PK kvalifikācija: Latvija bez Porziņģa un NBA spēlētājiem?
ASV vīriešu basketbola izlasi nākamās Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas spēlēs varētu veidot NBA attīstības līgas spēlētāji, pieļauj FIBA un ASV Basketbola federācijas pārstāvji. Jaunās sistēmas ietvaros arī eiropiešiem var nākties iztikt bez palīgspēkiem no Atlantijas okeāna otras puses.
Starptautiskā Basketbola federācija 15. septembrī preses konferencē Lillē publiskoja valstsvienību “logus” 2017.-2021. gadā paredzētajiem turnīriem. Pasaules kausa kvalifikācijas spēles notiks sešos “logos” no 2017. gada novembra līdz 2019. gada februārim.
1) 2017. gada 20.-28. novembris;
2) 2018. gada 19.-27. februāris, 25. jūnijs-3. jūlijs, 10.-18. septembris, 26. novembris-4.decembris;
3) 2019. gada 18.-26. februāris;
4) 2019. gada septembris – Pasaules kausa izcīņa Ķīnā (maksimums 28 dienas treniņiem un divas dienas ceļošanai).
Katra "loga" garums būs deviņas dienas, no pirmdienas līdz nākamajai otrdienai. Šajā laikā paredzēts aizvadīt 1-2 spēles. Pirmā spēle paredzēta ceturtdien vai piektdien, otrā spēle svētdien vai pirmdien. “Logā” ierēķināts arī ceļošanai paredzētais laiks.
Eiropas 32 labākās komandas tiks sadalītas astoņās apakšgrupās pa četrām vienībām katrā (A, B, C, D, E, F, G, H). Trīs labākās izlases no katras apakšgrupas iekļūs otrajā kārtā, kur 24 komandas tiks sadalītas četrās grupās pa sešām izlasēm katrā (I, J, K, L). Katras grupas trīs spēcīgākās komandas kvalificēsies finālturnīram. Olimpiskajām spēlēm varēs kvalificēties tikai PK dalībnieces.
Četri no sešiem “logiem” pārklāsies ar NBA sezonu. Vienīgie izņēmumi paredzēti 2018. gada jūnijā un septembrī. Profesionālo līgu spēles “logu” laikā tiks pārtrauktas, taču NBA īpašnieki tādu iespēju vienprātīgi noraidījuši. Īsu brīdi pastāvēja iecere atbrīvot spēlētājus NBA Zvaigžņu spēles nedēļas nogalē, taču vēlāk tā tika izņemta no dienas kārtības.
Ņemot vērā, ka ASV izlasei “logu” laikā nebūs pieejami NBA spēlētāji, tika apspriestas trīs alternatīvas:
1) veidot valstsvienību no NCAA studentiem, kuru sezona risinās no novembra vidus līdz aprīļa sākumam;
2) pulcēt izlasi no ārzemēs maizi pelnošajiem ASV basketbolistiem, kuri izmētāti pa visu pasauli;
3) izveidot komandu no D-līgas spēlētājiem.
Trešais variants pagaidām tiek uzskatīts par perspektīvāko.
“Visa koncepcija tika attīstīta ļoti ciešā sadarbībā ar NBA un ASV Basketbola federāciju,” FIBA sporta direktors Predrags Bogosavļevs pastāstīja ESPN.com. “Viņiem ir grūtības dabūt NBA spēlētājus kvalifikācijas spēlēm, taču viena no rezerves iespējām ir iesaistīt D-līgas spēlētājus.”
FIBA un NBA turpina meklēt kompromisu. Ženēvas mērķis ir nodrošināt NBA spēlētāju līdzdalību Pasaules kausa izcīņā un Olimpiskajās spēlēs. “Mainot sistēmu, mums jāizvēlas starp labāko NBA spēlētāju klātbūtni vai prombūtni finālturnīros,” piezīmē Bogosavļevs.
“NBA bija tuvu tam, lai aizliegtu savu spēlētāju piedalīšanos FIBA turnīros. Atradām risinājumu, iesaistot NBA komisāra vietnieku un vienlaikus FIBA valdes locekli Marku Teitumu. Ceram, ka tāda sadarbība turpināsies.”
Pārmaiņas var ietekmēt arī ASV izlases treneru korpusu. Maika Kžiževska iespējas februārī vadīt valstsvienību būtu tuvu nullei, jo “Marta trakums” (NCAA pirmās divizijas čempionāts) atrastos tikai dažu nedēļu attālumā.
Spānijas valstsvienības galvenais treneris Serdžo Skariolo domā, ka jaunā sistēma dod papildus iespējas jaunajiem spēlētājiem. “Viņiem būs iespēja sākt ātrāk spēlēt izlasē. Neatkarīgi no talanta, nepieciešama izaugsme un šīs spēles palīdzēs to panākt.”
FIBA noraida iespēju pārvērst Olimpiskās spēles par U22 turnīru.
“Notikušas dažādas sarunas,” saka FIBA pārstāvis Patriks Kollers. “Šodienas realitāte – ja pajautāsiet Lionelam Mesi, ko viņš vēlētos izcīnīt ar Argentīnas valstsvienības, viņš nosauks Pasaules kausu. Ja pajautāsiet Lebronam Džeimsam, kurā turnīrā vēlas uzvarēt, viņš nosauks Olimpiskās spēles. Tā ir realitāte.”
“Ideja ir pacelt Pasaules kausu nākamajā līmenī. Esam daudz runājuši, ko darīt ar Olimpiskajām spēlēm, taču joprojām ticam, ka tām ir pozitīva ietekme uz basketbolu, tāpēc būtu nepareizi samazināt to nozīmi. Tāpēc atstāsim Olimpiskās spēles, kādas tās ir.”
Lai kvalificētos Pasaules kausa izcīņai, ASV izlasei 2019. gadā jāfinišē starp septiņām vadošajām Amerikas komandām. Amerikāņu “dziļums” ļaus to paveikt, taču virknei citu izlašu, piemēram, Kanādai un Francijai, NBA spēlētāju nepieejamība var iecirst lielāku robu. Arī Latvijai jārēķinās, ka Pasaules kausa kvalifikācijā nāksies iztikt bez NBA basketbolistiem.
Izmantotie resursi:
U.S. men's national team could use D-League...
+8 [+] [-]
+11 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
+9 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+10 [+] [-]
+5 [+] [-]
Piemāram Itālija, Francija - šīs komandas bez nba spēlētājiem netuvu vairs nebūs tada līmenī kā iepriekš, būtībā tās būs vājākas par Latviju, kas tad francija vispār paliek bez nba čaļiem?
Latvijai gan ši ir ārkārtīgi laba ziņa, jo mēs esam gandrīz vienīgie kas nezaudē neko(Tā ķā porziņģis vēl nav spēlējis izlasē un viņa pienesums tai nav redzēts), Uz eiropas komandu fona mēs gandrīz vai par favorītiem paliekam
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]