Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:3044, Did:0, useCase: 3

Šveice finālā atkal bez vārtiem un gaužās asarās: 20 gadnieks somiem atgūst troni

Kārlis Justovičs
Kārlis Justovičs

Šveice finālā atkal bez vārtiem un gaužās asarās: 20 gadnieks somiem atgūst troni
20 gadīgais soms Konsta Heleniuss pēc uzvaras vārtu guvuma pasaules meistarsacīkšu finālā Cīrihē. Foto: Darko Bandić/AP/Scanpix

Trešajā pasaules meistarsacīkšu finālā pēc kārtas pretinieku cietoksni tā arī neieņēma Šveices hokejisti, kuri savā laukumā Cīrihē cīņas 71. minūtē attapās zaudētājos pret Somiju – 0:1. Zelta ripa 20 gadīgajam Konstam Heleniusam, kurš savai izlasei pievienojās vien turnīra gaitā, atsteidzoties palīgā no Stenlija kausa ceturtdaļfinālā izkritušās Bufalo "Sabres" rindām.

Turpinājās iepriekšējos divos turnīra lielajos finālos parādījusies tradīcija – pirmajās divās trešdaļās netika gūti vārti.

Cīņu jaudīgāk uzsāka šveicieši, kuri centās izmantot savu līdzjutēju nerimstoši ritmisko dziedāšanu. Ar pirmajiem uzbrukumiem galā tikušie somi palēnām pārņēma iniciatīvu. Pa ceļam gan nācās izturēt Ātu Reti nopelnīto noraidījumu. Šveice vairākumā neko ievērības cienīgu neizveidoja, toties pēc dažām minūtēm notikušajā Somijas pirmajā skaitliskajā vairākumā gan – ass metiens gar vārtiem, kā arī norībināts stabiņš. Turklāt uzreiz pēc Kalvina Tīrkaufa atgriešanās laukumā ziemeļnieki ripu Leonardo Dženoni cietoksnī nogādāja – iepriekšējos divos gados Stenlija kausu virs galvas cēlušais Antons Lundels to paveica ar neatļauti augsti paceltu nūju, tādēļ galvenie skaitļi uz tablo nemainījās.

Somiem vēlāk vēl viens vairākums, taču šoreiz uzbrukumi nebija tik spēcīgi. Pirmās trešdaļas pašā izskaņā par rupjiem paņēmieniem pret šveiciešiem uz sodīto būceni vienlaikus tika nosūtīti divi somi. Kā izrādījās, tad šveicieši savā divu vīru pārsvarā bīstamāki bija līdz pārtraukumam atlikušajās piecās sekundēs, kad no iemetiena viduszonā līdz ļoti asam metienam tika Timo Maiers, Justusam Annunenam vietā nostādot ķērājcimdu, nekā pēc atelpas atlikušajās 1:55 minūtēs, kad mājiniekiem neizdevās pat nostiprināties zonā.

Nākamajos pamatlaika nogriežņos vienības aizsardzībai pievērsa vēl vairāk uzmanības. Otrā perioda beigu daļā uz ledus atkal dauzījās Šveices hokejisti, somiem spiedienu izturot. 36. minūtē lieliska iespēja Piusam Zuteram, kurš ripu raidīja garām vārtsarga nepiesegtam stūrim.

Trešajā 20 minūšu daļā, protams, turpinājās spraiga spēkošanās. Arī šoreiz labākā izdevība šveiciešiem, kuru pieredzējušais aizsargs Romans Jozi izrāvās līdz pat pretinieku vārtiem. Annunens ar viņa centienu tika galā, kā arī paguva notvert ripu pirms to pāri līnijai būtu pārvirzījis Zuters.

Papildlaika pašā sākumā mājinieki pārdzīvoja pamatīgu izbīli, Jesem Puljujervi ripu raidot pa stabu. Pēcāk pa vārtu krustu trāpīja Damjēns Riā, kura mestās ripas lidojuma virzienu izmainīja Olli Mētes nūja.

Papildlaika 11. minūtē šveiciešu zonā darbiņu paveica Heleniuss, kurš ilgi pārvaldīja ripu, izraujoties metiena pozīcijā un trāpot gan starp aizsarga Janisa Mozera kājām, gan vecmeistara Dženoni sargātā cietokšņa stūrī.

Somiem piektais pasaules čempionu tituls vēsturē un pirmais kopš 2022. gada turnīra Tamperē. Šveicei arī pērn sarūgtinājums papildlaikā...

Abas šīs valstsvienības būs Latvijas pretinieces nākamā gada sacensībās Vācijā. Latviešiem pretiniekos būs arī zviedri, slovāki, austrieši, slovēņi un ukraiņi.

Par šī gada turnīra augstvērtīgāko spēlētāju atzīts Jozi, kuram šonakt aprit 35 gadi. Šveices izlases kapteinim Cīrihē desmit dueļos 12 (5+7) punkti un lietderības koeficients +15, uz ledus caurmērā pavadot 21 ar pusi minūti.

Šveice – Somija 0:1 p.l. (0:0, 0:0, 0:0, 0:1)
Vārti: 70:42 Heleniuss (Lundels, Lehtonens) 0:1.
Metieni pa vārtiem: 22-27 (7-14, 8-2, 4-6, 3-5)
Soda minūtes: 10-8 (4-6, 2-0, 4-2, 0-0)
Iemetieni: 17-32 (8-11, 5-8, 3-11, 1-2)
Vārtsargi: Leonardo Dženoni – Justuss Annunens.

Pasaules meistarsacīkšu medaļnieki (no 2010. gada)

GadsZeltsSudrabsBronza
2026.SomijaŠveiceNorvēģija
2025.ASVŠveiceZviedrija
2024.ČehijaŠveiceZviedrija
2023.KanādaVācijaLatvija
2022.SomijaKanādaČehija
2021.KanādaSomijaASV
2019.SomijaKanādaKrievija
2018.ZviedrijaŠveiceASV
2017.ZviedrijaKanādaKrievija
2016.KanādaSomijaKrievija
2015.KanādaKrievijaASV
2014.KrievijaSomijaZviedrija
2013.ZviedrijaŠveiceASV
2012.KrievijaSlovākijaČehija
2011.SomijaZviedrijaČehija
2010.ČehijaKrievijaZviedrija

Valstsvienību izcīnīto godalgu skaits

KomandaGodalgasZeltsSudrabsBronza
Kanāda5328169
Krievija/PSRS47271010
Čehija/Čehoslovākija48131322
Zviedrija49111919
Somija17593
ASV21399
Lielbritānija5122
Slovākija4121
Šveice1468
Vācija/VFR532
Austrija22
Latvija11
Norvēģija11

Sacensību vietne:
https://www.iihf.com/en/events/2026/wm

Noderīgas lietas:

PČ jaunumi, komentāri un viedokļi
Lielā SPORTLAND prognožu spēle
Baudi PČ hokejā Fanu teltī Skanstes ielā 21
LKPP.LV hokeja noteikumu spēle
Matuļa Tērvetes Extras
Laimē jaunu PEUGEOT uz nedēļas nogali!

1 2 40 komentāri

     [+] [-]

, 2026-06-01 00:14, pirms nedēļas
Teicu ka Somi uzvarēs, zināju ka Šveice paliks sausā trešo finālu pēc kārtas

     [+] [-]

, 2026-06-01 00:14, pirms nedēļas
Liels prieks par Somiem 🙂

  -3 [+] [-]

, 2026-06-01 00:15, pirms nedēļas
Kas var būt labāks, vakar zaudē Arsenal.
Naktī zaudē NBA OKC.

Un šodien zaudē Šveice.
Sports ir izglābts ❤️

  +1 [+] [-]

, 2026-06-01 00:15, pirms nedēļas
Par ES un NATO uzvaru !🇪🇺🇫🇮

  -3 [+] [-]

, 2026-06-01 00:17, pirms nedēļas
Nez kāpēc raud arī translācijas komentētāji? Vai tad nevar priecāties par somu uzvaru?
Slēpts komentārs: Mateushs

  +1 [+] [-]

, 2026-06-01 00:22, pirms nedēļas
Mūžīgie otrie...

  +3 [+] [-]

, 2026-06-01 00:22, pirms nedēļas
Vismaz tie nekam nederīgie komentētāji klusēja papildlaikā vismaz vareja norm noskatīties

  +1 [+] [-]

, 2026-06-01 00:28, pirms nedēļas
Šveices finālu lāsts...

  +1 [+] [-]

, 2026-06-01 00:29, pirms nedēļas
Skaisti! Liels prieks!
Hyvä Suomi! 🇫🇮

  +1 [+] [-]

, 2026-06-01 00:30, pirms nedēļas
Paredzami... spiediens uz Šveici savās mājās bija liels... un, jo labāk viņi spēlēja, jo spiediens tikai auga... nu un, protams, Somiem ir pieredze uzvarēt finālos, kamēr Šveicei nē...

  +1 [+] [-]

, 2026-06-01 00:37, pirms nedēļas
Uzvarēt varēja abas, līdzīga spēle, tomēr kādam beigu beigās ir jāzaudē.
Slēpts komentārs: Mateushs

  +2 [+] [-]

, 2026-06-01 00:39, pirms nedēļas
Mateushs rakstīja: Nav Šveice tik laba, lai uzvarētu PČ. Grupu turnīrā, kur TOP komandas tikai ieskrienas, gaida NHL spēlētājus, Šveice uzvar. Līdz finālam tiek, taču tur jau redz, ka komandas klase ir zemāka. Arī šajā spēlē varēja redzēt, ka somi ir spēcīgāki kā komanda un meistarīgāki individuāli. Pamatlaikā jau varēja uzvarēt Somija. Uzvaras vārti arī tagad parādīja augsto somu meistarību, kuras nav Šveicei. Vismaz tagad nav.
Biju par Somiju, bet nesaprotu, kā var uzrakstīt kaut ko tik murgainu. Kārtējais pierādījums tam, ka divi cilvēki skatās uz vienu un to pašu lietu, šinī gadījumā hokeja spēli, bet katrs redz kaut ko pilnīgi citu...

  -1 [+] [-]

, 2026-06-01 00:41, pirms nedēļas
Kā pierāda John Tavares un Šveices hokeja izlase, tad hokejs nav tik lēts sportaveids kā futbols kur var nopirkt medaļas un zeltu.

     [+] [-]

, 2026-06-01 00:42, pirms nedēļas
futhokists rakstīja: Biju par Somiju, bet nesaprotu, kā var uzrakstīt kaut ko tik murgainu. Kārtējais pierādījums tam, ka divi cilvēki skatās uz vienu un to pašu lietu, šinī gadījumā hokeja spēli, bet katrs redz kaut ko pilnīgi citu...
Es gadiem skatos hokeju, Daudziem gadiem. Pamatlaikā somi vazāja Šveici viņu zonā. Meistarības atšķirības bija uz aci redzamas.

     [+] [-]

, 2026-06-01 00:44, pirms nedēļas
Futbolā kādi arābi, aziāti vienkārši nopērk uzvaras.

  +1 [+] [-]

, 2026-06-01 00:45, pirms nedēļas
Mateushs rakstīja: Es gadiem skatos hokeju, Daudziem gadiem. Pamatlaikā somi vazāja Šveici viņu zonā. Meistarības atšķirības bija uz aci redzamas.
Pareizi raksti.
Somiem daudz mazāka atpūta, bet tāpat izskatījās labāk.
Somiem speciāli ielika vēlo spēli, lai būtu noguruši un Šveice būtu vairāk atpūtusies, bet arī tas nepalīdzēja.

  +2 [+] [-]

, 2026-06-01 00:55, pirms nedēļas
Mateushs rakstīja: Es gadiem skatos hokeju, Daudziem gadiem. Pamatlaikā somi vazāja Šveici viņu zonā. Meistarības atšķirības bija uz aci redzamas.
Es arī gadiem skatos hokeju. Daudz gadus. Kopš padomju laikiem. Hokejs ir SPĒLE, nevis matemātiska formula, kur pareizs iznākums ir tikai viens. Pēc tās argumentācijas, ko tu te lieto norvēģiem nekādi nevajadzēja uzvarēt Kanādu. Nekādi. Tomēr viņi uzvarēja. Un noteikti ir klasi zemāka komanda par Kanādu.

  +1 [+] [-]

, 2026-06-01 01:16, pirms nedēļas
Kārtējo reizi papildlaikā uzvaru atnes pirmais spēlētājs, kurš tupa ņem apspēlē pretinieku 1 pret 1 un uzmet pa vārtiem. Atbalstu Arta Ābola minēto metodi, ka papildlaikā nedrīkst apzināti ar ripu slidot ārā no uzbrukuma zonas. Citādi 3 pret 3 noslido 10 minūtes un pa abām komandām izdara 5 metienus. Tā ir daiļslidošana ar ripu, nevis hokejs.

  +1 [+] [-]

, 2026-06-01 02:26, pirms nedēļas
Es saprotu šveiciešu sarūgtinājumu, bet pats priecājos par somiem. Vēl kopš padomju laikiem, kad Latvijas izlases nemaz projektā nebija, vienmēr esmu fanojis par somiem. Protams, līdz ar mūsu valsts atdzimšanu un Latvijas izlases parādīšanos somi man palika "otrajā vietā". Bet, kad viņi cīnās ar citiem, es 99% gadījumu fanoju par somiem (ja vien viņu uzvara nevar ko ļaunu nodarīt mūsējiem).
Bet šajā spēlē abas komandas bija viena līmeņa, un uzvarēt varēja jebkura. Un citreiz arī vienā spēlē var uzvarēt objektīvi zemāka līmeņa komanda, ko šodien spilgti parādīja norvēģi cīņā pret vareno Kanādu. Kura nemaz tik varena vairs nav, ja vien nesavāc visas zvaigznes un nespēlē visus mačus uz 100%. Hokeja līmenis pasaulē pamazām izlīdzinās...

     [+] [-]

, 2026-06-01 02:41, pirms nedēļas
Mateushs rakstīja: Šveicei ir viens liels pluss: gadiem ilgi veidotā komanda no +/- vieniem un tiem pašiem spēlētējiem, kas dod saspēli. Atbrauc NHL spēlētāji, un tas viss kopā dod Šveicei to tikšanu līdz finālam. Savādāk Šveices komandas līmenis ir +/- Latvijas līmenis. Ja regulāri brauktu arī mums visi iespējami labāki tai skaitā no NHL + treneri sakārtotu komandas spēli, mēs arī varējām pēdējos trīs PČ bez pārspīlējuma būt vismaz 1/4 ja ne 1/2 finālā. Mierīgi. Pirms diviem gadiem mēs zaudējām punktus grupā ar POL un FRA, kam nevajadzēja notikt. Taču ar to visu mēs līdz pēdējam pretendējām uz play-off. Pirms gada mums bija jāuzvar AUT, lai būtu play-off, kas ar mūsu spēlētāju līmeni ir jāizdara. Ar visiem iespējamiem Eiropas labākajiem + NHL spēlētājiem + sakaŗtotu komandas spēli easy varēja būt 1/2 divus gadus pēc kārtas. Arī šogad NOR bija uzvarama. Šveice pēdējos gadus paņem to, ko mēs arī varējām paņemt, izmantojot RUS komandas neesamību turnīros. Mēs tikai to nepaņemam, jo mums visur ir vainīgi spēlētāji, bet treneri neatbild ne par ko
Pietiek dzert. Sveice jau gadus 5 ir viena limeni ar zviedriem,somiem PC sastava zina

  -2 [+] [-]

, 2026-06-01 04:45, pirms nedēļas
somi bija pelnījuši dēļ pusfināla. uzvarēt Kanādu tomēr nav tik vienkārši kā uz haļavu dabūt norvēģus

     [+] [-]

, 2026-06-01 04:47, pirms nedēļas
Izšķirošā spēlē mājinieku statuss izrādījās pārāk smags! Tā teikt, sasēja rokas un kājas!

     [+] [-]

, 2026-06-01 06:02, pirms nedēļas
profesorsk rakstīja: Pietiek dzert. Sveice jau gadus 5 ir viena limeni ar zviedriem,somiem PC sastava zina
Tieši tā
Šveice ir top komanda šobrīd
Neviena cita izlase nespēlē finālā trešo gadu pēc kārtas

     [+] [-]

, 2026-06-01 06:05, pirms nedēļas
Muhameds99 rakstīja: Izšķirošā spēlē mājinieku statuss izrādījās pārāk smags! Tā teikt, sasēja rokas un kājas!
Varbūt pat ne tas. Mājas sienas un atbalsts palīdz
Somi meistarīgi sasēja

     [+] [-]

, 2026-06-01 06:18, pirms nedēļas
Biju par somiem. Vienīgais šveicietis, kuram novēlēju zeltu bija Dženoni.

  +2 [+] [-]

, 2026-06-01 07:25, pirms nedēļas
Beidzamie divi PČ pierāda,ja gribi zeltu PČ ,tad tev izlasē vajag spēlētāju no Bufalo komandas,kurš gūs zelta vārtus.Žēl šveiciešu,jo neizmantoja savas iespējas otrajā trešdaļā un arī lielo vairākumu praktiski nočakarēja.Bet somiem ir tas pretīgais stils neļaut pretiniekiem spēlēt apmēram tāpat spēlē čehi un slovāki.

  -1 [+] [-]

, 2026-06-01 07:33, pirms nedēļas
Ļoti jauki,ka somi uzvilka siergalvjus,vismaz viena pozitīva ziņa ,ja vēl autsaideri norges būtu ierijuši no kļavlapām ,tad diena būtu izdevusies uz visiem 100.Vis pretīgākās izlases pēc utainajiem un drjaņikiem kā reiz ir siergalvji un norges

     [+] [-]

, 2026-06-01 07:51, pirms nedēļas
Protams Šveice bija arī pelnījusi zeltu, bet somi šajā čempionātā bija labi nokomplektēti un rādīja ļoti kvalitatīvu hokeju. Bija aizdoma, ka uzvarēs.
Tad, kad Šveice nonāca lielajā vairākumā 5:3. Tādiem meistariem bija jāiemet viens gols.

  +2 [+] [-]

, 2026-06-01 07:55, pirms nedēļas
Mateushs rakstīja: Es gadiem skatos hokeju, Daudziem gadiem. Pamatlaikā somi vazāja Šveici viņu zonā. Meistarības atšķirības bija uz aci redzamas.
Somi bija labaki vakar, bet pateikt to, ka SUI ir klasi zemāka komanda, tas ir murgaini.

     [+] [-]

, 2026-06-01 08:55, pirms nedēļas
pūce rakstīja: somi bija pelnījuši dēļ pusfināla. uzvarēt Kanādu tomēr nav tik vienkārši kā uz haļavu dabūt norvēģus
+ vēl tas, ka somiem sanāca par dažām stundām īsāka atpūta pirms fināla. Pusfinālu kalendārs droši vien kāds sakrita pēc izspēles režģa tāds arī sakrita, bet vienmēr bija sajūta, ka viss ir sabīdīts par labu mājiniekiem, kas it kā ir saprotams. Bet ja viņi beigās vēl arī paņemtu kausu, tas būtu pārāk vienkārši.

  +1 [+] [-]

, 2026-06-01 09:15, pirms nedēļas
Mateushs rakstīja: Nav Šveice tik laba, lai uzvarētu PČ. Grupu turnīrā, kur TOP komandas tikai ieskrienas, gaida NHL spēlētājus, Šveice uzvar. Līdz finālam tiek, taču tur jau redz, ka komandas klase ir zemāka. Arī šajā spēlē varēja redzēt, ka somi ir spēcīgāki kā komanda un meistarīgāki individuāli. Pamatlaikā jau varēja uzvarēt Somija. Uzvaras vārti arī tagad parādīja augsto somu meistarību, kuras nav Šveicei. Vismaz tagad nav.
Komanda 3 reizes pēc kārtas tiek līdz finālam un tā ir klases zemāka komanda?

     [+] [-]

, 2026-06-01 09:19, pirms nedēļas
SUI spēlli zaudēja treneru kolektīvs JO:
5:3 gandrīz 2 min nospēlēt un neizveidot nevienu bīstamu momentu, pie tam ņemot vērā ka tas notiek uzreiz pēc pārtraukuma kad visi atpūtušies un trenerim ir 10 min kuru laikā "uzzīmēt" uzbrukumu/taktikuk, nevis 30 sec spēles laikā

OT noteikums ka nedrīkst "izbraukt" atpakaļ pāri zilajai līnijai (2 min par spēles vilcināšanu) izklausās laba ideja

     [+] [-]

, 2026-06-01 09:39, pirms nedēļas
3 vs 3 hokejs vispār ir klaunu šovs - es nezinu, kurš to izdomāja, bet tas ir galīgi garām un it īpaši finālā. Finālā būtu jāspēlē 5 vs 5 kamēr kāds gūst vārtus - tā kā NHL play-offos. Par ne-fināla spēlēm, es saprotu, ka viņiem nav bezgalīgi daudz laika un ir jāsākās nākamajām spēlēm, bet tad tā pat vēl viens 5 vs 5 20 minūšu papildlaiks būtu labāk nekā 3 vs 3 10 min klaunu šovs. Pat 4 vs 4 būtu labāk.
1 2 40 komentāri