Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:3041, Did:0, useCase: 3

Sarkanā par mutes piesegšanu – futbola PK ieviesīs jaunus noteikumus

Matīss Kleinbergs
Matīss Kleinbergs

Sarkanā par mutes piesegšanu – futbola PK ieviesīs jaunus noteikumus
Ilustratīvs attēls Foto: AFP/Scanpix

Jau jūnija vidū sporta pasaules uzmanību piesaistīs Pasaules kausa izcīņa, bet pirms gaidāmā finālturnīra izziņotas arī vairākas būtiskas noteikumu izmaiņas.

Pašu bargāko laukumā piespriežamo sodu jeb sarkano kartīti varēs saņemt par šķietami vienkārši rīcību jeb mutes aizklāšanu sarunas laikā.

Šādu noteikumu izmaiņu pamatā ir incidents starp Džanluku Prestianni un Vinisiusu Žunioru UEFA Čempionu līgas mačā. Toreiz Prestianni, sarunājoties ar Vini, aizklāja muti. Pēc spēles brazīlietis "Benfica" futbolistu apvainoja rasistiskos izteikumos.

"Ja saruna ir draudzīga, futbolisti to var turpināt bez problēmām. Ja sarunai ir naidīgs raksturs, tad mutes aizklāšana nozīmē, ka spēlētājs potenciāli saka ko ļoti nepareizu. Tādā situācijā sods ir sarkanā kartīte," noteikuma izmaiņas skaidro FIFA tiesnešu boss Pjerluidži Kolina.

Gadu gaitā viens no populārākajiem veidiem, kā vajadzības gadījumā vilcināt laiku, bija nesteidzīga bumbas ievadīšana spēlē ar sāna iemetienu vai atsitienu no vārtiem. Tagad šo darbību izpildīšanai tiks atvēlētas vien piecas sekundes. Ja konkrētajā laikā netiks izpildīts sāna iemetiens, tad bumba tiks atdota pretinieku komandai, savukārt tūļāšanās ar atsitienu no vārtiem nozīmēs stūra sitienu pretinieku komandai.

Cita ļoti populāra laika vilcināšanas pieeja bija spēlētāju lēna nomaiņa. Arī šis uzvarošo komandu stiķis tiks ierobežots ar 10 sekunžu laika limitu pēc tam, kad ceturtais tiesnesis pacēlis maiņu tablo. Spēlētājiem laukums jāpamet pāri tuvākajai iespējamai sānu līnijai. Ja tas netiks izdarīts laikā, tad konkrētajai komandai vismaz minūti būs jāspēlē mazākumā, jo spēlētājs, kuram paredzēta došanās laukumā, mačā varēs iesaistīties tikai pirmajā pauzē pēc nospēlētas minūtes. Piemēram, komanda pēc neveiksmīgas maiņas uzreiz nevarēs triekt bumbu ārpus laukuma robežām, lai pabeigtu spēlētāju rokādi.

Šajā gadījumā izņēmumi, protams, saistīti ar savainojumiem. Tiesa, arī šajā aspektā ir savas izmaiņas, jo iepriekš spēlētāji varēja doties uz apspriedi ar treneri, kamēr viņu vārtsargam palīdzēja mediķi. Tagad laukuma spēlētājiem šādas iespējas nebūs.

Arī spēlētājiem, kuri mediķu palīdzību saņem laukuma malā, tur būs jāpavada vismaz minūte.

Jau pērn aizvadītajā klubu Pasaules kausa finālturnīrā tika ieviestas rehidrēšanās pauzes. Šis noteikumu elements tiks izmantots arī gaidāmajā izlašu turnīrā. Šādas pauzes tiks izziņotas pa reizei katra puslaika vidū.

Tāpat plašāki darba pienākumi sagaida arī VAR sistēmas speciālistus, jo šajā turnīrā, papildus jau visiem ierastajiem pienākumiem, VAR tiesneši laukuma kolēģim ziņos arī par nepareizi parādītām kartītēm, kā arī stūra sitienu nozīmēšanu. Tiesa, kā paziņoja Kolina, stūra sitieni tiks pārskatīti tikai gadījumā, ja to iespējams izdarīt ātri un bez mača aizkavēšanas.

Pasaules kauss Kanādā, ASV un Meksikā norisināsies no 11. jūnija līdz 19. jūlijam.

Izmantotie resursi:
https://sports.yahoo.com/soccer/art...

  +1 [+] [-]

, 2026-06-03 14:35, pirms nedēļas
Un kā ar potenciālas otrās dzeltenās kartītes gadījumos, kā tas bija Bayern un PSG duelī, kad Mendess tīši nospēlēja ar roku, apturot ātru Bayern pretuzbrukumu? Joprojām VAR nedrīkstēs iesaistīties?

  -2 [+] [-]

, 2026-06-03 16:34, pirms nedēļas
Par mutes piesegšanu sarkanā - tas ir lielākais sviests ko vien var izdomāt. Pati ideja ka par kāda nosaukšanu "sliktā vārdā" var saņemt sarkano kartīti ir absurda. Drīzāk ieviest psihiatra apsekošanu un novērtēšanu visiem spēlētājiem lai notiektu vai persona ir garīgi vesela, proti kuras "vājo nervu sistēmu nesagraus nosaukšana par pērtiķi, banānu vai kā savādāk"
par tūļāšanos ar bumbas ievadīšanu vai stūri = piekrītu tas reāli tracina ja tavējie zaudē, te gan jāsaprot ka var būt situācija kurā nevar paspēt to izdarīt 5 sekundēs, jo esam objektīvi, atkāpties un uzsist tēmētu stūra sitienu ir ilgāk kā 5 sek.
Savukārt ja tas nozīmē to ka tiesniesis paceļ karodziņu/roku un no tā brīža skaitās 5 sek, tad ir =/- ok

     [+] [-]

, 2026-06-03 19:01, pirms 6 dienām
Par mutes piesegšanu sarkanā - tas ir lielākais sviests ko vien var izdomāt. Pati ideja ka par kāda nosaukšanu "sliktā vārdā" var saņemt sarkano kartīti ir absurda. Drīzāk ieviest psihiatra apsekošanu un novērtēšanu visiem spēlētājiem lai notiektu vai persona ir garīgi vesela, proti kuras "vājo nervu sistēmu nesagraus nosaukšana par pērtiķi, banānu vai kā savādāk"
par tūļāšanos ar bumbas ievadīšanu vai stūri = piekrītu tas reāli tracina ja tavējie zaudē, te gan jāsaprot ka var būt situācija kurā nevar paspēt to izdarīt 5 sekundēs, jo esam objektīvi, atkāpties un uzsist tēmētu stūra sitienu ir ilgāk kā 5 sek.
Savukārt ja tas nozīmē to ka tiesniesis paceļ karodziņu/roku un no tā brīža skaitās 5 sek, tad ir =/- ok
Vis normali. Cik reizes spēles ir ievilkušās šādu gadījumu dēļ kad visi pēc tam sāk protestus. Te uzreiz Sarkanā un spēlējam tālāk. Ja gribi runāt ej uz tirgu. Par tām 5sek cik lasīju anglisko orģinālo versiju tur bija teikts pēc tiesneša žesta ir 5 sek laikā izpildīt. Vēl vajadzētu vismaz dzelteno ja ne sarkano par speciālu pārspīlētu simulēšanu.

  +1 [+] [-]

, 2026-06-03 19:35, pirms 6 dienām
Par mutes piesegšanu sarkanā - tas ir lielākais sviests ko vien var izdomāt. Pati ideja ka par kāda nosaukšanu "sliktā vārdā" var saņemt sarkano kartīti ir absurda. Drīzāk ieviest psihiatra apsekošanu un novērtēšanu visiem spēlētājiem lai notiektu vai persona ir garīgi vesela, proti kuras "vājo nervu sistēmu nesagraus nosaukšana par pērtiķi, banānu vai kā savādāk"
par tūļāšanos ar bumbas ievadīšanu vai stūri = piekrītu tas reāli tracina ja tavējie zaudē, te gan jāsaprot ka var būt situācija kurā nevar paspēt to izdarīt 5 sekundēs, jo esam objektīvi, atkāpties un uzsist tēmētu stūra sitienu ir ilgāk kā 5 sek.
Savukārt ja tas nozīmē to ka tiesniesis paceļ karodziņu/roku un no tā brīža skaitās 5 sek, tad ir =/- ok
A ko tu gribi slēpt ar roku?? Runā bez piesegšanas kā mužiks un problēmu nebūs... Mutes piesegšana gejisks izgājiens!

  +1 [+] [-]

, 2026-06-03 19:40, pirms 6 dienām
Es vēl papildus ieviestu tiešu sarkano par pārāk lielu/teatrālu vāļāšanos, pat tad ja reāli bij sods, bet ne tāds ka tev ar cirvi nocirsta kāja un tu tur ripinies pa laukumu, uzreiz sarkanā un miers!

     [+] [-]

, 2026-06-03 19:50, pirms 6 dienām
Būtu ideāli ka ja kād nokrīt savainojies, itsevišķi kad komanda uzvar un ir pašas beigas… uzreiz nones ar nestuvem un tad lai operē viņu cik ilgi grib… to ari vajag izskaust

     [+] [-]

, 2026-06-03 23:40, pirms 6 dienām
Super. Tieši šō un citu iemeslu dēļ futbola pamazām zuda no manu interešu loka. Laika vilcināšana - tik ļoti sāka garlaikot, ka futbolu sāku skatīties arvien mazāk. Cerēju uz tīrālaika ieviešanu 2x 30 vai 2x35 minūtes. Bet arī šīs izmaiņas ir ļoti labas.

     [+] [-]

, 2026-06-04 07:49, pirms 6 dienām
un kā ar gadījumiem, kad Tu ar komandas biedru gribi sarunāt soda vai stūra izpēli? par to arī sarkanā? no lūpām daudz ko var nolasīt...
pie pretinieka jā, tur mēs muti piesedzam lai nevar potenciāli nolasīt ko saki, moš ne sarkanā, bet dzelteno gan varētu.

kā saka spalva ir asāka par zobnenu bet tas ir tik interesanti cik mīksti ''vīrieši'' ir palikuši. lai gan futenē vārtīšanās un aktierspēle ir bijusi līmenī kopš es fuci skatos

     [+] [-]

, 2026-06-04 07:51, pirms 6 dienām
DainixDT rakstīja: Es vēl papildus ieviestu tiešu sarkano par pārāk lielu/teatrālu vāļāšanos, pat tad ja reāli bij sods, bet ne tāds ka tev ar cirvi nocirsta kāja un tu tur ripinies pa laukumu, uzreiz sarkanā un miers!
jā, par simulāciju vajadzētu vismaz pēc spēlēm dot sodus... spēles laikā moš ar nesanāk, bet pēc noteikti. kad naudiņa sāks ripot no kabatas ārā tad sāks domāt vai vērts.

     [+] [-]

, 2026-06-04 08:57, pirms 6 dienām
DainixDT rakstīja: A ko tu gribi slēpt ar roku?? Runā bez piesegšanas kā mužiks un problēmu nebūs... Mutes piesegšana gejisks izgājiens!
Paga paga, visi te pēkšņi "mīksti" palikuši. Domājam ar galvu - sarkanā par to ka ar roku laukuma spēlētājs vārtos lidojošu bumbu atsito = ok, pēdējas cerības sods = ok, par to ka runāju piesedzot muti - jūs tiešām domājat ka par to jādod sarkanā ?

Tam taču nav nekāda sakara ar spēles vilcināšanu un skatāmību, ko gribu to runāju, gribu muti piesedzu, negribu nepiesedzu.
Ja kāds nevar izturēt, lai nespēlē futbolu vai uzliek klapes uz ausīm spēlējot.

     [+] [-]

, 2026-06-04 08:58, pirms 6 dienām
kecbaja rakstīja: Vis normali. Cik reizes spēles ir ievilkušās šādu gadījumu dēļ kad visi pēc tam sāk protestus. Te uzreiz Sarkanā un spēlējam tālāk. Ja gribi runāt ej uz tirgu. Par tām 5sek cik lasīju anglisko orģinālo versiju tur bija teikts pēc tiesneša žesta ir 5 sek laikā izpildīt. Vēl vajadzētu vismaz dzelteno ja ne sarkano par speciālu pārspīlētu simulēšanu.
Kādu gadījumu ? Tad vnk ievies notiekumu - tiesnesis paceļ roku, tev ir 5 sek "aizvērties" vai sarkanā. Nevis par mutes piesegšanu ...

     [+] [-]

, 2026-06-04 09:06, pirms 6 dienām
DainixDT rakstīja: Es vēl papildus ieviestu tiešu sarkano par pārāk lielu/teatrālu vāļāšanos, pat tad ja reāli bij sods, bet ne tāds ka tev ar cirvi nocirsta kāja un tu tur ripinies pa laukumu, uzreiz sarkanā un miers!
Par šo daļēji piekrītu, bet nav viennozīmīgi. Sāpju slieksnis visiem dažāds, spēles laikā tomēr visi uzvilkušies. Drīzāk - pēc spēles visiem kas vārtījušies pārsniedzot kādas objektīvas robežas (definētas, izskata VAR) piešķir dzeltenās par katru epizodi, t.i. 2x notēloji pa smago 2x dzeltenā pēc spēles = 1 sarkanā, izlaid nākamo spēli.

     [+] [-]

, 2026-06-04 11:33, pirms 6 dienām
petravicus rakstīja: Un kā ar potenciālas otrās dzeltenās kartītes gadījumos, kā tas bija Bayern un PSG duelī, kad Mendess tīši nospēlēja ar roku, apturot ātru Bayern pretuzbrukumu? Joprojām VAR nedrīkstēs iesaistīties?
Pirms tās rokas burtiski 3 sec iepriekš jau tika nosvilpts sods pret PSG, ja pareizi atceros. Līdz ar to tā rokas epizode vispār vairs nebija aktuāla. Domājams, ka tiktu iedota otra dzeltenā, ja nebūtu nosvilpts sods (kurš arī gan tur nebija)