Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:115, Did:0, useCase: 0

Pētījums: "Latvijas futbolists Grigorovs aktīvi organizēja spēļu sarunāšanu Kiprā"

Ints Megnis
Ints Megnis

Pētījums: "Latvijas futbolists Grigorovs aktīvi organizēja spēļu sarunāšanu Kiprā"
Kirils Grigorovs (pa kreisi) kā viltus tiesnesis kādā no mačiem. Foto no pētījuma

Latvijas futbolists Kirils Grigorovs bijis ļoti aktīvs sarunātu spēļu organizētājs Kiprā, plašā pētījumā izpētījis portāls "theblacksea.eu".

Plašā rakstā portāls "theblacksea.eu" vēsta par sarunātajām spēlēm Kipras futbolā laikā starp 2016. un 2018. gadu. Par to stāsta 30 gadus vecais rumāņu aizsargs Alins Stoika, sakot, ka šī pagātne viņam liek kaunēties. Savas karjeras beigu daļā viņš izlēmis atklāti stāstīt par spēļu sarunāšanu starpsezonas posmā Kiprā, kad kopā ar vairākiem citiem spēlētājiem izlicies par tiesnesi. Viņš strādājis ķīniešu aģenta un futbola investora Erika Mao bandā.

2015. gada beigās rumānis bija tikko atstājis Čehijas klubu "Vitkovice", kad saņēma telefona zvanu no grieķu aģenta Gavrīla Papanastasata, kurš bija labs viņa draugs. Grieķis bija atradis komandas no Latvijas un Zviedrijas, kurās viņš varētu turpmāk spēlēt. Kādā brīdī notikusi neskaidrāka saziņa, draugam prasot vai viņš var iedot Stoikas numuru "kādam, kurš ir ieinteresēts".

"Teicu, ka jā un tad ar mani sazinājās puisis no Ukrainas. Viņš sevi sauca par Igoru un prasīja man vai varētu viņam atrast rumāņu tiesnešus. Viņš vēlējās viņus izmantot pārbaudes spēlēs Kiprā. Es sapratu, kāpēc viņam viņus vajag," stāsta rumānis, kuram apsolīti 500 eiro par katru sarunāto tiesnesi. Viņš atradis divus tiesnešus no valsts zemākajām līgām. "Prasīju savus 1000 eiro, bet Igors teica, lai braucu uz Kipru ar puišiem. Tā kā man nebija komandas, es aizbraucu."

Kad viņš aizbraucis, izrādījās, ka Igors ir tobrīd 24 gadus vecais futbola aizsargs no Latvijas Kirils Grigorovs, kurš iedeva Stoikam solītos 1000 eiro. Grigorovs pastāstījis, ka Kiprā tiks radīta vēl nauda un, ja rumānis vēlas nākamos 500 eiro, viņš varētu piedalīties kādā spēlē kā līnijtiesnesis. "Man vajag tevi rīt," teica Grigorovs.

"Man ļoti vajadzēja naudu," skaidrojas Stoika. "Mani vecāki atradās Turcijā, kur tēvs ārstējās no vēža. Viņš bija ļoti slims. Ārsti Rumānijā bija teikuši, ka viņam dzīvot atlikuši tikai divi mēneši. Turcijā mums solīja 60% iespējamību izdzīvot. Tēvs devās tur uz imūnterapiju un staru terapiju, bet tas mums maksāja 40 000 eiro."

"Neatceros spēli pārāk labi. Šķiet, ka tur bija Krievijas vai Serbijas komanda, tomēr nekas slikts nenotika. Saņēmu savu naudu un vēlējos doties prom, kad Kirils aicināja mani palikt vēl," saka rumānis. "Teicu viņam, ka neesmu tiesnesis un nezinu, kā uzvesties. Viņš atbildēja, ka nevajag būt tiesnesim un skaidroja: "Varbūt kādās spēlēs tev vajadzēs atstāt nolaistu karodziņu, kad spēlētājs atrodas aizmugurē. Tu tikai aizver acis.""

Tajā ziemā Stoika palika Kiprā, izliekoties par tiesnesi. "Pēc viena šāda mača, kuru tiesājām, Kirils bija īpaši priecīgs. Domāju, ka viņi uzvarēja savas likmes." Rumānis saka, ka tiesājis "piecas vai sešas spēles", tomēr žurnālisti izpētījuši, ka viņš piedalījies 14 spēlēs, septiņās no tām esot kā galvenajam tiesnesim. Secināts, ka daudzās no šīm spēlēm tiesnešu lēmumi bijuši savādi, Stoikam ar partneriem no plika gaisa piešķirot 11 metru soda sitienus, neieskaitot pareizi gūtus vārtus un nefiksējot acīmredzamus aizmugures stāvokļus.

"Pirms spēlēm saņēmām instrukcijas no Kirila un kāda kiprieša. Viņi mums teica vai šodien jāceļ karodziņš, vai jāatstāj tas nolaists. Viņiem vajadzēja vārtu guvumus mačos," saka Stoika. "Daudzās spēlēs skaidri jutu, ka komandas bija informētas par sarunāšanu. Tāpēc mums nevajadzēja darīt neko nepareizu. Aizsargi ļāva pretiniekiem driblēt bumbu vai pieļāva acīmredzamas kļūdas. Es esmu futbolists un zinu, kad notiek kaut kas neticams. Varbūt viņi paši jau bija sarunājuši. Mēs, tiesneši, bijām kā apdrošināšanas polise gadījumā,ja likme slīd no rokam. Vienas spēles laikā serbu futbolists man visu laiku prasīja: "Brāl, brāl, kāds būs rezultāts? 0:0?" Viņš smējās."

"Par spēlēm, kuras tiesāju, nopelnīju 5000 eiro," saka Stoika. "Aizsūtīju visu naudu vecākiem. Tēvs jautāja mammai, kur tiku pie naudas, ņemot vērā, ka tobrīd nespēlēju, un viņš uzzināja par Kipru. Tad viņš man teica, ka labāk mirst nekā man rodas problēmas šādu stulbu darbību dēļ. Tomēr es joprojām to darītu, ja man šī paša iemesla dēļ vajadzētu naudu."

Kā izpētījuši žurnālisti, sākot no 2016. gada janvāra trīs gadu laikā vismaz astoņi cilvēki no Rumānijas, Portugāles un Latvijas devušies uz Kipru tiesāt pārbaudes spēles, kuras organizējusi Kiprā bāzēta kompānija "Androsports". Žurnālisti ieguvuši komentārus no diviem šiem "tiesnešiem" un pierādījumus, ka pieci no šiem "tiesnešiem" nebija mācījušies par soģiem, bet ir bijušie vai pašreizējie futbolisti. Šie tiesneši vadījuši vismaz 32 spēles, kurās iesaistītas 15 komandas no Krievijas, pa trim no Polijas un Kipras, divas no Serbijas un Čehijas, bet pa vienai no Šveices, Baltkrievijas, Slovākijas, Moldovas, Rumānijas, Ukrainas, Bulgārijas, Latvijas un Ungārijas. Kompānija "Androsports" tiek saistīta ar 36 gadus veco FIFA aģentu Eriku Mao no Ķīnas. Lielākā daļa "tiesnešu" spēlējuši klubos, kuros viņš ir ieguldījis naudu. Caur savu uzņēmumu "Anping" Mao bijis investors nelielos Eiropas klubos, izraisot spēļu sarunāšanas skandālus Īrijā, Latvijā, Čehijā un Rumānijā. Mao tiek saukts par Singapūras spēļu sarunāšanas sindikāta līderi.

Kā pirmo no šiem astoņiem tiesnešiem žurnālisti nosauc 1992. gadā dzimušo Grigorovu, kurš savulaik spēlēja vairs nepastāvošajā "Jūrmalas" komandā, kas tika vainota spēļu sarunāšanā. Kluba īpašnieks pēdējā sezonā bijis Gavrīls Papanastasts. Pats grieķis, kad žurnālisti viņu sasnieguši, noliedzis apsūdzības. Pēc Jūrmalas Grigorovs devās uz Īrijas klubu "Athlone Town", kur 2017. gadā vairāki spēlētāji tika diskvalificēti par spēļu sarunāšanu, vienam no tiem esot arī Latvijas vārtsargam Igoram Labutam. Tāpat viņš pārstāvējis Čehijas trešās līgas klubu "Mohelnice", kas šogad pēc vairākām aizdomīgām spēlēm izkrita uz vēl zemāku divīziju. Visi šie klubi konkrētajā brīdī piederēja "Anping" vai ar to saistītiem uzņēmumiem. 2018. gada vasarā Grigorovs bijis iesaistīts pārrunās par Erika Mao vēlmi pārņemt Čehijas augstākās līgas klubu "MFK Karvina".

Ar pilnu žurnālistu pētījumu iespējams iepazīties ŠEIT.

  +1 [+] [-]

, 2018-11-19 18:12, pirms 7 mēnešiem
RFŠā
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  -2 [+] [-]

, 2018-11-19 19:50, pirms 7 mēnešiem
Super!

     [+] [-]

, 2018-11-19 23:25, pirms 7 mēnešiem
Tagad šis klauns nonācis Armēnijas pēc spēka 2. klubā FC Erevan, kur pēc Transfermarkt datiem spēlē kopš šī gada septembra. Skumji, bet, ja paskatās Grigorova pārstāvētos klubus, tad jau viss kļūst skaidrs - Gulbene, Jūrmala, Athlone Town Īrijā kopā ar Labutu utt. Ja kā futbolists sasniegt neko nevar, tad ķeras klāt marionetes klauna profesijai. Ko tu padarīsi...

     [+] [-]

, 2018-11-19 23:26, pirms 7 mēnešiem
Mani vairāk izbrīna tas, kā United leģenda Kančelskis savulaik piekrita strādāt Jūrmalā, kad tās prezidents bija Grigorova grieķu suteners.