Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:271, Did:0, useCase: 0

Par atkārtotu krāpšanos mūža diskvalifikāciju Norvēģijā saņem akls šahists

Ints Megnis
Ints Megnis

Par atkārtotu krāpšanos mūža diskvalifikāciju Norvēģijā saņem akls šahists
Spēle, kurā Steins Tolo Bjērnsens tika pieķerts - viņš spēlē blakus ar īpaši piemērotiem kauliņiem

Kāds Norvēģijas šahists ar redzes traucējumiem saņēmis mūža diskvalifikāciju, kad atkārtoti pieķerts spēles laikā ar austiņu ausī.

52 gadus vecais Steins Tolo Bjērnsens jau izcieta divu gadu diskvalifikāciju par krāpšanos, bet divus mēnešus pēc iepriekšējā termiņa beigām konstatēts, ka kādā mačā pret deviņus gadus vecu meiteni viņam ausī tikusi ielīmēta austiņa.

Līdz ar to Norvēģijas Šaha federācija pirmoreiz kādam spēlētājam piespriedusi mūža diskvalifikāciju no vietējā līmeņa sacensībām, kaut Bjērnsenam vēl ir iespēja apstrīdēt sodu.

"Mums ir nulle tolerances politika, kad runa ir par krāpšanos. Vēlamies, lai visi mūsu biedri spēlē pēc noteikumiem," teikts Šaha federācijas paziņojumā. Ārvalstu mediji šo nosaukuši par vēsturē lielāko skandālu Norvēģijas šahā. Savulaik Bjērnsens, kurš izmantojis cilvēkiem ar redzes traucējumiem īpaši piemērotas figūras, pamanījies nezaudēt 56 mačos pēc kārtas.

Pirmoreiz uzmanības lokā viņš nokļuvis 2015. gadā, kad bijis nevienam nezināms un pamanījies uzvarēt Norvēģijas čempionātā starp spēlētājiem, kura reitings ir starp 1500 un 1750. Viņš šīs sacensības noslēdza bez zaudējumiem, nopelnot 8 no 9 punktiem.

2015. gada Ziemassvētku periodā viņš savu reitingu bija uzlabojis jau līdz 2267 punktiem, kas ir ļoti daudz, ņemot vērā, ka tikai gadu iepriekš Bjērnsens bija savācis vien 50% punktu Norvēģijas čempionāta aklajiem iesācēju līmenī. Šajā brīdī viņa sniegums sācis radīt šaubas. Sākotnēji viņam atļauts spēlēt ar elektronisku iekārtu ausī, šahistam stāstot, ka viņš vēlējies klausīties filmas. Pēc pirmajām apsūdzībām Bjērnsens parādījies visos lielākajos norvēģu medijos, stāstot par savu nevainību. Pat pasaules slavenais šahists Magnuss Kārlsens komentējis stāstu, nosaucot viņu par "unikālu talantu, ja viss ir godīgi, un es ceru, ka ir".

Pats Bjērnsens tad skaidrojis, ka progresējis, "mēnešiem studējot šahu vairāk nekā desmit stundas dienā", tomēr tas nav palīdzējis un Norvēģijas Šaha federācija pēc izmeklēšanas diskvalificējusi viņu uz diviem gadiem. 2016. gada jūnijā arī Bjērnsens speciālā laboratorijā izgājis testu, lai parādītu savu līmeni, bet tajā viņš nespēja atrisināt pat vienkāršus gājienus un secināts, ka viņa patiesais reitings nav lielāks par 1000.

Izciešot divu gadu diskvalifikāciju, Bjērnsens sacensību apritē atgriezās 2018. gada janvārī. Viņš vietējā turnīrā uzvarēja pirmās trīs cīņas, bet ceturtajā kārtā sacentās pret talantīgu deviņus gadus vecu meiteni, kad pēc pāris gājieniem viņas tēvs kļuvis aizdomīgs, jo Bjērnesens atkārtoti licis roku pie kreisās auss. Tēvs sācis visu filmēt, bet, kad pēc 15 gājieniem spēle tika apturēta, secināts, ka šahista ausī atkal tikusi ieslēpta "Bluetooth" bezvadu austiņa. Aculiecinieki stāsta, ka Bjērnsens centies paslēpt ierīci, tomēr bijis jau par vēlu.

Tagad tiek vēstīts, ka Bjērnesenam ir vēzis un viņam tiek veikta nopietna ķīmijterapija, tāpēc bijušais šahists negatavojas iesniegt apelāciju. Pirmajā procesā vietējais šaha klubs viņu atbalstīja, bet tagad tas paziņojis, ka bijušais biedrs vairs nav pie viņiem gaidīts.

Izmantotie resursi:
https://www.chess.com/news/view/lif...

Liktenīgā spēle, kurā šahists vairākkārt ķērās pie auss

  -1 [+] [-]

, 2018-06-11 16:12, pirms gada
Nelabvēļi baumo, ka Messi ausīs esot tāda pati austiņa, kas čukstot priekšā "skrien pa labi, skrien pa kreisi, sper!" Un Boltam - "labo, kreiso, labo, kreiso!"

     [+] [-]

, 2018-06-11 20:24, pirms gada
Senāk bija aizdomas par bulgāru lielmeistaru Topalovu, kurš mačā par pasaules čempiona titulu, ja nekļūdos pret Anandu, - visu laiku aizdomīgi skraidīja uz tualeti pārak bieži..... viņš pēc tam centās taisnoties ka nieru problēmas un it ka jau neko nepierādīja, bet baumas bija...