Starkovs: "Dobrecovu uzskatu par vienu no talantīgākajiem Latvijas futbolistiem"

Starkovs: "Dobrecovu uzskatu par vienu no talantīgākajiem Latvijas futbolistiem"

Aleksandrs Starkovs
Foto: LFF

Trešdien, 1. martā ar pirmo kopīgo satikšanos un treniņu Arkādijas sporta komplekta laukumā Rīgā startēja Latvijas Futbola federācijas (LFF) nacionālo izlašu treneru padomes priekšsēdētāja Aleksandra Starkova vadītās talantu programmas jaunā sezona, tādēļ LFF.lv sagatavojusi interviju ar pieredzējušo speciālistu.

Aleksandr, kādi ir jūsu vadītās programmas mērķi un uzdevumi jaunajā sezonā?
Programmas mērķis un uzdevums nemainīgi ir jauno talantīgo futbolistu attīstība. Kopā ar spēlētāju treneriem klubos vēlamies izdarīt visu, lai viņu spēlēšana gan dažāda vecuma Latvijas izlasē, gan arī klubu rindās būtu sekmīga. Jo labāk puiši spēlēs klubos, jo labāk no tā būs gan pašiem spēlētājiem, gan arī visam Latvijas futbolam, jo beigu beigās šie puiši nonāks valstsvienībā un ar labu sniegumu priecēs mūsu līdzjutējus.

Kāds bija šī gada programmas dalībnieku selekcijas process?
Šo procesu veicu ciešā sadarbībā ar Latvijas U-17 un U-19 izlases treneriem. Programma kalpo par sava veida nākamo kvalitatīvo soli pēc LFF Futbola akadēmijas ietvaros rīkotajām reģionālajām talantu skatēm, kurās bijušā valstsvienības spēlētāja, bet tagad trenera Aleksandra Jeļisejeva vadībā Staicelē pulcējas talantīgākie U-13, U-14 un U-15 vecuma futbolisti. Protams, selekcijas procesa ietvaros esmu daudz runājis ar pašmāju klubu vadītājiem un treneriem. Esmu ļoti pateicīgs viņiem par sadarbību.

Pieaicināto futbolistu vecuma diapazons ir plašs. Piemēram, jaunākie spēlētāji pirmajā treniņā bija Jēkabs Lagūns un Gļebs Cvetkovs, tikmēr vecākais futbolists bija Devids Dobrecovs. Šīs programmas ietvaros mūsu uzdevums ir ne tikai palīdzēt spēlētājiem attīstīt viņu labākās kvalitātes laukumā. Vienlaikus arī nodarbojamies ar futbolistu medicīnisko un funkcionālo izmeklēšanu, izstrādājam katra spēlētāja individuālo profilu gan taktiskās un tehniskās, gan fiziskās gatavības un personīgās attīstības jomā. Sniedzam futbolistiem savas rekomendācijas.

Programma ir nepieciešama ne tikai gados jaunākajiem spēlētājiem, bet arī, piemēram, tādiem puišiem, kas varbūt šobrīd nedaudz ir apstājušies savā izaugsmē.

Piemēram, Devidu Dobrecovu es personīgi uzskatu par vienu no talantīgākajiem jaunajiem pašmāju futbolistiem. Viņam šajā karjeras periodā nepieciešams palīdzēt, sniegt padomu no malas. Domāju, ka tāda spēlētāja iekļaušana mūsu programmā ilgtermiņā nesīs tikai labumu visam Latvijas futbolam.

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, selekcijas procesā lielāks akcents šoreiz tika uzlikts spēlētāju piesaistei no Latvijas reģioniem. Ir spēlētāji no Liepājas, Ventspils, Daugavpils, Smiltenes, Jelgavas. Viens no programmas mērķiem ir atrast varbūt ne to pašu labāko spēlētāju attiecīgajā vecumā, bet potenciāli talantīgāko futbolistu, kurš atvērsies nedaudz vēlāk nekā pārējie futbolisti. Iespējams, kāds spēlētājs jau 17 gadu vecumā rāda brīnumus, bet ir arī tādi puiši, kuriem jākļūst pieaugušiem, jānobriest kā personībām, un tad arī viņi sāks spēlēt labāk. Arī šādiem momentiem pievēršam lielu uzmanību.

Kā jūs novērtētu futbolistu individuālās tehniskās sagatavotības pašreizējo bāzi?
Domāju, jebkurš mans kolēģis – treneris no jebkura sporta veida vai darbības sfēras pateiks, ka 15 vai 16 gadu vecumā šādos puišos jau ir ielikta zināma tehniskās sagatavotības bāze, taču to katru dienu nepieciešams slīpēt. Principā, spēlētājiem tas jādara visu dzīvi – gan 25, gan 30 gados...

Pilnvērtībai nav robežu! Viss atkarīgs no tā, kādus mērķus spēlētājs savā karjerā uzstāda. Ja mērķis ir spēlēšana Latvijas Virslīgas čempionātā, tad kaut kādā mērā spēlētājs izaugsmē var apstāties arī tagad. Bet, ja mērķis ir kļūt par tādu spēlētāju kā Māris Verpakovskis, Marians Pahars, Aleksandrs Koliņko vai Igors Stepanovs, jaunajam futbolistam arī šodien nepieciešams strādāt vairāk, nekā to dara viņa vienaudži.

Jebkurā vecumā ir pie kā strādāt. Cik varu, palīdzu spēlētājiem ar padomu vai ieteikumiem. Spēlētājiem vienmēr saku, ka viņu prioritāte nav mana programma, bet gan klubs un tā treneris, jo kluba trenera vārds futbolistiem ir kā likums. Es pats lieliski saprotu, ka man nav jārada konflikta situācijas šajā jomā, un es vienmēr cenšos distancēties no interešu konflikta attiecībās ar klubu. Tikai ar kluba vadības atļauju attiecīgie spēlētāji atrodas šajā programmā. Esmu apmierināts ar klubu attieksmi. Visi jautājumi tika risināti pozitīvā gaisotnē.

Treniņā novērojām, ka lielu uzmanību pievēršat spēlētāju savstarpējai komunikācijai, jo brīžiem futbolisti klusēja un savā starpā nerunāja. Cik nozīmīgs ir komunikācijas elements futbolā?
Atcerēsimies, ka šodien bija mūsu programmas pirmais treniņš. Daudzi spēlētāji viens otru pirms šodienas vispār personīgi nepazina. Iespējams, no malas raugoties, brīžiem varēja rasties priekšstats par savstarpējās komunikācijas trūkumu. Zināmā mērā šāda atturība un noslēgtība ir personas audzināšanas faktors. Nekā slikta tur nav. Tas ir normāli, jo cilvēks svešam cilvēkam nekad nekliegs bez vajadzības. Domāju, ka nākamajos treniņos puiši jau būs savstarpēji tuvāk iepazinušies un saprašanās līmenis palielināsies. Kas attiecas uz komandas biedru komunikāciju laukumā, tādai noteikti ir jābūt, tā viennozīmīgi palīdz.

Kāds tiek plānots treniņu turpmākais formāts? Vai ir paredzētas arī pārbaudes spēles ar programmas dalībnieku līdzdalību?
Šīs programmas galvenais mērķis ir spēlētāju individuālās meistarības attīstība. Kopīgi treniņi tiks praktizēti reizi trijās četrās nedēļās. Spēles netiek plānotas, jo pietiekošu to skaitu spēlētāji saņem klubos un Latvijas jauniešu izlasē.

Šeit individuālajā darbā ar puišiem tiks piesaistīti arī augsta līmeņa pašmāju speciālisti. Piemēram, darbā ar aizsargiem ir svarīgi, lai ar viņiem pastrādā kāds Latvijas izlases bijušais aizsargs, kurš jaunajiem puišiem var nodot dažādus praktiskus padomus. Tas ir ļoti vērtīgi. Plānojam piesaistīt arī pieredzējušus vārtsargus, pussargus un uzbrucējus.

Vai programmas ietvaros notiks arī personīgās izglītības process ārpus laukuma?
Jā. Papildus futbola treniņiem šajā programmā piesaistu arī cita veida speciālistus. Piemēram, šodien pirms treniņa ar puišiem strādāja personīgās izaugsmes treneris Aivars Dresmanis. Šis speciālists ar spēlētājiem pārrunāja vairākas lietas, par kurām ikdienas dzīvē mēs pat neaizdomājamies. Mēs paši to kādreiz zinājām, bet šodienas aktīvajā dzīves ritmā un rutīnā kādas svarīgas lietas nereti aizmirstam... Tikmēr Aivars Dresmanis runā ar puišiem un liek viņiem aizdomāties par tādām lietām kā mērķis, kā to uzstādīt un kā līdz tam nonākt, kas ir slikti un kas labi, kā sasniegt panākumus dzīvē un sportā. Uzskatu, ka šāds darbs ir ļoti svarīgs un vērtīgs jauno futbolistu attīstībā. Kā jebkuram cilvēkam, arī futbolistam jābūt harmoniski attīstītai personībai. Viņam jābūt plašam redzeslokam. Ja cilvēks spēs izprast un risināt jautājumus dažādās dzīves situācijās, tas viņam palīdzēs arī futbola laukumā sasniegt augstākās virsotnes.

Manuprāt, ir ļoti svarīgi, lai jebkura līmeņa spēlētājs katrā vecumā šādā treniņprocesā gūst divas lietas – labumu un baudu! Arī man, strādājot ar jaunajiem puišiem, ir svarīgi pēc katra treniņa apzināties, ka tieši šīs lietas puiši ir saņēmuši pēc mūsu programmas nodarbībām. Ceru, ka šodien tā ir.

Izmantotie resursi:
Aleksandrs Starkovs: Pilnvērtībai nav robežu -...

  +1 [+] [-]

, 2017-03-07 23:28, pirms gada
Beidzot Stariks ir īstajā vietā. Jaunajiem pastāstīs, ko vajag...
Otrs - zēni ir par veciem, jo tehnika jālādē 9-13 g.v. Labojam, ko varam.
Trešais - patīk, ka ir ārpus fb mācības, bet to jāveido pēc emocionālās inteliģences dimensijas.

Šis ir tiešām kaut kas labs futbolā. Ceru, ka izvēle ir ar nesavtīga profa aci, nevis pēc maka, uzvārda vai bļembuka uz krekla : )

  +1 [+] [-]

, 2017-03-08 00:13, pirms gada
Jānovēl, lai ar personīgās izaugsmes treneriem parunā arī Latvijas futbola izlases treneri.

     [+] [-]

, 2017-03-08 09:30, pirms gada
Laikam atdod paradu par teva nesauksanu uz izlasi.

     [+] [-]

, 2017-03-08 09:34, pirms gada
tik skāde Starkov, ka uz Euro2004 izlases sastāvā nepaņemi Dobrecovu vecāko.
pamatā jau netiktu, bet starp 23 vieta viņam bija

Tev jābūt autorizētam,