvaru. Savukārt Aleksejs Bute palaida garām vienmērīgi skrējienu uzsākušo Raivi Reinfeldu, kas sākumā nedzinās pakaļ līderiem.

Sudraba un bronzas medaļas var sadalīt starp trim skrējējiem vienīgi, ja kāds no cīņas izstājas un pirms pusceļa pērnais vicečempions Ģirts Dakša atteicās no augstā tempa, savukārt Artūrs Vadzis mēģināja aizbēgt no sīvākā konkurenta Toma Komasa, iekrājot pāris minūšu pārsvaru pie Ķempjiem, kad aiz muguras bija jau 48 kilometri. Taču piecus kilometrus tālāk situācija bija strauji mainījusies un Līgatnē pie Lustūža Toms Komass ieradās trīs minūtes pirms Artūra Vadža, kas 30 kilometrus līdz finišam sacensību sestajā stundā nozīmēja tikai to, ka kāds no sekotājiem var iesaistīties cīņā par medaļu sadalījumu.

Turpat pēc 53 kilometru veikšanas no ceturtās pozīcijas līderes grožus pārņēma no Jēkabpils nākusī Ilze Limanāne, savukārt viena aiz otras skrēja jau pieminētās Kristīne Troņenkova un Dace Blūma. Piebilstams, ka šādā secībā dāmas finišēja visu 83 kilometru distanci, kamēr sākotnējā līdere Liene Allere noslīdēja līdz devītai pozīcijai.

Pēc 15 kilometru cilpas pa Līgatnes takām, kuras lietainajā dienā bija gana dubļainas, skrējēji nonāca atkal Gaujas kreisajā krastā. Zaudējis otro pozīciju, nepilnus 20 kilometrus līdz finišam čempions Artūrs Vadzis vēl turējās medaļnieku zonā, taču pārsvars bija sarucis līdz piecām minūtēm no iepriekšējām 12. Raivis Reinfelds bija pametis Sergeju Ļetu un tuvojās savai pirmajai medaļai, ceļā līdz finišam izstumjot no medaļniekiem iepriekšējo čempionu Artūru Vadzi.

Tādējādi trīs šī gada ātrākie taku skrējēji un skrējējas 83 kilometru trasē ir Gvido Kalniņš (7:21:17), Toms Komass (7:38:17), Raivis Reinfelds (7:50:23), Ilze Limanāne (9:54:48), Kristīne Troņenkova (10:21:23) un Dace Blūma (10:26:28), medaļniekiem finišējot un vienam otru Siguldas pils dārzā sagaidot pusstundas laikā.

Abi jaunie čempioni ar savu sniegumu nodrošināja dalību nākamā gada PČ. Piecu gadu laikā LČ allaž bijis jauns uzvarētājs un tikai nākamais gads rādīs, vai kāds spēs tikt pie otra panākuma. Sieviešu konkurencē divi tituli ir Anetes Švilpes rīcībā, kura šobrīd atrodas ārpus Latvijas un gatavojas savam nākamās nedēļas skrējienam Monblāna kalnu masīvā.

Informāciju sagatavoja
Matīss Vecvagaris

     [+] [-]

, 2021-08-18 11:01, pirms mēneša
Visu cieņu šo sacensību dalībniekiem. 83 km - tie taču ir gandrīz divi maratoni!