Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:262, Did:0, useCase: 0

Sietla - jau NHL, bet ne tik strauji

Juris Miņins
Juris Miņins

Sietla - jau NHL, bet ne tik strauji
Foto: USA Today/Scanpix

Pagājušajā nedēļā Nacionālās hokeja līgas (NHL) komandu īpašnieki nobalsoja par to, lai līgā atkal būtu pāra komandu skaits un čempionātam pievienotos ASV rietumkrasta komanda no Sietlas. Tiktāl viss ir skaidrs, taču kas tālāk?

Nevar teikt, ka Nacionālā hokeja līga ir konservatīva, jo kopš laika, kad tajā ienāca pirmie Latvijas hokejisti, līdz pirmajai Sietlas komandas spēlei būs pagājuši 30 gadi, kuru laikā NHL ir papildinājušas 10 komandas, t.i., ik pa trim gadiem līgai pievienojas pa vienībai, nemaz neņemot vērā pārceltās komandas (tādas ir vēl piecas), taču katrā no šiem gadījumiem process kādā tika veidota komanda ir bijis ar savām atšķirībām, tāpēc šajā rakstā pacentīsimies "salikt visu pa plauktiņiem" – kad un kāda būs Sietlas NHL komanda?

Lai arī balsojums jau ir noticis un NHL gaida savu 32. komandu, Sietlas vienība nemaz tik ātri nesāks cīņu par Stenlija kausu, jo, lai arī investoru grupa, kas virzīja šo projektu kā sākotnējo starta gadu bija noteikuši 2020. gadu, nu viņi ir kļuvuši pielaidīgāki un, konsultējoties ar NHL vadību, pabīdījuši sākuma datumu par gadu uz priekšu, tātad, Sietlā sava komanda būs 2021./2022. gada sezonā. Pa šo laiku tiks uzcelta ne tikai jauna spēļu halle (izmaksās 850 miljonus ASV dolāru), bet arī uzcelta komandas treniņhalle ar trim ledus laukumiem, kurā plāno ieguldīt 70 miljonus ASV dolāru. Tāpat, iedvesmojoties no Lasvegasas komandas piemēra, Sietlas vienības vadītāji vēlas rūpīgi izplānot komandas virzīšanas plānu kā no mārketinga, tā sportiskā aspekta.

Pie komandas "pārdošanas" vai "iesmērēšanas" Sietlas publikai pašlaik topošās komandas vadītāji strādās ne mazāk kā būvnieki jaunās arēnas būvlaukumā, jo, kā pašlaik izsakās gan eksperti, gan citu komandu vadītāji, Sietlas tirgus ir ideāls, lai tajā ienāktu jauna komanda – iedzīvotāji ir aktīvi sporta atbalstītāji, to ienākumu līmenis ir augsts (pēc vidējās algas Sietlas pilsēta ierindojas naudīgāko ASV pilsētu pirmajā pieciniekā, Vašingtonas štats – 11. vietā), bet konkurence tieši profesionālā hokeja ziņā izpaliek, jo kā pilsētā, tā arī visā Vašingtonas štatā nav nevienas profesionālā hokeja komandas (ir vairākas junioru hokeja vienības).

Jā, ja konkurenci skatās plašāk, ar visām profesionālā sporta komandām, kas ir pilsētā, tad hokejistiem būs jāsacenšas ar MLB, NFL, WNBA un MLS komandām, neizslēdzot, ka arī NBA atgriezīsies pilsētā, taču tas drīzāk ir jāuztver kā apstiprinājums iepriekš paustajam par pilsētas sporta mīlestību, iespēju iekļauties jau gatavā profesionālā sporta tirgū (kas īsti nebija Lasvegasas gadījumā) un kā iespēja attīstīties veselīgā konkurencē.

Interesanti, ka, kā rāda pētījumi, NHL līdzjutēji kopumā ir paši bagātākie, ja salīdzina ar citu līgu atbalstītājiem, bet Sietlas iedzīvotājiem statistiski ir ceturtās lielākās algas ASV, tāpat Sietla ir hokejam draudzīga vieta, jo 70% tās iedzīvotāju sevi uzskata par eiropeīdās rases pārstāvjiem, kas ļoti labi sasaucas ar NHL atbalstītāju pulku, kur 92% skatītāju pārstāv šo sabiedrības daļu.

Otrais jautājums, kas daudzus ir interesējis jau kopš kļuva zināms par Sietlas iesaistīšanos NHL, ir saistīts ar nosaukumu. Kā tad sauksies jaunā komanda? Projekta vadītāji ir izteikušies, ka šajā jautājumā viņiem nav nekādas steigas un viņi tajā plāno uzklausīt arī līdzjutēju domas. Tajā pašā laikā ir zināms, ka šī investoru grupa jau ir reģistrējusi vairākus Interneta domēnus. 13 domēnu starpā ir tādi nosaukumi kā "Seals", "Whale", "Totems", "Eagles", "Cougars", "Renegades", "Sea Lions", "Kraken", "Sockeyes", "Rainiers", "Firebirds", "Emeralds", "Evergreens". Šeit gan nekādu pārsteigumu nav, jo, ja apskatās citu Vašingtonas štata komandu nosaukumus, tad, protams, tajos dominē gan jūras/okeāna tēma, gan vietējo pamatiedzīvotāju tematika.

Tiesa, tas nenozīmē, ka beigu beigās arī patiesi tiks izvēlēts kāds no šiem nosaukumiem, taču komandas veidotāji tos jau ir rezervējuši. Tāpat Ziemeļamerikā jau ir izteikušies, ka viņiem nebūtu nekas pret vecās komandas nosaukuma atjaunošanas. Proti, "Metropolitans", kuri 1917. gadā izcīnīja Stenlija kausu, tiesa, tolaik gan kā PCHA (Klusā okeāna piekrastes hokeja asociācija) labākā komanda.

Trešais jautājums, kas interesē daudzus un faktiski arī ir pats galvenais – kas spēlēs Sietlā? NHL komisārs Gerijs Betmens jau ir paspējis paziņots, ka Sietlas komandas veidošana notiks tieši tāpat kā tika veidota Lasvegasas "Golden Knights" vienība, proti, izmantojot draftu, kurā visas komandas izliek savus neaizsargātos spēlētājus. Te gan ir viena piebilde – "Golden Knights" šajā draftā nepiedalīsies, tāpat kā viņi nesaņems neko no 650 miljonu ASV dolāru lielās Sietlas iestāšanās maksas, kuras daļa tiek sadalīta visu līgas komandu starpā.

Svarīga sastāvdaļa visā klubā ir arī vadība, tā gan nebūs jāizvēlas ar drafta starpniecību, jo Sietlā jau ir pulcināti sava aroda speciālisti ar gana lielu pieredzi. Brāļi Tods un Tims Laiveki, kuri ir komandas līdzīpašnieki ir darbojušies kā NHL, tā NFL komandu birojos, tāpat vienībā ir arī Deivs Tipets, bijušais NHL treneris. Viņš gan, visdrīzāk, nevadīs jaunizveidoto komandu, jo, kā tiek runāts pašlaik, NHL gaidīs kad parādīsies kāds piemērots kandidāts no pašlaik strādājošajiem treneriem.

Sietlas profesionālā hokeja ieviešanas projekta komandai pašlaik darba pietiks, taču, ja ir jāvērtē NHL lēmums par paplašināšanos, tad, šis, iespējams, ir bijis pats vieglākais un vienkāršākais šāda veida balsojums, kas ir veikts, jo pašlaik nav redzami pilnīgi nekādi šķēršļi tam, lai šī vienība varētu veiksmīgi iekļauties lielajā līgā. Vai viņiem izdosies atkārtot "Golden Knights" panākumus, kas jau pirmajā sezonā tika līdz Stenlija kausa finālam? Viss ir atkarīgs no spēlētāju drafta, par kuru jau ir izteikušies, ka nu pārējo vienību vadītāji būs gudrāki, taču, kā Nevadas štata komanda parādīja, viss ir iespējams arī pirmajā gadā.

Izmantotie resursi:
ESPN: The Worldwide Leader in Sports
https://www.tsn.ca/

Kā būtu jānosauc Sietlas NHL komanda?

  • 69

  • 4

  • 34

  • 7

  • 18

  • 68


  +1 [+] [-]

, 2018-12-12 19:57, pirms 9 mēnešiem
Lieta ar "Metropolitans" nosaukumu ir tāda, ka NHL nepieder tiesības uz šo nosaukumu ASV. Kanadā šīs tiesības pieder NHL, bet ASV tās nopirka kāds jaunietis, ja nekļūdos, 2016. gadā un tur var vēl nākties piemaksāt kādus pāris simts tūkstošus, ja ne pat miljonus.

  +1 [+] [-]

, 2018-12-12 20:11, pirms 9 mēnešiem
Man no tiem dotajiem nosaukumiem laikam Firebirds patīk vislabāk, tas tā, nezinot nekādu dziļāku nozīmi vai domu apakšā katram nosaukumam.

  +1 [+] [-]

, 2018-12-12 20:29, pirms 9 mēnešiem
neputns rakstīja: Man no tiem dotajiem nosaukumiem laikam Firebirds patīk vislabāk, tas tā, nezinot nekādu dziļāku nozīmi vai domu apakšā katram nosaukumam.
"Seattle Nobirds" ar nebūtu ne vainas

  +1 [+] [-]

, 2018-12-13 14:35, pirms 9 mēnešiem
Kraken
Šis būtu visrēcīgākais it īpāši ja ar Kraken saistās Norvēģu mitoloģija

  +1 [+] [-]

, 2018-12-29 19:37, pirms 9 mēnešiem
Zinot, ka Sietla ir, citu starpā, Džimija Hendriksa un Kurta Kobeina pilsēta, kāpēc gan nenosaukt par Sietlas Narkomāniem?