Viedoklis: Vajadzīgā Baltijas Basketbola līga
Baltijas Basketbola līgā (BBL) tuvojas laiks, kad noskaidrosim jauno čempioni. Pirmo reizi līgas vēsturē tā nebūs ne Kauņas „Žalgiris”, ne Viļņas „Lietuvos Rytas” komandas, jo tās vienkārši šajā sezonā turnīrā nepiedalās. Kāda izvērtusies pirmā sezona bez abu jau nosaukto grandu, kā arī Rīgas VEF līdzdalības un vai līgai ir nākotne?
Jau pašā jaunās desmitgades sākumā BBL vadība neapzināti gāja uz to, lai turnīrā vairs nebūtu intereses piedalīties klubiem, kuru ambīcijas un arī iespējas sniedzas krietni plašākos ūdeņos. 2010./2011.gada sezonu iezīmēja tas, ka regulārajā turnīrā vairs nepiedalījās „Žalgiris” un „Rytas”, gadu vēlāk šim pulciņam pievienojās arī Rīgas VEF, bet šajā sezonā situācija izmainījusies vēl vairāk – ne „Žalgiris”, ne „Rytas”, ne VEF un pat ne Klaipēdas „Neptūnas” turnīrā vairs nepiedalās vispār. Ne regulārajā sezonā, ne izslēgšanas mačos.
Līdz ar to skaidrs, ka līgas prestižs ir krities, un šobrīd turnīrs vairāk kalpo kā sociāls projekts – lai otrā ešalona komandām būtu vēl kāda vieta, kur uzspēlēt un nebūtu jāsamierinās ar mazu spēļu skaitu vietējos čempionātos. Ja bez jau nosauktajiem klubiem Lietuvā visi pārējie izmantoja iespēju cīnīties ar tuvajiem kaimiņiem, tad Latvijā situācija pavisam citādāka – no 11 LBL pirmajā divīzijā spēlējošajām komandām tikai četras spēlēja arī BBL. Divas to turpina darīt joprojām.
„BBL jau labu laiku spēlē lielu lomu Lietuvas basketbolā. Tas, ka lielās komandas šosezon nespēlē, attieksmi nekādi nemainīja. Galvenokārt tāpēc, ka „Žalgiris” un „Rytas” tāpat pēdējos gados piedalījās tikai izslēgšanas spēlēs,” kopējo attieksmi pret BBL Lietuvā stāsta žurnālists Sims Baranausks. „Es pat teiktu, ka tagad ir labāk, jo komandas patiešām cīnās par pirmo vietu, kamēr iepriekšējos gados bija skaidrs – uzvarēs kāda no lielajām komandām.”
Tomēr nevar noliegt to, ka interese par līgu ir krietni mazinājusies, salīdzinot ar laiku, kad regulārajā turnīrā piedalījās gan „Žalgiris”, gan „Rytas”. No otras puses skaidra ir arī lielo klubu motivācija pamest līgu – BBL nespēja piedāvāt klubiem tik daudz, cik klubi spēja piedāvāt līgai. Piemēram, „Žalgira” un „Rytas” duelēšanās Lietuvā vienmēr pulcē pilnas tribīnes milzīgās arēnās, lai kāda turnīra ietvaros spēle norisinātos. Arī reģionu pilsētās šo komandu viesošanās radīja lielu interesi un pilnākas tribīnes, bet ko no tā ieguva šie klubi? Lieku laika un enerģijas patērēšanu ceļā pēc pilnīgi paredzamas uzvaras.
„Spēlējot tikai LKL, tās būtu apmēram 20 spēles regulārajā sezonā,” Lietuvas klubu motivāciju spēlēt BBL skaidro Baranausks. „Komandām turnīrs joprojām ir noderīgs. Spēles pret „Ventspili”, „Baronu”, „Kalev” un „Rock” joprojām dod citām komandām laba līmeņa pārbaudījumus.” Interesants šķiet „Neptūnas” stāsts – Klaipēdas klubs izvēlējās ļauties VTB Vienotās līgas vilinājumam, kas tagad izrādījies kļūdains. Klubam sākušās nopietnas finansiāla rakstura problēmas. „BBL piedāvā daudz lētāku alternatīvu spēlēt starptautiskā turnīrā,” teic Baranausks, gan piebilstot, ka bez „Žalgira”, „Rytas” un VEF līmenis ir redzami krities. Salīdzināt VTB un BBL apmērus, ambīcijas un iespējas būtu tas pats, kas salīdzināt VEF un Jūrmalas „Fēniksu”.
Prioritāte Lietuvas klubiem vienmēr ir bijusi un būs LKL, bet BBL tiem ir nepieciešama, un tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc līgai nākotne ir un būs. Varbūt ne tik spoža, kāda reiz bijusi, bet būs.
Vai BBL ir nepieciešama Latvijas klubiem? Latvijas komandām LBL regulārajā sezonā jāaizvada pa 34 spēlēm – aptuveni tikpat, cik lielajos čempionātos Itālijā un Spānijā. Tādām studentu komandām kā LU un „Turība” piedalīšanās BBL nozīmētu ārkārtīgu slodzes palielināšanos (vēl arī dalība Studentu līgā), un būtībā komandas vairs neatbilstu savai filozofijai. Trenēties un mācīties laika vairs praktiski nebūtu. U18 izlases mērķi ir citi. Tikmēr „Jūrmalas” un „Jēkabpils” vadība iepriekš nav slēpusi, ka nākotnē redzētu sevi starptautiskā apritē, un tieši BBL varētu būt solis šajā virzienā. Līdz ar to varam sagaidīt arī plašāku Latvijas klubu pārstāvniecību BBL jau tuvākajā laikā.
Ja Jūrmalā iezadzies zināms pesimisms un sporta veida nākotne kaut vai Latvijas augstākajā līmenī ir miglā tīta, tad Jēkabpilī BBL varētu ienākt jau šajā kalendārajā gadā. „Noteikti plānojam piedalīties BBL jau nākamsezon,” atklāj jēkabpiliešu galvenais treneris Edgars Teteris. „Citādi šosezon mums sanācis ļoti saraustīts grafiks. Starp spēlēm mēdz būt divu dienu pauze, bet pēc tam - divu nedēļu pauze. Komandām, kas spēlē BBL, grafiks tomēr ir regulārāks. Ja gribam uzturēt nopietnu komandu, dalība BBL ir vajadzīga.”
Vajadzīga - tieši tāda ir Baltijas Basketbola līga. Vajadzīga tiem klubiem, kas nespēj aizsniegties līdz reģiona superklubu statusam, bet, lai uzturētu pieklājīgu līmeni vietējā čempionātā, meklē iespējas uzspēlēt regulāri kaut ar tuvākajiem kaimiņiem. Līmenis daudz augstāks nekļūs, bet arī zemākam tam nevajadzētu kļūt. Savu nišu BBL ieņem un ieņems, kamēr vien ieinteresētās puses saglabās motivāciju rīkot šādu turnīru. Šobrīd ar motivāciju viss kārtībā.
[+] [-]
+3 [+] [-]
+2 [+] [-]
Drīzāk BBL varētu kļūt par turnīru, kur katrai valstij (ieskaitot tās pašas Zviedrijas, Somijas, Kazahstānas, Baltkrievijas, varbūt vēl kādas) ir savs noteikts komandu skaits, ko izspēlē nacionālajā čempionātā t.i. ja Latvijai, piemēram, ir 3 vietas, tad pirmās 3 tiek uz turnīru, ja VEFs atsakās, tad iet nākošā, tāpat citās valstīs. Tas vismaz, manuprāt, pacels nedaudz turnīra līmeni un interesi. galvenais katru gadu nemainīt turnīra uzbūvi un to, ka jebkurš, kurš grib, var tur spēlēt.
+6 [+] [-]
[+] [-]
+3 [+] [-]
+4 [+] [-]
+2 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Ja tāds čempionāts būtu tagad, tad visas pārējās komandas kopā varbūt vienreiz varētu vinnēt Žalgiri, Rytas vai VEF. izņēmums ir Rūdupis, kuri mājās var iekost jebkam.
-1 [+] [-]
+1 [+] [-]
Lai leiši pierāda savu spēku laukumā
-1 [+] [-]
labak lai spele neka mazak speles un kuko.
-2 [+] [-]
Baltijas līga šobrīd ir perfekts turnīrs jauno spēlētāju izauksmei. Tas pats Bērziņš no Valmieras var iekrāt svarīgu spēļu pieredzi pret leišu un igauņu kulubiem, kas spēlē nedaudz savādāku basīti kā pie mums Latvijā. Vērtīga pieredze.
[+] [-]
Ja, dalībai līgā papildus ir nepieciešami 20-25 štukas,kāds kaifs spēlēt tādā līgā.
Tikai dēļ "Baltijas ceļa",diezin vai.Labāk būtu izveidot kādu papildus turnīru Latvijā,kurš segtu brīvos logus. VEF var turpināt savu krievu ceļu, bet pārējiem jāspēlē FIBA turnīros.Vismaz Eiropa jaunos latviešu spēlētājus redzēs,ja tādi būs.......