Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:554, Did:0, useCase: 0

Ar starptautiskiem ekspertiem pārspriež telpu futbola perspektīvu

Ints Megnis
Ints Megnis

Ar starptautiskiem ekspertiem pārspriež telpu futbola perspektīvu
Sergejs Sliva (no kreisās), Vadims Ļašenko. Kaspars Gorkšs un Lorāns Morels. Organizatoru foto

UEFA Eiropas U19 telpu futbola čempionāta fināla dienā Rīgā risinājās diskusiju kluba "Futbola sarunas" specializētais pasākums "Futsal Talks", kura ietvaros telpu futbola speciālisti no Eiropas pārsprieda sporta veida attīstību.

Ievadrunu pasākumā teica Latvijas Futbola federācijas (LFF) prezidents Kaspars Gorkšs, kurš atskatījās uz paveikto darbu Eiropas U19 čempionāta finālturnīra organizēšanā. “Mums visiem ir jāparūpējas par to, lai šis finālturnīrs nav vienreizēja pieredze, bet gan iespēja tālāk attīstīt telpu futbolu Latvijā,” atzina LFF prezidents. Savukārt Latvijas Telpu futbola asociācijas (LTFA) prezidents Vadims Ļašenko ieskicēja Futsal Talks trīs galvenos tematus: “Telpu futbola un futbola mijiedarbība”, “Licencēšana telpu futbolā” un “Sieviešu telpu futbols”.

Ar prezentāciju par telpu futbola vēsturi un tā sasaisti ar futbolu uzstājās UEFA pieaugušo telpu futbola sacensību menedžeris Lorāns Morels. “Telpu futbolam ir iespējas kļūt finansiāli neatkarīgam,” atzina UEFA pārstāvis, piebilstot, ka pagaidām gan telpu futbols vēl nevar profesionālajā līmenī pastāvēt bez lielā futbola atbalsta. Morels pastāstīja, ka vairums Brazīlijas futbola zvaigžņu savas karjeras sākumā spēlējušas arī telpu futbolu. UEFA pētījumi ir pierādījuši ka telpu futbols attīsta spēlētāja domāšanas un lēmumu pieņemšanas ātrumu.

Diskusijā par futbola un telpu futbola organizāciju sadarbību iepriekšējiem trīs runātājiem pievienojās arī Lietuvas Futbola federācijas masu futbola asociācijas vadītājs Sergejs Sliva. Atšķirībā no Latvijas, kur telpu futbola asociācija (LTFA) nav integrēta LFF darbībā, Lietuvā par telpu futbolu atbildīgā organizācija no paša sākuma ir vietējā futbola federācijā. Morels atzina, ka abi virzieni var būt pareizi, kamēr LFF prezidents Kaspars Gorkšs uzsvēra, ka var būt vairākas organizācijas, taču tām jāsadarbojas vienota mērķa labā. Katrs diskusijas dalībnieks uzsvēra, ka telpu futbola attīstības pamatā ir "Grassroots" projekti jeb bērnu un jaunatnes projektu realizēšana.

Horvātijas telpu futbola izlases galvenais treneris Mato Stankovičs pauda, ka telpu futbols apmeklējuma ziņā viņa valstī ir otrs populārākais sporta veids aiz futbola. “Vienmēr jābūt labām attiecībām starp futbolu un telpu futbolu. Gandrīz katram klubam mūsu valstī ir arī telpu futbola skola. Ja organizatoriskajā līmenī ir cilvēki, kuri mīl telpu futbolu, tu kļūsi arvien labāks." Treneris stāstīja, ka Horvātijā infrastruktūra ir augstā līmenī, tomēr viņš strādājis arī Lībijā, kur tā bija pavisam citādāka. Taču Lībijā gūtie panākumi noveda Stankoviču pie atziņas, ka infrastruktūra nav tik nozīmīga - galvenais, lai cilvēki strādātu.

Stankovičam diskusijā par klubu un treneru licencēšanu pievienojās LFF un LTFA valdes loceklis Arturs Gaidels, kā arī Latvijas nacionālās un U19 telpu futbola izlašu galvenais treneris Artūrs Šketovs, kurš strādā par treneri arī valstī vecākajā klubā “Raba”. Šketovs atzina, ka telpu futbols Latvijā atrodas pusprofesionālā līmenī un vairākiem klubiem pagaidām ir ļoti maz administrācijas darbinieku. Gaidels savukārt iebilda, ka Latvija sper nopietnus soļus, strādājot pie klubu iekšējā darba uzlabošanas. “Mūsu telpu futbola sacensībās ir prasība, lai katrai komandai būtu licencēts telpu futbola treneris.” Diskusijas dalībnieki vienojās, ka bez sponsoru, pašvaldību un nacionālo asociāciju atbalsta telpu futbola klubi nevarēs spert soli uz priekšu savā profesionalitātē.

Tāpat "Futsal Talks" pievērsa uzmanību strauji augošajam sieviešu telpu futbola segmentam. Spānijas telpu futbola izlašu tehniskais direktors Hosē Venansio Lopess atklāja, ka šajā valstī telpu futbols ir zem lielās futbola federācijas. “Spānijā sieviešu telpu futbola sacensības notiek gandrīz 30 gadus,” pastāstīja Venansio. Sieviešu telpu futbolā ir sakārtota sacensību sistēma, kur komandas sadalās pēc reģionāla principa. “50% no profesionālajām futbolistēm ir spēlējušas telpu futbolu.” Latvijas Futbola federācijas valdes locekle Anastasija Kučinska norādīja, ka mūsu valstī ļoti daudz daiļā dzimuma pārstāves spēlē citus iekštelpu komandu sporta veidus, piemēram, florbolu un basketbolu. “Mums ir visas iespējas, lai telpu futbols kļūtu par populāru sporta veidu,” sacīja Kučinska, norādot, ka telpu futbols atbilst sieviešu temperamentam. Savukārt “Riga United” sieviešu komandas treneris Rošāns Rao atzina, ka Latvijas realitātei ir ļoti svarīgi, lai futbolistēm būtu iespēja sacensties telpu futbola mačos rudenī un ziemā.

Diskusiju klubs Futbola sarunas notika ceturto reizi. Pirmajās trijās reizēs tēmas bija ap klasisko futbolu un tajās ir viesojušies tādi pasaules slaveni viesi kā ilggadējais “AC Milan” vienības spēlētājs Masīmo Ambrozīni, pazīstamie futbola treneri Leonīds Sluckis un Jurijs Krasnožans, kā arī Kijevas “Dynamo” sporta direktors Aleksejs Mihaiļičenko. Pasākuma idejas autors ir Latvijas Telpu futbola asociācijas prezidents Vadims Ļašenko.