Blogs: Atkal nedaudz par tūristiem...
Pēdējo dienu notikumi Ziemas olimpisko spēļu trasēs lielu sporta līdzjutēju daļu ir aizkaitinājusi un ir sākušās sportistu dalīšana "labajos" un "sliktajos", t.i., tiek meklēti vainīgie, "tūristi".
Olimpisko tūristu jautājums aktualizējas ik pēc diviem gadiem, t.i., pirms katras ziemas vai vasaras olimpiādes (arī pirms atsevišķiem citiem turnīriem, bet šoreiz tieši par olimpiskajiem tūristiem). Atsevišķi sportisti tiek dēvēti par "tūristiem", jo viņu rezultāti, pēc to cilvēku domām, kas viņus tā sauc, neatbilst šī sporta foruma līmenim. Viņi tiek apvainoti valsts naudas tērēšanā utml. grēkos un vispār – tādiem sportistiem nav brīv saukties par sportistiem un ir jāiet prom no sporta vispār.
Maksimālisms, protams, ir tā lieta, kas ir raksturīga līdzjutējiem, taču ir emocijas un ir objektīvā situācija, kas ne vienmēr sakrīt ar līdzjutēju priekšstatiem. Tā vien liekas, ka daudziem šīs tūrisma idejas virzītājiem ir radies priekšstats, ka uz olimpiskajām spēlēm tiek paņemti "šoferu dēli" vai kādi citādi "blatņiki", kas pa valsts naudu grib pavizināties pa pasauli. Vai vispār – tie ir tādi atlēti, kas paši sadomā pieteikties spēlēm no sērijas "a, davai, es pamēģināšu". Katrā gadījumā tas viss tiek uztverts tā, ka šie sportisti ir ja ne cilvēki no malas, tad tādi ikdienas dīkdieņi, kas izmanto iespēju "pa draugam" pievienoties Latvijas delegācijai, lai aizbrauktu uz foršu pasākumu – olimpiādi.
Patiesībā gan situācija ir savādāka. Vispirms ir jāatzīmē, ka dalībnieku sastāvu katrām olimpiskajām spēlēm nosaka Starptautiskā olimpiskā komiteja un konkrētā sporta veida federācija, izstrādājot normatīvus, kas katram sportistam ir jāizpilda, lai viņš šiem olimpiskajiem startiem vispār varētu tikt pieteikts (pati kvalificēšanās sistēma arī nav vienreizējs pasākums, ieskaitē tiek ņemti ilgtermiņa rezultāti). Taču tas nav viss, jo, ja kādā valstī normatīvus izpildījušo ir vairāk nekā valstij piešķirto vietu, tad notiek arī otrā atlase, kurā jau katras valsts normatīvus izpildījušie sportisti cīnās savā starpā par ceļazīmi uz olimpiādi. Šāda sistēma savukārt nozīmē to, ka sportists iziet divus atlases filtru – starptautiskajā līmenī tiek atzīts, ka viņš ir uzrādījis pietiekošu rezultātu, lai startētu olimpiādē, bet vietējā līmenī viņš ir labāks par pārējiem kandidātiem, t.i., labāku valstī nav. Tā ir sportiskā puse.
Otrs arguments ko bieži piemin – valsts naudas tērēšana. Šeit arī viss nav tik vienkārši, jo valsts naudu saņem tikai neliela saujiņa sportistu (Latvijas gadījumā) un katru reizi uz četrgades nozīmīgākajām sacensībām konkrētajā sportā brauc arī tādi, kas trenējas paši par savu vai savu sponsoru naudu. Kādam ir ģimenes bizness, kāds pats strādā benzīntankā, kādu sponsorē draugi-uzņēmēji utt., vienīgais gadījums kad viņi saņem valsts naudu ir tad, kad viņiem tiek nodrošināts valsts delegācijas formas komplekts un biļete uz un no olimpiādes. Viss.
Līdz ar to sanāk, ka par tūristu tiek saukts cilvēks, kurš, trenējoties pa savu naudu, uzstāda starptautiskam līmenim pietiekošu rezultātu, lai startētu sacensībās, bet, līdzjutēju uztverē, nav gana labs, jo necīnās par medaļām.
Kāds var pamatoti iebilst – runa nav par medaļām, bet par cīnīšanos. Jā, tur es piekrītu un pats uzskatu, ka būtu tikai loģiski, ka, ja esi ticis šādās sacensībās, tad ir arī jācenšas parādīt maksimālais rezultāts uz ko esi spējīgs. Vai tās ir konkrētas sekundes, zem kurām nedrīkst nolaisties, vai kilogrami, vai vietas, taču tā, lai šis rezultāts ir, teiksim, starp, 10% labāko karjeras rādītāju. Ja kādam tā ir cīņa par medaļām – ok, baigi forši, ja kādam – cīņa pašam ar sevi un par nepalikšanu pēdējam, kas arī tiek panākts, tad tas ir tikpat labi. Tomēr, atgriežoties pie nedaudz augstāk rakstītā, šiem sportistiem nevar arī pārmest neko – jo viņi gatavojas par savu naudu un līdz ar to atskaitās paši pret sevi. Ja viņiem galvenais mērķis ir kvalificēties olimpiādei, kas ir MILZĪGS sasniegums, ja mēs vērtējam pasaules līmenī, tad pati dalība, protams, jau ir kā balva, kur tiešām galvenais ir tikai uzrādīt kaut kādu rezultātu.
Beigu beigās, ja mēs to visu vērtējam, nevis no fana-maksimālista redzespunkta, bet gan ikdienas cilvēka kategorijās. Padomājiet, cik sportistus jūs pazīstat (gan jau, ka zinat ne vienu vien). Padomājiet, kā viņi trenējas, lai startētu kaut vai Latvijas līmeņa sacensībās. Padomājiet kā viņi izskatās uz tās pašas Eiropas vai pasaules fona un cik daudz viņiem ir "jāpieliek", lai šādā līmenī vispār viņus kāds atzītu. Un tagad salīdziniet to ko esat iedomājies ar kvalificēšanos olimpiskajām spēlēm. Padomājiet, cik daudz darba, laika, līdzekļu, pacietības u.c. faktoru ir jāiegulda lai ko tādu panāktu. Tas nav mēneša, tas nav pat gada vai divu gadu darbs – tas ir sistemātisks darbs padsmit gadu garumā, no kura ir tikai izdevumi, lielākoties.
Latvijas sabiedrībā kopumā, kā man šķiet, nav tādas stingras vērtību skalas, kas cilvēkiem liktu saprast ko nozīmē CV ieraksts "Olimpisko spēļu dalībnieks". Pat "Olimpisko spēļu medaļnieks" tā lielos vilcienos maz ko nozīmē, ja vien tā nav zelta medaļa. Citās valstīs, par ko norāda arī paši medaļnieki, tas, ka esi piedalījies olimpiādē, pat ja tiec iepazīstināts kā pilnīgi citas nozares veiksmīgs profesionālis, tiek uztverts kā ārkārtējs sasniegums, kas vēlāk arī paver daudz plašākas iespējas un ļauj pavērt tās "durvis", kas citiem ir slēgtas.
Laikam neprotam novērtēt to kas mums ir.
+5 [+] [-]
TVNET :: Latvijā - Vai valsts prēmijas...
+6 [+] [-]
Tomēr arī kaut sakarīgu vari uzrakstīt pa ilgiem laikiem, nevis komentēt bieži bezjēdzīgi blakus troļļiem!
[+] [-]
+16 [+] [-]
Kad mūsu sabiedrība vienreiz beigs lamāt sportistus , kuri paliek pēdējās vietās.
Lūk labs citāts no raksta:
Līdz ar to sanāk, ka par tūristu tiek saukts cilvēks, kurš, trenējoties pa savu naudu, uzstāda starptautiskam līmenim pietiekošu rezultātu, lai startētu sacensībās, bet, līdzjutēju uztverē, nav gana labs, jo necīnās par medaļām.
Cilvēks tiek uz OS būdams amatieris, par savu naudu, Latvijā ir labākais vai viens no tiem.
Tā ir latviešu mentalitāte, dažiem skaudība, citiem vienkārši negatīvismu kaut kur jāizgāž.
+13 [+] [-]
+6 [+] [-]
Tik pat labi, tad visus četrinieku karaļus dzenam prom no skolām, jo viņi nav pelnījuši mācīties un tērē naudu...
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
Prēmēšanas jautājums ir otršķirīgs, taču arī tur ir jānovelk skaidras līnijas, jo ir olimpiskie sporta veidi, ir sporta veidi, kas ir SOK atzīti un pretendē (īsākā vai ilgākā laika posmā) uz olimpiādi, ir tehniskie sporta veidi un ir, teiksim atklāti, par sportu padarītas brīvā laika izklaides.
Nu teiksim, kā var šādā kontekstā salīdzināts kartingu, pauerliftingu un karpu makšķerēšanu? Visi ir neolimpiskie sporti.
+4 [+] [-]
+4 [+] [-]
Nav pateikts pilnīgi nekas, ko citi jau nezinātu, vai kas citur jau sen nebūtu aprakstīts 10x.
-1 [+] [-]
piemeeram! kursh buutu labaaks variants? laizham uz olimpiaadi Dukurus, Rastorgujevu, Melbaardi un vel paris sportistus, kas reaali pasaulee kapaajas par pirmo 20.nieku.
otrais-laizham visus, kas kaut knapi,bet izpildiijushi tos normatiivus un panem peedeejaas vietas.
mums pietiktu, ja buutu divas medaljas no seshiem sportistiem - kvalitaate.
tagad - viena, divas medalas no 58 sportistiem? kamoon?!
vnk tad arii cilveeki izveeleetos pareizos, sev piemeerotaakos sporta veidus, kuros starteet, kuros buutu tradiicijas un varbuut pat pietiekams finanseejums! galdnieks nevar buut par sleepotaaju, katraa zinjaa ne taadaa liimenii, lai piedaliitos OS!
naakamajaas speelees mums buus 5 trampliinleeceeji, vai? attopaas! nevajag dariit to, no kaa nav nekaada labuma! atvainojos, ja kaadam tas saap,bet nekaa nevar dariit - taada ir dziive! sports ir nezheeliigs un par peedeejaam vietaam nevienam rozhu kronji netiks daavinaati!
[+] [-]
Nav jau runa par to vai protam vai ne, bet galvenais ir tas, kā sevi vērtē tie paši olimpieši. Ja viņi ir tiešām 100% cīnījušies, tad nu ok, beeet.... tomēr nedomāju, ka nobraucot kā pēdējam ir baigās tiesības apvainoties par to, ka tevi kāds pa tūrist' nosauc
PS: Atkal kaut kur par nez ko esmu vārnu norāvis... Damn!
-3 [+] [-]
Nesaku, ka citi sporti ir nesvarīgi, bet tieši pēc LV hokeja izlases rezultātiem līdzjūtēju apziņā nosēdīsies, vai šīs spēles bijušas "veiksmīgas" vai "neveiksmīgas".
+6 [+] [-]
Ja brāļi Dukuri te paņem dubultuzvaru, tad domāju arī, ka nekāda hokeja izlase tur vairs nebūs faktors spēļu izdošanās vai neizdošanās dēļ....
+2 [+] [-]
+7 [+] [-]
Ja mēs izvēlamies principu - sūtām tikai labākos, tad hokeja izlasei OS nav ko darīt. Diemžēl, bet tas ir ļoti objektīvi (atgādināšu, ka 2010. gadā Latvija palika pēdējā vietā).
Ar ko kalnu slēpotājs ir sliktāks par hokejistu?
+4 [+] [-]
Bet kā jau autors min- šīs kategorijas sportisti par augstām vietām apzināti necīnās, jo nespēj, viņi uz OG brauc savam vaļaspriekam. Nevar apgalvot, ka tas viennozīmīgi ir slikti. Taču nevajag liekuļot un glorificēt kādus tur olimpiskos normatīvus, kurus viņi ir izpildījuši. Tie normatīvi ir pietiekami formāli, lai ar naudu un brīvu laiku šim vaļaspriekam šos normatīvus varētu izpildīt. Šajā sakarā SOK ir pretimnākoša un demokrātiska- sak, lūdzu, brauciet tik un startējiet, par godalgām tāpat skaidrs, ka neiesaistīsieties un gaisu nemaisīsiet.
+2 [+] [-]
Mums ir bobsleja trase!!! jopcik popcik- bet divi vechi, kas kapaajas par vietaam! logika? Latvija! za to mums ir pieci kalnu sleepotaaji
palika kauns vispaar..
+4 [+] [-]
Kalnu slēpotājs necīnās ar neko, tikai ar kalnu un savām niecīgajām spējām. Bet es viņu par to nevainoju, tikai tā... Hokeja izlasi tieši tās spēles pret čehiem dēļ nez vai var pieskaitīt pie tūristiem, jo tūrists jau pēc definīcijas nevar būt cilvēks, kas mēģina cīnīties ar eliti. Pat Juškāni nevar par tūristu saukt, jo neskaitot tās daudzās kļūdas viņa jau nu tik briesmīgi ar neslēpoja.
+1 [+] [-]
-1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+3 [+] [-]
+2 [+] [-]
es nesaku, ka cilveeki ir slikti, negribu nevienu apvainot,bet.. nu padomaat gan vajadzeetu.. vai sportista CV ierakstiita, piemeram, 80. vieta buutu taa lieta, ar kuru lepojas? cilveeki jau ir dazhaadi, jaa... kas vienam slikts, citam labs..
lai nu kaa, bet man ir savs subjektiivais viedoklis.
+4 [+] [-]
Neatceros kad mums bijuši vēl tīrāki tūrisma piemēri, ja kāds grib kaut ko šiem džekiem pārmest. Bet šie ir nu ļoti spilgti piemēri. Džeki, kas ne tikai bezcerīgi zaudēja elitei, bet arī tādiem pašiem amatieriem, kas atbraukuši paslēpot par savu naudu OS pārstāvot savas eksotiskās valstis...
Var tur runāt par Kreipāna fonu, kas vajadzīgs, smagajiem treniņiem gadu gaitā u.t.t., bet šis nav lielais sports, ko svin OS. Un, kā jau es teicu, es neko nepārmetu, vnk konstatēju faktu. Nav mums bijis tādu olimpiešu, kas vairāk par šodienas diviem čaļiem šo goda titulu būtu pelnījuši.