Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1, Did:0, useCase: 3

Cik svarīga ir psiholoģija?

Es kā bijušais sportists varu teikt, ka psiholoģijai lielajā sportā ir viena no pašām svarīgākajām nozīmēm. Savā laikā PSRS izlasē bija vienkārši - mūs salasīja, visi bijām vienādās starta pozīcijās un pateica: "Tev tā vieta ir jādabū un vienalga kādiem līdzekļiem". Uzvarētāja psiholoģija jāsāk dzīt iekšā jau no bērnības.

Vēlāk, kad jau biju dabūjis pārliecību par saviem spēkiem, mani vairs apstādināt nevarēja. Uzvarētāja psiholoģija man palīdzēja izsisties - gribēju būt pirmais un labākais. Varēju spēlēt pat starp kursiem, jo vienmēr gribēju uzvarēt. Uzvarētāja psiholoģija jāsāk dzīt iekšā jau no bērnības. Ja tādas nav jau mazotnē, tad nekad tādas nebūs, atnākot uz lielo sportu.

Ļoti svarīga ir arī izšķirošo brīžu psiholoģija. Piemēram, Maikls Džordans, manuprāt, ir etalons basketbolā, un ne tikai tāpēc, ka viņš met punktus, bet tāpēc, ka pārvalda situāciju un kontrolē viens pats visu spēli. Jo palika pieredzējušāks, jo palika psiholoģiski gatavāks. Arī Džo Dumarss savulaik teica: "Kad Džordans bija jaunāks, viņu bija vieglāk segt, bet uz vecumu viņš palika gudrāks un nenosedzams". Bez viņa tie tituli nebūtu iespējami. Šobrīd ļoti līdzīgs spēlētājs ir Kobe Braients. Viņam ir tikai 30 gadi, bet Džordans savu pirmo titulu izcīnīja 28 gados, pēdējo - 35. Tā kā Kobem vēl ir laiks, bet tas šajā gadījumā nav būtiski. Kobem ir ļoti līdzīga psiholoģija jau šobrīd - viņš ir palicis nosvērtāks, nav tik drudžains, vairāk nekonfliktē, ir spēlētājs, uz ko var paļauties.

Piemēram, Lebrons Džeimss tagad taisās mainīt numuru. Kāpēc? Tāpēc, ka 23. ir viņam neveiksmīgs numurs, viņš neko nevar uzvarēt, bet Olimpiādē uzvarēja ar sesto numuru. Tā ir mana varbūtība. Tikpat labi tas var būt mārketings. Katrā ziņā NBA viņam ir vajadzīga veiksme un uzvarētāja psiholoģija, ka viņš to var izdarīt - uzvarēt. Viņš ir ļoti labs spēlētājs, iespējams, pat labākais, bet viņš vēl ir jauns un domāju, viņam viss vēl ir priekšā.

Ja pārnesam uz Latvijas basketbolu šo jautājumu, tad treneriem būtu ļoti svarīgi jau pēc iespējas ātrāk jau jauniešu vecumā izzināt, vai komandā ir šādi spēlētāji, jo tā ir ļoti spēcīga īpašība. Šodien mums tas arī pietrūkst - doma kļūt par labāko. Mums šobrīd Latvijā nav tāda tipa spēlētāji, kuri kontrolē spēli un izšķir likteni. Mums lielajā sportā ir labi spēlētāji, bet nav dominējoši spēlētāji. Ir liela trauksmainība - nepārliecinātas darbības galotnēs, metot soda metienus, izšķirošos brīžos. To var trenēt un kontrolēt. Savulaik mums bija zinātniskā grupa, kas to pārbaudīja treniņos, pirms spēlēm, un arī tagad nākotnē gatavojamies pie šīs metodes atgriezties. Jo tu esi nepārliecinātāks, jo trauksmaināks. Ļoti daudzi spēlētāji treniņos rāda brīnumus, bet spēlē neko nevar izdarīt. Ar to ir jācīnās, jo Latvijas basketbolā tā ir diezgan liela problēma, objektīvi skatoties.

Spēlētājs nenospēlē, neuzvar un kas notiek... Lielākā daļa gan PSRS laikos, gan tagad Latvijā ķeras pie glāzītes vai vēl kādām lietām. Spēlētājs grib sevi nomierināt ar alkoholu. No vienas puses kaut kāds efekts varbūt ir, bet no otras puses - ja neesi ļoti labā fiziskajā formā, tas alkohols uzreiz dzen vēl vairāk lejā. Sporta sabiedrībā gan manos laikos, gan tagad vienkārši nenormāli dzer, jo tā ir vienīgā iespēja, kā sevi daudz maz psiholoģiski līdzsvarot. Ar to nevar aizrauties - ir jāzina, kad to labāk darīt. Arī NBA daudzi dzer, tā nav aizliegta lieta. Bet mums šeit tā ir Latvijas nelaime, jo to dara par daudz. Vairāk nekā trenējas. Mums nav ne tas meistarības līmenis augsts, ne psiholoģiskais līmenis un vēl dzert tādā situācijā - meistarība milzīgos tempos iet vēl vairāk uz leju.

Pievēršoties lielajam sportam, tenisā redzam, kādā psiholoģiskā bedrē ir Federers attiecībā pret Nadalu. Viņam ir izveidojušies kompleksi. Uzskatu, ka Federers ir labākais un talantīgākais spēlētājs, kurš var uzvarēt visus četrus Grand Slam, ja viņam nebūtu tik smagi ievainota uzvarētāja psiholoģija. Savukārt etalons psiholoģijas ziņā ir Nadals. Ne kādas mīmikas, ne sāpes, ne runas ar tiesnešiem - viņš reti izrāda emocijas un iekšēji ir ļoti spēcīgs. Vienmēr uzvar vai nosargā breikpointus. Federers un Safins - jauni būdami, abi bija ļoti eksplozīvi un impulsīvi. Abi pārdzīvoja un sita raketes pret zemi. Federers pateica, ka, ja kaut ko grib vinnēt, viņam tas ir jāizbeidz un jākoncentrējas. Safins līdz šim brīdim turpina daudzīt raketes un ņemties, ja neiet spēle. Pēc talanta nav sliktāks par Federeru, bet psiholoģija ir ļoti vāja. Viens pārvarēja, otrs nē.

Vēl viens piemērs - pirmajā formulā Mihaels Šūmahers bija ideāls braucējs, bet nevienu titulu, izņemot varbūt 1994. gadu, kur arī bija diskusijas, viņš neizcīnīja izšķirošajās sacīkstēs. Viņš triecās virsū citiem, kļūdījās, noslāpēja mašīnu. Bez tā visa viņš būtu vinnējis vēl kādus četrus titulus klāt. Viņš brauc ļoti labi, bija ātrs, unikāls braucējs, bet pēdējos brīžos tomēr nekontrolēja sevi. Pirms izšķirošajām sacīkstēm viņam trauksmainība bija augstāka nekā citiem. Boksā - tev sit pa galvu un ir jādomā, tad ir vēl trakāk. Iekšēji jābūt ļoti stipram, motivētam un uzvarētājam pēc dabas. Daudzi bokseri īstenībā ir intelektuāļi, kaut vai tas pats Muhameds Ali.

Kā to trenēt? Jāpārņem tās metodikas, kas jau ir. Jātestē spēlētāji, jācenšas izstrādāt metodiku. Kolektīvās psiholoģijas paraugs varētu būt Fils Džeksons, kurš ar savām aizraušanām savas komandas pakļauj tam, lai tā strādātu kā viens vesels. Neskatoties uz to, vai komandā bija Džordans vai Kobe, vai Šakils, viņš ir uzvarējis. Ne tikai trīsstūra uzbrukums un aizsardzības sistēmas, bet mācēja noskaņot, pirmsspēles rituālus veidoja utt. Tas ir izteikts piemērs, kā to darīt. Skaidrs, ka trenerim jābūt tādam, kurš pārzina lietas un kurš ir autoritāte. Lielākoties Džeksonam bija tādi cilvēki, kas nepakļaujas nekādiem likumiem, piemēram, tas pats Rodmens. Bet viss nostrādāja. Amerikā gan Džeksonu pārāk neieredz, nezinu kāpēc. Iespējams, skaudība, bet skaidrs ir viens - Džordans, Kobe un Šaks uzvarējuši tieši ar Džeksonu kopā.

Tā ir zinātne, tāpēc vienmēr esmu teicis, ka arī tur ir jāiegulda līdzekļi. Latvijas basketbolam nav tik daudz talanta, tāpēc jāmēģina strādāt vairāk un pareizāk nekā citās valstīs. Atlasīt spēlētājus arī pēc psiholoģiskā portreta - jo vairāk informācijas par katru spēlētāju, jo lielākas izredzes izaudzināt. Mums ir pieci seši tūkstoši basketbolistu, skaitot ar visu Jaunatnes līgu - skaits pietiekams, rezultāti it kā ir, bet var būt labāki. Jāizpēta, kuri ir tie īstie, kuri ir tie, kas varētu spēlēt, kas traucē kļūt par profesionāļiem, apkārtējie apstākļi - tas ir zināms pētnieciskais darbs.

Psiholoģija ir viena no svarīgākajām lietām Latvijas basketbolā - jāaudzina spēlētāji, kas grib uzvarēt un būt labākie. Jābūt režīmam: jātrenējās ļoti dauz, pareizi jāatpūšas, pareizi jāēd, jāgatavojas spēlēm, jāgatavojas treniņiem. Tiklīdz kāds no šiem punktiem netiek ievērots, sākas problēmas, un pats spēlētājs nemaz nejūt, kā aiziet uz leju. Piemēru Latvijā ir daudz, bet tie nav svarīgi, jo šī ir kopēja problēma. Jākonstatē problēma, jāapzinās, ka varam darīt labāk, jāiespaido sportisti, un tad rezultāti arī būs labāki.

 +23 [+] [-]

, 2009-02-18 11:01, pirms 16 gadiem
paldies, Valters ļoti aktīvs palicis vismaz kkas savaadaaks un ir interesanti

  +8 [+] [-]

, 2009-02-18 11:12, pirms 16 gadiem
pa lielam, viss ir pareizi pateikts un varu tikai piekrist šim viedoklim
psiholoģija nosaka ļoti daudz ko
kaut vai, ņemot par piemēru Ernestu Gulbi. Talants iespaidīgs, meistarība pietiekoša, taču psiholoģiskās noturības izšķirošajos momentos nav, zūd pārliecība par spēkiem, un zaudētas spēles otrajā kārtā krājās.
Slēpts komentārs: Number 0

     [+] [-]

, 2009-02-18 11:26, pirms 16 gadiem
interesanti vai Valters pēc sava bloga arī izlasa komentārus?
Slēpts komentārs: Number 0

  +4 [+] [-]

, 2009-02-18 11:33, pirms 16 gadiem
ļoti pareizi pateikts...

 +13 [+] [-]

, 2009-02-18 12:20, pirms 16 gadiem
Number 0 rakstīja: lōģiski, ka izlasa...
viņš ir arī aktīvs komentētājs..
viņš slēpjas zem nika bimbambols
hahaha

     [+] [-]

, 2009-02-18 12:35, pirms 16 gadiem
Nu taisnība jau ir, bet, kur ir problēma, Valdi Valter' ? Ej ņem un izstrādā metodiku. Es arī varu pateikt dažas lietas, kas Latvijas basketbolā ir nepareizi un, kas pareizi, bet es nevaru un nemāku izdarīt tā, lai būtu pareizi - tāpēc klusēju.

  +3 [+] [-]

, 2009-02-18 12:46, pirms 16 gadiem
Šeit gribēju piemetināt, ka psiholoģiska savaldīšanās un koncentrēšanās spējas spēles galotnēs nepieciešamas ne tikai spēlētājiem, bet arī treneriem. Un te nu ir jāsaka, ka pašam Valteram ar izsķirošu pēdējo minūšu vadīšanu un spēlētāju motivēšanu īsti neiet. Cik atceros izlases spēles ar VV priekšgalā, spēles sakārtošana pēdējās minūtēs viņam pagalam neizdevās. Un tieši tas pats notiek šobrīd VEFā.
Slēpts komentārs: Number 0

 +13 [+] [-]

, 2009-02-18 13:01, pirms 16 gadiem
nūū, es domāju,ka Valters savā VEFā arī dara visu iespējamo! kad būs garākas rokas,tad ķersies ar citiem klāt! Manuprāt, arī liels viņa pirksts ir Sanda psiholoģijas sagatavošanā..Var S.V. visu spēli mest savus zilos trīņus, bet pēdējās sekundēs ir pārliecinošs,kā reti kurais LV basī

 +36 [+] [-]

, 2009-02-18 13:20, pirms 16 gadiem
Nu speciāli ielogojos, lai pateiktu, ka pirmo reizi dzīvē puslīdz piekrītu VV.

Gribu pastāstīt mazu stāstiņu no manas dzīves.
Tas, ka uzvarētaju psiholoģija jaieaudzina jaunatnes gados piekrītu. Kādreiz ļoti sen, kad spēlējām pilsētas vidusskolu čempionātā/pilsēta nav svarīgi/, mēs visu laiku palikām trešie. Mums bija treneris - taktiķis, teorētiķis, jo nestrādaja ar mums tieši psiholoģiski - uz uzvaru. Bet mums bija ļoti laba, draudzīga komanda. Un vienreiz mes sevi pieķērām, ar domu - kāpēc mēs paliekam trešie? Mums bija viss lai mēs paņemtu pirmo vietu, bet mēs trešie...Karoče, mēs apsolījām katrs katram, ka paņemsim čempi, lai ko tas arī nemaksātu (talāk būs smieklīgi, bet tas mums palīdzēja), mēs ar visu komandu aizgājām uz tās skolas diseni, kura vienmēr ieguva pirmo vietu un atklāti sākām uz šiem braukt augumā, turklāt viņu meteiņu klātbūtnē. Protams, mēs izkāvamies un svešā teritorijā arī labi dabūjām. Iedami prom mēs nokliedzām, ka izrēķināsimies basīša laukumā.... Īstenībā šo visu "koncertu" mēs bijām isplānojuši divatā, lai iekurinātu savas komandas pārējos čaļus...Īsi pirms nakamās spēles ar šiem, visa komanda jau ģerbtuvē bija gatava šos iznīcināt. Mēs spēlējām ar sirdi, viens otru visu laiku uzkurinājām, uzdzinām sportisko niknumu un paņemām pirmo vietu divus gadus pēc kārtas. Tas bija laiks, ko attceros ar smaidu, jo visa uzmanība tika veltīta mums, visforšākās meitenes, disenes. Basketbols valdīja! Bet tas arī bija laiks, kad absolvējot vidusskolu daži bija kļuvuši pilnīgi atkarīgi no alkohola... Nezinu, kāpēc visu šo stāstu, varbūt neliela nostaļgija pēc tiem laikiem.

* Valters savā blogā aizmirsa pieminēt tādu " mazsvarīgu" lietu, kā mentalitate! Latvijā vajag kaut ko stastīt, borēt, gandrīz vai miets jāņem lai sāktu spēlēt ar pinu atdevi un sirdi. Latvijā daudz vairāk jāiegulda cilvēkā, lai tas kļūtu par konkurētspējīgu sportsitu. Paskatieties uz dienvidniekiem - serbi, horvāti, spāņi utt viņiem nav jāsaka, ka jāuzvar, viņiem tas asinīs.
* Un vēl kamēr mērķi būs tādi kādi līdz šim - izkļūt no grupas. Nekā nebūs. Latvietim tas smadzenēs iesēžas. Vajag uzstādīt visaukstakos mērķus un psiholoģiski noskaņot, ka var utt.
*Ja es gatavotu, piemēram, Kezīti vienai spēlei pret Žalgiri trīs mēnešus, mēs uzvarētu, bet nākamo zaudētu Zemgalei ar graujošu rezultātu, jo puiši būtu kā tiko pēc laba seksa, atslābinajušies utt. Vajag ieaudzināt no jaunatnes gadiem, ka jāuzvar - jebkurš, jebkad, jāieaudzina uzvaretaju psihologija.
Apnika rakstīt, bet beigās gribētu pateikt jaunajiem. Izmantojiet iepēju, ko tagad piedāvā - brauciet spēlēt un studēt uz ASV! Ja manos laikos būtu tāda iespēja, turklāt bezvīzu režīms, es pat neaizdomātos. Ja nepaveiksies sportā, vismaz iegūsiet izglītību pa lēto....davai

  +3 [+] [-]

, 2009-02-18 13:44, pirms 16 gadiem
Number 0 rakstīja: Diemžēl šis raksts ir pa tukšo...
Katrā rindkopā stāsta, cik svarīga ir psiholoģija
kkādi piemēri iz dzīves...bezjēdzīgi...kāda jēga mums te stāstīt par kkādu Nadālu, Federeru, Šumaheru, Kobi ?
Varēji vismaz no latvju bāleliņiem paņemt kādu piemēru...Skrastiņš, Stasis, Irbe...
VV pareizi dara jo runā par svēru ko viņš pārzin... ka nekā par F1 un tenisu viņš ir lietas kursā ļoti ilgi....noteikti padsmit gadus...atceros ka LJBL vesture ir bijis gadijums ka ir bijusi jaatcelj apbalvoshanas ceromonija uz velāku laiku jo lūk ģenerālim F1 jaskatas...taa kaa valters noteikti runa par laucinju kuru vinjsh paarzin NBA,teniss , F1 nevis piemeram par hokejistiem vai olijaru!!!
par psihologiju piekritu...loti svariga lieta...pagruud 2 speles labi nekas bet ja jau 5as tad jau smadzenitees seezj : nu ko tad mēs... mēs jau 5as pagrudushi...
Viedoklis visnotaļ pareizs BET ir viens liels bet kā jau te izteicaas komentāros...ej tachu un dari Valdi...vismaz tai savā Vefinjaa .. kā viens jau teica izstraada metodiku peec kura vadiities treneriem,,,ja gribi labu LV basketbolam!!

 +10 [+] [-]

, 2009-02-18 14:03, pirms 16 gadiem
Zirgu zaglis rakstīja: Nu speciāli ielogojos, lai pateiktu, ka pirmo reizi dzīvē puslīdz piekrītu VV.

Gribu pastāstīt mazu stāstiņu no manas dzīves.
Tas, ka uzvarētaju psiholoģija jaieaudzina jaunatnes gados piekrītu. Kādreiz ļoti sen, kad spēlējām pilsētas vidusskolu čempionātā/pilsēta nav svarīgi/, mēs visu laiku palikām trešie. Mums bija treneris - taktiķis, teorētiķis, jo nestrādaja ar mums tieši psiholoģiski - uz uzvaru. Bet mums bija ļoti laba, draudzīga komanda. Un vienreiz mes sevi pieķērām, ar domu - kāpēc mēs paliekam trešie? Mums bija viss lai mēs paņemtu pirmo vietu, bet mēs trešie...Karoče, mēs apsolījām katrs katram, ka paņemsim čempi, lai ko tas arī nemaksātu (talāk būs smieklīgi, bet tas mums palīdzēja), mēs ar visu komandu aizgājām uz tās skolas diseni, kura vienmēr ieguva pirmo vietu un atklāti sākām uz šiem braukt augumā, turklāt viņu meteiņu klātbūtnē. Protams, mēs izkāvamies un svešā teritorijā arī labi dabūjām. Iedami prom mēs nokliedzām, ka izrēķināsimies basīša laukumā.... Īstenībā šo visu "koncertu" mēs bijām isplānojuši divatā, lai iekurinātu savas komandas pārējos čaļus...Īsi pirms nakamās spēles ar šiem, visa komanda jau ģerbtuvē bija gatava šos iznīcināt. Mēs spēlējām ar sirdi, viens otru visu laiku uzkurinājām, uzdzinām sportisko niknumu un paņemām pirmo vietu divus gadus pēc kārtas. Tas bija laiks, ko attceros ar smaidu, jo visa uzmanība tika veltīta mums, visforšākās meitenes, disenes. Basketbols valdīja! Bet tas arī bija laiks, kad absolvējot vidusskolu daži bija kļuvuši pilnīgi atkarīgi no alkohola... Nezinu, kāpēc visu šo stāstu, varbūt neliela nostaļgija pēc tiem laikiem.


* Valters savā blogā aizmirsa pieminēt tādu " mazsvarīgu" lietu, kā mentalitate! Latvijā vajag kaut ko stastīt, borēt, gandrīz vai miets jāņem lai sāktu spēlēt ar pinu atdevi un sirdi. Latvijā daudz vairāk jāiegulda cilvēkā, lai tas kļūtu par konkurētspējīgu sportsitu. Paskatieties uz dienvidniekiem - serbi, horvāti, spāņi utt viņiem nav jāsaka, ka jāuzvar, viņiem tas asinīs.
* Un vēl kamēr mērķi būs tādi kādi līdz šim - izkļūt no grupas. Nekā nebūs. Latvietim tas smadzenēs iesēžas. Vajag uzstādīt visaukstakos mērķus un psiholoģiski noskaņot, ka var utt.
*Ja es gatavotu, piemēram, Kezīti vienai spēlei pret Žalgiri trīs mēnešus, mēs uzvarētu, bet nākamo zaudētu Zemgalei ar graujošu rezultātu, jo puiši būtu kā tiko pēc laba seksa, atslābinajušies utt. Vajag ieaudzināt no jaunatnes gadiem, ka jāuzvar - jebkurš, jebkad, jāieaudzina uzvaretaju psihologija.
Apnika rakstīt, bet beigās gribētu pateikt jaunajiem. Izmantojiet iepēju, ko tagad piedāvā - brauciet spēlēt un studēt uz ASV! Ja manos laikos būtu tāda iespēja, turklāt bezvīzu režīms, es pat neaizdomātos. Ja nepaveiksies sportā, vismaz iegūsiet izglītību pa lēto....davai
Ideāls komentārs

     [+] [-]

, 2009-02-18 15:23, pirms 16 gadiem
tā jau ir,viss sākas un beidzas galvā,kā to bagatskis katru mīļu brīdi atgādina. es domāju,ka sakne tam visam ir mentalitāte,jo no laika gala esam bijuši zem kāda,nevis lielie darītāji/cīnītāji. tie paši dienvidslāvi un vispār tas gals,no laika gala ir cīnījušies par savām tiesībām,pastāvēšanu kā tādu un tas jau iedzimst tālāk. tā kā mums,šeit,latvijā,tikai retais piedzimst ar uzvarētāja psiholoģiju,tad jārunā par to,ka psiholoģijas nozare ka tāda latvijā ir ļoti vāji attīstīta. paskatieties,kā kotējas psiholoģijas profesija rietumvalstīs! bet šeit to uztver kā 1 no pēdējām profesijām,kuru izvēlēties,jo tas valdošais uzskats ir,ka tas ir k-kas starp bērnudārza grupiņas audzinātāju un sētnieku. nu,k-kā tā. un tie paši uzvarētāji amerikāņi,viņiem katrā nopietnā sporta komandā ir pa kādam kvalificētam psihologam,kas iedzen iekšā to pašpārliecību un visu nevajadzīgo izdzen laukā. protams,ideāli ir,ja tas ir treneris un psihologs vienā personā. tā kā es domāju,ka ir pārāk daudz steriotipu par daudzām lietām un arī psiholoģija ir viena no tām,ko latvijā vajadzētu mainīt daudz mūsdienīgākā virzienā
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +3 [+] [-]

, 2009-02-18 16:49, pirms 16 gadiem
Viss ir galvā...Tā gan.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +9 [+] [-]

, 2009-02-18 18:04, pirms 16 gadiem
Laikam jāsāk ar to, ko jau te pāris cilvēki pieminēja - latvieši kā tauta ir bez ambīcijām un vēlmes sevi pierādīt augstākajā iespējamā līmenī. Ambīcijas un vēlme uzvarēt laikam apsīka kaut kur ap 1917.gada ziemu Tīreļpurvā un vēl atlikušos nopļāva pie Perekopa 1920.gadā. Cik mums vispār vēsturē ir bijuši līderi, kuri nebaidās uzņemties atbildību? Ulmanis? varbūt Vaira? Kas vēl? Ambīciju un līdera īpašību trūkumu redzu katru dienu, arī pats bieži vien jūtu bailes no atbildības utt. kā jau kārtīgs latvietis. Bet tas leilā mērā ir audzināšanas nopelns (atcerieties kaut vai Lāčplēsi, Sprīdīti), kā nekā mūžīgā pielāgošanās un izkalpošanās mums ir palīdzējusi izdzīvot vācu, poļu, zviedru un krievu laikus.
Tā tāda vēsturiska atkāpe, lai beidzot pārietu pie sporta. Izlasot interviju pie sevis mēģināju saskaitīt LV sportistus, kuriem acīmredzami piemīt (vai piemita) līderu īpašības. Vienīgie, kas nāca prātā no komandu sportaveidiem ir: Žoltoks, Irbe, Znaroks. Varbūt vēl bobslejs, tātad skarbāki sporta veidi, ar kontaktu (mazāk zinu regbiju tur arī ir salīdiznoši augsti panākumi ar niecīgu sportistu skaitu) - veidi, kur jau pati spēle paģēr kārtīgu kapāšanu un pastāvēšanu par sevi (nu, ok hokejā arī mūsējos nevar dabūt vārtu priekšā, bet tomēr). Citādāk ir ar basketbolu, futbolu, volejbolu un daudziem individuālajiem veidiem, kur nav nepieciešams tāds cīņasspars, pietiek atdot smuku piespēlīti pāri laukumam, iemest brīvu trīnīti, noskriet trīsreiz mūžā distanci normālā ātrumā, pāris reižu mūžā kortā uzvarēt vīrus ar lieliem vārdiem. Cik mums citos sporta veidos ir tādu vīru, kā Irbe, kuri bez talanta, bet ar milzīgu mērķtiecību, apņēmību un ticību sev izlauž ceļu līdz virsotnēm? Vairāk ir pretēju gadījumu - puišeļu ar lielu talantu, kuri baidās sevi realizēt. Tieši tā baidās! Tieši tādēļ LV izlases slikti spēlē pret vājākām komandām, bieži ir sajūta, ka mūsējie baidās uzvarēt, baidās mest, baidās - tas saucas zaudētāju psiholoģija! Domājot par basketbolu, es pie sevis mēģināju saskaitīt mūsu iespējamos līderus, bet tādu īsti nav - varētu paņemt Helmaņa apņēmību un raksturu, Janičenoka vai Valtera māku izšķirt spēli ar pēdējo metienu un Biedriņa neatlaidību un tad būtu kārtīgs basketbolists, bet tā... Man, piemēram, ļoti patīk biedriņa spēle, bet nepatīk tas, ka viņam īsti nav ambīciju kļūt par zvaigzni, viņš piem sūdzas, ka viņu atpazīst, publiski neprasa viņam dot vairāk bumbu uzbrukumā un ir uzticīgs kalps gsw, kur viņš vienmēr būs izcils melnā darba darītājs, bet diez vai viņā attīstīs līdera īpašības (līderu tur pietiek).
Par to vai tur var ko mainīt, droši vien, ka var. Acīmredzot vajag gan individuālu pieeju, gan skarbāku treniņprocesu vispār, nezinu, neesmu treneris. Cerams, ka VV atradīs recepti un, ka tā izaudzinās normālu jauno paaudzi.
Tā pagari sanāca, bet tas tikai tādēļ, ka mani ir nokaitinājušas LV komandas un tas ka man nākas pie sevis slavēt mūsējos ik reiz pēc uzvarētām spēlēm, ka beidzot viņi ir kārtīgi cīnījušies. Vai arī lidmašīnā sarunā ar nepazīstamu turku atzīt, ka viņu futbola izlase gan ir ko vērta, ka čempī cik bezcerīgas spēles uzvarēja, bet mūsējie, ja nesanāk necīnās..

     [+] [-]

, 2009-02-18 18:53, pirms 16 gadiem
Number 0 rakstīja: Diemžēl šis raksts ir pa tukšo...
Katrā rindkopā stāsta, cik svarīga ir psiholoģija
kkādi piemēri iz dzīves...bezjēdzīgi...kāda jēga mums te stāstīt par kkādu Nadālu, Federeru, Šumaheru, Kobi ?
Varēji vismaz no latvju bāleliņiem paņemt kādu piemēru...Skrastiņš, Stasis, Irbe...
Nav mums Latvijā tik daudz labu treneru, kas māk strādāt AR trenējamā galvu. Nav nekādas metodes, lai dabūtu vajadzīgo rezultātu. Neesmu jau es viszinis, taču teikšu, ka Značoks ir ''ze best of ze best'' treneriem Latvijā. Viņš pārsit jebkuru latviešu treneri jebkurā sporta veidā. Nav tā, ka viņš ir mierīgs, ir gluži pretēji - viņš uzkurina savējos, pasaka kādu stingrāku vārdu, ja nepieciešams, kārtīgi izaudzina. Viņš stāv un krīt par savējiem.
Atceros gadījumu, kad pēc LSPA spēles pret ASK/Ogri, pēc spēles Značoks dzinās pakaļ spēles galvenajam tiesnesim pa gaiteni, tiesnesis uz slidām skrēja, Značoks pakaļ. Tiesnesis iegāja ģērbtuvē un ieslēdzās, Značoks sauca viņu ārā uz dūru vicināšanu, lamāja visos iespējamos lamuvārdos. Beigu beigās atbrauca kkāda apsardzes firma un viņu pavadībā tiesnesis tika ārā no halles.
Trenerim 1.kārt ir jārāda piemērs, pareizs piemērs.
Ne velti klubos, kuri to var atļauties, ir speciāli noalgoti psihologi, kas braukā līdzi uz spēlēm, runājās, sagatavo cīņai. Kuram klubam Latvijā ir pašiem savs sporta psihologs? Tas, ka treneris ir kko mazliet mācījies psiholoģijā, tas neko nedod.
Tas, ko Valters saka, ka vecākam paliekot, spēlētājs paliek pieredzējušāks, psiholoģiski gatavāks...tas ir uz tā rēķina, ka cilvēks vairs nav tik azartisks, nav vairs tik daudz emociju. Viņš ir palicis garlaicīgs.

ze end...kkaads murgs
Vinjsh runaa par psihologjiju, ko tad vinjam vajadzeeja piemineet? Kaadaa sakaraa pa tuksho? Un ko tu pats savaa komentaaraa dari?

  -1 [+] [-]

, 2009-02-18 22:38, pirms 16 gadiem
Valdi, ģēnījs tu esi, būtu vairāki mums tādi, tad arī Latvijas basketbols neatpaliktu

  +1 [+] [-]

, 2009-02-18 23:02, pirms 16 gadiem
Pareizā tēma aizskarta.. Vispirms jau par treneriem-protams,Džeksonam jau pa visām vīlītēm nāk ārā tas,par ko W raksta-ļoti labs psihologs,atraktīva persona,kas prot spēlētājiem iedot to,kas viņiem visvairāk vajadzīgs,ticība,pārliecība,jā un labam trenerim jābūt arī labam aktierim..Varbūt pašam W tomēr vairāk pozitīvu nekā negatīvu emociju saistās ar Gomeļski.. Labs bija Butautas,viņam piemīt ļoti liels liderisma potenciāls,kuru pats apzinās un prot likt lietā..Par viņu nākotnē dzirdēsim.. I.Miglinieks-izskatās,ka trenera izaugsmē ļoti audzis,salīdzinot ar to,kas bija gadus desmit atpakaļ.Vētra ar +. Izskatās,ka Kemzura būs īstais valsts izlasei,un starp citu,pirmoreiz attalā pagātnē šī trenera vārdu kā pirmais minēja pats W. Mjā,patreiz interesanti ir redzēt arī,kā,piem. "Barons" tiek vadīts...
Tā jau varētu runāt daudz par piem.Fergusona,Hidinka,Mourinjo,Blata,Mesinas utt. psihologa un aktiera sintēzi,man prieks to redzēt kā komandas tiek motivētas cīņām un,ka treneris ir īstajā vietā..
Ir gadījies dzirdēt šo frāzi"mentalitāte".Nu,nav tā tik nozīmīga,kā dažam liekas-svarīgākais ir kā no bērnības tiek audzināta W pieminētā uzvarētāja psiholoģija.. Tālu jau nav jāmeklē,piem.Ādolfam tas viss nāk ārā aumaļām un viņa enerģiju varētu apskaust dienvidnieki un nēģeri.Ir fiziskās īpatnības,ir temperments dažāds,taču treneris un paši vecāki var atvērt cilvēku līdz nepazīšanai.. Un te jau viens komentos raxta,par strēlniekiem,kas gāja līdz galam,nevienam muguru negriežot,ieviešot bailes piem. kaimiņvalstī..,par tā mūsu genofonda īpašībām,kuras mēs pārmantojam un tās mūsos iekšā snauž vai arī ir veiksmīgi palaistas ārā. Ir gadījies,ka pirms cīņas sportists nav pamodies,vai jūtas nedrošs-tad es viņu vienkārši saniknoju,atrodu pareizās frāzes,ja vajag, pat viegli fiziski ietekmēju un cīņai viņš iziet jau gatavs saraut pretinieku. Ikvienā sporta veidā vajadzīgs niknums,sauksim to par sportisko niknumu.Tas gan nav basītī,bet arī šajā sporta veidā šis tas noderētu..
Kuri mūsi LBL spēlētāji ir īsti "kapātāji",kuri cenšas motivēt savu komandu grūtos brīžos,tos mēs redzam un ir prieks par viņu godprātīgi darīto darbu!

  +1 [+] [-]

, 2009-02-18 23:19, pirms 16 gadiem
shis nu galigi nav viennozimigs jautajums. Manuprat pareizak ir iemacit beernam miileet to sportu ar ko vinsh nodarbojas, kads krievu zhurnalists bija petijis sho jautajumu, saistiba ar to kapec krieviem neaug pietiekami daudz talantu futbola, un vinsh viennozimigi pateica, ka krievijas specialistu kluda ir ta, ka vini jau berna vecumaa megjina iedzit sho uzvaretaja psihalogjiju, tiklidz kautkas nav taa, tiek pielauta kluuda, treners kliedz uz beernu, maina vinu nost, turpretiim anglija absoluti nekas tads nenotiekot, tur speciali lidz kautkadam tur vecumam nenotiek nekadu oficialu machu un nekadi komandu punkti netiek skaititi, tieshi shi iemesla deelj. Angli maaca maziem berniem miilet sho sportu, nevis domat par rezultatu un parverst vinus par robotiem! Jo jebkursh sports sakas no sirds, otrais ir galva un tikai tad ir rokas kajas un meistariba!

     [+] [-]

, 2009-02-19 00:11, pirms 16 gadiem
[quote juventus]
shis nu galigi nav viennozimigs jautajums. Manuprat pareizak ir iemacit beernam miileet to sportu ar ko vinsh nodarbojas, kads krievu zhurnalists bija petijis sho jautajumu, saistiba ar to kapec krieviem neaug pietiekami daudz talantu futbola, un vinsh viennozimigi pateica, ka krievijas specialistu kluda ir ta, ka vini jau berna vecumaa megjina iedzit sho uzvaretaja psihalogjiju, tiklidz kautkas nav taa, tiek pielauta kluuda, treners kliedz uz beernu, maina vinu nost, turpretiim anglija absoluti nekas tads nenotiekot, tur speciali lidz kautkadam tur vecumam nenotiek nekadu oficialu machu un nekadi komandu punkti netiek skaititi, tieshi shi iemesla deelj. Angli maaca maziem berniem miilet sho sportu, nevis domat par rezultatu un parverst vinus par robotiem! Jo jebkursh sports sakas no sirds, otrais ir galva un tikai tad ir rokas kajas un meistariba!

Pareizi mineji,ka Anglija salidzinosi velu sakas cempionati.Manuprat bija ta,ka tikai 15gados vini sak spelet valsts cempionatus vecuma grupas,parejie ir tadi regionalie cempionati vai turniri.Piemeram lv jauno 7-8gadu vecuma treneri leik bernam uzvaret un ticiet man zinu gadijumus,ka tadiem futbols 16gados noriebjas,nu tas runajot par futbolu. Vajag visu ar meru te viens mineja,ka ja akds ir iemidzis pirms sacensibam vajag viegli fiziski ietekmet,bet citam tas ir tiesi otradi.Teiksim komandai vajag tadu un tadu rezultatu lai ieklutu nakamaja karta-vienam vajag pateikt kadu rezultatu vajag,citam ne.Ko es ar to gribeju teikt,to,ka katram cilvekam savadaku pieeju vajag.Nu tas ir gruts jautajums,vajag audzinat raksturu,bet visu ar meru,savadak vel berns metis plinti krumos.

  +1 [+] [-]

, 2009-02-19 05:38, pirms 16 gadiem
Juventus rakstīja: shis nu galigi nav viennozimigs jautajums. Manuprat pareizak ir iemacit beernam miileet to sportu ar ko vinsh nodarbojas, kads krievu zhurnalists bija petijis sho jautajumu, saistiba ar to kapec krieviem neaug pietiekami daudz talantu futbola, un vinsh viennozimigi pateica, ka krievijas specialistu kluda ir ta, ka vini jau berna vecumaa megjina iedzit sho uzvaretaja psihalogjiju, tiklidz kautkas nav taa, tiek pielauta kluuda, treners kliedz uz beernu, maina vinu nost, turpretiim anglija absoluti nekas tads nenotiekot, tur speciali lidz kautkadam tur vecumam nenotiek nekadu oficialu machu un nekadi komandu punkti netiek skaititi, tieshi shi iemesla deelj. Angli maaca maziem berniem miilet sho sportu, nevis domat par rezultatu un parverst vinus par robotiem! Jo jebkursh sports sakas no sirds, otrais ir galva un tikai tad ir rokas kajas un meistariba!
UN ko tad anglji ir sasniegushi futbolaa? Pedeejaa laikaa anglji izskataas veel shvakaak nekaa tevis piemineetie krievi.

     [+] [-]

, 2009-02-19 11:04, pirms 16 gadiem
Number 0 rakstīja: Diemžēl šis raksts ir pa tukšo...
Katrā rindkopā stāsta, cik svarīga ir psiholoģija
kkādi piemēri iz dzīves...bezjēdzīgi...kāda jēga mums te stāstīt par kkādu Nadālu, Federeru, Šumaheru, Kobi ?
Varēji vismaz no latvju bāleliņiem paņemt kādu piemēru...Skrastiņš, Stasis, Irbe...
Nav mums Latvijā tik daudz labu treneru, kas māk strādāt AR trenējamā galvu. Nav nekādas metodes, lai dabūtu vajadzīgo rezultātu. Neesmu jau es viszinis, taču teikšu, ka Značoks ir ''ze best of ze best'' treneriem Latvijā. Viņš pārsit jebkuru latviešu treneri jebkurā sporta veidā. Nav tā, ka viņš ir mierīgs, ir gluži pretēji - viņš uzkurina savējos, pasaka kādu stingrāku vārdu, ja nepieciešams, kārtīgi izaudzina. Viņš stāv un krīt par savējiem.
Atceros gadījumu, kad pēc LSPA spēles pret ASK/Ogri, pēc spēles Značoks dzinās pakaļ spēles galvenajam tiesnesim pa gaiteni, tiesnesis uz slidām skrēja, Značoks pakaļ. Tiesnesis iegāja ģērbtuvē un ieslēdzās, Značoks sauca viņu ārā uz dūru vicināšanu, lamāja visos iespējamos lamuvārdos. Beigu beigās atbrauca kkāda apsardzes firma un viņu pavadībā tiesnesis tika ārā no halles.
Trenerim 1.kārt ir jārāda piemērs, pareizs piemērs.
Ne velti klubos, kuri to var atļauties, ir speciāli noalgoti psihologi, kas braukā līdzi uz spēlēm, runājās, sagatavo cīņai. Kuram klubam Latvijā ir pašiem savs sporta psihologs? Tas, ka treneris ir kko mazliet mācījies psiholoģijā, tas neko nedod.
Tas, ko Valters saka, ka vecākam paliekot, spēlētājs paliek pieredzējušāks, psiholoģiski gatavāks...tas ir uz tā rēķina, ka cilvēks vairs nav tik azartisks, nav vairs tik daudz emociju. Viņš ir palicis garlaicīgs.

ze end...kkaads murgs
Ko lai saka Tu pat neesi nulle tu esi -1, ludzu nepiemeslo sho blogu!

Par to uzvaretaju psihologjiju runajot ir ta ka tie cilveki ir necieshami kaa taadi esmu spelejis futbolu un mums tur bija individi kuriem audzinaja to uzvaretaju pshihologjiju utt., bet lai ar vinjiem izveidotu kaut cik jedzigu komandas saspeli tas ir nereali. bet ja runa par individualakiem sporta veidiem tad pilnig piekritu, tam pasham gulbim, Olijaram u.c. ljoti pietrukst uzv. ipashiba!

     [+] [-]

, 2009-02-19 11:15, pirms 16 gadiem
un arii,kad spelee pret objektiivi vajakaam komandaam/pretiniekiem, vajag nevis vnk uzvareet,bet sagraut!pazemot!nevis kjep ljep,galvenais jau ir uzvara!

  -1 [+] [-]

, 2009-02-19 19:12, pirms 16 gadiem
Valter , un tie kas aizstāv viņa viedokli , izlasiet kaut vienu bērnu-pusaudžu psiholoģijas grāmatu un tad rakstiet savas domas ! Pilnīgs murgs !!! Nožēlojami , ka cilvēks kas neko nesaprot no šis zinātnes, publiski raksta pilnīgas muļķības ! Treneris saucas ......... tāpēc mēs esam tādā pakaļā basketbolā .....

     [+] [-]

, 2009-02-19 21:28, pirms 16 gadiem
Labs raksts, liek aizdomāties. Par Fedju tā toč taisnība, jo pret Nadalu viņš pilnīgi sabrūk un beigās pat raud Lai gan daudz vispusīgāks un manuprāt labāks spēlētājs ir Fedja. Bet kā galvu saremontēt, to laikam vieglāk pateikt nekā izdarīt.Šumis toč bija stresotājs un Hamiltons izskatās, ka ir tāds pats, jo izšķirošos brīžos nevis koncentrējas bet lažo, šogad viņam nospīdēja bet pagājušā gada titulu pazaudēja tikai deļ nerviem. To var izteikti redzēt biatlonā, kad izšķirošajos brīžos mēž pēdējos šāvienus...un tādu piemēru ir daudz.Bet vai to var izaudzināt nu nezinu, šādas maksimālas koncentrēšanās spējas un pārliecība par sevi drīzāk ir iedzimtas un piemīt retajiem izredzētajiem.

     [+] [-]

, 2009-02-19 22:58, pirms 16 gadiem
ŠITO E.GULBIM JĀIZLASA
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja