Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:262, Did:0, useCase: 3

Hokejs lielu pārmaiņu priekšā

Juris Miņins
Juris Miņins

Hokejs lielu pārmaiņu priekšā
Mets Grīns
Foto: AP/Scanpix

Pēdējā laikā Nacionālajā hokeja līgā (NHL) aizvien vairāk ir sākuši runāt par traumatismu spēļu laikā, sevišķi uztraucoties par biežajiem smadzeņu satricinājumiem, ko sportisti gūst spēļu laikā. Vai tiešām šī problēma ir tik nopietna? Kāpēc par to sāk runāt tieši pašlaik? Kādas izmaiņas tā var nest spēles turpmākajai attīstībai?

NHL – National Hockey League*? Nē, NHL - National Headache League**! Vismaz tāds secinājums ir izdarīts pēc vairākām pēdējā laikā veiktajām aptaujām un izmeklējumiem. Aizvien vairāk spēlētāju sezonas gaitā cieš no dažādiem savainojumiem, bet smadzeņu satricinājumu (uz tiem arī būs lielākais uzsvars turpmākajā rakstā), par ko pašlaik ir vislielākās diskusijas, dēļ izlaisto spēļu skaits, kopš 2005./2006. gada sezonas (kopumā, visā līgā) ir palielinājies par vairāk nekā par 50%. Protams, kā vienmēr šādās situācijās, ir divi jautājumi – kas vainīgs un ko darīt? Lai rastu atbildes uz šiem jautājumiem vispirms aplūkosim problēmu nedaudz plašāk.
Jāsaka uzreiz, ka šī problēma ir pētīta jau kādu laiku iepriekš un turpmākais teksts tiks balstīts uz šajos pētījumos iegūto datu bāzes.

Spēlētāji

Runājot par savainojumu problēmu, vispirms ir jārunā par spēlētājiem. Gan tiem, kuri tiek savainoti, gan par tiem, kuri savaino. Šoreiz gan netiks runāts par tīšu pretinieku "sišanu" ar domu kādu savainot, bet hokejs vēl aizvien ir kontakta sporta veids, un nopietnus savainojumus var gūt arī no parasta spēka paņēmiena.

Aplūkojot šo problēmu no spēlētāju punkta vispirms ir jāpiemin, ka pēdējā laikā, hokejisti ir kļuvuši daudz masīvāki nekā tajā laikā, kad spēle tika ieviesta (profesionālā līmenī) un pat skatoties 20 gadu vēsturi var redzēt būtiskas atšķirības. Piemēram, skatoties 80-to gadu vidējos auguma rādītājus var atrast, ka līgas "vidējais aritmētiskais spēlētājs" bija 183 cm garš un 87 kg smags, bet pašlaik "vidējais aritmētiskais NHL hokejists" jau ir 186 cm garš un 93 kg smags. Daudzi teiks – Kas tur liels? Trīs centimetri auguma starpība un seši kilogrami svara, taču der atcerēties, ka uz ledus darbojas tie paši fizikas likumi, kas dzīvē, dotajā gadījumā no kuriem svarīgākais ir tas, kurš norāda, ka spēks ir vienāds ar masas un paātrinājuma reizinājumu. Ja skatās vēl senākus datus, t.i., NHL attīstības pašu sākumu, tad starpība ar to laiku ir vēl lielāka – 10 centimetri auguma starpība un 15 kilogramu starpība svarā. Visai iespaidīgi.

Taču runājot par spēlētājiem, daudzi zinātnieki un mediķi, kas ir pētījuši NHL hokejistus un viņu savainojumus ir atklājuši vienu visai interesantu faktu - dažādu valstu spēlētāji savainojumus, sāpes un savas izjūtas pasniedz dažādi. Piemēram, zviedri daudz biežāk uzsver miegainību nekā čehi, savukārt francūži (frankofoni) daudz biežāk sūdzas par galvassāpēm nekā krievi. Šāda situācija arī apgrūtina gan sportistu ārstēšanu, gan problēmas izpēti.

Ekipējums

Tāpat līgas vecākie spēlētāji norāda, ka pašlaik hokejā ienākusī jaunā paaudze ir daudz drošāka un agresīvāka, galvenokārt pateicoties modernajam ekipējumam, kas, no vienas puses, dod papildus drošības sajūtu, kas var pāraugt arī pārgalvībā, bet, no otras puses, spēlētājam sniedz ilūziju, ka viņš ir no visa pasargāts. Kas beigās tiek iegūts? "Skapji", kas nēsājas pa laukumu, meklējot savu nākamo "upuri".

Taču ne visi spēlētāji apzinās, ka mūsdienu uzlabotais ekipējums vienalga nepasargā spēlētājus no savainojumiem, vismaz ne tādā mērā, kā kāds, varbūt iedomājas. Piemēram, hokejistu ķiveres, kuras ir veidotas no vairākiem gabaliem ir paredzētas galvaskausa kaulu aizsargāšanai, taču tās nepasargā no smadzeņu satricinājumiem.

Pašlaik gan tiek veidotas ķiveres, kas daudz labāk uzņem un izkliedē triecienu, piemēram, "Cascade Sports" jaunākais piedāvājums – "M11" ķivere, tā ir veidota no viena gabala, jo sportistiem tās ir drošākas, taču te parādās cits jautājums – pieradums. Un kā rāda prakse, tam ir liels spēks un jaunās lietas lielajās līgās nemaz tik ātri neienāk (ja tas ir balstīts uz brīvprātības principa).

Noteikumi

Otra svarīga lieta šīs problēmas izpētē ir spēles noteikumi un to interpretēšana. 2003./2004. gada sezonā, jeb tieši pirms NHL lokauta, smadzeņu satricinājumu dēļ spēlētāji izlaida vairāk kā 1000 spēles (precīzi - 1029), kas, salīdzinot ar piecus gadus vecu pagātni (1998./1999. gada sezonu) ir vairāk nekā 40% pieaugums. Pēclokauta sezonā, kad tika ieviesti stingrāki noteikumi tika novērotas divas interesantas tendences – spēļu laikā piešķirto sodu skaits palielinājās par 20%, bet smadzeņu satricinājumu dēļ izlaisto spēļu skaits samazinājās uz pusi. Pašlaik, kad tiesneši ir "atslābinājušies" un likuma burtam vairs neseko tik uzmanīgi, viss atgriežas turpat kur bija pirms lokauta – kopš 2005./2006. gada sezonas smadzeņu satricinājumu dēļ izlaisto spēļu skaits ir pieaudzis par vairāk kā 50%.

Tāpat Nacionālajai hokeja līgai nav stingri reglamentētu noteikumu kā sodīt tos spēlētājus, kuri izpilda "netīrus" spēka paņēmienus, kuru rezultātā ir gūta kāda galvas trauma. Te nu NHL, un visai hokeja sabiedrībai kopumā, būtu jāņem piemērs no Ontario hokeja līgas (OHL), kur jebkādi spēka paņēmieni, kas ir izdarīti pret pretinieka galvu/kaklu tiek traktēti kā uzbrukums pretinieku spēlētājam, par ko spēlētājs saņem diskvalifikāciju līdz pat spēles beigām.

Spēles organizatori

Kā vēl vienu punktu, kas ir bijis tiešs dalībnieks dotās situācijas attīstībā ir jāmin pašas spēles organizatori, spēles attīstība.
Tas, ka cilvēkiem vajag "maizi un izklaides" jau sen ir pierādīts, tāpat kā ir pierādīts, jo ekstrēmākas ir šīs izklaides, jo labāk. Hokeja spēle, diemžēl vai par laimi, bet šādā plānā ir ļoti "pateicīga", jo šeit ir gan "skaistā" spēles daļa, gan "asiņainā". Līdz ar to sacensību organizatori šo situāciju arī ekspluatē, t.i., ļauj spēlēt tā, lai skatītājiem būtu interesanti un viņi nāktu uz spēlēm, atstājot naudu arēnas izklaides un ēdināšanas uzņēmumu kasēs.

Vēl viens punkts ir spēlētāju audzināšanā un bērnu/jauniešu turnīru organizācijā. Kanādā, 12 no 13 organizācijām, kas rīko 11 un 12 gadus veco hokejistu čempionātus ļauj pielietot spēka paņēmienus, bet vēl līdz nesenai pagātnei (2008. gadam) spēka paņēmieni bija atļauti arī trijos deviņgadīgo hokejistu čempionātos. Tāpat ir noskaidrots, ka šajās līgās, kurās spēka spēle tādā agrā vecumā tiek atļauta, smadzeņu satricinājumus gūst par 53% vairāk spēlētāju nekā līgās, kur spēka paņēmieni ir aizliegti.

Iepazīstoties ar šādiem faktiem, rodas loģisks jautājums – kā hokejists, nonākot līdz konkrētam liemenim (teiksim, OHL), pēkšņi var pārstāt spēlēt to spēli, ko viņam visu laiku ir mācījuši?

Sekas

Kā nesenajā basketbolam veltītajā muzikālajā kompozīcijā sacīja reperis Gustavo, tad "Vārdi māca, bet vienmēr bij' zināms, ka piemēri aizrauj." Tad nu arī pāris piemēri tam kādas sekas var būt ja jau tuvākajā laikā NHL (un līdz ar to visa Pasaules hokeja sabiedrība) neizdarīs pareizos secinājumus un nesāks rīkoties.

Droši vien par Eriku Lindrosu un viņa sešiem smadzeņu satricinājumiem ir dzirdējuši daudzi, tāpat Patrisa Beržerona smadzeņu satricinājums (pēc Rendija Džonsa spēcīga spēka paņēmiena) vismaz lielākajai daļai hokeja līdzjutēju ir svaigā atmiņā, taču šoreiz kā piemēru tam, ka pat parasta spēles situācija var izrādīties liktenīga, var ņemt Vašingtonas "Capitals" aizsargu Braienu Potjērs.
Pirms diviem gadiem, 2008. gada janvārī, Braiens Potjērs, atrazdamies ar ripu pie laukuma borta saņēma spēka paņēmienu no Bostonas "Bruins" milža Milana Lučiča. Paņēmiens bija noteikumu robežās, t.i., tāds, kādi spēles laikā notiek desmitiem un pēc kuriem hokejisti turpina spēli, taču Potjēra gadījums bija citādāks – smadzeņu satricinājums, kas prasīja vairāk nekā gadu ilgu atlabšanas laiku, pēc kura amerikāņu aizsargs varēja atgriezties NHL laukumā. Taču tas vēl nav viss, jo pēc trieciena tika bojāta tā Potjēra smadzeņu daļa, kas atbild par redzes orgānu sadarbību ar smadzenēm un pašlaik "Capitals" aizsargam, lai kompensētu šo trūkumu, ir jānēsā brilles vai kontaktlēcas.

Informācijai, šajā sezonā vien smadzeņu satricinājumus ir guvuši jau pieci hokejisti - Deivids Būts, Maiks Ričardss, Villijs Mitčels, Džonatans Teivss un Dārsijs Takers.

Nākotnes vīzija

Ko darīt, lai situāciju uzlabotu? Pirmkārt, ir jāveic izmaiņas noteikumos, kas spēka paņēmienus, kas vērsti pret pretinieku galvu/kaklu pielīdzinātu (vismaz) kautiņam, t.i., vismaz tiktu dots automātisks 5 minūšu sods, otrkārt, ir jāievieš paaugstināti spēlētāju drošības pasākumi – jānosaka, ka gan zobusargi, gan kaklasargi, gan ķiveres aizsargstikls ir obligāts visiem hokejistiem, neatkarīgi no spēles līmeņa. Jāaizliedz bērniem līdz 12 gadu vecumam spēlēt spēka spēli, bet vecākiem hokejistiem (līdz junioru vecumam) ir pilnībā jāaizliedz spēka paņēmieni, kas vērsti pretinieka galvas rajonā. Un vēl, un vēl, un vēl... .

Taču, kas svarīgi, ir jāizvērtē jaunās noteikumu izmaiņas vairākkārtīgi, jo, kā rāda jau iepriekšminētā OHL prakse, tad pēc tam, kad līgas vadība ieviesa noteikumu izmaiņas, kas skāra kautiņu norisi, to (dūru cīņu) skaits nevis samazinājās, bet tieši otrādi – palielinājās, jo hokejisti jutās daudz drošāki, jo zināja, ka tiesneši, kad cīņa kļūs pārāk rupja, abus kaušļus izšķirs.

Pēcvārds

Ko gribētos piebilst beigās, tad tas ir vairāk kā novēlējums gan NHL, gan hokeja sabiedrībai kopumā. Lai tas pozitīvais, kas ir uzsākts neapstātos pusceļā. Jo pēdējos gados jau bija runas gan par "obligātajiem kakla sargiem", gan "obligātajiem vizieriem", gan "maksimālu kautiņu izspiešanu no spēles". Kas no tā ir sanācis? Pāris mēneši šūmēšanās un viss atkal nostājas savās sliedēs, itkā nekas nav noticis... līdz kādam nākamajam smagākam atgadījumam.

* National Hockey League - Nacionālā hokeja līga
*National Headache League - Nacionālā galvassāpju līga

Vairāk par NHL, Blogā: hokejzinas.net
Seko NHL jaunumiem Twitter.com: twitter.com

1 2 50 komentāri
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

 +19 [+] [-]

, 2010-01-21 15:44, pirms 15 gadiem
neizlasiiju visu rakstu - veelaak vakaraa, bet sis ir vienkaarsi mega peerle: "Skapji", kas nēsājas pa laukumu, meklējot savu nākamo "upuri".

  +9 [+] [-]

, 2010-01-21 15:53, pirms 15 gadiem
Tiešām labs blogs.

NHL ir bizness, patērētāji ir skatītāji, liela daļa skatītāju iet uz spēlēm, lai redzētu, kaut ko efektiīgu spēlētāju izpildījumā, ko daudzi veiksmīgi izpilda un tas beidzas bieži vien ar traumām. 'Piemēram, tas pierādījas ne NHL spēlē, bet PČ, kad Karsums labi ielika zviedru bortā, apm. 80% bija starā par to, bet apm. 20% tomēr cilvēcīgi palika žēl. Strīdīgs topiks, tādā ziņā, ka nevar gluži pateikt kā būtu labāk - skatīties daiļslidošanu ar ripu, vai redzēt favourite player ar salauztu degunu.
Gan jau veči tur sameklēs zelta vidus ceļu.

  +4 [+] [-]

, 2010-01-21 15:56, pirms 15 gadiem
tiešām intresants raksts.

  +8 [+] [-]

, 2010-01-21 16:00, pirms 15 gadiem
Kā teiktu Juris Repsis takoj hokej gavno!!!!!!!!!!
Slēpts komentārs: Krisssss

  +4 [+] [-]

, 2010-01-21 16:06, pirms 15 gadiem
Labs raksts!
Domāju, ka ir asi jāvēršās pret cheap-shotiem. Ar asu vēršanos saprotot 1 spēles DSQ bez algas saņemšanas pirmajā reizē un lielāku sodu. Ar cheap-shot saprotot:
- Apzināts sitiens pa galvu (visbiežāk ar elkoni)
- Spēka paņēmiems, kurš ir korpusā, bet ārpus spēles konteksta.
- Jebkāds cits pārkāpums, kas traumē spēlētāju.

Otro punktu neveikli noformulēju, bet doma ir, ka spēka paņēmiens tikai spēka paņēmiena un sāpju nodarīšanas dēļ ir jāizkauž. Ja tas ir, lai dabūt ripu vai piespiestu ripu dot tālāk, tad tas ir ok. Bet, ja ieskrienas no sava laukuma un turpina gaitu pret pretinieku, kurš jau sen ripu ir atdevis, ir pilnībā jāizskauž.

Par kautiņiem nevar saprast un derētu statistiku, cik traumatiski tie ir. Pieļauju, ka traumas no kautiņiem ir daudz retāk nekā no spēka paņēmieniem, bet vajag skaitļus.

     [+] [-]

, 2010-01-21 16:07, pirms 15 gadiem
Nu jā,te es piekriitu,bet dazhreiz te pat KHL dod 2min par vnk smiekliigaam situācijām,tā pat arī kur vnk bija spēka paņēmiens!

 +13 [+] [-]

, 2010-01-21 16:07, pirms 15 gadiem
Krisssss rakstīja: hokejs ir vīru sporta veids un tā tas arī ir jāspēlē - vīrišķīgi!!!!

ir arī sieviešu hokejs, ja kāds vēlas skatīties ko tml!
Ar bojātām smadzenēm staigāt arī ir vīrišķīgi?

     [+] [-]

, 2010-01-21 16:19, pirms 15 gadiem
Vispār interesanti, pirms kāda gada izvērsās diskuja, kurā uzsvēru, ka NHL paliks aizvien fiziskāks, līdz no spēles tur varēs redzēt visai maz, šim par pamatojumu ņēmu, Karsuma kādreiz teikto, ka junioros ir spēlēt grūtāk, jo kā tev ir ripa, tā ir spēka paņēmiens, AHL nav tik izteikta spēka spēle, jo junioros vnk visi sitās. Ar to es gribēju iztiekt, ka KHL ir un visticamāk arī būs hokejs, bet kā nosaukt to kas sagaidāms NHL? Protams visi tūlīt iebilda un teica, "kas var mainīties, ja jau simt gadu tur tā spēlē" redz, ka šo hipotezi pierāda pat NHL vaterāni!

  +2 [+] [-]

, 2010-01-21 16:20, pirms 15 gadiem
Ar interesi izlasiju liidz galam..........

  +1 [+] [-]

, 2010-01-21 16:23, pirms 15 gadiem
Lūk pie kā noved progress. Vajag domāt par to, lai ekipējums tik ļoti nepasargā sadursmēs. Nebūs nekad tāds ekipējums, kas pasargātu no traumām, tieši otrādi, labs ekipējums pasargā no sīkām traumām, bet ne no lielām un pat provocē situācijas, kurās var gūt smagākas traumas, jo drošāk iet uz fizisku kontaktu Tas ir tas pats, kas ar ziemas riepām, senāk braukājās ar vasarenēm cauru gadu, tagad visi liek ziemenes. Vai avāriju skaits ir samazinājies? Varbūt, bet cietušo skaits diez vai (iespējams pat otrādi), jo ar ziemas riepās cilvēki iegūst drošības sajūtu, brauc ātrāk, līdz ar to, kad avārija notiek, tad tas notiek lielākā ātrumā un tādējādi izraisa smagākas sekas. Varbūt labāk, lai hokejisti dabūj dažus zilumus vāirāk, bet mazāk ir jālasa par to, ka kādam čalim atkal gads no smazdzeņu trīces jāārstējas.

  +1 [+] [-]

, 2010-01-21 16:24, pirms 15 gadiem
Tiešām interesanti. Kas diez būtu lielākie zaudētāji, ja jauniešu vecumā aizliegtu spēlēt spēka spēli?
Un tad sanāk, ka pret augumā maziem spēlētājiem nevarēs izmantot spēka paņēmienus.

  +2 [+] [-]

, 2010-01-21 16:28, pirms 15 gadiem
Jāatzīst man kā hokeja fanam,mani piesaista asumi laukumā un spēka paņēmieni ir neatņemama hokeja sastāvdaļa. To pašu varētu teikt arī par kautiņiem...

     [+] [-]

, 2010-01-21 16:50, pirms 15 gadiem
Nu man kā hokejistam, un ne īpaši raženam augumā, nav nekas pretīm pret spēka spēli, taču ja man lido virsū 100kg+ bullis virsū, kas ir pilnīgi atslēdzies no spēles, un domā, kā tik kādam nodarīt sāpes, tas jau vairs arī nav patīkami.

     [+] [-]

, 2010-01-21 16:50, pirms 15 gadiem
Nu ļoti smags un diskutabls jautājums. It sevišķi par to kādi mēri būtu jāpieņem, jo dot 5+20 par katru spēka paņēmienu galvas augstumā būtu neprāts. Haram būtu jāietupjas pirms spēlēt pret Džiontu vai Bleiku pie apmales. Tātad tiesnesim būtu jāvērtē katrs gadījums atsevišķi, bet tad, protams, neiztikt bez strīdīgām situācijām.

Pie kam liela daļa šo paņēmienu nav apzināti tēmēti galvā, bet plecā. Tad, ja paņēmienus galvā sodīs tik smagi, spēlētāji, tā vietā, lai spēlētu plecs - plecā, var izvēlēties mest priekšā gurnus, kas ir gandrīz tikpat traumatisks paņēmiens. Tā kā nav teikts, ka šādi izdotos traumas būtiski samazināt.

Bet vispār jau ir jāpiekrīt, kaut kas ir jādara. Tikai es nesaprotu kāpēc līga čamājās ar citām izmaiņām, piemēram - pārmetiens bez pieskāršanās ripai. Arī visai traumatisks spēles elements.

  -1 [+] [-]

, 2010-01-21 16:54, pirms 15 gadiem
Hokejisti paliek gudrāki ir vairāk smadzeņu ko tricināt ...

  -1 [+] [-]

, 2010-01-21 16:55, pirms 15 gadiem
BASKETBOLISTIEM nav neviena smadzeņu satricinājuma...

  +4 [+] [-]

, 2010-01-21 17:00, pirms 15 gadiem
Juris Miņins ir labi izkodis aizokejāna hokeja virtuvi - cik lasu rakstus un komentārus, ir kompetents daudzos jautājumos! Cepuri nost!

  +1 [+] [-]

, 2010-01-21 17:09, pirms 15 gadiem
te nu ir jaatzist, ka runa praktiski ir par NHL - eiropaa man gribetos domaat ir mazaak saadu "izsleegsanas" gadijumu, lai gan kariyas gadijumu visi gan jau ka atceramies... tas pats karsums PC zviedru pamatiigi apskaadeeja - bet tiesi taada jau arii ir z-amerikas skola, kuraa karsums ir gana daudz gadus nospeeleejis... bet busim reaali - amerikas vidusslaanim, kas to vien jeedz kaa panjemt popkornu( kartupeljmaisa izmeeraa) un rijot truli blenzt uz efektiem, kas sajaa gadijumaa arii ir efektiivi speka panjeemieni vai kautinji, bez taa, visai maz kas par hokeju arii interesees... jo kombinacijas ir gauzaam maz ieks NHL, sajaa zinjaa daudz patikamaaks ir eiropas un KHL interpretejums par hokeju - jo galu galaa speka speele arii seit netruukst!
buutiibaa jaapiekriit idejas autoram, ka buutu jaievies izmainjas, jo saadai tendencei turpinoties, tie pasi ovi un crosby aizvilks labi ja lidz 30 savu hokejista karjeru, un vecumdienaas bus lidzigi kaa bokseriem, kas to vien dara kaa slimo ar pilnu bukjeti dazaadaam smadzenju kaiteem. tomer konkretajaa gadijumaa runa ir par ameriku, kur skatiitaajam, ja nebus interesanti vinjs pieversisies citam sportam - hokejs jau taa peedeejaas dekaades laikaa ir zaudeejis pozicijas top sporta veidu tabulaa, kur nu vel iznjemt tos elementus, delj kuriem popkorna rijeeji arii apmeklee speeli... saikne ir skaidra un NHL klubu ipasnieki labakajaa gadijumaa vienkarsi vienosies par drosiibas lidzeklju uzlabojumiem, tatad galvas, kakla rajona uzlabota aizsardziiba, ka arii kautkaadas noteikumu izmainjas sakaraa ar uzbrukumu galvas rajonam... viss! paies dazi menesi un tiesnesi atkal darbosies kaa tagad... taa ir vienkaarsi z-amerikas izpratne par speeli, kura uzskatu neljaus buutiski neko izmainiit un pat ja ljaus, taas buus beigas NHL kaa domineejosai pasaules hokeja liigai!
Bet so blogu iesaku kvalitatiivi partulkot un ielikt ieks NHL.com - butu interesanti paveerot reakciju!

  +3 [+] [-]

, 2010-01-21 17:16, pirms 15 gadiem
henrijz

Jā, Ziemeļamerika, NHL te ir apskatīta vairāk, taču ir divi punkti, kas to liek attiecināt uz visu pasauli:

1) NHL, kā pasaules vadošā līga, ietekmē arī praktiski visu pasauli, pēclokauta noteikumu izmaiņas tika adaptētas arī IIHF rīkotajos turnīros ('06. gada PČ, laikam, visi atceras).
2) Pašlaik aizvien straujāk jūk robežas starp klasiskajām hokeja skolām (TOP līmenī) un veidojas viens spēles stils, vienīgajai atšķirībai rodoties tikai tā izpildījumā un variācijās.
Kāds ir šis stils, var redzēt PČ TOP komandu TOP spēlēs - un tas ir visai agresīvs.

  +1 [+] [-]

, 2010-01-21 17:18, pirms 15 gadiem
Pievienojos: Vajag pārtulkot un ielikt NHL.com! Būtu interesanti!

     [+] [-]

, 2010-01-21 17:21, pirms 15 gadiem
Juri, - pavisam mazītiņš labojumiņš, Beržeronu traumēja nevis Dounijs, bet gan Rendijs Džonss, kurš tagad , ja nemaldos , spēlē Losandželosā. ( vismaz Rietumu Konferencē jau nu noteikti).
Visā visumā labs raksts, paldies Tev !

P.S. kāds ir Tavs viedoklis Sutton- Dupuis gadījumā?

  -1 [+] [-]

, 2010-01-21 17:28, pirms 15 gadiem
Juris Miņins rakstīja: henrijz

Jā, Ziemeļamerika, NHL te ir apskatīta vairāk, taču ir divi punkti, kas to liek attiecināt uz visu pasauli:

1) NHL, kā pasaules vadošā līga, ietekmē arī praktiski visu pasauli, pēclokauta noteikumu izmaiņas tika adaptētas arī IIHF rīkotajos turnīros ('06. gada PČ, laikam, visi atceras).
2) Pašlaik aizvien straujāk jūk robežas starp klasiskajām hokeja skolām (TOP līmenī) un veidojas viens spēles stils, vienīgajai atšķirībai rodoties tikai tā izpildījumā un variācijās.
Kāds ir šis stils, var redzēt PČ TOP komandu TOP spēlēs - un tas ir visai agresīvs.
tas gan - jo galu galaa, kuraa liigaa tad vairums so TOP komandu speletaaji speelee...? tomer ir vel viens aspekts, kas ir atskiriigs - laukuma izmeers - eiropas laukumos, tomer plasums dara savu - speelee ir vairaak kombinaaciju, no speeka panjeemieniem ir mazliet vieglaak izvairiities, komandas speele ari manupraat ir mazliet stipraaka.
turklat cik pedejaa laikaa esmu skatijies NHL( kaut arii ne TOP komandu izpildijumaa), PHI un OTT-NYR un dallasu - nu neteiksu ka ljoti liela mega starpiiba buutu aatrumos - ja salidzinam taadu RD-MMG speeli, tad principaa apmeram tas pats kas PHI pret kautkaadu blue jackets... tiesa ar to starpiibu, ka pie mums katra epizode nebeidzas tomer ar speka panjemienu - tur, protams, artavu dod tiesi tas ka laukums ir ar mazak kvadratcentimetriem.
Bet jaa - partulko un ieliec ieks NHL kautkada bloga! ( ja vajag parlasit, palabot kautkadas stila kjludinjas, padod zinju seit profilaa - ar prieku izpalidzesu, jo rakstam ir laba ierosinosa vertiba!)

     [+] [-]

, 2010-01-21 17:30, pirms 15 gadiem
Leflērs rakstīja: Juri, - pavisam mazītiņš labojumiņš, Beržeronu traumēja nevis Dounijs, bet gan Rendijs Džonss, kurš tagad , ja nemaldos , spēlē Losandželosā. ( vismaz Rietumu Konferencē jau nu noteikti).
Visā visumā labs raksts, paldies Tev !

P.S. kāds ir Tavs viedoklis Sutton- Dupuis gadījumā?
Jā, Downie (latviski šo vārdu komentāros nevar uzrakstīt ), ja nemaldos, tajā laikā (07./08. gada sezonas sākumā) arī kkādu "vikidonu" sataisīja (laikam to, pret Makamondu), tāpēc dažreiz sajūk.

Satons - Dipuī? Nu bordings bija, sodu dabūja (spēles laikā), taču tādas epizodes ir viens no tiem momentiem, kas arī ir līgai jāčeko. Satonam kādu 5 spēļu diskvalifikācija būtu jāiedot, tīri principa pēc. Pēc idejas visi šādi gadījumi būtu jāsoda ar vairāku spēļu diskvalifikācijām.
Jā, hokejs, kontakta sporta veids, jā varbūt arī nejauši sanāk kādu bortā par stipru ievilkt, taču dabūjot DSQ un atvilkumus no algas, nākamreiz spēlēs uzmanīgāk, visi jau ir cilvēki, visi ar to pelna naudu, ta ka nevar skriet pa galvu, pa kaklu neskatoties.

  -3 [+] [-]

, 2010-01-21 17:37, pirms 15 gadiem
Varētu spēlēt bez bortiem ar autiem,tad neskrietu tik traki arī divgolu metienus izdomātu

  +1 [+] [-]

, 2010-01-21 17:37, pirms 15 gadiem
henrijz rakstīja: tas gan - jo galu galaa, kuraa liigaa tad vairums so TOP komandu speletaaji speelee...? tomer ir vel viens aspekts, kas ir atskiriigs - laukuma izmeers - eiropas laukumos, tomer plasums dara savu - speelee ir vairaak kombinaaciju, no speeka panjeemieniem ir mazliet vieglaak izvairiities, komandas speele ari manupraat ir mazliet stipraaka.
turklat cik pedejaa laikaa esmu skatijies NHL( kaut arii ne TOP komandu izpildijumaa), PHI un OTT-NYR un dallasu - nu neteiksu ka ljoti liela mega starpiiba buutu aatrumos - ja salidzinam taadu RD-MMG speeli, tad principaa apmeram tas pats kas PHI pret kautkaadu blue jackets... tiesa ar to starpiibu, ka pie mums katra epizode nebeidzas tomer ar speka panjemienu - tur, protams, artavu dod tiesi tas ka laukums ir ar mazak kvadratcentimetriem.
Bet jaa - partulko un ieliec ieks NHL kautkada bloga! ( ja vajag parlasit, palabot kautkadas stila kjludinjas, padod zinju seit profilaa - ar prieku izpalidzesu, jo rakstam ir laba ierosinosa vertiba!)
Nu ir lietas, kam tomēr es Tev nepiekrītu.Tai pašā spēlē RD- MMG kombinācijas bija uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas, MMG vispār spēlēja kā aizmiguši, skaidrs, ka arī viņiem tās motivācijas bija krietni mazāk nekā mūsējiem.Kas attiecas uz RD, tad, ja ir vairāk par 2 precīzām piespēlēm, tad tas jau ir daudz.Un arī tad retā beidzas ar metienu uz vārtiem.Arī tai pašā NHL spēlē pietiekami kombinacionāli, par vairākuma izspēlēm nemaz nerunājot.Tam visam vēl nāk klāt fiziska cīņa un kontakthokejs.
Tāpat arī sitieni galvā ir KHL, - kaut vai vakar pret Galviņu, - kas tad tas bija, ja ne hedšots ??
Kas attiecas uz popkorna rijējiem, tad tās ir galvenokārt sekas tai politikai, kad klubi tika pārcelti no Kanādas uz sanbeltu.
Jā , ir daudzas spēles varbūt lēnākas un garlaicīgākas, bet viss mainās tad, kad sākas SC izcīņa.
Neņem ļaunā, bet man KHL liekas garlaicīgs, negribu Tevi pārliecināt...

     [+] [-]

, 2010-01-21 17:39, pirms 15 gadiem
Juris Miņins rakstīja: Jā, Downie (latviski šo vārdu komentāros nevar uzrakstīt ), ja nemaldos, tajā laikā (07./08. gada sezonas sākumā) arī kkādu "vikidonu" sataisīja (laikam to, pret Makamondu), tāpēc dažreiz sajūk.

Satons - Dipuī? Nu bordings bija, sodu dabūja (spēles laikā), taču tādas epizodes ir viens no tiem momentiem, kas arī ir līgai jāčeko. Satonam kādu 5 spēļu diskvalifikācija būtu jāiedot, tīri principa pēc. Pēc idejas visi šādi gadījumi būtu jāsoda ar vairāku spēļu diskvalifikācijām.
Jā, hokejs, kontakta sporta veids, jā varbūt arī nejauši sanāk kādu bortā par stipru ievilkt, taču dabūjot DSQ un atvilkumus no algas, nākamreiz spēlēs uzmanīgāk, visi jau ir cilvēki, visi ar to pelna naudu, ta ka nevar skriet pa galvu, pa kaklu neskatoties.
Nu dabūja, dabūja viņš, arī pieklājīgu naudassodu.

  +1 [+] [-]

, 2010-01-21 17:42, pirms 15 gadiem
henrijz

Tas, ka NHL nenormāli sitas ir vairāk vai mazāk, bet mīts. Komandas spēle tur ir ne mazākā mērā, tikai izpaužas tā uz spiedienu un presingu, metienu skaitu uz vārtiem, kustību.
Eiropā - spēle ir vairāk pozicionāla un lēnāka (domāšanas ātruma ziņā, ne skriešanas).

Var teikt, ka Eiropā ripa tiek bīdīta uz "pareizajām" vietām, bet NHL hokejisti paši skrien ap ripu un spēlētājs atrod ripu, nevis ripa spēlētāju.

Spēka paņēmieni ir vēl viens punkts no spēles intensitātes. Vakar, ja nemaldos, RD spēles laikā kkas teica - "Spartak" katru izspēli noved līdz beigām, ja nesanāk sāk no jauna (G.Galviņš, laikam, to teica starpperiodu intervijā). Tak vot, NHL nemaz savādāk nav iedomājama spēle.

P.S.
Pārtulkot... nu nez, pārāk darbietilpīgs process, pie tam nav šis nekāds uberblogs, ko tulkot, bet ja ļoti vēlies vari pārtulkot un ar atsauci pārpublicēt.

     [+] [-]

, 2010-01-21 17:44, pirms 15 gadiem
Leflērs rakstīja: Nu dabūja, dabūja viņš, arī pieklājīgu naudassodu.
Tie jau bija algas ieturējumi (31 štuka) par 2 izlaistajām spēlēm.

     [+] [-]

, 2010-01-21 17:48, pirms 15 gadiem
Labs blogs! Izlasīju ar interesi.
Principā arī viedoklim piekrītu un kaut kādus līdzekļus, lai nedauz kontrolētu pārlieku agresīvu spēka spēli, kas robežojas uz noteikumu pārkāpuma robežas vai pat pārkāpj to, vajadzētu ieviest (it īpaši janiešu līgās - tur tak bērniem jāmācās hokeju spēlēt, nevis vienam otru nosist). Protams katrs (smadzeņtrīces u.c. traumu) gadījums ir jāskatās individuāli - jo teiksim minētais Potjēra gadījums, manuprāt, drīzāk būtu jāuzskata vienkārši par neveiksmīgu spēles situāciju, kas tik pat labi varēja beigties veiksmīgi - šādos gadījumos, jau pretspēlētājs ar nekādām diskvalifikācijām nebūtu jāsoda. Kgan konkrēto epizodi neesmu redzēji, tāpēc iespējams kļūdains secinājums.
Bet visādi citādi apzinātie spēka paņēmieni laukuma vidū/pie borta, bez nodoma atņemt ripu utt ka tik pēc iespējas spēcīgāk pretinieku notriekt, būtu jāizvērtē daudz stingrāk.

     [+] [-]

, 2010-01-21 17:49, pirms 15 gadiem
nūūū.. nejau pa dir.anu viņiem maksā tādas naudas.. citi neko nesaņemot dabū smadzeņtrīces... bet par šitiem ļimoniem ar to jarēķinās..
ko ta mošk vel bortus noklāt ar drošības spilveniem, un tad tik dragā vaļā... katrs studentiņš močīs pa laukumu..

     [+] [-]

, 2010-01-21 17:54, pirms 15 gadiem
Juris Miņins rakstīja: Eiropā - spēle ir vairāk pozicionāla un lēnāka (domāšanas ātruma ziņā, ne skriešanas).
te gan es domā tev nav taisnība... eiropā ir lielāki laukumi...
kapēc tad neredzam tos ātros Amīšus un Kanādiešus uz KHL laukumiem?.. jo te ir vairāk jaskrien..
tas pats Karsums teica ka AHL lielāki ātrumi, bet kur ta viņu pašu tagad redz KHL?.. nemaz ar to ātrumu neizceļas....
un par domāšanu vispār nerunāsim.. tur AHL ir tik viena doma, skriet un mest...

     [+] [-]

, 2010-01-21 17:57, pirms 15 gadiem
Šonakt Vašingtona- Pitsburga, 1.raunds...

     [+] [-]

, 2010-01-21 17:58, pirms 15 gadiem
Kidd rakstīja: nūūū.. nejau pa dir.anu viņiem maksā tādas naudas.. citi neko nesaņemot dabū smadzeņtrīces... bet par šitiem ļimoniem ar to jarēķinās..
ko ta mošk vel bortus noklāt ar drošības spilveniem, un tad tik dragā vaļā... katrs studentiņš močīs pa laukumu..
Hokejistiem maksā par spēlēšanu, nevis smadzeņu satricinājumiem.

Karavīriem arī maksā, taču tāpēc viņi būtu jāsūta mīnu laukā?

Te nav runa par to, ka var gadīties visādi (un var jau arī), bet par to, ka no spēles ir jāizslēdz NEPAMATOTA rupjība.
1 2 50 komentāri