Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:229, Did:0, useCase: 0

Taisons, Riberī, Abduldžabars un Ali. Arī viņi pievērsās islāmam

Taisons, Riberī, Abduldžabars un Ali. Arī viņi pievērsās islāmam
Karīms Abduldžabars. Foto: AP / Scanpix

Latvijas sabiedrību svētdienas vakarā ar ierakstu "Instagram" profilā pārsteidza 22 gadus vecā svarcēlāja Rebeka Koha, paziņojot, ka izvēlējusies pievērsties islāmam. Sporta saimē viņa nav pirmā un nebūs pēdējā, kura pieņēmusi šādu lēmumu. Ja starp vīru sportistiem iespējams atrast ļoti veiksmīgus piemērus, kas sporta karjeras laikā pievērsušies islāmam, tad dāmām ir tendence, ka medaļnieces un čempiones jau kopš dzimšanas augušas musulmaņu vidē, nevis izvēlējušās pievērsties islāmam, lai gan augušas reģionā, kur dominē citas reliģijas.

Maiks Taisons (bokss)

Maiks Taisons vienmēr izcēlies ar savu uzvedību gan ringā, gan ārpus tā. 1990. gada 11. februārī Taisons sensacionāli piekāpās Džeimsam "Basteram" Daglasam, piedzīvojot pirmo zaudējumu profesionālajā karjerā, lai gan pirms tam viņš bija uzvarējis 37 cīņās pēc kārtas. Taisonam pēc šokējošās sakāves nācās atvadīties no WBA, WBC un IBF pasaules čempiona jostām.

Pusotru gadu vēlāk skandalozais bokseris tika aizturēts par 18 gadus vecās Dezirē Vašingtonas izvarošanu. Cietumā Sliktākais cilvēks uz planētas nonāca 1992. gadā, aiz restēm pavadot trīs gadus. Atrodoties cietumā, Taisons izlēma pievērsties islāmam un pieņēma jaunu musulmaņu vārdu - Maliks Abdula Azizs. 1995. gada augustā Taisons atgriezās ringā un jau pēc gada atguva WBC čempionu jostu, bet iepriekšējo spozmi vairs neatguva, izceļoties ar skandaloziem izgājieniem gan ringā, gan ārpus tā.

Karīms Abduldžabars (basketbols)

Ja Taisons islāmam pievērsās cietumā, Lūiss Alsindors to izdarīja laikā, kad mācījās prestižajā UCLA (Kalifornijas Universitātē). Amerikāņu basketbolists jauno vārdu - Karīms Abduldžabars - pieņēma 1968. gada vasarā, lai gan publiski to sāka izmantot tikai pēc trim gadiem. 1968. gadā Abduldžabars boikotēja Mehiko olimpiskās spēles, protestējot pret nevienlīdzīgo attieksmi pret afroamerikāņiem. Pēc karjeras beigām titulētais basketbolists aktīvi iesaistījies diskusijās par islāmu. Piemēram, 2015. gadā viņš norādīja, ka islāmu nevajadzētu vainot islāmistu teroristu asiņainajās rīcībās, jo kristietība netiek vainota kristiešu ekstrēmistu izdarībās.

Franks Riberī (futbols)

Minhenes "Bayern" leģenda Franks Riberī islāmam pievērsās 2002. gadā. Par šo lēmumu Riberī toreiz nav vēlējies plaši runāt, sakot, ka bērnībā visu laiku esot pavadījis kopā ar musulmaņiem. "Tā ir mana izvēle. Neviens man to nelika darīt. Izvēlos iemeslus paturēt pie sevis." Riberī arī sacījis, ka islāms viņam devis lielāku spēku - gan fiziski, gan mentāli. "Reliģija neizmainīja manu personību vai pasaules uztveri. Lūdzos piecreiz dienā, jo tas man ļauj atbrīvoties un pēc tam liek justies labāk."

Muhameds Ali (bokss)

Par visu laiku izcilāko bokseri dēvētais Muhameds Ali islāmam pievērsās 1961. gadā. Par pasaules čempionu smagsvaros viņš kļuva 1964. gada februārī, kad 22 gadus vecais bokseris pārsteidza pasauli - viņa izredzes uzvarēt tika vērtētas ap 12 procentiem -, pieveicot Soniju Listonu. Dažas dienas pēc lielās cīņas, kas prestižā izdevuma "Sports Illustrated" vērtējumā atzīta par ceturto izcilāko sporta notikumu 20. gadsimtā, Kasiuss Klejs nomainīja savu vārdu uz Kasiuss X, bet pēc tam pieņēma vārdu, ar ko viņš ir plašāk pazīstams - Muhameds Ali.

1966. gadā bokseris atteicās pievienoties ASV armijai, lai karotu Vjetnamā. "Mana sirdsapziņa neļauj šaut manus brāļus vai tumšākus cilvēkus, vai izsalkušus nabagus dubļos varenās Amerikas labā. Kāpēc man viņus nošaut? Viņi mani nekad nav linčojuši, neuzrīdīja suņus, neaplaupīja tautības dēļ, neizvaroja un nenogalināja manu māti un tēvu. Kāpēc viņi jānošauj? Kā es varu nošaut nabagus? Labāk vediet mani uz cietumu."

Par atteikumu pievienoties armijai Ali tika arestēts, kā arī viņš zaudēja visus savus titulus, Ali iesniedza apelāciju Augstākajā tiesā, kas 1971. gadā mainīja lēmumu, atļaujot boksēt. Ali ringā nebija cīnījies teju četrus gadus, tomēr viņš vēlreiz spēja pierādīt, ka ir labākais bokseris pasaulē.

Musulmanietes sportā

Ja vīru sportā var atrast vairākus piemērus, kad pasaules mēroga zvaigzne karjeras zenītā pievēršas islāmam, tad starp daiļā dzimuma pārstāvēm ko tādu atrast ir daudz grūtāk. Protams, nesenākais piemērs ir latviešu svarcēlājas Rebekas Kohas konvertācija.

Musulmaņu sportistes parasti sporta arēnā un laukumos redzamas hidžābā jeb galvassegā. 2017. gada beigās sporta preču ražošanas milzis "Nike" klajā laida "Pro Hijab" - speciālu sportam paredzētu hidžābu, kas ir pielāgots musulmaņu sportistēm, lai sniegtu labāku komfortu. "Nike" sadarbojās ar vairākam musulmaņu atlētēm, vairāku gadu laikā attīstot un pilnveidojot jauno produktu, lai iekarotu šo potenciāli milzīgo un vēl neapgūto tirgu. Iepriekš musulmaņu sportistēm parasti bija jāizvēlas nēsāt kokvilnas hidžābs, kas nav labi elpojošs materiāls.

"Nike" iesaistās hidžāba ražošanā

Jāatzīst, ka agrāk hidžāba nēsāšana sporta arēna bija aizliegta. Līdz pat 2012. gadam sportistēm lielākajā daļā olimpisko sporta veidu bija liegts piedalīties sacensībās hidžābā. Tajā pašā gadā Starptautiskā Olimpiskā komiteja nāca pretī sportistiem Ramadāna laikā [gavēņa mēnesis], cenšoties musulmaņu sportistu startus ielikt pēc iespējas agrāk, lai viņi būtu labāk paēduši un padzērušies.

Ja runājam par aizliegumu spēlēt hidžābā, tad 2011. gadā FIFA (Starptautiskā Futbola federāciju asociācija) aizlieda Irānas izlases futbolistēm piedalīties spēlē tērptām galvassegā. FIFA šādu lēmumu attaisnoja ar to, ka hidžābs rada draudus veselībai, palielinot atlētu nosmakšanas vai saules dūriena iespējamību. Pēc tam vairāki uzņēmumi radīja speciālus hidžābus, ar ko atļauts piedalīties FIFA rīkotajos turnīros. Ilgu laiku arī basketbolā laukumā sportistēm bija aizliegt spēlēt ar galvassegu, tomēr pēc spiediena un protestiem aizliegumu atcēla.

Ar hidžābu olimpiskajās spēlēs bija aizliegts piedalīties līdz pat 1996. gadam. Diskusijas par šo tēmu turpinās joprojām, proti, vai to ir pieņemami nēsāt sporta laukumā. Vairākas musulmaņu sportistes arī paudušas bažas, ka mediji vairāk koncentrējas uz viņu ģērbšanos, nevis uz sportiskajiem sasniegumiem. "Viņi nerunā par maniem panākumiem, bet gan par galvassegu. Nevēlos to. Jārunā arī par mūsu panākumiem," sacījusi Turcijas tekvondiste Kibra Dali.

Ja runājam par musulmaņu valstīs salīdzinoši populāro svarcelšanu, arī sieviešu konkurencē musulmanietes spējušas izcīnīt medaļas. Piemēram, 2016. gadā Riodežaneiru ēģiptiete Sāra Ahmeda izcīnīja bronzu svara kategorijā līdz 69 kilogramiem. Tolaik vien 18 gadus vecā sportiste kļuva par pirmo Ēģiptes medaļņieci-sievieti. Kopumā Riodežaneiru 14 musulmanietes izcīnīja medaļas tādos sporta veidos kā vieglatlētika, džudo, vingrošana, brīvā cīņa, svarcelšana, paukošana un tekvondo. Tomēr viņas visu dzīvi bija dzimušas musulmaņu vidē, nevis salīdzinoši īsā laika posmā izdomāja pievērsties šai reliģijai.

Musulmaņu svarcēlāja Sāra Ahmeda treniņā

1993. gadā Irānas galvaspilsētā Teherānā tika sarīkotas pirmās Islāma sporta spēles sievietēm [Women's Islamic Games]. Tās bija sava veida olimpiskās spēles, kur startēja musulmaņu sportistes, ievērējot islāma ģērbšanās noteikumus. Spēles norisinājās četras reizes, visas Irānā. Kopš 2005. gada sporta pasākums vairs netiek rīkots. Jāatzīme, ka valstu medaļu ieskaitē dominēja mājiniece Irāna, kas ar 494 godalgām [kopā četrās spēlēs tika izdalītas 1324 medaļas] bija pārliecinoša līdere. Otrajai ražīgākajai valstij - Sīrijai - izdevās savākt vien 146 medaļu.

Islāma Sieviešu sporta spēles

     [+] [-]

, 2020-07-28 11:41, pirms 3 mēnešiem
Tagad, lūdzu, rakstu par sievietēm - sportistēm, kuras karjeras vidū pieņēmušas islāmu. Kā mainījās viņu rezultāti sportā? Vai vispār turpināja piedalīties sacensībās?

  -3 [+] [-]

, 2020-07-28 11:45, pirms 3 mēnešiem
Latvijā ir arī MMA Cīkstonis kurš pārgāja Islāmā, Edgars Skrīvers

  -1 [+] [-]

, 2020-07-28 11:47, pirms 3 mēnešiem
Islams>SMSCredit

  +2 [+] [-]

, 2020-07-28 11:47, pirms 3 mēnešiem
loook ploik! rakstīja: Tagad, lūdzu, rakstu par sievietēm - sportistēm, kuras karjeras vidū pieņēmušas islāmu. Kā mainījās viņu rezultāti sportā? Vai vispār turpināja piedalīties sacensībās?
Vai tādas vispār ir. Nenāk neviena prātā

  +7 [+] [-]

, 2020-07-28 11:51, pirms 3 mēnešiem
Minētie sportisti pārgāja islāmā pašu gribas dēļ, nevis tika nozombēti "lielās mīlestības" vārdā, kā tas parasti notiek ar naivām meitenēm.

  -1 [+] [-]

, 2020-07-28 11:52, pirms 3 mēnešiem
IAmJamesHarden rakstīja: Islams>SMSCredit
Islāms aizliedz Augļošanu, Aizņemties vai aizdot uz procentiem!

  +4 [+] [-]

, 2020-07-28 11:59, pirms 3 mēnešiem
Interesanti vai ar seksu viņām arī jānodarbojas hidžābā?

  -2 [+] [-]

, 2020-07-28 12:04, pirms 3 mēnešiem
san4ito rakstīja: Interesanti vai ar seksu viņām arī jānodarbojas hidžābā?
Nē, mājās nav jāvalkā Hidžabs, tikai svešu vīriešu klatbūtnē;

  +1 [+] [-]

, 2020-07-28 12:13, pirms 3 mēnešiem
Tagad nebūs vairs instagram/tik-tok dejas uzspīlētos šortiņos? Tapēc visi cepas tgd?
Citādi tā grūti saprast to iemeslu, k''adēl kāda cilvēka dzīves lēmumu tik ļoti ietekmē citu dzīves, ka tik pamatīgs cepiens.

Saprotu, ka var būt pārsteigums, neizpratne, ka sieviete labprātīgi sevi ieliek vidē, kurā sieviete kā dzimums netiek vienlīdzīgi vērtēts (maigi sakot). Bet ne jau visiem viņa meita, māsa vai māsīcā, ka tāda brēka pa visām malām.
Un kāda starpībā, kādi būs rezultāti svarcelšanā... Da kaut vispār vairs necels, pat labāk, beigs kropļot savu trauslo augumu.

     [+] [-]

, 2020-07-28 12:17, pirms 3 mēnešiem
P.S.
Un nav jau tā, ka sieviete mirusi tagad un ir liekama vienlīdzības zīme ar vecmāmiņu vai ko... Iesaku palasīt grāmatas vai atras kādu video par sieviešu izklaidēm (tai skaitā orģijām) un visādi citādi normālas dzīves baudīšanu - tetovējumi, pikantas apakšveļas, kosmētika, ballītes utt... Tas ka publikai sieviete ir slēpta, tas nebūt automātiski nenozīmē, ka viņa ir zudusi...
Manuprāt pārdomām būtu jābūt par ticību un sievietes lomu tajā ticībā kā tādā, nevis par to, ka plikumus neredz

  -1 [+] [-]

, 2020-07-28 12:30, pirms 3 mēnešiem
Raitcha rakstīja: P.S.
Un nav jau tā, ka sieviete mirusi tagad un ir liekama vienlīdzības zīme ar vecmāmiņu vai ko... Iesaku palasīt grāmatas vai atras kādu video par sieviešu izklaidēm (tai skaitā orģijām) un visādi citādi normālas dzīves baudīšanu - tetovējumi, pikantas apakšveļas, kosmētika, ballītes utt... Tas ka publikai sieviete ir slēpta, tas nebūt automātiski nenozīmē, ka viņa ir zudusi...
Manuprāt pārdomām būtu jābūt par ticību un sievietes lomu tajā ticībā kā tādā, nevis par to, ka plikumus neredz
ko tev dod pardomas par ticibu ???

  +1 [+] [-]

, 2020-07-28 12:49, pirms 3 mēnešiem
Kā var noprast, šis raksts tapis kādas svarcēlājas kontekstā. Bet situācijas protams nav salīdzināmas. Sākumā gan tiek radīts iespaids, ka viņa pati, tā teikt, no zila gaisa izlēmusi kļūt par musulmanieti. Bet izrādās, ka nav tas gadījums. Tāpēc es šai svarcēlājai novēlu pilnībā pārcelties uz Kataru un strauji tur naturalizēties, lai varētu pārstāvēt Kataru olimpiādē. Nevaru runāt par citiem, bet man personīgi nepietrūks ziņu par sieviešu svarcelšanu latviešu valodā.

  -4 [+] [-]

, 2020-07-28 13:13, pirms 3 mēnešiem
Ha-ha rakstīja: ko tev dod pardomas par ticibu ???
Ticībai, Reliģijai, parasti pievienojas cilvēki - kuri grib cīnīties par Labaku pasauli - Lai pasaulē vairs nebūtu ļauno, lai nebūtu noziegumu, lai nebūtu izvirtību, lai nebūtu moralo kropļu, lai visi tiktu paraudzinati, ko nevar paraudzinat - lai ievērotu stingru disciplīnu un rakstura audzināšanas pasakumus, lai nekur cilvēkiem nebūtu bēdas!

Pasaulē ir 2 grupas - Ticīgie (Labie cilvēki) un Neticīgie (Noziedznieki, morāli izdzimteņi, vai kas negrib idealu pasauli) - un tad nu - kurš galu galā uzvarēs daudzu paaudžu gaitā!

  -1 [+] [-]

, 2020-07-28 13:26, pirms 3 mēnešiem
Nākošais solis būs Katāras pase un startēšana zem Katāras karoga

  +1 [+] [-]

, 2020-07-28 13:36, pirms 3 mēnešiem
oxa rakstīja: Ticībai, Reliģijai, parasti pievienojas cilvēki - kuri grib cīnīties par Labaku pasauli - Lai pasaulē vairs nebūtu ļauno, lai nebūtu noziegumu, lai nebūtu izvirtību, lai nebūtu moralo kropļu, lai visi tiktu paraudzinati, ko nevar paraudzinat - lai ievērotu stingru disciplīnu un rakstura audzināšanas pasakumus, lai nekur cilvēkiem nebūtu bēdas!

Pasaulē ir 2 grupas - Ticīgie (Labie cilvēki) un Neticīgie (Noziedznieki, morāli izdzimteņi, vai kas negrib idealu pasauli) - un tad nu - kurš galu galā uzvarēs daudzu paaudžu gaitā!
Kaut kā neiet kopā tava CCCP slavināšana un reliģijas slavināšana - izvēlies troļļot par vienu vai otru.

  +1 [+] [-]

, 2020-07-28 13:37, pirms 3 mēnešiem
comon88 rakstīja: Nākošais solis būs Katāras pase un startēšana zem Katāras karoga
Tas būtu labs spļāviens sejā latviešiem. Kādi ir svarcelšanā noteikumi par valsts maiņu? Vai var turpināt pārstāvēt Latviju ar Kataras pasi? Vai viņai vispar jāpieņem Kataras pase, lai aprecētos?

  +2 [+] [-]

, 2020-07-28 13:42, pirms 3 mēnešiem
loook ploik! rakstīja: Tagad, lūdzu, rakstu par sievietēm - sportistēm, kuras karjeras vidū pieņēmušas islāmu. Kā mainījās viņu rezultāti sportā? Vai vispār turpināja piedalīties sacensībās?
Bija baltkrievu lodes grūdēja Tatjana Iļjušenko, kura apprecēja irāni un kļuva par Leilu Radžabi. Sportot turpināja tajā interesantajā tērpā, ko precīzi nezinu, kā sauc, rezultāti būtiski nemainījās- labākais rezultāts kā baltkrievietei 18,13, pārstāvot Irānu 18,18 metri.

  +4 [+] [-]

, 2020-07-28 14:14, pirms 3 mēnešiem
Kārlis arī mēğina izjāt uz Rebekas haipa, bet diezgan vāji, ja pat nesaprot primitīvu atšķirību starp minēto izcilo sportistu garīgajiem meklējumiem un Kohas īslaicīgu mīlestības uzplaiksnījumu..

vismaz pacenstos pameklēt info par citām rietumu dāmām , kas apprecās ar musulmaņiem (tādu netrūkst) un vai viņām jāmaina sava reliğiskā pārliecība.

  +2 [+] [-]

, 2020-07-28 14:37, pirms 3 mēnešiem
Īsti nesaprotu to jezgu, šodien pārgāja vienā reliģijā, rīt pāries citā utt, ne pirmais, ne pēdējais šāds gadījums. Tā ir diezgan privāta lieta, par kuru citiem īsti darīšanas nav. Par kaut kādiem sliktajiem un labajiem arī nav vērts runāt. Galu galā manas konfesijas pārstāvji vēl salīdzinoši nesen raganas dedzināja uz nebēdu.

  -2 [+] [-]

, 2020-07-28 14:50, pirms 3 mēnešiem
varenais_eksperts rakstīja: Kaut kā neiet kopā tava CCCP slavināšana un reliģijas slavināšana - izvēlies troļļot par vienu vai otru.
Kāpēc neiet kopā?!
Komunisms = Paradīze virs Zemes;
Reliģija = Paradīze virs zemes;
Kad 1991 gada Latvijā aizliedza Komunismu - es uzreiz turpināju Reliģijā to pašu!

  +4 [+] [-]

, 2020-07-28 15:13, pirms 3 mēnešiem
Kas taa ir par slimibu jaukties citu cilveku privataja dziivee? Neviens nav jums neko paraadaa. Kadas ir garantijas laimigai laulibai Latvijaa - pec statistikas 45% laulibu LV tiek skirtas.

     [+] [-]

, 2020-07-28 15:17, pirms 3 mēnešiem
idiotisma manifestācija rakstīja: Kas taa ir par slimibu jaukties citu cilveku privataja dziivee? Neviens nav jums neko paraadaa. Kadas ir garantijas laimigai laulibai Latvijaa - pec statistikas 45% laulibu LV tiek skirtas.
Tipiski letiņiem uzburt drāmu tur kur tās nav.

     [+] [-]

, 2020-07-28 15:44, pirms 3 mēnešiem
oxa rakstīja: Kāpēc neiet kopā?!
Komunisms = Paradīze virs Zemes;
Reliģija = Paradīze virs zemes;
Kad 1991 gada Latvijā aizliedza Komunismu - es uzreiz turpināju Reliģijā to pašu!
Komunisms = Ateisms
Ateisms =/= Reliģija
Paradīze = neizglītotu cilvēku izdomāta neeksistējoša vieta, kura pilnīgi noteikti nekad nav bijusi un nekad nebūs uz zemes.

  +3 [+] [-]

, 2020-07-28 17:10, pirms 3 mēnešiem
idiotisma manifestācija rakstīja: Kas taa ir par slimibu jaukties citu cilveku privataja dziivee? Neviens nav jums neko paraadaa. Kadas ir garantijas laimigai laulibai Latvijaa - pec statistikas 45% laulibu LV tiek skirtas.
momentā, kad cilvēks izdara izvēli publicēt savu privāto dzīvi internetā, mums rodas tiesības to apspriest. netēlo balto bruņinieku.