Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:103, Did:0, useCase: 0

Pasaules čempionātā orientēšanās sportā Latvijā piedalīsies 49 valstu sportisti

Ints Megnis
Ints Megnis

Pasaules čempionātā orientēšanās sportā Latvijā piedalīsies 49 valstu sportisti
Sandra Grosberga
Foto: Jānis Līgats

Pasaules čempionātā orientēšanās sportā, kas jau pēc pusotras nedēļas sāksies Latvijā, piedalīsies 49 valstu sportisti.

Sacensībās Latvijā tiks pārstāvēti pieci kontinenti, jo dalību pieteikušas valstis no Eirāzijas, Āfrikas, Ziemeļamerikas, Dienvidamerikas un Austrālijas. Pasaules čempionātā startēs 345 sportisti – 192 kungi un 153 dāmas, kā arī ieradīsies
81 oficiālā persona.

Starp pasaules čempionāta dalībniekiem ir orientieristi no, piemēram Austrālijas (11 sportisti), Brazīlijas (4), Kanādas, (4), Ķīnas (8), Honkongas (8), Dienvidkorejas (8), Japānas (10), Jaunzēlandes (9), ASV (10). Tikmēr Dienvidāfrikas
Republika deleģējusi divus orientieristus, Ēģipte un Kolumbija - katra pa trim sportistiem, pa vienam sportistam būs no Ziemeļkorejas, Argentīnas, Maķedonijas, Nīderlandes, Serbijas un Slovēnijas.

Visvairāk sportistu sacensībām pieteikusi Somija, Lielbritānija un Norvēģija – šīs valstis pārstāvēs 14 sportisti. Pasaules čempionātā piedalīsies arī medaļām bagātākā orientēšanās lielvalsts Zviedrija, kura šogad sacensībām pieteikusi 13 dalībniekus, tikpat sportisti pārstāvēs trešo medaļām bagātāko valsti Šveici, bet Krievija pasaules čempionātā pieteikusi 12 orientieristus. Latvijā startēs ar 11 orientieristiem – sešiem kungiem un piecām dāmām.

Pasaules čempionāts orientēšanās sportā pirmo reizi Baltijas valstīs notika pērn, kad Igaunijā piedalījās 366 dalībnieki (204 vīrieši un 162 sievietes) no 50 valstīm.

Pasaules čempionāts ir lielākās starptautiskās sacensības orientēšanās sportā. Čempionāti notiek kopš 1966. gada, un kopš 2003. gada tie risinās katru gadu. Pasaules čempionātos sacensības notiek garajā distancē, vidējā distancē,
sprintā un stafetē, kā vīriešiem tā sievietēm, tomēr šogad šāds formāts tiks aizvadīts pēdējo reizi.

Latvijas sportistu lielākais panākums ir Edgara Bertuka 2012. gada pasaules čempionātā Šveicē izcīnītās zelta un bronzas medaļas. Tā bija pirmā Latvijas un arī Baltijas valstu sportistu izcīnītā uzvara un medaļa pasaules čempionātos pēc neatkarības atjaunošanas (1989. gadā, pārstāvot PSRS, medaļu izcīnīja Alīda Ābola). 2013. gada čempionātā, kas notika Somijā, Bertuks izcīnīja vēl vienu bronzas medaļu.

2017. gada pasaules čempionātā, kas notika Igaunijā Latvijas vīriešu izlase (Andris Jubelis, Mārtiņš Sirmais, Edgars Bertuks) ieņēma 7. vietu stafetē, kamēr dāmas (Inga Dambe, Laura Vīķe, Sandra Grosberga) bija piektās, kas ir augstākais rezultāts, kādu Latvijas sasniegusi pasaules čempionātos stafetē. Individuāli labāko vietu sasniedza Inga Dambe vidējā distancē, ieņemot augsto 11. vietu.

Latvijas pasaules čempionāts sāksies 4. augustā, kad no plkst. 9:00 līdz 11:30 Rīgā, Kronvalda parkā notiks sprinta kvalifikācijas sacensības, pēc tam pēcpusdienā no 15:00 līdz 17:00 Vecrīgā risināsies sprinta fināls, kam plkst. 17:30 sekos čempionāta atklāšanas ceremonija.

Tālāk 5.augustā no 17:00 līdz 18:30 Āgenskalnā risināsies sprinta stafete, sacensību centram esot Uzvaras parkā. 7. augustā Siguldā, "Fischer" slēpošanas centrā Laurenčos tiks aizvadītas vidējās distances sacensības, bet 9. un 11. augustā Turaidas muzejrezervātā - Dziesmu dārzā notiks stafetes un garās distances sacensības.

Sacensību apmeklējums ir bez maksas, izņemot standarta ieejas maksu Turaidas muzejrezervātā uz čempionāta pēdējām divām dienām.

Paralēli pasaules čempionātam notiks skatītāju sacensības, kurās ikviens varēs izskriet apvidus, kur medaļas sadalīja pasaules spēcīgākie atlēti. Tāpat čempionāta dienās Siguldā notiks arī Eiropas Mežinieku orientēšanās sacensības, kurās piedalīsies ap 500 meža nozares darbinieku, bet Daugavpilī notiks pasaules taku orientēšanās čempionāts, kas ir orientēšanās paveids cilvēkiem ar kustību traucējumiem.