Visi ātrākie sprinteri, izņemot Boltu, pieķerti. Patiešām tīrs?
Desmit sprinteri 100 metru distanci veikuši 9.80 sekundēs vai ātrāk... Astoņi bijuši pieķerti dopinga lietošanā un diskvalificēti, pār vienu ir šaubu ēna, bet vēl viens - Useins Bolts – cilvēks, kurš 100 metrus skrējis visātrāk, pagaidām ir ar tīru reputāciju. Taču vēsture un pieredze uz to visu liek skatīties ar aizdomām...
Ceturtdaļgadsimtu slavenākais apkaunotākais dopinga lietotājs profesionālajā sportā bija tieši 100 metru skrējējs - 1988.gada olimpisko spēļu čempions Bens Džonsons. Pēc 25 gadiem viņu pārsita riteņbraucējs Lenss Ārmstrongs.
Starp citu, lai atkal skrietu tik ātri kā Džonsons (vismaz 9.79) bija nepieciešama vesela desmitgade. Un lielākā daļa no tiem, kas šo distanci veikuši šādā laikā vai ātrāk, pieķerti dopinga lietošanā (šeit var piesaukt arī Stīvu Malingsu, kurš 2011.gadā noskrēja 9.80 sekundēs, bet otro reizi karjerā tika pieķerts un diskvalificēts uz mūžu).
9.79 – Bens Džonsons – 1988.gada olimpiādē uzvarēja ar tolaik fenomenālo rezultātu, taču tika pieķerts dopinga lietošanā. Starp citu, Bens Džonsons dzimis šobrīd ātrāko sprinteru zemē Jamaikā, taču 15 gadu vecumā emigrējis uz Kanādu.
9.79 – Moriss Grīns – nekad nav pieķerts dopinga lietošanā, taču atzinis, ka maksājis meksikāņu diska metējam Anhelam Heredijam 10 000 ASV dolāru. Atšķiras abu viedokļi – meksikānis saka, ka tas bija maksājums par "sniegumu uzlabojošām vielām", bet amerikānis, ka maksājums bijis par "sīkumiem" viņa treniņgrupai.
9.78 – Tims Montgomerijs – pieķerts dopinga lietošanā un viņa reiz sasniegtais pasaules rekords izdzēsts no vēstures grāmatām.
9.78 – Nesta Kārters – 27 gadus vecais jamaikietis, Asafas Pauela treniņu partneris, kurš kopā ar Jamaikas izlasi izcīnījis zeltu 4x100 metru stafetē pēdējās divās olimpiādēs. Kārters tiek minēts starp tiem pieciem svētdien nosauktajiem jamaikiešiem, kuri pieķerti dopinga lietošanā, bet viņa aģents to noliedz.
9.77 (9.79) – Džastins Getlins – 2004.gada olimpiskais čempions jau 2001.gadā tika pieķerts aizliegto vielu (amfetamīna) lietošanā un diskvalificēts uz diviem gadiem. 2006.gadā, esot pasaules rekordista godā (9.77), viņš vēlreiz tika pieķerts un saņēmis četru gadu diskvalifikāciju. Tagad atkal atgriezies un skrien ātri... izcīnījis Londonas olimpisko spēļu bronzu ar jaunu personisko rekordu (9.79, iepriekšējais tika anulēts).
9.72 – Asafa Pauels – bijušais pasaules rekordists tika pieķerts dopinga lietošanā kopā ar Kārteru, taču noliedz, ka apzināti būtu lietojis aizliegtas vielas.
9.69 – Taisons Gejs – tāpat kā Pauels un vēl četri jamaikieši svētdien uzzināja, ka iekritis dopinga lietošanā. Viņš apzinās, ka organismā nokļuvušas aizliegtas vielas, taču uzskata, ka pārāk kādam uzticējies: "Pieļāvu kļūdu. Man nav sabotāžas stāsta un melu. Vienkārši kādam uzticējos un mana uzticība tika pievilta."
9.69 – Johans Bleiks – 2009.gadā tika diskvalificēts uz trim mēnešiem par stimulanta metilheksamīna, kurš tobrīd vēl nebija aizliegto vielu sarakstā (parādījās drīz pēc tam). lietošanu. Diskvalifikāciju piešķīra Jamaikas Vieglatlētikas federācija.
9.58 – Useins Bolts – vairākkārt atzinis, ka ir tīrs un nekad nav lietojis aizliegtas vielas. Nekad nav pieķerts dopinga lietošanā. Pagaidām viņa reputācija ir tīra... Taču augstākminēto sportistu grēki liek aizdomāties.
Bolts ir vairāk nekā desmitdaļu ātrāks par saviem konkurentiem, bet astoņi no deviņiem tuvākajiem sekotājiem (personiskā rekorda izteiksmē) bijuši pieķerti aizliegtu vielu lietošanā un diskvalificēti. Ir divas iespējas – ticēt, ka pasaules rekordists vienkārši ir galvastiesu pārāks par pārējiem, kuri, lai tiktu viņam līdzi (Pauela, Kārtera, Geja gadījumā) vai būtu labākie sava laikā (Džonsona, Montgomerija un citu gadījumā), lietojuši dopingu (kas Bolta sasniegumus padara vēl izcilākus) vai pieļaut, ka sportā, kur dopinga skandāli bijuši cinisma pilni, tik izteikta dominance ir aizdomīga...
Jāuzsver, ka starp pieķertajiem daži ir viņa komandas biedri un draugi. Ja atceramies, tad leģendārā septiņkārtējā velobrauciena "Tour de France" čempiona Lensa Ārmstronga reputācija sāka sagrūt, kad viņa komandas biedri Tailers Hamiltons un Floids Lendiss tika pieķerti dopinga lietošanā. Pats Ārmstrongs ilgu laiku noliedza, ka būtu lietojis dopingu, bet ar ko tas beidzās... Šobrīd "Tour de France" vadībā ir Kristofers Frūms, kurš nekad nav pieķerts aizliegtu vielu lietošanā, taču cilvēkiem ir grūti noticēt godīgumam, ja virkne iepriekšējo uzvarētāju bijuši pieķerti.
Tīrs vai kā savādāk, Bolts noteikti izjutīs sekas par Geja un Pauela pozitīvajiem dopinga testiem. Un, ja kādu dienu, nedod Dievs, pasaule uzzinās, ka Bolts ir lietojis dopingu, būs grūti iedomāties, kā sporta veids, kurā Bolta šarms un neaizmirstais sniegums vien spēlē lielu lomu tā [reputācijas] glābšanā, spēs atgūties no tik smaga trieciena.
Izmantotie resursi:
Yahoo! UK & Ireland Eurosport - Sports News...
+17 [+] [-]
+7 [+] [-]
+8 [+] [-]
+5 [+] [-]
Par Boltu jautaajumu vispaar nav.
+3 [+] [-]
+13 [+] [-]
Te ir tikai divi varianti: vai nu lieto no 16 gadu vecuma vai nelieto vispar.
+2 [+] [-]
-1 [+] [-]
+3 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+7 [+] [-]
Salīdzinot Boltu un Bleiku, tā vienkārši jābūt, ka Bolts spēj skriet ātrāk. Nav normāli, ka Bleiks spēj skriet gandrīz tik pat ātri kā Bolts. Viens ir mazs, ar īsām kājām, otrs garš, ar soļiem kā antilopei.
Tomēr jāpiekrīt, ka arī Bolta kāršu namiņš sāk ļodzīties un pat lielākie viņa fani noteikti sāk ticēt, ka arī viņš tomēr varētu nebūt tīrs.
Man drīzāk jautājums, ko darīt tālāk? Likvidēt 100m distanci?
Cīnīšanās ar dopingu tādos sporta veidos kā 100m, peldēšana, riteņbraukšana u.c. ir nekas vairāk kā cīnīšanās ar vēja dzirnavām. To apkarot vienkārši nav iespējams. Tad vienīgais variants ir jaunos puikas, kas nolēmuši kļūt par sportistiem 15 gadu vecumā savākt kaut kādos inkubātoros un turēt viņus līdz karjeras beigām bez maz vai karantīnas apstākļos, bez iespējas nonākt pie kādiem saviem personīgajiem treneriem, kas tos varētu sasmērēt. Turēt kā cirka dzīvniekus, atrādīt pūlim, un nogādāt atpakaļ vidē, kur tos 24h diennaktī uzrauga. Citādi nekad nebūs iespējams izskaust dopinga lietošanu.
Un pat ja būtu, vai sports būtu ieguvējs, ja pēkšņi latiņa no 9,70s. nokristos līdz 10.00s.?
+1 [+] [-]
+4 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
With all the Overeem/PED business going on,...
+1 [+] [-]
Tas ir uzbrauciens reputācijai. Apvaino nevainīgo.
+3 [+] [-]
Gribam redzēt ko spēj cilvēki, kad tie ar modernās zinātnes palīdžibu kļūst par supercilvēkiem.
Domāju, ka biļetes izpirktu dienas laikā.
[+] [-]
Un starp citu par to tīrumu no sportistu mutes ar var neuzticēties, viņiem no tā neskaitāmi miljoni, lai teiktu dajebko ko vajag. Un kā pats K.Luiss izteicās (kad nu jau bij skaidrs un dokumentāli pierādīts, ka viņš bij izkritis dopkontrolē), tad kamēr tu neesi iekritis pārbaudē un diskvalificēts tikmēr tu esi "tīrs".
[+] [-]
+3 [+] [-]
Taču Boltam piemīt dabiska atbrīvotība, kas noteikti ļauj skriet ātrāk.
Arī dopingistiem raksturīgā kiborga skatiena viņam (pagaidām?) nav.
Un, jā, kā jau te minēja, ķermeņa uzbūve ir citādāka.
Par Geju man nekad nav bijušas šaubas. Tāpat kā par citiem dažiem vēl nepieķertiem un dažiem, kas netiks pieķerti, jo beiguši karjeru.
+1 [+] [-]
[+] [-]