Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2274, Did:0, useCase: 0

Brazīlietis Roša atņem Apinim pasaules čempiona titulu

Ritvars Raits
Ritvars Raits

Brazīlietis Roša atņem Apinim pasaules čempiona titulu
Aigars Apinis
Foto: Romualds Vambuts

Šodien Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā notiekošajā pasaules čempionātā vieglatlētikā paralimpiešiem diska mešanā startēja Latvijas titulētākais sportists Aigars Apinis, kurš par četriem centimetriem uzlaboja savu personīgo rekordu - 21,95 m. Diemžēl latvietim neizdevās nosargāt savu pirms diviem gadiem Dohā izcīnīto pasaules čempiona titulu, jo pēc viņa startējušais brazīlietis Andrē Roša burtiski "izšāva" otrās sērijas pirmajā mēģinājumā, izcīnīdams uzvaru ar jaunu pasaules rekordu - 23,80 m. Apinim šoreiz sudrabs un vicečempiona tituls.

Iepriekšējā pasaules čempionātā, kas 2015. gada oktobrī norisinājās Kataras pilsētā Dohā, Aigars Apinis diska mešanā uzvarēja ar jaunu pasaules rekordu - 21,44 m. Kopš tā laika latvietis savai iespaidīgajai godalgu kolekcijai pievienojis arī Riodežaneiro paralimpisko spēļu zelta medaļu, tur viņš diska mešanā ar rezultātu 20,83 m. Tiesa, rezultāts 21,44 m šobrīd palicis vien pasaules čempionātu rekords, jo šopavasar Dubaijā (AAE) notikušās starptautiskās vieglatlētikas sacensībās paralimpiešiem Apinis disku aizmeta vēl tālāk - 21,91 m. Protams, ka šodien Londonā nevienam no Aigara Apiņa 11 konkurentiem, kuri arī cīnījās par uzvaru diska mešanā apvienotajā medicīniskajā grupā F51/52 nebija iebildumu, ka par sacensību galveno favorītu tiek uzskatīts četrkārtējais paralimpisko spēļu čempions no Latvijas. A.Apinis startē medicīniskajā grupā F52.

Tieši Aigaram Apinim bija tas gods ar pirmajiem trim diska metieniem atklāt šīs sacensības. 44 gadus vecais latvietis visus trīs mēģinājumus izmatoja ar apbrīnojamu stabilitāti - 20,87 m, 20,79 m un 20,94 m. Lai arī visiem viņa konkurentiem kļuva zināms rezultāts, kuru būtu jāmēģina pārspēt, pat tuvākais sekotājs jeb brazīlietis Andrē Roša atpalika par apmēram pusotru metru.

Otro trīs metienu sēriju Apinis sāka vēl pārliecinošāk, jau pirmajā mēģinājumā par četriem centimetriem uzlabojot pašam piederošo medicīniskās grupas F52 pasaules rekordu - 21,95 m. Arī divi atlikušie metieni bija pasaules čempiona cienīgi - 21,71 m un 21,70 m. Protams, latvieša konkurentiem vismaz teorētiski vēl pastāvēja iespēja pacīnīties par čempiona titulu, tiesa, īpaši reālas tās nešķita. Tomēr dzīvē mēdz notikt arī neiedomājamais - brazīlietis Andrē Roša, kurš startēja viens no pēdējiem, metienu otro sēriju sāka ar izcilu raidījumu (23,80 m), vienā mirklī atņemdams latvietim pasaules čempiona godu. Jāpiebilst, ka pasaules rekordista gods jau iepriekš piederēja tieši Rošam, jo šā gada jūnijā viņš disku bija aizmetis 23,09 m tālu. Atlikušajos divos mēģinājumos 40 gadus vecais brazīlietis disku meta 21,86 m un 18,57 m tālu. Aigaram Apinim šoreiz sudraba medaļa, bet godpilno trešo vietu un bronzas godalgu ieguva horvāts Velimirs Sandors, kurš savā otrajā mēģinājumā disku raidīja 17,95 m tālu.

Pasaules čempionātā vieglatlētikā paralimpiešiem, kas pagājušajā piektdienā sākās Londonā, Latvijas delegācijai šī ir jau trešā medaļa. Divas zelta godalgas izcīnīja Dana Dadzīte, kura uzvarēja kā lodes grūšanā, tā arī šķēpa mešanā. Mūsu paralimpietim Edgaram Bergam šoreiz nācās samierināties ar ceturto vietu lodes grūšanā. Latvijas paralimpiešiem pasaules čempionātā vēl paredzēti četri starti - Ingrīdai Priedei un Diānai Dadzītei diska mešanā, bet Dmitrijam Silovam šķēpa mešanā un lodes grūšanā.

Izmantotie resursi:
International Paralympic Committee | IPC

  -1 [+] [-]

, 2017-07-18 16:10, pirms 2 gadiem
Uh tī, tur dopingu arī lieto ?

     [+] [-]

, 2017-07-18 16:11, pirms 2 gadiem
Brazīlietis kaut kāds falšs invalīds, par diviem metriem uzlaboja Pasaules rekordu!

     [+] [-]

, 2017-07-18 17:00, pirms 2 gadiem
Nevajag aizmirst, ka Apinim tomēr jau 44 gadi.

     [+] [-]

, 2017-07-18 17:08, pirms 2 gadiem
Alpaville rakstīja: Brazīlietis kaut kāds falšs invalīds, par diviem metriem uzlaboja Pasaules rekordu!
Būtu vēl par pāris centimetriem uzlabojis, vai nu maximums pus metru, tad vēl varētu saprast, ka ir uzradies pienācīgs konkurents, bet te pēkšņi par 2 metriem ne tikai Apini pārspēt bet arī pasaules rekordu? Kaut kas tur tīrs neliekas... nevienā citā metienā viņa rezultāts taču ne tuvu nebija tam... var jau būt, ka mēs lieki šaubāmies...

     [+] [-]

, 2017-07-18 17:09, pirms 2 gadiem
Luca Toni rakstīja: Nevajag aizmirst, ka Apinim tomēr jau 44 gadi.
Jā, bet pat 44 gados viņš pats savu iepriekš uzstādīto pasaules rekordu par 4 centimetriem laboja, tāpēc nevar teikt, ka viņš būtu sliktā formā... kad bija jaunāks, tad pat tik tālu nesvieda...

  +2 [+] [-]

, 2017-07-18 17:44, pirms 2 gadiem
petravicus rakstīja: Būtu vēl par pāris centimetriem uzlabojis, vai nu maximums pus metru, tad vēl varētu saprast, ka ir uzradies pienācīgs konkurents, bet te pēkšņi par 2 metriem ne tikai Apini pārspēt bet arī pasaules rekordu? Kaut kas tur tīrs neliekas... nevienā citā metienā viņa rezultāts taču ne tuvu nebija tam... var jau būt, ka mēs lieki šaubāmies...
Nu paralimpiskajos sporta veidos ir tik maza konkurence, ka ir pilnīgi skaidrs, ka vairums pašreiz esošo pasaules rekordu (tajā skaitā Apinim piederošie) ir tālu no kaut kādām teorētiskajām maksimālajām robežām. Tā ka rekordu evolūcija ir tikai loģiska un sagaidām parādība - kā jau tas ir bijis novērojams visos sportaveidos.
Pēc gadiem 10-20 tādi Apiņa labākie rezultāti būs kaut kur tālu lejasgalā. Līdzīgi kā kādreiz 100m noskriet zem 9.90 bija baigi kruti - tagad par šādu rezultātu neviens vairs nebrīnās. Gan jau pienāks laiks, kad arī paralimpiskajā diska mešanā F52 grupā vīr plivinās diskus virs 30m un tā būs tikai norma.

  +2 [+] [-]

, 2017-07-18 17:47, pirms 2 gadiem
petravicus rakstīja: Būtu vēl par pāris centimetriem uzlabojis, vai nu maximums pus metru, tad vēl varētu saprast, ka ir uzradies pienācīgs konkurents, bet te pēkšņi par 2 metriem ne tikai Apini pārspēt bet arī pasaules rekordu? Kaut kas tur tīrs neliekas... nevienā citā metienā viņa rezultāts taču ne tuvu nebija tam... var jau būt, ka mēs lieki šaubāmies...
Un ko tad Tu teiksi par mūsu pašu Dadzīti, kura šķēpmešanā par gandrīz 4 metriem laboja pasaules rekordu???

  +1 [+] [-]

, 2017-07-18 18:40, pirms 2 gadiem
Valsts pārspīlētā atbalsta dēļ latvieši trenējas ievērojami centīgāk par citiem, jo ir reāla motivācija, un nebūtu brīnums, ja pēc gadiem trim pasaules čempionātos Latvija dominētu visās disciplīnās. Nezinu gan vai ļoti par šo priecāšos. Tas tomēr ir savādi, ja viena maza valsts maksā milzu summas par piecu sešu konkurentu pieveikšanu. Tādēļ arī nav žēl, ka kāds cits izšauj. Kaut kā nepavelkos uz šo hobiju sponsorēšanu. Neiebilstu, ja valsts novirzītu invalīdiem kaut miljonus sportiska dzīvesveida uzturēšanai, bet naudas dalīšana atsevišķiem fanātiķiem, kuru sasniegumus pasaulē nepamana faktiski neviens, man šķiet neloģiska, lai arī novērtēju šo cilvēku uzņēmību un nevainoju viņus. Ar invalīdu sportu vispār ir ļoti sarežģīti, jo pat dalīšana grupās baigi nepalīdz. Esmu skatījies galda tenisu, kur dažs labs patiesībā no fiziskā viedokļa ir pilnīgi vesels, savukārt mentālie traucējumi ir tik dažāda rakstura, ka nav iespējam nekāda objektīva grupēšana. Es par to, ka šeit visi ir uzvarētāji, jo nav padevušies, bet sportiskās intrigas, kas padara sacensības par notikumu ne tikai to dalībniekiem, šeit parasti nav.

     [+] [-]

, 2017-07-18 18:50, pirms 2 gadiem
hmm rakstīja: Nu paralimpiskajos sporta veidos ir tik maza konkurence, ka ir pilnīgi skaidrs, ka vairums pašreiz esošo pasaules rekordu (tajā skaitā Apinim piederošie) ir tālu no kaut kādām teorētiskajām maksimālajām robežām. Tā ka rekordu evolūcija ir tikai loģiska un sagaidām parādība - kā jau tas ir bijis novērojams visos sportaveidos.
Pēc gadiem 10-20 tādi Apiņa labākie rezultāti būs kaut kur tālu lejasgalā. Līdzīgi kā kādreiz 100m noskriet zem 9.90 bija baigi kruti - tagad par šādu rezultātu neviens vairs nebrīnās. Gan jau pienāks laiks, kad arī paralimpiskajā diska mešanā F52 grupā vīr plivinās diskus virs 30m un tā būs tikai norma.
Vēl pie tam, ja Apinis pat pats savu rekordu 44 gados labo... Tur skaidrs, ka nekādi teorētiskie griesti tur pat tuvu nav un nevis Apinis tāds supertalants, bet gan nav bijusi konkurence.