Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:102, Did:0, useCase: 3

"Super Rugby" uz sabrukšanas robežas - Jaunzēlande veidos savu čempionātu

Juris Miņins
Juris Miņins

"Super Rugby" uz sabrukšanas robežas - Jaunzēlande veidos savu čempionātu
Argentīnas "Jaguares" un četri DĀR klubi, visdrīzāk, savas pēdējās "Super Rugby" spēles ir aizvadījuši.
Foto: AFP/Scanpix

Jaunzēlandes regbija savienība ir atklājusi, ka plāno pamest SANZAAR organizāciju, lai jau jaunajā sezonā sāktu jauna formāta turnīru. Tas arī nozīmē, ka pēc 25 gadu eksistences pazudīs "Super Rugby" čempionāts.

Var teikt, ka šodien ir apstiprinājušās baumas, kuras bija dzirdamas jau kādu laiku, proti, Jaunzēlandes regbija savienība ir apstiprinājusi, ka plāno izstāties no SANZAAR organizācijas, kas līdz šim atbildēja gan par "Super Rugby", gan Regbija čempionāta rīkošanu, lai jau no jaunās sezonas rīkotu savu klubu turnīru.

Šodien izplatītajā paziņojumā Jaunzēlandes regbija savienības pārstāvis informēja, ka lēmums pamest "Super Rugby" nav sasteigts, bet pieņemts pēc vairāku mēnešu pētījumiem. Tāpat ir atklāts, ka jaunajā čempionātā ir plānots iesaistīt piecas Jaunzālendes komandas, divas vienības no Austrālijas un vienu Okeānijas salu valstu komandu. Tajā pašā laikā nav izslēgta jaunā turnīra formāta maiņa, jo pašlaik notiek aktīvs darbs pie čempionāta izveides.

Interesanti, ka Austrālijas regbija savienība, kas, lai arī nav šīs idejas iniciatori, taču otrā lielākā organizācija, kurai būtu jāpiedalās jaunā čempionāta izvēlē, arī ir piekritusi, ka līdzšinējais formāts nav bijis veiksmīgs un ir nepieciešamas izmaiņas.

Jāatzīst, ka runas par to, ka "Super Rugby" tiks reformēts izskanēja jau sen. Patiesībā jau vairākus gadus tiek runāts, ka šādā formātā spēcīgākie dienvidu puslodes regbija klubi nespēlēs, jo čempionātam bija problēmas ar skatītāju un sponsoru piesaisti. Pēdējo desmit gadu laikā četras reizes tika mainīts komandu skaits čempionātā, vienubrīd sasniedzot pat 18 komandas. Tāpat "Super Rugby" dibinātājvalstīm (Jaunzēlandei, Austrālijai un Dienvidāfrikas Republikai) pievienojās Argentīna un Japāna, taču arī šis solis vēlamo efektu nedeva.

Vēl pirms 2020. gada sezonas par aiziešanu no "Super Rugby" paziņoja Japānas komanda "Sunwolves", jo viņiem radās finansiālas grūtības uzturēt šo komandu, kas daudziem lika prognozēt, ka 2020. gada rudenī viss čempionāts varētu piedzīvot lielas izmaiņas.

Jāsaka, ka Covid-19 pandēmija savā ziņā atviegloja lēmuma pieņemšanu, jo pašlaik Jaunzēlande un Austrālija izspēlē savus "Super Rugby" turnīra variantus, piedaloties tikai vietējām komandām, kamēr DĀR klubi tikai tagad ir atsākuši treniņus. Savukārt Argentīnas "Jaguares", saprotamu iemeslu dēļ, pašlaik atrodas dīkstāves režīmā, bet tās spēlētāji, saprotot, ka ir tuvs brīdis, kad komandu varētu izformēt, steidz atrast klubus Eiropā.

Pēdējo desmit sezonu laikā Jaunzēlandes klubi arī ir bijuši veiksmīgākie "Super Rugby" dalībnieki, jo tikuši pie septiņiem tituliem, pieci no kuriem ir izcīnīti pēdējos piecos gados. Kraistčērčas "Crusaders" ir komanda, kura par čempioniem ir kļuvusi pēdējās trijās sezonās pēc kārtas un ar 10 izcīnītajiem tituliem ir visu laiku labākā čempionāta komanda.

Runājot par DĀR un Argentīnas komandām, kas nu ir palikušas "aiz borta", jāsaka, ka ne viss ir tik slikti kā izskatās, jo tikai iepriekšējās sezonas "Super Rugby" finālistiem, Buenosairesas "Jaguares", var nākties pārtraukt savu eksistenci. DĀR komandas, visdrīzāk, pievienosies pašreizējam "Pro14" turnīram, aizstājot tajā divas citas šīs valsts komandas, "Cheetahs" un "Southern Kings", kā arī paplašinot čempionātu līdz 16 komandām.

Pagaidām gan nav informācijas kas notiks ar Regbija čempionātu, t.i., četru dienvidu puslodes spēcīgāko regbija izlašu, DĀR, Jaunzēlandes, Austrālijas un Argentīnas, turnīru.

Izmantotie resursi:
https://www.ultimaterugby.com/