Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:376, Did:0, useCase: 0

Kaspars Jonass: "Zinot, kā viņš mocījās, nākamgad redzēsim citu Paulu"

Kaspars Jonass: "Zinot, kā viņš mocījās, nākamgad redzēsim citu Paulu"
MX2 čempions Pauls Jonass ar savu mammu un tēti
Foto: Archer R. - ktmimages.com

''Mums šajā sezonā bija ļoti daudz grūtu brīžu, taču Pauls pierādīja, ka ir sportists ar raksturu un spēj saņemties. Tieši par šo man ir liels gandarījums, ka viņš māk saņemties,'' sarunā ar portālu ''Sportacentrs.com'' saka Jonasa tēvs Kaspars Jonass.

17.septembrī latvietis Pauls Jonass kļuva par pasaules čempionu MX2 klasē. Saprotams, ka šāds panākums nebūtu iespējams bez Paula tēva Kaspara Jonasa palīdzības, viņa padomiem un zināšanām. Sarunā ar portālu ''Sportacentrs.com'' Kaspars Jonass atklāj, ka šī titula izcīnīšana esot bijusi ļoti, ļoti grūta. Sarunas laikā Kaspars pastāsta, cik īstenībā Paulam šogad smagi gājis, lai ari no malas viss izskatījies viegli.

Vai, sākoties sezonai, Pauls bija gatavs cīņai par čempintitulu?
Jā, jo viņš to pierādīja jau pirms diviem gadiem, tikai pagājušais gads bija smags, jo nebija nopietna braukšanas trenera, tāpēc Pauls trenējās viens pats. Kā mēs zinām, tad jebkurā sportā ir vajadzīgs treneris, un motokross nav izņēmums. Ņemot vērā, ka tāda nopietna trenera viņam nebija, tad 2016.gads bija vairāk stāvēšana uz vietas.

Kad piesaistījāt treneri, progress uzreiz bija jūtams?
Jā. Redzot, kā viņš progresē, sapratu, ka viņš, ja pāri nepārskries melns kaķis, ir gatavs cīnīties par čempiontitulu.

Ko treneris Marks de Rūvers iemācīja Paulam?
Katram trenerim un braucējam ir savs braukšanas stils. Marks savā laikā, lai arī par čempionu nekļuva, bija uzvarējis atsevišķos posmos, taču viņam ļoti pietrūka fiziskā sagatavotība. Kā mēs zinām, tad bez pašaizliedzīga darba augstus rezultātus sasniegt nevar. Kopā ar Paulu viņiem bija laba ķīmija, kas arī deva vajadzīgo rezultātu.

Foto: MXGP

Cik smagi Pauls strādāja sagatavošanās sezonā?
Ļoti, ļoti smagi. Redzot, kādus mājas darbus un kādu apjomu viņš izdara, biju diezgan drošs, ka Pauls būs gatavs cīņai par čempiontitulu. Dienā viņš vidēji strādā ap četrām stundām.

Pagājušajā gadā Paulam labi posmi mijās ar sliktiem, kur viņš dažreiz pieļāva muļķīgas kļūdas. Taču šis gads, no malas skatoties, aizritēja bez lieliem kritumiem.
No malas gan jau viss arī tik smuki izskatījās (smejas). Sezonas sākums bija labs un stabils. Kā jau Pauls ir minējis, tad šogad sagatavošanās procesā viņš krita un atsvaidzināja galvas savainojumu. Viņam nebija laika, lai apstātos un saārstētu traumu. Varu atklāt, ka pat ātrāk kā no pussezonas viņš jau izbrauca, tā teikt, uz veco jeb ziemā ieguldīto bāzi. Es nestādos priekšā, kas būtu bijis, ja viņš visas sezonas garumā būtu tādā kondīcijā, kādā viņš bija sezonas sākumā. Es domāju, ka viņš uzvarētu bez lielām grūtībām. Zinu, kā viņš jutās. Mums šajā sezonā bija ļoti daudz grūtu brīžu, taču Pauls pierādīja, ka ir sportists ar raksturu un spēj saņemties. Tieši par šo man ir liels gandarījums, ka viņš māk saņemties. Ja nedēļas vidū viņš jūtas slikti un braukšanā nekas nesanāca, tad uz sacensībām viņš spēja saņemties un uzvarēt. Viņš ļoti daudz cīnījās gan ar sevi, gan konkurentiem.

Prieks, ka šogad Pauls bija ļoti stabils.
Pauls kļuva nobriedušāks un apdomīgāks. Pirms lēmuma pieņemšanas viņš padomāja un neriskēja. Lai arī viņam ir tikai 20 gadi, pa šiem gadiem viņš ir uzkrājis pieredzi, jo Pauls uz motocikla ir pavadījis 15 sezonas!

Cik atceros, tad Pauls šai sezonai sāka gatavoties tieši pirms gada.
Jā, šī sezona bija smaga un gara. Pauls tai gatavoties iesāka pagājušā gada septembrī, un sezonu viņš pabeidza arī tikko septembrī. Ja godīgi, tad nezinu nevienu sporta veidu, kurā tu smagi strādā gadu bez atpūtas. Tas nav viegli. Tagad Paulam ir svarīgi kārtīgi atpūsties un restartēties, lai pēc tam atkal var sākt strādāt.

Foto: MXGP

Par pēdējo posmu. Kad Pauls pirmajā braucienā krita un bija beidzamajā vietā, ko jūs tajā brīdī domājāt?
Pirmā doma bija, ka diez vai viņš par čempionu kļūs pēc pirmā brauciena. Taču zinu Paulu, ka viņš māk saņemties. Šajā dubļu trasē bija vajadzīga stabilitāte, saglabāt vēsu galvu un netrakot. Viņš visu braucienu brauca piesardzīgi un ne tuvu savām spējām, bet ar to pietika, lai apdzītu konkurentus un izcīnītu čempiontitulu. Viņš parādīja, ka ir čempiona titula cienīgs.

Šis laikam bija jūsu garākais brauciens Paula karjerā.
Protams, tā arī bija. Laiks vilkās ļoti lēni.

Kā Paulam bija noskaņoties uz otro braucienu, kad tituls jau ir kabatā un vairs neko nevajag?
Otrais brauciens bija vienīgais brauciens, iespējams, pat visā Paula karjerā, kad es skatījos bez pilnīga stresa un uztraukuma. Zināju, ka Pauls sev pāri nenodarīs. Es viņam teicu – tu šīs sezonas darbu esi izdarījis, tāpēc ej un izbaudi šo braucienu.

Ar šo panākumu Pauls ļāva KTM komanda šajā sezonā izcīnīt visus pieejamos titulus.
KTM komandai ir bijuši daudz dažādi čempioni. Protams, komanda priecājās un bija laimīga, bet mums mazajai Paula komandai šis panākums bija ļoti liels gandarījums.

Līdz kuram gadam Paulam vēl ir līgums ar KTM komandu?
Vēl divi gadi – 2018. un 2019.gads.

Foto: MXGP

Līdz kuram gadam viņš var braukt MX2 klasē?
Līdz 23 gadiem ieskaitot. Precīzi nepateikšu, bet, ja nekas nav mainījies, tad viņš MX2 vēl var braukt vienu gadu. Ja tu esi izcīnījis titulu, tad tev ir iespēja to nākamajā gadā aizstāvēt, bet pēc tam ir jāpāriet uz MXGP. Šos noteikumus mainīja dēļ Džefrija Herlingsa, bet, vai tā ir precīzi, to nepateikšu, bet mums pašiem ir doma vēl vienu sezonu nobraukt MX2 un tad 2019.gadā pāriet uz MXGP. Protams, ja kardināli nemainīsies komandas nosacījumi. Taču mūsu mazajai Paula komandai ir tāds plāns.

Vieni saka, ka ir laiks pāriet uz MXGP, citi saka, ka jāpaliek MX2. Kāds ir tavs skatījums uz to, kur Paulam būtu jābrauc?
Paulam vēl ir ko mācīties ar mazo mocīti. Daudziem no malas, kā es saku - tiem dīvāna piepirdējiem (smejas), liekas: ''Kas tad tur ir, ko tu tur dari, kas tu nevari u.t.t.,'' 15 gadus, dzīvojot un iedziļinoties ar Paulu motokrosā, esmu sapratis, ka katra motociklu klase ir jāizbauda un jāiemācās. Ir jāspēj apgūt jebkuras kubatūras motociklu. Uzskatu, ka braukt ātri ar mazākas jaudas mocīti ir grūtāk, jo ir daudz jāizmanto ķermenis. Jo vairāk strādāsi un vairāk iemācīsies braukt ar mazākas kubatūras mocīti, jo vieglāk būs, pārkāpjot uz lielo. Braucot ar lielo motociklu, tur vairāk strādā jauda un tu savu ķermeni izmanto mazāk. Ir vairāki piemēri, ka sportistiem, kas pāriet no MX2 uz MXGP, nekas labs nesanāk. Es uzskatu, ka Paulam nevajag tagad krāt tos titulus mazākajās klasītēs, bet gan mācīties un tad spert nākamo soli.

Foto: Archer R. - ktmimages.com

Taču jebkurā gadījumā - pirmais šāda veida tituls ir īpašs.
Protams, esam laimīgi, ka tas viss smagais darbs, ko ieguldījām un ko Pauls paveica, ir devis mums čempiontitulu. Tas noteikti atvieglos Paulam turpmākās karjeras dzīvi. Tūkstošiem braucēju gaida čempiontitulu, jo visi grib uzvarēt. Taču visi to nespēj. Arī sponsori un atbalstītāji, skatoties uz braucēju, skatās - tu esi čempions vai arī otrais vai trešais. It kā tas ir viens mazs solīts, bet īstenībā, ja raugās tālākā nākotnē, tad tas ir liels solis. Tā ir liela starpība, vai tu esi pirmais vai otrais. Man, tāpat kā Kristeram Serģim, ir līdzīga nostāja – ir tikai viena vieta – uzvarētājs. Arī es un Pauls dzīvojam ar tādu domu.

Noteikti Jums liels paldies jāsaka arī Kristeram Serģim.
Kristers ir daudz ieguldījis un daudz palīdzējis. Man pret Kristeru un viņa tēvu, kurš diemžēl vairs nav starp mums, ir liela cieņa. Viņu ģimene ir ļoti līdzīga vai pat vienādi domājoša ar mūsu ģimeni. Gan mērķi, gan tas ejamais ceļš ir bijis vienāds. Man ir liela cieņa pret viņu, jo bez Kristera mēs noteikti nebūtu tur, kur esam tagad.

Kā tev liekas, cik pats Pauls ir apmierināts ar šo sezonu?
Domāju, ka Pauls tagad nesēž pašapmierināti krēslā un nešūpo kājas, ka ir pats labākais un krutākais. Viņš zina, ka viņam vēl ir daudz jāmācās. Jā, tas ir mazs solīts un apliecinājums tam, ka esam uz pareizā ceļa. Daudziem liekas, ka šis ir pirmais Pasaules čempiontituls, bet īstenībā tas viņam ir trešais tituls (divi čempiontituli tika izcīnīti 85 un 125 cm3 klasēs – aut.).

Kā tev liekas, vai Paulam nepiemetīsies zvaigžņu slimība?
Viņam nebūs zvaigžņu slimība. Viņš to zina. Bija viens brīdis, ka Pauls nedaudz pagāja nepareizajā virzienā. Bet tagad viņš ir uz zemes. Arī mēs zinām to brīdi, kad nebija pareizs tas virziens. Mēs ar Kristeru to ātri sapratām un nosēdinājām viņu uz zemes. Viņš pats zina, cik viņam šogad smagi gāja un viņš zina, kas viņam jāizdara, lai viņam būtu vieglāk nākamgad.

Kā Tev liekas, vai Paulam čempiona titulu būs grūti aizstāvēt?
Domāju, ka nākamā sezona noteikti nebūs viegla, bet, zinot, kā viņš mocījās šogad, domāju, ka viņš atkopsies, savāks sevi un nākamgad mēs redzēsim pavisam citu Paulu.

Kā Paulam būtu jāatpūšas tagad?
Esam nolēmuši, ka ar moci Pauls brauks tikai novembrī. Nezinu, kā viņš būs saplānojis savas fiziskās aktivitātes ar fiziskās sagatavotības treneri, bet domāju, ka nedēļu vai divas viņam vajadzētu pavadīt pilnā atpūtā, lai pēc tam sāktu vieglus treniņus. Ir Paulam nedaudz jāatslābst, jāatpūtina galviņa no visām pusēm un tad, lai var sākt visu no jauna. Žēl, bet ilgi jau tā pauze nebūs, jo oktobrī viņam jau ir jāsāk strādāt ar pilnu jaudu. Lai tev tā karjera izveidotos stabila un noturīga, tad ir jāizveido nopietna bāzīte.

Foto: Archer R. - ktmimages.com

Kalvenē un Liepājā būs čempionu tusiņš?
Grūti pateikt (smejas). Parasti ir kaut kāda sagaidīšana, bet šogad Pauls uz mājām brauks ar mašīnu. Bet, lai tas paliek fanu ziņā. Bet kaut kāda kopīga ballīte ir plānā. Ja nekas nemainīsies un neatcelsies Latvijas čempionāta finālposms Cēsīs, tad Pauls plāno ierasties tur kā skatītājs.

Paldies par lieliskajām emocijām, ko Jūsu ģimene un Pauls mums šogad sniedza.
Tam visam apakšā ir liels un smags darbs. No 17 gadiem es Paulu izstūmu no mājām (smejas) un kopš tā laika viņš gandrīz viens pats dzīvo Beļģijā. Visu laiku viņš ir viens taisījis ēst, mazgājis un tīrījis māju. Tikai viens pats. Viņam nav mamma vai tētis blakus, kas apčubina, palīdz. Tas palīdz norūdīt raksturu. Mēs sazvanāmies katru vakaru, kur pārrunājam dienā padarīto, pieņemam lēmumu turpmākajām darbībām. No malas viss liekas ļoti skaisti – čalis brauc rūpnīcas komandā un viņam viss ir, bet tā gluži nav, jo tas sagatavošanās process ir pašu pārziņā. Tev jādomā, kā tu būsi labākais un kā tu noturēsies komandā. Viens nav karotājs.

  +8 [+] [-]

, 2017-09-20 11:42, pirms gada
Malači!

  +8 [+] [-]

, 2017-09-20 11:45, pirms gada
Un kā jau vienmēr panākumos liela loma ir arī ģimenei. Lai vairāk tādu ģimeņu kā Porziņģim, Paulam un pārējiem.
Lai laba veselība un bez variantiem atstāt visus 2018g.

  +9 [+] [-]

, 2017-09-20 12:20, pirms gada
Cepuri nost Paula un ģimenes priekšā!Viennozīmīgi spilgtākais nozīmīgākais gada notikums/LV,vīru/sportā.

  +4 [+] [-]

, 2017-09-20 13:59, pirms gada
Visa pamatā ir saknes! Paldies Jonasu ģimenei par šo dāvanu Latvijai! Dziļi paklanos.

Un miljoniem ozola zīļu
Simts gados šai zemei ir dots
Šai zemei, kas izdīdzēt prot
Mēs atdzimstam ozolu birzīs
Ik rudeni dzimstam arvien
Ik rudeni arvien

Simts gadu lapas ir dzītas
Simts gadu vainagos vītas
Simts gadu

https://www.youtube.com/watch?v=S4E...

  +3 [+] [-]

, 2017-09-20 15:23, pirms gada
Un Paldies arī Šindleru Jēkabam par ļoti atbilstošu sveicienu!!!

     [+] [-]

, 2017-09-21 09:27, pirms gada
Šīgada Latvijas sportists Nr.1. Bez ierunām un korekcijām, pārejie var tikai aplaudēt viņam. Visu cienu Dukuram, Porziņģim un pārejiem, bet Pauls 19 !!!! posmos, četros kontinentos startējot saglabāja psiholoģisko, fizisko, sportisko, tehnisko kondīciju un kļuva par čempionu. Apbrīnoju viņu un viņa mazo KTM komandu kopā ar vecākiem. Lai viņiem veselība un veicas.

Tev jābūt autorizētam,