Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:554, Did:0, useCase: 0

Emocijas, strīdi un agresija futzāla klasikā. "Rabas" prezidentam draud bargas sankcijas

Emocijas, strīdi un agresija futzāla klasikā. "Rabas" prezidentam draud bargas sankcijas
Oskars Ikstens pret Romānu Rožkovski
Foto: Pāvels Jerohins, FK "Nikars"

Latvijas telpu futbola superklasikā vakar līksmoja "Nikars", kas skandalozā galotnē pagarinājuma pēdējā minūtē izrāva uzvaru pār "Rabu" (4:3) un sērijā bija pārāks ar 3-1, iekļūstot finālā. Pēc izšķirošajiem vārtiem laukumā izskrēja "Rabas" prezidents un Latvijas Telpu futbola asociācijas valdes loceklis un valdes priekšsēdētāja Vadima Ļašenko vietnieks Anatolijs Romaņuks, kurš uzklupa tiesnesim Andrim Utinānam, vairākkārt viņu pagrūžot.

Hronoloģija

Epizode nr. 1. Artūrs Jerofejevs gandrīz četras minūtes līdz pamatlaika beigām izvirza "Nikaru" vadībā ar 2:1. "Raba" noņem vārtsargu. 34 sekundes līdz pamatlaika beigām bumba Konstantīnam Zabarovskim rikošetā no paša kājas, iespējams, trāpa pa roku. Tiesneši ļauj spēlēt, "Nikara" galvenais treneris Orlandu Duarte bļauj un nikni ar pirkstu krata no soliņa tālākā tiesneša Utināna virzienā, kurš bija tuvāk epizodei. 13 sekundes līdz beigām "Rabas" kapteinis Jevgeņijs Hercbergs izrauj neizšķirtu (2:2). Duarte un viņa asistents Seržiu Fernandešs uzsprāgst tiesnešu virzienā, taču pietiekami ātri nomierinās.

Epizode nr. 2."Nikaram" spēlējot ar pieciem pārkāpumiem, "Raba" vairākās epizodēs mēģina provocēt tiesneša svilpi. Šķietami vistuvāk tam ir Dmitrijs Jakovļevs, trīsarpus minūtes līdz pagarinājuma beigām krītot pēc Rodrigu viegla grūdiena mugurā. Utināns, atradies blakus, pārliecinoši lemj, ka pārkāpuma nebija, un pēcāk aizrāda Jakovļevam.

Epizode nr. 3. Igors Avanesovs divas minūtes un 16 sekundes līdz pagarinājuma beigām panāk 3:2 "Nikara" labā, bet "Raba" noņem vārtsargu un 61 sekundi līdz beigām Žuniors ar laimīgu rikošetu atjauno līdzsvaru (3:3). 38 sekundes līdz beigām Romāns Rožkovskis pretinieku laukuma pusē krīt cīņā ar Oskaru Ikstenu, seko "Nikara" pretuzbrukums trīs pret vienu aizsargu un Rodrigu uzvaras vārti 31 sekundi līdz beigām (4:3).

Epizode nr. 4. Pēc ielaistajiem vārtiem laukumā izskrien "Rabas" prezidents Anatolijs Romaņuks, kurš iespējamā pārkāpuma brīdī vēl atradās Salaspils sporta nama tribīņu augšējā rindā. Vispirms viņš laukuma malā vairākkārt pagrūž Utinānu un pēc tam viņam seko arī līdz administratora galdiņam. Iejaucoties apsardzei, konflikts tiek nomierināts, taču Romaņuks atgriežas tribīnēs, nevis pamet zāli. Spēle atsākas, "Raba" atkal noņem vārtsargu, Žunioram pēdējās sekundēs vēl ir fantastiska iespēja glābt komandu trešo reizi, taču brazīlietis no pāris metriem sit garām vārtiem. "Nikars" iekļūst finālā.

Nenosvilptie pārkāpumi

Pēc spēles lielākās pretenzijas pret tiesnešu darbību, protams, izteica "Raba", kuras kapteinis Jevgeņijs Hercbergs intervijā Sportacentrs.com sacīja, ka, viņaprāt, tiesneši teju visās izšķirošajās un strīdīgajās epizodēs lēmuši par labu "Nikaram" un ka tiesāšana šajā spēlē nebija taisnīga pret "Rabu". Pretējās domās gan bija "Nikara" spēlētājs Oskars Ikstens, kurš sacīja, ka visapspriestākajā epizodē Rožkovskim neesot pat pieskāries. Līdzīgi pēc mača teica arī Andris Utināns, sakot, ka nekāda kontakta neesot bijis. Pats cietušais - Romāns Rožkovskis - nepilnu diennakti pēc spēles bilst, ka kontakts bija, taču pārkāpums nav bijis tik acīmredzams: "Skatījos video, un tajā var redzēt, ka netika nospēlēts bumbā, bet gan potītē. Taču pēc dinamikas neizskatījās, ka sitiens bijis ļoti stiprs – 50%-50% epizode."

Spēles inspektors Kiazo Leladze ir apmierināts ar tiesnešu Utināna un Edgara Martinsona darbu: "Viņi notiesāja labi." Leladze, kurš tribīnēs sēdēja gluži vai blakus Romaņukam, uzskata, ka pret Rožkovski pārkāpuma nav bijis: "Manuprāt, nebija. Skatījos arī video, un, manuprāt, nebija. Kontakts varbūt arī bija, bet, skatoties kājās, neliels kontakts varbūt bija kreisajai kājai, bet krita viņš ar labo kāju. Viņš pats pēc epizodes cēlās kājās un tik ļoti neapelēja tiesnešu lēmumu. Citi jā, bet ne viņš. Simulācija? Simulācijas allaž ir ļoti strīdīgas, un tādos mačos kartītes par to labāk nedot. Turklāt, ja bija kontakts, tad domāju, ka tā nebija simulācija."

"Ja tiesnešus nozīmēja uz tādu svarīgu spēli, tātad uzskatām, ka viņi ir gatavi tiesāt tāda līmeņa spēles. Atzīmi par šo spēli jums atklāt nevaru, taču viņi saņems nozīmējumus arī uz nākamajām spēlēm," Leladze turpināja. "Man kā inspektoram un delegātam tajā spēlē pirmā doma bija spēli vispār pabeigt [apturēt], taču bija palikušas tikai 30 sekundes un negribēju vēl vairāk uzkurināt emocijas un skandālus. Slikti savu darbu veica apsardze. Romaņuku vajadzēja izvest no zāles, bet viņš atgriezās tribīnēs. Pēc spēles to arī teicu tiesnešiem [ka nevajadzējis atsākt spēli, kamēr Romaņuks zāli nav pametis], taču arī viņi gribēja, lai viss notiktu pareizāk un labāk – ja viņi teiktu, ka neatsāks spēli, kamēr Romaņuks nebūs izgājis, tās būtu vēl kādas 5-10 minūtes. Un varbūt vēl papildu emocijas."

Romaņuka uzvedība

Leladze atklāja, ka spēles protokolā "Rabas" prezidenta uzvedība traktēta kā "agresīva izturēšanās", nevis "uzbrukums tiesnesim", kas var būt būtiski, lemjot par piespriežamajām sankcijām. Proti, par agresīvu izturēšanos saskaņā ar Disciplināro reglamentu draud diskvalifikācija no trim spēlēm līdz noteiktam laika periodam, kā arī naudas sods no 300 līdz 750 eiro. Savukārt par fizisku uzbrukumu diskvalifikācija ir no 12 mēnešiem līdz noteiktam laika periodam, kā arī naudas sods no 750 līdz 1500 eiro. Hercbergs un Rožkovskis neatbalstīja Romaņuka rīcību, taču uzsver, ka tas bijis emociju uzplūdā. Romaņuks pēc spēles komandas priekšā arī atvainojās par savu uzvedību.

Latvijas Telpu futbola asociācijas prezidents Vadims Ļašenko uzskata, ka sankcijām jābūt bargām: "(Nopūta) Viņa izdarītais, protams, ir absurds. Nedēļas sākumā būs Disciplinārlietu komisijas sēde, un ceru, ka tā pieņems pareizu lēmumu. Stipru lēmumu, pareizu diskvalifikāciju. Jāskatās, ko paredz reglaments, bet, manuprāt, būtu jābūt stiprākajam iespējamajam sodam. Tas, kas noticis, manuprāt, ir ārprāts. Tiesneši un viņu darbs ir jāciena. Neviens nedrīkst darīt to, ko izdarīja LTFA valdes loceklis."

Vaicājām arī Ļašenko, vai, viņaprāt, Romaņukam būtu jāpaliek Latvijas Telpu futbola asociācijas valdē: "Domāju, ka viņam savu amatu vajag atbrīvot. Es varu ierosināt šo jautājumu, un viņš var uzrakstīt vēstuli. Es pats ierosināšu šo jautājumu."


Oskara Ikstena komentārs LTFA Facebook profilā ("Lai Romaņuks pusei "Nikara" spēlētāju atdod naudu, tad kaut ko sakiet"). Nu šis komentārs ir dzēsts.

Pirmās finālspēles vieta

"Raba" pēc spēles lielas pretenzijas izteica ne tikai par tiesāšanu, bet arī to, ka jau iepriekš esot bijis nolemts, ka pirmā finālspēle notiks trešdien 25. aprīlī plkst. 22:00 "Elektrum" olimpiskajā sporta centrā Rīgā. Tas tika izziņots asociācijas mājaslapā rakstā par Eiropas čempiones Portugāles galvenā trenera Žorža Braza viesošanos Rīgā, kuras ietvaros viņš arī plāno apmeklēt finālspēli un to analizēt. "Raba" par šādu ziņu dusmīga bija tādēļ, ka "Elektrum" olimpiskajā sporta centrā pirmajai finālspēlei būtu jānotiek tikai tad, ja finālā iekļūtu "Nikars". Toties "Rabas" iekļūšanas gadījumā pirmajā spēlē mājas priekšrocība būtu "Beitar", kas spēles uzņem Spuņciemā. Proti, "Raba" uzskata, ka tādējādi asociācija izdarījusi mājienu, ka "Nikaram" jau ir rezervēta vieta finālā.

Ļašenko un Turnīru direktors Jānis Nartišs gan uzsver, ka tas ir pārprasts un trešdienas spēles rīkošana "Elektrum" olimpiskajā sporta centrā bijis tikai kā viens no iespējamajiem attīstības variantiem, un ka norises vieta nebija iekalta akmenī. "Ja finālā iekļūtu "Raba" un spēle notiktu Spuņciemā, Brazu vestu uz turieni," saka Ļašenko. Kā galu galā arī notiks, jo, tā kā "Nikara" un "Rabas" sērijā piektās spēles nebūs, nolemts finālsēriju sākt jau svētdien (plkst. 20:30 "Elektrum" olimpiskajā sporta centrā), bet otrā spēle notiks ceturtdien plkst. 19:30 Spuņciemā, uz kuru došoties arī Brazs. Trešā spēle plānota 29. aprīlī plkst. 16:00 "Elektrum" olimpiskajā sporta centrā.

Komentāri LTFA "Facebook" profilā (krievu valodā)  +1 [+] [-]

, 2018-04-20 17:05, pirms 9 mēnešiem
""Nikaram" spēlējot ar pieciem pārkāpumiem"?

     [+] [-]

, 2018-04-20 20:10, pirms 9 mēnešiem
Nu lūk Latvijas futbola nākotne, ja ievēlēs Ļašenko! Bidlisms!