Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1601, Did:0, useCase: 3

Vizītkarte: Debitantei Ukrainai sāp galva par vārtsargiem

Agris Suveizda

Vizītkarte: Debitantei Ukrainai sāp galva par vārtsargiem
Foto AFP/Scanpix

Līdz Eiropas futbola čempionāta sākumam atlicis mazāk par trim nedēļām, tāpēc sākam iepazīstināšanu ar finālturnīra dalībniecēm. Kā pirmo no 16 izlasēm portāls Sportacentrs.com ir izvēlējies mājinieci Ukrainu, kas vēl nekad valsts futbola vēsturē nav piedalījusies Eiropas čempionātā.

Vēsture

Ukraina kopš valsts neatkarības atgūšanas 1991.gadā piedalījusies astoņos Pasaules kausa un Eiropas čempionātu atlases ciklos un tikai vienreiz sasniegusi finālturnīru. Pirmo četru kvalifikācijas turnīru laikā Ukraina trīsreiz grupā finišēja otrajā vietā, taču visas reizes zaudēja savai pretiniecei play-off kārtā - attiecīgi Horvātijai (0:2, 1:1), Slovēnijai (1:2, 1:1) un Vācijai (1:1, 1:4). Tad sekoja neveiksmīgs Eiropas čempionāta cikls (trešā vieta, daudz atpaliekot no nākamās čempiones Grieķijas un Spānijas), bet pilnā loze beidzot tika izvilkta 2006.gada Pasaules kausa izcīņā.

Grupā ļoti sīvā cīņā (ceturtajā vietā esošā Grieķija atpalika tikai par četriem punktiem) pirmoreiz izdevās izcīnīt pirmo vietu, kas nodrošināja automātisku kvalificēšanos finālturnīram. Vācijā ukraiņi debitēja ar smagu sakāvi pret Spāniju (0:4), bet tad sekoja tikpat pārliecinoša uzvara pret Saūda Arābiju un uzvara arī pret Tunisiju (1:0, derēja arī neizšķirts). Astotdaļfinālā ukraiņi pēcspēles sitienu sērijā pieveica Šveici (0:0), bet ceturtdaļfinālā ar 0:3 atzina topošās čempiones Itālijas pārākumu. Pēcāk atkal sekoja kritums (tikai ceturtā vieta grupā), bet iepriekšējā Pasaules kausa atlases ciklā Ukraina vēlreiz apstājās soli no kāpšanas lidmašīnā - play-off ar 0:0 un 0:1 (mājās) nācās piekāpties Latvijas izlases pāridarītājai Grieķijai.

GadsVietaGadsVieta
2010.nekvalificējās2002.nekvalificējās
2008.nekvalificējās2000.nekvalificējās
2006.1/4 fināls1998.nekvalificējās
2004.nekvalificējās1996.nekvalificējās

Ceļš līdz finālturnīram

Kamēr lielākā daļa citu dalībnieču finālturnīram kvalificējās vien pagājušā gada beigās, Ukraina ceļazīmi nodrošināja jau 2007.gada aprīlī, kad kopā ar Poliju tika izvēlēta par čempionāta saimnieci. Balsošanas pirmā kārta notika 2005.gada novembrī, un toreiz no piecām pretendentēm tika atsijātas divas vājākās - Turcija un Grieķija. Nākamajā un noslēdzošajā kārtā Ukrainas/Polijas sāncenses bija Itālija un Horvātija/Ungārija, un Ukraina/Polija, kas pirmajā kārtā tikai par balsi apsteidza Turciju, šoreiz pārliecinoši triumfēja - ukraiņiem un poļiem tika astoņas balsis no 12, bet atlikušās četras tika pirmās kārtas uzvarētājai Itālijai.

Kamēr Eiropā sparīgi risinājās atlases cikls, Ukraina jau pamazām gatavojās finālturnīram. Kopumā šo divu gadu laikā ukraiņi aizvadīja 19 pārbaudes spēles, iegūstot vidēju bilanci - pa sešām uzvarām un sešiem zaudējumiem. Spēlēts ar tādām spēcīgām izlasēm kā Nīderlande (1:1) un Vācija (3:3; tiesa, tās, jo īpaši Nīderlande, nebija optimālajā virknējumā), arī Čīli, Urugvaju un citām. Nepiedalīšanās kvalifikācijas turnīrā, kur var iegūt krietni vairāk punktu nekā pārbaudes spēlēs, lika Ukrainai ievērojami nokristies FIFA rangā - šobrīd ukraiņi ir tikai 50.pozīcijā. Interesanti, ka Ukraina draudzības mačos tikusies arī ar topošajām pretiniecēm finālturnīrā - divreiz ar Zviedriju (1:1, 0:1) un vienreiz ar Franciju (1:4, trīs vārtus ielaižot mača izskaņā). Rezultātu ziņā vislabākajā formā Ukraina ir tieši cikla beigās - pieciem zaudējumiem sešu spēļu laikā sekojušas četras uzvaras un neizšķirts nākamajās piecās.

Pēdējās 10 spēles

PilsētaPretinieceRezPilsētaPretinieceRez
PetahtikvaIzraēla3:2PrāgaČehija0:4
ĻvovaAustrija2:1HarkovaUrugvaja2:3
KijevaVācija3:3HarkovaZviedrija0:1
TallinaIgaunija2:0DoņeckaFrancija1:4
KijevaBulgārija3:0KijevaUzbekistāna2:0

Nākamās spēles

DatumsPretiniecePilsētaDatumsPretiniecePilsēta
28.maijsIgaunijaKufštaina11.jūnijsZviedrijaKijeva
1.jūnijsAustrijaInsbruka15.jūnijsFrancijaDoņecka
5.jūnijsTurcijaAugsburga19.jūnijsAnglijaDoņecka

Spēlētāji un treneris

Izlases galvenais treneris Olehs Blohins astotajā maijā nosauca 26 spēlētāju kandidātu sarakstu, kā arī astoņus rezervistus, kuri nedosies uz treniņnometni, taču kuriem jāuztur sevi formā un nepieciešamības gadījumā jābūt gataviem nekavējoties steigties palīgā komandai. Sarakstā netika iekļauts 25 gadus vecais centra aizsargs Dmitro Čigrinskis, kuru savulaik "Barcelona" treneris Hoseps Gvardiola iegādājās par 25 miljoniem eiro. Čigrinskim karjera Barselonā neizdevās, un viņš atgriezās Doņeckas "Shaktar", taču daudz mocījies ar savainojumiem - šosezon Čigrinskis Ukrainas Premjerlīgā aizvadījis tikai sešas spēles un sezonas izskaņā atkal atgriezās lazaretē. Tomēr bijušā izlases aizsardzības balsta iztrūkums ne tuvu nav galvenais iemesls, kas sagādājis Blohinam lielas galvassāpes - dažādu iemeslu dēļ finālturnīrā nevarēs spēlēt trīs labākie valsts vārtsargi.

Pirmais no ierindas izkrita pamatvārtsargs Oleksandrs Ribka, kurš janvārī tika diskvalificēts uz diviem gadiem - "Shaktar" vārtu vīra organismā tika konstatētas aizliegtas vielas. Ribka gan dievojies, ka aizliegtā viela furosemīds, kas pati par sevi netiek uzskatīta par dopingu, taču palīdz tamlīdzīgas vielas nemanīti izvadīt no organisma, bijusi notievēšanas medikamentu sastāvā, taču tas viņu neglāba no barga soda. Marta izskaņā no ierindas izkrita arī 34 gadus vecais Maskavas "Spartak" vārtsargs Andrijs Dikaņs, kurš smagā sadursmē ar Aleksandru Keržakovu guva smadzeņu satricinājumu, un viņam tika salauzti vairāki sejas kauli. Kā pēdējais atkrita pieredzējušais Andrijs Šovkovskis, kurš trīs kārtas pirms sezonas beigām, glābjot komandu, neveiksmīgi piezemējās uz pleca. Sākotnēji tika cerēts, ka ķirurģiska iejaukšanās nebūs nepieciešama, tomēr Šovkovskim tika izdarīta operācija un viņš izlaidīs aptuveni trīs mēnešus.

Līdz ar to pie pirmā izsaukuma uz izlasi karjerā ticis Oleksandrs Bandura, kurš nav spēlējis neviena vecuma izlasēs, un Blohinam nācās izsaukt arī Maksimu Kovaļu (otrais izsaukums) un Oleksandru Horjainovu, kura kontā ir viens mačs un kurš 34 gadu vecumā pret Lietuvu kļuva par visu laiku vecāko Ukrainas izlases debitantu. Paredzams, ka finālturnīrā par pamatvārtsargu varētu kļūt Dikaņa dublieris Doņeckā Andrijs Pjatovs, kurš pēdējo spēli izlasē aizvadīja gandrīz pirms gada - jau pieminētajā sagrāvē pret Franciju. Sastāvā ir arī slavenais uzbrucējs Andrijs Ševčenko, kurš pēc čempionāta beigām, visticamāk, izlasei teiks ardievas. Ukraina, lai komandai neuzkrautu papildus mediju spiedienu, gatavošanos aizvada ārpus mājām. Desmit dienu treniņnometne Turcijā sākās jau 15.maijā, un arī visas trīs pārbaudes spēles tiks aizvadītas ārzemēs - 28.maijā un 1.jūnijā ukraiņi Austrijā tiksies ar Igauniju un Austriju, bet piektajā jūnijā Vācijā spēlēs pret Turciju.

Kijevā dzimušais Blohins spēlētāja karjeru noslēdza Kiprā un par treneri sāka strādāt Grieķijā, kur šajā arodā, vadot tādus pazīstamus klubus kā Pirejas "Olympiakos" un Saloniku PAOK, pavadīja vairāk nekā desmit gadu. 2003.gada septembrī Blohins kļuva par Ukrainas izlases galveno treneri, un tieši viņa vadībā Ukraina sasniedza vienīgo finālturnīru valsts vēsturē. Pēc nekvalificēšanās 2008.gada Eiropas čempionātam Blohins atkāpās no amata un pēcāk kļuva par Maskavas "Dynamo" treneri. Taču arī Krievijā sekoja katastrofa - tikai devītā vieta 16 komandu konkurencē, un Blohins tika atbrīvots no amata. Ukrainas izlasē Blohins atgriezās pagājušā gada aprīlī un pirms nedēļas pagarināja līgumu līdz nākamā cikla beigām.

SpēlētājsVecKlubsSp[1]V[2]
Andrijs Pjatovs27Shakhtar1/1-4
Oleksandrs Horjainovs36Metalist
Maksims Kovaļs19Dynamo Kyiv
Oleksandrs Bandura25Metalurh
Oleksandrs Kučers29Shakhtar6/6
Tarass Mihaliks28Dynamo Kyiv3/3
Vjačeslavs Ševčuks33Shakhtar4/4
Vitālijs Mandzjuks26Dnipro1/2
Jaroslavs Rakickis22Shakhtar3/3
Jevhens Hačeridi24Dynamo Kyiv3/3
Bohdans Butko21Illichivets5/7
Jevhens Selins24Vorskla5/51
Anatolijs Timoščuks33Bayern (Vācija)10/102
Olehs Husevs29Dynamo Kyiv5/62(1)
Ruslans Rotaņs30Dnipro5/7
Serhijs Nazarenko32Tavriya2/61
Oleksandrs Alijevs27Dynamo Kyiv2/51
Jevhens Konopļanka22Dnipro6/83
Tarass Stepaņenko22Shakhtar
Deniss Harmašs22Dynamo Kyiv2/4
Andrijs Ševčenko35Dynamo Kyiv4/51
Andrijs Voroņins32Dynamo (Krievija)4/51
Artems Milevskis27Dynamo Kyiv6/91
Jevhens Selezņovs26Shakhtar0/5
Marko Devičs28Metalist6/81
Andrijs Jarmolenko22Dynamo Kyiv6/73

[1] Statistika par pēdējām desmit izlases spēlēm. Pamatsastāvā/Kopā.
[2] Iekavās minēts ar 11m soda sitieniem gūtais vārtu skaits.

Izmantotie resursi:
Football.ua - все о футболе
Офіційний сайт Федерації футболу України
Live scores, results, fixtures, tables,...

  +6 [+] [-]

, 2012-05-21 14:10, pirms 13 gadiem
Aarpraac. Tikai divi speelee aarzemees un ito Krievijaa. Var teikt taapat kaa angliem.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

 +11 [+] [-]

, 2012-05-21 14:25, pirms 13 gadiem
Prieks par Agra jauno rubriku. Cerēsim, ka vismaz šajā rubrikā tiks prezentētas visas Euro 2012 izlases.

  +3 [+] [-]

, 2012-05-21 14:37, pirms 13 gadiem
Šādi raksti ir ļoti noderīgi, paldies par tiem!

Nez vai Ševa būs pamatā, super formā, kā saprotu, ir Voroņins, kurš Maskavas Dinamo vilka visu sezonu.

Par vārtsargiem, esmu dzirdējis slavas dziesmas Kovaļam, varbūt mēģinās šo... viņam gan ar pieredzi šādos turnīros švaki, bet kuram tad no palikušajiem ar to nav švaki?

     [+] [-]

, 2012-05-21 14:52, pirms 13 gadiem
septembris rakstīja: Nez vai Ševa būs pamatā, super formā, kā saprotu, ir Voroņins, kurš Maskavas Dinamo vilka visu sezonu.
Redzēs kā Ševa jutīsies, bet Voroņins kopā ar Semšovu tika atsēdināts sezonas beigu daļā un vēlas pamest Dinamo.

     [+] [-]

, 2012-05-21 15:37, pirms 13 gadiem
Pjatovs, manuprāt, ir gatavs ieņemt 1. vārtu vīra lomu.

  +2 [+] [-]

, 2012-05-21 15:44, pirms 13 gadiem
ševčenko izvilks

  +2 [+] [-]

, 2012-05-21 16:49, pirms 13 gadiem
Jā, neapskaužama situācija Ukrainai ar vārtsargiem. Bet nu tie, kas spēlē Ukrainas Premjerlīgā, pieļauju, ka tāpat visi pietiekami labi pieprot vārtsargu arodu. Ļaunāk būtu, ja no sastāva izkristu rezultatīvākais uzbrucējs. Žēl, ka sastāvā nav Čigrinska, bet, protams, tādus vīrus kā Ševčenko un Voroņinu nevar neizcelt.

Izkļūt no grupas gan tāpat būs ļoti grūti. Angļi un franči viennozīmīgi ir favorīti.

     [+] [-]

, 2012-05-21 19:00, pirms 13 gadiem
Даа,с варатарямі,хренова!

     [+] [-]

, 2012-05-21 19:24, pirms 13 gadiem
Krievijā Blohins vadīja FC Moscow nevis Dinamo, bet tas nav galvenais. Ukraiņiem nav īpaši liela stimula rauties uz ārzemēm, jo līdzīgi kā Krievijā rublis spēlētājiem ir ļoti labs, jo ukraiņu līgā leģionāru limits, tādēļ ukraiņi labprāt izvēlas vietējo čempi un vietējo lielo rubli.
Ukraiņu un krievu spēlētāji ne labrāt dodas uz ārzemju līgām, ja vien nav superizdevīgs vai top komandas piedāvājums Barcelona, Bayern utt., bet šis fakts nemazina izlases spēku, jo čempionu līgā regulāri spēlē divi ukr. klubi.

     [+] [-]

, 2012-05-22 07:55, pirms 13 gadiem
TooGood rakstīja: Aarpraac. Tikai divi speelee aarzemees un ito Krievijaa. Var teikt taapat kaa angliem.
Tāds Ukrainai ir čempis...

     [+] [-]

, 2012-05-22 12:30, pirms 13 gadiem
septembris rakstīja: Šādi raksti ir ļoti noderīgi, paldies par tiem!

Nez vai Ševa būs pamatā, super formā, kā saprotu, ir Voroņins, kurš Maskavas Dinamo vilka visu sezonu.

Par vārtsargiem, esmu dzirdējis slavas dziesmas Kovaļam, varbūt mēģinās šo... viņam gan ar pieredzi šādos turnīros švaki, bet kuram tad no palikušajiem ar to nav švaki?
Voroņins sezonas beigās sastrīdējās ar galveno treneri. Ja nebūs nomaiņas, meklēs citu klubu. Spēlēja beigās ĻOTI maz.