Layout: current: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2588, Did:0, useCase: 3

Autors: Jānis Matulis

Hārtlijam ir, no kā izvēlēties

Hārtlijam ir, no kā izvēlēties
Bobs Hārtlijs. Foto: hawk.ru

Ziemsvētkos, pārlasot vecās pavārgrāmatas “SA+” un “VV”, atcerējos, ka pirms gadiem desmit man pieticis nekaunības noteikt Latvijas hokejistu top 30. Visus – uzbrucējus, aizsargus un vārtsargus vienā buntītē! Kāpēc gan neatkārtot veco laiku paradumus, it sevišķi, ja manam draugam Bobam Hārtlijam stipri drīz vajadzēs šādu mazliet paplašinātu Latvijas hokeja izlases sastāvu. Jo viņš dikti grib 2022. gadā spēlēt Pekinas ziemas olimpiskajās spēlēs. Es neesmu pret.

Principā nav nekā vienkāršāka, turklāt šajā procesā ļoti labi var iztikt bez ekseļiem un ekscesiem. Lai gan izlases it kā pirmajā sagatavošanās turnīrā Liepājā Bobs par vairākiem izlases kandidātiem pārjautāja, kas tie tādi, viņš nepazīstot. Latviski to sauc par politisko procesu, lasi, simpātiju izrādīšanu savējiem. Kas principā nebūt nav sveša padarīšana arī tajā okeāna pusē. Bet ne jau par politiku šis apcerējums.

Tātad. Lai piegādātu vai ieteiktu Bobam un brigādei kādu spēlētāju, ir jāzina viņa vēlmes un pasaules uzskats. Kas vairumā gadījumu mums ir stipri līdzīgas. Un tāpēc starp kandidātiem var būt nav statistiski pilnīgi visi paši, paši labākie, kā to nereti jauno hokejistu papucīši iesaka, veidojot Latvijas U-20 izlasi. Bobs labi atceras katra labās un sliktās lietas. Kā aizpērn Herningā. Kad ilgi kā rezervists tika noturēts Gunārs Skvorcovs. Kad brīdī, kad čempionātam tika pieteikts Edgars Siksna un vairs brīvu vietu pieteikumā nebija, Brocēnu labākajam spēlētājam tika piedāvāts – varbūt tu gribi braukt mājās! Nē, es palikšu ar savējiem – tāda apmēram bija Gunčas atbilde. Nu, lūk. Bet Bratislavā ar diviem džekiem iznāca mazliet pretēji. Kad labākais aizsargs no Talsiem Guntis Galviņš, laikam pret čehiem, bija dabūjis savainojumu, viņš uzreiz gribēja pamest Bratislavu. Jo palīdzēt komandai taču vairs nevarot... Otrs ekscess, kas mazliet nepatika Bobam, kad, netiekot vārtos pēdējā spēlē pret Norvēģiju, mazu šumu sacēla Gudis. Lai pērkot viņam biļeti uz mājām! Ja jau vārtos neliekot. Arī šādas lietas Bobam nepatīk.

Sākšu ar aizsargiem. Jo tur... viss ir skaidrs. 2017. gada PČ es neņemšu vērā, jo tur Bobs tikai iepazinās ar Latvijas hokejistiem. Kaut daži spilgti secinājumi, arī par roku nociršanu dažu klubu ĢM, ir dzirdēti. Tātad Herninga un Bratislava. Kur Hārtlijam bijuši pieejami Cibuļskis, Galviņš, Freibergs, Sotnieks, Balinskis, Rubīns, Zīle, Siksna, Kulda un Jaks. Ja vien kāds nav bijis savainots, pirmais aizsargu pāris bijis: Cibuļskis – Galviņš, otrais: Freibergs – Sotnieks vai Balinskis – Sotnieks, trešais: Kulda – Balinskis, Zīle – Freibergs, Rubīns – Freibergs, Jaks - Balinskis. Ja vien uz Pekinas olimpisko atlasi visi šeit nosauktie būs veseli, tad četri aizasrgu pāri praktiski zināmi. Bet! Bobs nekad vēl nav strādājis ar Kārli Čuksti. Kurš, tāpat kā Jaks, pavasarī (vasaras sākumā) beigs studijas ASV augstskolā. Ar lielu varbūtību, ka tiks piedāvāts līgums Sanhosē “Sharks”. Atstāt Čuksti malā? Nebūtu prātīgi! Līdz riebumam neanalizējot, kurš labrocis un kurš nevar nospēlēt labajā/kreisajā malā, es Bobam ieteiktu šādus aizsargu pārus: Balinskis – Rubīns, Cibuļskis – Freibergs, Čukste – Sotnieks, Jaks – Kulda, nākamie – Zīle, Galviņš. Tā kā Hārtlijs pārsvarā spēlē ar sešiem aizsargiem un turnīrā būs tikai trīs spēles... Tāda ir mana izvēle.

Daudz sarežģītāk ir ar vārtsargiem. Bobs principā Latvijas izlasei piejaucējis ir tikai divus – Merzļikinu un Gudļevski, gribot vai negribot, mazliet ignorējot Kalniņu un Punnenovu. Mazi sarežģījumi jau var būt Cīrihes 2020 sakarā, kaut Latvijai šis turnīrs principā nav svarīgs – izkrist no elites grupas nav pat teorētiski iespējams. Es visiem iespējamiem paņēmieniem jau uz Cīrihi censtos paņemt Kalniņu un Punnenovu, vai pat abus. Izšķirošo spēli Rīgā (laikam jau tā būs Kazahstāna!) uzticot... Kam tad? Pirms četriem gadiem Haralds Vasiļjevs un Ēriks Miļuns pret Vāciju uzticējās Gudļevskim (formāli pieredzējušākajam, ar NHL pieredzi). Šie četri (bez secības!) šobrīd ir mūsu četri labākie vārtsargi, bet kopā ar aizsargiem es savā Top 30 jau esmu aizņēmis 14 vietas! Maz – tikai 16 paliek uzbrucējiem. Par kuriem lielai daļai “VV” lasītāju viss ir skaidrs.

Girgensons, Teddy, Ābols, Karsums, Daugaviņš, Indrašis, Balcers, Ķēniņš, Dārziņš – labākie deviņi dažam sen skaidri. Pērn, kad Herningā nebija Daugaviņa, Girgensona un Dārziņa, Bobam pirmais trijnieks bija šāds: M. Rēdlihs – Džeriņš – Indrašis! Šogad Bratislavā līzd mazā Ābola savainojumam: Dzierkals – Ābols – Ro. Bukarts, otrā maiņa: Balcers – Bļugers – Dārziņš. Es pats gribētu pamēģināt, kā spēle iet trijniekam: Ri. Bukarts – Smirnovs – Ro. Bukarts. Tas jādara Cīrihē. Ja visi būs veseli.

Uzbrukumā savus 16 spēlētājus pa maiņām nekārtošu, vien nosaukšu. Tātad – deviņi, kas tautai skaidri: Girgensons, Teddy, Ābols, Karsums, Daugaviņš, Indrašis, Balcers, Ķēniņš, Dārziņš. Plus abi Bukarti, Cīrihē punktu karjerai izlasē gribot likt šobrīd jaunākais no Rēdlihiem (tātad uz OS kval. nebūs?). Izlase bez Meijas nav Latvijas izlase! “Dinamo” šādu vai tādu cēloņu dēļ sliktu sezonu aizvada Džeriņš, bet pie Boba viņš bijis zirgā! Smirnovs laikam arī pelnījis būt starp 16. Kurus divus vēl izvēlēties? Labs esot Haralds Egle. Riskēšu! Lai iet Jevpalovs. Kurš gan esot pavasarī bijis uz mani apvainojies... Bet es esmu objektīvs! Ja Rēdlihs uz Pekinas kvalifikāciju netēmē, tad vajag vēl vienu. Skvorcovs, mazais Kulda, jaunais Bērziņš, Batņa, Ģēgeris, Marenis... Eh, lai Hārtlijs pats domā! Ceturtajai maiņai noderīgs ir arī Pavlovs!


, 2019-12-28 12:38, pirms 4 gadiem
Vēl Pavlovu aizmirsi, tomēr Dinamo pirmās maiņas centrs.
, 2019-12-29 19:58, pirms 4 gadiem
Tūlīt arī Lejnieks būs RD pirmais centrs!
, 2019-12-30 15:25, pirms 4 gadiem
Kaut kā pat bēdīgi, ka Dzierkalam nevaram vairs atrast vietu pat starp 16 labākajiem, bet tā jau laikam arī ir. Viņam vajadzētu vēl līmeni zemāk uzspēlēt tajā pašā Čehijā, lai atgūst pārliecību.
Interesanti, kādi būs brāļi Sējēji pēc gada vai diviem, domāju, ka vismaz viens no viņiem noteikti būs 2021.gada izlasē. Ļoti daudzsološi hokejisti ar iespaidīgu statistiku.
Nez ko Ābols tik greizu dara tajā AHL?! Izlasē viņš vienmēr izskatās labi.
Virtuālās realitātes varoņi - Kristaps Porziņģis un Luka Dončičs. Foto: Reuters/Scanpix
21

Matulis prāto par attālinātu līdzjušanu un lielo sporta kā tādu

Mana sporta līdzjutēja jaunība pagāja padomju laikos, kad Latvijas TV translēja lielāko daļu no mūsu sporta spēļu komandu spēlēm, bet, protams, ne pilnīgi visas. Kopš 1973. gada rudens biju itin cītīgs “Dinamo” hokeja, “Radiotehniķa” volejbola, VEF un TTT basketbola, “Celtnieka” handbola un “Daugavas” futbola spēļu apmeklētājiem. Dažkārt, lai tiktu uz VEF spēlēm “Daugavas” sporta namā, bija jāpastāv rindā pēc biļetēm, bet iesākumā biļetes uz “Dinamo” spēlēm pārsvarā pirku no rokas. Svētdienās, kad tirgoja atlikušās stāvvietas Sporta pilī, tās pazuda pusstundas laikā, tāpēc drošāks un racionālāks bija variants kādu stundu pirms spēles “ganīties” “Bērnu pasaules” rajonā, kur par pieckārtīgu uzcenojumu – pieciem rubļiem – kāds spekulants noteikti pārdeva “lieko” biļeti. Piecu studiju gadu laikā bija tikai viens gadījums – kāda spēle ar ACSK, kad netiku pilī uz spēles sākumu. Jo neviens biļeti nepārdeva pat par cēneri...
Miķelis Rēdlihs. Foto: Romāns Kokšarovs/F64
11

Bez vairākuma un mazākuma, ar vairākiem antirekordiem

Rīgas “Dinamo” komanda pabeigusi savu divpadsmito sezonu KHL. 24 klubu konkurencē – 23. vieta, ar līdz šim vismazāko punktu skaitu (41), vismazāk gūtajiem vārtiem (103), toties visvairāk zaudētajiem (187). Ar vissliktāko vairākumu visā KHL (11.0%), ar pašu sliktāko mazākumu (74,8%). Labi, ka izdevās apsteigt Minskas “Dinamo”, kā arī sezonas beigās nesalūztot, bet gana labi finišējot.
Basketbola fana sapnis - Kristaps Porziņģis Latvijas izlasē. Foto: Romāns Kokšarovs, f64
7

Matulis prāto par otro izlašu Eiropas čempionātu basketbolā, NBA un NHL

Savā sporta žurnālista darbā esmu redzējis tik daudz idiotību, nu kaut vai virslimita neizšķirtus PSRS futbolā, kas savulaik liedza augstākajā līgā iekļūt Rīgas “Daugavai”, bet Eiropas 2021. gada basketbola čempionāts tomēr pārsit visu. Līdz šim man bija šķitis, ka sportā galvenais ir noskaidrot spēcīgāko, bet FIBA Europe izdevies mani šokēt. 32 Eiropas valstu izlases, sadalītas astoņās grupā pa četri, sacenšas, lai nepaliktu savās grupās pēdējie, pirmajām trim kvalificējoties finālturnīram. Gluži kā bērnudārza jaunākajā grupiņā, kad jāskaita dzejolītis Ziemssvētku vecītim – dažs šļupst, dažs vispār vēl lāga nerunā, bet saldumu paciņu un uzslavu no Ziemssvētku vecīša saņem visi...