Šveices kērlingistes intriģējošā cīņā uzvar pasaules čempionātā
Šodien, 24.martā Dānijas pilsētā Silkeborgā noslēdzās 16.martā aizsāktais pasaules sieviešu kērlinga čempionāts. Piedaloties 13 izlasēm, tajā skaitā arī Latvijai, par šī gada čempionēm pēc divu gadu pārtraukuma kļuva Šveices izlase.
Pēc pamatturnīrā aizvadītajām 12 spēlēm katrai izlasei, pirmajā sešiniekā un cīņā par medaļām iekļuva Zviedrija (1.vieta), Koreja (2.vieta), Krievija (3.vieta), Šveice (4.vieta), Ķīna (5.vieta) un Japāna (6.vieta). Zviedrija un Koreja, pateicoties ieņemtajām augstākajām vietām kopvērtējumā, pa tiešo nokļuva pusfinālā. Savukārt par atlikušajām vietām sacentās Krievija ar Japānu un Šveice ar Ķīnu.
Vienā no kvalifikācijas spēlēm Japānai izdevās ceturtajā endā nozagt četrus punktus, kas stipri ietekmēja Krievijas turpmāko spēli. Pēc šo punktu zaudējuma viņām neizdevās atgūties un spēle noslēdzās astoņos endos ar rezultātu 11:3 Āzijas komandas labā. Otrā kvalifikācijas spēle bija ļoti spraiga līdz pat 10. endam, kurā Šveice paņēma divus punktus (7:6) un nodrošināja sev vietu pusfinālā.
Pirmajā no pusfināliem tikās Šveice ar Koreju. Visas spēles laikā neviena no komandām endā neguva vairāk pa vienu punktu. Ļoti mazrezultatīvā spēle ar neizšķirtu 3:3 beidzās 10. endā. Ekstra endā, pateicoties pēdējā akmens tiesībām šveicietēm izdevās gūt divus punktus, kas atnesa uzvaru (5:3) un pēc divu gadu pārtraukuma iespēju cīnīties par zelta medaļām. Otrajā pusfinālā Zviedrija dominēja visas spēles laikā, neļaujot pretiniecēm gūt vairāk par punktu kādā no endiem. Pirms 10. enda Zviedrijai bija pārsvars 6:3, bet pēdējā endā japānietēm neizdevās starpību likvidēt, noslēdzot spēli ar šādu rezultātu. Līdz ar to pagājušā gada vicečempiones otro gadu pēc kārtas iekļuvušas finālā.
Bronzas medaļas šogad tika sadalītas starp divām Āzijas pārstāvēm, gados jaunajām komandām no Korejas un Japānas. Šajā spēlē rezultāts tika atklāts trešajā endā, kad Koreja ar pēdējā akmens tiesībām paņēma tikai punktu. Līdz pārtraukumam Japāna ne tikai izlīdzina rezultātu, bet paguva arī vienu punktu nozagt, izvirzoties vadībā ar 2:1. Ejot devītajā endā, Japānas izlase vēl joprojām atradās viena punkta vadībā 5:4. 10. endā viņas darīja visu iespējamo, lai noturētu savus akmeņus aiz centra sargiem, tomēr korejietēm veiksmīgi izdevās šos draudus likvidēt. Ar pēdējo akmeni Japānas skips atkal mēģināja tikt aiz centra sarga, diemžēl tas izrādījās par stipru. Līdz ar to Korejai pat nebija nepieciešams izmest pēdējo metienu, jo jau trīs akmeņi atradās tuvāk centram, kas nodrošināja viņām uzvaru ar 7:5 un bronzas medaļas. Tās papildinās jau iekrāto medaļu kolekciju ar 2018.gada Klusā okeāna – Āzijas reģiona čempionāta zeltu un 2019.gada Ziemas universiādes spēļu sudrabu.
Pasaules čempionāta fināla dalībnieces – Zviedrijas un Šveice jau vienu reizi šajā sezonā finālā tikās. Tas bija pagājušā gada novembrī Igaunijā notiekošajā Eiropas sieviešu kērlinga čempionātā. Spraigā cīņā toreiz ar 5:4 pārāka izrādījās Annas Haselborgas vadītā Zviedrijas izlase. Iepriekšējās reizes, kad abas valstis cīnījās par pasaules sieviešu kērlinga čempionu titulu bija 2012.gadā un pirmajā pasaules čempionātā 1979.gadā.
Fināla spēlē Šveices izlase bez pēdējā akmens tiesībām lieliski nospēlēja pirmo un trešo endu, kas piespieda pretinieces paņemt tikai punktu, bet zviedrietes to pašu izdarīja otrajā endā. Ceturtajā Šveice beidzot tika pie diviem punktiem, izvirzoties vadībā ar 3:2. Tomēr ilgi nebija jāgaida, kad, ejot lielajā pārtraukumā, Zviedrija atkal pārņem vadību 4:3. Rezultāts tiek izlīdzināts pēc sestā enda 4:4, un neizšķirts uz tablo arī turpinājumā pēc astotā enda 6:6. Devītajā endā vienu brīdi likās, ka zviedrietes izcīnīs daudz punktu, kas noteiks spēles likteni, tomēr Šveices skipa lieliskais “take-out” metiens likvidēja visas briesmas. Turklāt beigās Zviedrija nolēma atdot punktu pretiniecēm, lai 10.endā dotos ar pēdējā akmens tiesībām un mēģinātu izcīnīt vismaz divus punktus, kas ļautu iegūtu titulu. Šveices lieliskā spēle Zviedrijai deva iespēju tikai izlīdzināt rezultātu 7:7. Tas nozīmēja, ka intriga saglabājas uz vēl vienu endu. Ekstra endā šveicietes pieļāva pāris kļūdas un likās, ka medaļa slīd ārā no rokām, tomēr Annas Haselborgas pēdējais akmens izrādījās nedaudz par spēcīgu, kas Alīnai Petcai ļāva izdarīt vieglu metienu uz centru, lai iegūtu punktu, kas arī izdevās. Ar rezultātu 8:7 Šveice izcīna 2019.gada pasaules čempionu titulu.
Šajā čempionātā startēja arī Latvijas izlase, kura garantēja sev vietu šajās sacensībās pateicoties izcīnītajai augstajai 5.vietai 2018.gada Eiropas čempionātā. Lai gan tika uzvarēta tikai viena spēle un kopvērtējumā ieņemta 13.vieta, tomēr lielākā daļa cīņu ar pretiniecēm bija ļoti līdzīgas, kur uzvarētājs noskaidrojās pēdējā metienā. Vai Latvija iekļūs nākamā gada pasaules čempionāta, kas no 14. līdz 22.martam norisināsies Prinsdžordžas pilsētā Kanādā, to uzzināsim nākamajā sezonā. Toties jau tagad ir skaidrs, ka Latvija ir garantējusi vietu Pekinas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā, ja šajās spēlēs nenokļūs pateicoties sakrātajiem punktiem nākamajos pasaules čempionātos.
Latvijas izlases sastāvs: Iveta Staša-Šaršūne, Santa Blumberga, Ieva Krusta, Evelīna Barone, Tīna Siliņa, treneris Kārlis Smilga, trenera asistents Roberts Krusts.
Visu spēļu rezultāti: http://wwcc2019.worldcurling.org/
Spēļu atkārtojumi redzami Pasaules kērlinga federācijas YouTube kontā: LGT World Women’s Curling Championship...
Izšķirošo spēļu rezultāti:
11:3 Japāna – Krievija (kvalifikācijas spēle)
7:6 Šveice – Ķīna (kvalifikācijas spēle)
5:3 Šveice – Koreja (pusfināls)
6:3 Zviedrija – Japāna (pusfināls)
7:5 Koreja – Japāna (spēle par 3. vietu)
8:7 Šveice – Zviedrija (fināls)
Kopvērtējums:
1. vieta Šveice
2. vieta Zviedrija
3. vieta Koreja
4. vieta Japāna
5. vieta Krievija
6. vieta Ķīna
7. vieta ASV
8. vieta Kanāda
9. vieta Vācija
10. vieta Skotija
11. vieta Dānija
12. vieta Somija
13. vieta Latvija
Latvijas sieviešu izlase pasaules čempionātā startēja ar Jelgavas domes, Jelgavas Sporta servisa centra, Izglītības un zinātnes ministrijas, Komandas sporta spēļu asociācijas un Latvijas Kērlinga asociācijas atbalstu.