Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:351, Did:0, useCase: 0

Vaisjūns labo rekordus un izcīna Latvijas kausu kalniešu spēlēs

Andrejs Siliņš

Vaisjūns labo rekordus un izcīna Latvijas kausu kalniešu spēlēs
Foto: Latvijas Spēka Atlētu Federācija

28. jūlijā Gulbenes pilsētas svētku ietvaros norisinājās Latvijas kausa izcīņa kalniešu spēlēs. Tas ir festivāls, kurš notiek daudzās pasaules valstīs visa gada garumā. Īpaši populāras Skotijā. 19. gadsimta otrajā pusē Kalniešu spēlēm bija ļoti liela loma Olimpiskās kustības attīstībā. Uzvaru sacensībās svinēja diska metējs Oskars Vaisjūns.

Pirmo spēļu noorganizēšanai barons Pjērs De Kubertēns apmeklēja vairākās Kalniešu sacensības, lai noteiktu, kuri sporta veidi ir jāiekļauj Olimpisko spēļu programmā (no tām tika atvasināta lodes grūšana un vesera mešana). Simboliski, ka Latvijas kausa izcīņa norisinājās līdz ar olimpisko spēļu sākumu Londonā.

Šogad Latvijas Kausa izcīņā piedalījās 11 atlēti – spēkavīri Māris Rozentāls, Andris Leišavnieks, Guntars Ķīvits, Aivars Šmaukstelis, Uldis Strazdiņš, Latvijas labākais diska metējs Oskars Vaisjūns, šķēpmetējs Jānis Liepa, lodes grūdēji Mārtiņš Broks un Zigmārs Kalniņš, kā arī Latvijas un Igaunijas Kalniešu spēļu čempioni Oskars Brugemanis un Marko Remliks.

Sacensību programmā tika iekļauti pieci vingrinājumi – akmens grūšana, svara (25 kg) mešana augstumā, svara (25 kg) mešana tālumā, kabera (55kg baļķa) mešana tālumā un cīņa ar baļķi, no kuriem abi pēdējie vingrinājumi Latvijā tika veikti pirmo reizi.

Jau pēc pirmajiem vingrinājumiem izkristalizējās atlētu piecinieks, kas cīnīsies par Latvijas kausu. Pirmajā vingrinājumā (akmans grūšana) uzvarēja Oskars Vaisjūns 10 kg smago akmeni aizgrūžot 12.80 m tālumā, jauns Latvijas kalniešu spēļu rekords, otrajā vietā atstājot Jāni Liepu (11.71 m), bet trešajā – Oskaru Brugemani (11,18 m).

Arī otrajā vingrinājumā trijnieks nemainījās. Vaisjūns laboja Latvijas labāko rezultātu - 25 kg smagais svars tika aizraidīts 11,10 m tālumā, bet Liepas un Brugemaņa rezultāti attiecīgi 11.09 m un 10.85 m.

Sacensību turpinājumā kabera mešana - vingrinājums, kurā ir nepieciešams īpašs tehniskais izpildījums, jo baļķis metienā ir jāapgriež 5 metrus garo un 55 kg smago baļķi par 180 grādiem. Tikai 3 atlētiem tas izdevās. Labāko rezultātu ar jaunu Latvijas rekordu uzrādīja gulbenietis Andris Leišavnieks – 11.60 m, tikai par 2 centimetriem pārspējot Oskaru Brugemani. Trešais vingrinājumā Oskars Vaisjūns.

Ceturtajā vingrinājumā, svara (25 kg) mešana augstumā, savu spēku parādīja viesis no Igaunijas Marko Remlihs uzrādot rezultātu 4.70 m.. Sacensību laikā vairākas reizes labojot iepriekšējo Latvijas rekordu 4.50 m, kas no 2008.gada piederēja Marekam Leitim, otro vietu ieguva Oskars Vaisjūns – 4.65 m, trešo atvēlot Andrim Leišavniekam – 4.60 m.

Cīņā ar baļķi. Šis vingrinājums izrādījās visdinamiskākais un visskatāmākais šajās sacensībās, jo atlēti cīnījās viens ar otru. Vingrinājuma noteikumi vienkārši - līdzīgi kā sumo cīņā ar baļķa palīdzību izstumt savu pretinieku ārpus laukuma, kura diameters ir 6m. Šajās cīņās savu klasi parādīja valmierietis Oskars Brugemanis, kurš līdzīgās cīņās bija rūdījies piedaloties Skotu kalniešu spēļu pasaules kausa sacensībās. Daudziem par pārsteigumu vingrinājumā otrais palika Jānis Liepa, bet trešais Andris Leišavnieks.

Kopvērtējumā pēc piecu vingrinājumu rezultātiem uzvaru un Latvijas Kausu izcīnīja Oskars Vaisjūns. Divus punktus no viņa atpalika stabili startējošais Oskars Brugemanis, bet trešais Andris Leišavnieks.

Kopvērtējuma tabula:

1.Oskars VaisjūnsMadona49
2.Oskars BrugemanisValmiera47
3.Andris LeišavnieksGulbene44
4.Jānis LiepaJelgava43
5.Marko RemlikIgaunija36.5
6.Aivars ŠmaukstelisValmiera28
7.Mārtiņš BroksKoknese22.5
8.Zigmārs KalniņšValmiera21.5
9.Māris RozentālsKuldīga15
10.Guntars ĶīvitsKuldīga12.5
11.Uldis StrazdiņšKuldīga8

Kalniešu spēles un spēka vīru sacensības atbalsta Siltums Jums, Tolmets, Līvu Alus, Triobet, Lode. Īpašs paldies Gulbenes pilsētas domei.

Informāciju sagatavoja
Latvijas Spēka Atlētu Federācija

     [+] [-]

, 2012-07-31 13:00, pirms 7 gadiem
Jānis Liepa vēl nav zaudējis dzirksti