Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:4, Did:0, useCase: 0

Ingus Janevics: "Osakā ceru uz personisko rekordu"

Jānis Pārums

Naktī uz sestdienu pēc Latvijas laika Osakā (Japāna) sāksies pasaules čempionāts vieglatlētikā. Viens no Latvijas izlases dalībniekiem tajā būs soļotājs Ingus Janevics, kurš intervijā portālam eSports.lv neslēpj savus mērķus un atklāj, kā sagatavojies čempionātam.

21 gadu vecais Janevics, pēc Aigara Fadejeva pārkvalificēšanās par maratonistu un Modra Liepiņa aiziešanas no lielā sporta, kļuvis par soļotāju līderi, taču sportistu tas nebūt nemulsina - Janevics ir apņēmības pilns uzlabot savus rezultātus pat neskatoties uz to, ka Latvijā viņam konkurentu praktiski nav. Saruna ar sportistu notika neilgi pirms došanās uz pasaules čempionātu, un, lai gan Janevics ne tuvu nav pieskaitāms pie labāko pulka, ir skaidrs, jaunā soļotāja lielākie panākumi ir vēl tikai priekšā.

http://www.esports.lv/forums/thread-images/janevics210.jpgKad un kāpēc pievērsies soļošanai?
Tas notika, kad vēl mācījos Alsungas vidusskolas 8. klasē, Sidnejas Olimpisko spēļu laikā. Sporta skolotājs man ieteica pamēģināt soļošanu, un tā viss sākās. Pamatus man izskaidroja un diezgan ātri apguvu soļošanu. 2001. gada rudenī es iestājos Murjāņu Sporta ģimnāzijā un tad sāku trenēties nopietnāk. Tehnikas ziņā problēmu man ar tiesnešiem nav bijis, tehnika man esot laba (soļotājs atklāj, ka nevienās sacensībās viņš nav saņēmis vairāk par vienu piezīmi - aut.).

Izskan versijas par to, ka soļotāju apavus varētu īpaši aprīkot ar elektroniku, lai nodrošinātu to, ka tiek fiksēts moments, kad abas soļotāja pēdas ir atrautas no zemes jeb t.s. "lidojuma fāze"? Vai atbalsti šādu ideju?
Tas nav objektīvi. "Lidojuma fāze" ir visiem soļotājiem, cita lieta – cik tā ir liela. Katram sportistam ir individuāla soļošanas tehnika. Uzskatu, ka tienešiem pašiem ir jāredz, vai sportists soļo vai pārkāpj noteikumus.

Pērn Eiropas čempionātā debitēji ar 13. vietu un personisko rekordu. Pašam tas nebija pārsteigums?
Laika apstākļi tur bija diezgan slikti un uzskatu, ka 13. vieta ir ļoti augsts rezultāts. Tika izsoļots arī zem četrām stundām, sasniegts normatīvs.

Pašlaik tu soļo tikai 50 kilometrus?
Pamatdisciplīna noteikti ir 50 kilometri. 20 km es soļoju tikai nesenajā Eiropas U-23 čempionātā Debrecenā.

Eiropas U-23 čempionātā tu paliki uzreiz aiz goda pjedestāla, kuru aizņēma krievu soļotāji. Cik reāli bija iejaukties medaļu sadalījumā?
Ja es būtu ātrāk sācis kāpināt tempu distances beigās, tad varbūt man būtu izdevies izcīnīt kādu no godalgām. Diemžēl līdz bronzai pietrūka tikai četru sekunžu. Uz Eiropas čempionātu nebraucu ar konkrētu mērķi, galvenais bija nostartēt un varbūt iekļūt labāko desmitniekā, jo sezona tomēr pakārtota pasaules čempionātam, kur soļošu 50 km distanci. Nebiju gaidījis, ka būšu tik augstu, sasniegšu personisko rekordu un izpildīšu B normatīvu pasaules čempionātam.

http://www.esports.lv/forums/thread-images/janevics-geteborga-sa-koksarovs.jpg

Kur šosezon esi trenējies, kā aizritējusi tava gatavošanās pasaules čempionātam?
Nesen bija nometne kalnos Tatros, kur aizvadījām sešas ar pusi nedēļas. Pēc Jāņiem aizbraucām un ap 10. augustu tikai atgriezāmies. Vēl pa vidu man bija U-23 čempionāts. Sezonas laikā mums parasti ir divas nometnes – pavasarī un vasarā. Vajadzētu vienu arī ziemā, taču to neatļauj finanses.

Ar kādiem nolūkiem dodies uz Osaku?
Mērķis ir labot personisko rekordu, vieta nav būtiska. Šosezon 50 kilometrus esmu soļojis divreiz un abas reizes sasniedzu personisko rekordu (šobrīd Janevica personiskais rekords ir 3:53.57 – aut.). Mani apmierinātu rezultāts 3 stundu un 52 minūšu robežās, tas man varētu būt pa spēkam. Osakā gan ir pavisam savādāki laika apstākļi nekā Eiropā, lielākā daļa sportistu tur nav startējuši, tāpēc grūti kaut ko prognozēt.

Pēc cik ilga laika tu varētu apdraudēt Aigara Fadejeva Latvijas rekordu?
Pieļauju, ka tas varētu notikt pēc aptuveni diviem gadiem (smaida). Ar katrām sacensībām, kurās labošu savu personisko rekordu, atstarpe līdz Latvijas rekordam samazināsies. Sākumā to izdarīt būs vieglāk, bet vēlāk - arvien grūtāk.

Vai Aigars izdarīja pareizo izvēli, pārejot no soļošanas uz maratonu?
Soļot Aigars vienkārši vairs nevarēja, jo viņam bija slikta tehnika, bet to labot viņš nevēlējās. Nevarēja sevi piespiest to izdarīt, tāpēc galu galā tika izlemts par labu maratonam.

Šobrīd esi kļuvis par Latvijas izlases līderi. Vai neizjūti konkurences trūkumu?
Konkurences man trūka jau junioru vecumā, kad startēju viens pats. Būšu pie tā jau pieradis (smejas). Soļošana nav no vienkāršākajām vieglatlētikas disciplīnām, tāpēc viņu arī īpaši neviens neizvēlas. Tagad jauniešiem prātā ir citas domas un par soļošanu viņi tikai pasmejas. Pārsvarā jau priekšroka tiek dota futbolam vai basketbolam. Soļošana ir fiziska grūta. Lai varētu sasniegt augstus rezultātus ir jāiegulda milzīgs darbs, jāpiespiež sevi, bet daudziem nav gribasspēka.

http://www.esports.lv/forums/thread-images/janevics-geteborga3-sa-koksarovs.jpg

Kuri būs pasaules čempionāta galvenie favorīti?
Krievijas un Ķīnas sportisti. Starp favorītiem varētu būt arī Eiropas čempions francūzis Johans Denīzs, taču daudz kas būs atkarīgs no aklimatizācijas. Eiropas sportistiem Osakā būs nestandarta apstākļi – ļoti karsts un mitrs. Organismam varētu būt grūtības aklimatizēties un tas var ietekmēt Denīza rezultātu. Cik esmu dzirdējis, būs salīdzinoši maz dalībnieku. Kādreiz Eiropas čempionātos startēja pat 70 dalībnieku, pērn Gēteborgā bija vairs 40.

Tev problēmu ar aklimatizāciju nav?
Eiropā startēt, protams, būtu bijis vieglāk. Gan pasaules čempionāts, gan nākamā gada Olimpiskās spēles Ķīnā notiks pirmo reizi, tāpēc lielākajai daļai sportistu tā būs jauna pieredze. Lielākoties čempionāti ir notikuši Eiropā.

Vai esi informēts par to, ko tagad dara junioru vecumā panākumus guvušie, par talantīgiem un perspektīviem savulaik uzskatītie Aivars Kadaks un Māris Putenis?
Šķiet, ka Kadaks šobrīd strādā Īrijā, bet Putenis nodarbojas ar snovbordu. No soļošanas abi sen jau ir prom, uzskatu, ka galvenokārt tāpēc, ka nebija finansiālo līdzekļu. Nometnēm jāmeklē nauda, bet izdevīgāk ir to visu pamest un sākt "normālu" dzīvi – atrast labu darbu, vairāk laika veltīt ģimenei. Pats soļošanu negrasos pamest, vēlos startēt olimpiskajās spēles, bet līdz tam nākotni nav ko zīlēt.

Foto: Romāns Kokšarovs un no sportista personiskā arhīva
1 2 37 komentāri

     [+] [-]

, 2007-08-24 09:20, pirms 14 gadiem
veelu veiksmi Osakaa

     [+] [-]

, 2007-08-24 09:25, pirms 14 gadiem
ja jūtas labi, tad lai dzīvo, vēlu veiksmi!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2007-08-24 09:54, pirms 14 gadiem
Normals dzex!.lai veicas!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2007-08-24 10:07, pirms 14 gadiem
Tā tam jābūt...
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  -1 [+] [-]

, 2007-08-24 10:15, pirms 14 gadiem
Dod vismaz kādu mājienu, kaut kas spirtveidīgs moška?
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2007-08-24 10:33, pirms 14 gadiem

Citāts:

Publicējis Jurisss
foto redzams, ka čaļi nevis soļo bet skrien, jo soļošanā abām kājām vienlaicīgi ir jābūt pie zemes un diemžēl Janevics arī skrienaktieris tu esi ejot ar kājām tev arī abas kājas ir pie zemes vienlaicīgi? tas taču iespējams tikai stāvot. Nedrīkst būt atrautas abas kājas no zemesvienlaicīgi, nevis kā tu teici...

Janevicam ar soļošanu viss ir ok, ļoti laba tehnika

  +1 [+] [-]

, 2007-08-24 10:33, pirms 14 gadiem

Citāts:

Publicējis Jurisss
foto redzams, ka čaļi nevis soļo bet skrien, jo soļošanā abām kājām vienlaicīgi ir jābūt pie zemes un diemžēl Janevics arī skrienJā, kātad abām kājām pie zemes Kā tad viņi tiek uz priekšu - šļūkdami?

     [+] [-]

, 2007-08-24 10:38, pirms 14 gadiem
To jurissam
Pats saprati ko uzrakstīji, abām kājām vienlaicīgi jābūt pie zemes!!!!!!

Kā tad soli paspersi? Prātvēder...

     [+] [-]

, 2007-08-24 10:39, pirms 14 gadiem
kamēr lasīju arī citi ieraudzīja jurisu

     [+] [-]

, 2007-08-24 10:57, pirms 14 gadiem
Juriss, moški paķer omes brilles!!!

     [+] [-]

, 2007-08-24 11:01, pirms 14 gadiem
Ne asakas Osakā !

     [+] [-]

, 2007-08-24 11:05, pirms 14 gadiem
labi noskanoti sportisti ir tas kas vajadzigs lai izdaritu to ko sola ko saka. veiksmi!!!

     [+] [-]

, 2007-08-24 11:09, pirms 14 gadiem
Jurissss

Tev dereetu iepaziities ar soljoshanas noteikumiem. Neviss jaabuut abaam kaajaam pie zemes, bet nedriigst buut abas kaajas vienlaiciigi gaisaa!! Un bildee ar soljoshanau dzjekiem viss ir ok-viena kaaja gaisaa otra pie zemes!

     [+] [-]

, 2007-08-24 11:11, pirms 14 gadiem
johanbii, nu baigi daudz kauli spiid cauri..
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2007-08-24 11:23, pirms 14 gadiem
izuvusi visi
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2007-08-24 16:43, pirms 14 gadiem
Kadaks jau nodzērās, ceru ka Janevics pretosies kārdinājumam, bet uzaugot Alsungā....

     [+] [-]

, 2007-08-24 16:56, pirms 14 gadiem
Jauns un talantīgs puisis,redzēju kā viņš soļoja Murjāņos Baltijas mačā,manuprāt ļoti laba tehnika - pārliecinoši,texniski skaists soļojums. Domāju,ka ar laiku viņš ir vienīgais kandidāts,kurš varētu pārspēt izcilā Aigara Fadejeva rekordus. Vēlu Ingusam sportisko veiksmi PČ Osakā!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2007-08-24 21:29, pirms 14 gadiem
Noveelu ingusam gan labus starts gan atureeties no nikotina un alkohola ka neka alsunga un msg!! ne nu nav jau tik traki!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2007-09-01 04:12, pirms 14 gadiem

Uz nestuveem izskatiijaas, ka vinjsh gulj, jo pirms tam vinjsh zaalienaa bija pie samanjas. Bet tureejaas godam ap 15 vietu

Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
1 2 37 komentāri