Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:103, Did:0, useCase: 0

Grosberga un Silds kļūst par Latvijas čempioniem orientēšanās garajā distancē

Ints Megnis
Ints Megnis

Grosberga un Silds kļūst par Latvijas čempioniem orientēšanās garajā distancē
Lauri Silds. Foto: Latvijas Orientēšanās federācija

Par 2019. gada Latvijas čempioniem orientēšanās sporta garajā jeb klasiskajā distancē sestdien Kapusilā, Smiltenes pusē kļuvuši Sandra Grosberga, kura titulu ieguva trešo gadu pēc kārtas, kā arī igaunis Lauri Silds.

Čempionāts noticis līdz šim sacensībās neizmantotā apvidū ar ierobežotu mežizstrādi un daudz dažāda izmēra un skrienamības purviem. Gan dāmu, gan vīru spēcīgākajās elites grupās uz starta stājās gandrīz visi šobrīd spēcīgākie Latvijas, kā arī vairāki Igaunijas sportisti.

Dāmu konkurencē Grosberga 9,6 kilometrus garo distanci veica stundā, divās minūtēs un 16 sekundes, otrās vietas ieguvēju Lauru Vīķi apsteidzot par nedaudz vairāk kā sešām minūtēm. Bronza valmierietei Līgai Valdmanei, finišējot septiņas minūtes aiz uzvarētājas.

"Tikai dienu pirms sacensībām atgriezos no treniņnometnes Norvēģijā, kur apvidi bija fiziski ļoti smagi, tāpēc šoreiz garajā distancē jutos gandrīz kā treniņā. Bija ļoti viegli skriet un jutu, ka ātrums ir labs, lai gan nespiedu no sevis maksimumu. Arī mana orientēšanās tehnika šoreiz bija labā līmenī, un noguruma dēļ pieļāvu tikai dažas nelielas kļūdas distances beigās. Jāatzīst gan, ka distance laikam tomēr bija par īsu priekš šī apvidus, kas bija diezgan labi skrienams. Starptautiskajās sacensībās garo distanci nekad neskrien 62 minūtes,” komentēja Grosberga.

Valdmane lielāko daļu distances atradās otrajā vietā, un vēl trīs kontrolpunktus pirms beigām bija 24 sekundes priekšā Vīķei, taču pieļāva vairāk kā minūtes kļūdu uz pirmspēdējo punktu:

Cīņā par labāko trijnieku distances pirmajā daļā iesaistījās arī Irita Puķīte, taču garā etapā uz devīto kontrolpunktu pieļāva aptuveni deviņas minūtes lielu kļūdu. Grosbergai šajā nogrieznī bija pārliecinoši labākais laiks.

Igaunis Silds vīru 14,7 kilometru distancē pavadīja stundu, 18 minūtes un astoņas sekundes, sudraba ieguvēju Artūru Pauliņu apsteidzot par nedaudz vairāk nekā divām minūtēm, bet Mārtiņu Sirmo, kuram bronza, par četrām ar pusi minūtēm. Silds pēc finiša atzina, ka distancē iztika bez lielām kļūdām, kā arī apvidus bijis līdzīgs tam, kāds atrodams pie viņa mājām Viru pilsētā Igaunijas dienvidos. Lielas kļūdas nepieļāva arī Pauliņš, finišējot kā labākais starp Latvijas sportistiem, taču šoreiz pietrūka ātrums, lai cīnītos par uzvaru.

"Ja skaita, ka vēl nesen bija desmit dienu periods, kad vispār neaizvadīju nevienu skriešanas treniņu, un pēdējā mēneša laikā esmu veicis trīs intervāla treniņus, tad varbūt rezultāts ir OK, neko diži labāku es nevaru sagaidīt. Pēdas trauma nav rokas pirkstiņš, pilnībā esmu ticis vaļā tikai no iekaisuma pēdā, bet sāpes un diskomforts joprojām eksistē. Visu laiku jādomā kad skriet un ko skriet, jo katru dienu skriet nevaru. Priekšrocība bija tāda, ka šobrīd neesmu ātrs un ir laiks vairāk kartē apskatīties, un līdz ar to sanāk drošāks skrējiens. Līdz taurenītim kļūdu nebija, taurenītī mazais skrieto sacensību skaits nospēlēja savu - sāku "peldēt" un bieži nekontrolēju, kā skrienu - rēķinu, ka tur zaudēju ap vienu minūti, pārējais ir jau kur trāpīt kādā labākā dzīvnieku taciņā vai kāds labāks mikro variants," atzīst Pauliņš.

Distanci pārliecinoši sāka Uldis Upītis, atrodoties vadībā pēc pirmajiem trim punktiem, taču uz ceturto punktu pieļāva gandrīz divu minūšu kļūdu, pēc kuras vairs nespēja atgūties un, pieļaujot vēl vairākas kļūdas distances turpinājumā, finišēja vien desmitajā vietā. Pēc Upīša kļūdas uz dažām minūtēm vadību pārņēma Sirmais, taču diezgan izšķirošs izrādījās etaps no astotā uz devīto kontrolpunktu, pēc kura Silds kļuva par līderi un vietu sadalījums labāko trijniekā vairs nemainījās līdz pat finišam:

Jānis Tamužs, kurš lielāko daļu distances un arī finišā ieņēma ceturto vietu, pietuvojās Sirmajam pēc veiksmīgi veikta etapa uz 19. kontrolpunktu, taču pieļāva vairāk kā minūtes kļūdu punkta rajonā. Finišā Tamužam līdz bronzas godalgai pietrūka pusotras minūtes.

Latvijas čempionāts orientēšanās sportā ir Latvijas Orientēšanās federācijas organizētu orientēšanās sacensību sērija, kurā tiek noskaidroti Latvijas čempioni vairākās orientēšanās sporta disciplīnās. Pēdējos gados notiek atsevišķs čempionāts garajā distancē un sprintā, sprinta stafetē (vasaras sākumā) un vidējā distancē un stafetē (vasaras beigās), kā arī atsevišķs nakts orientēšanās čempionāts un čempionāts orientēšanās maratona distancē (rudenī).

Latvijas čempioni katrā no veidiem tiek noskaidroti daudzās vecuma grupās, tostarp arī vīriešu un sieviešu elites grupās. Latvijas čempionāti ir arī Latvijas kausa izcīņas posmi (attiecīgi klasiskajā orientēšanās sportā, sprintā vai stafetēs). Nākamās godalgas tiks sadalītas 1. un 2. jūnijā Limbažos, kur norisināsies 2019. gada Latvijas čempionāts sprintā un sprinta stafetē.

Izmantotie resursi:
https://lof.lv/os-zinas-arhivs?id=3...