Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:128, Did:0, useCase: 0

Horvātija finālā! Kā reaģē Serbijā - prieks vai naids?

Horvātija finālā! Kā reaģē Serbijā - prieks vai naids?
Ivans Perišičs
Foto: Reuters/Scanpix

Trešdien Rīgā viesojās Serbijas grands "Crvena Zvezda", kas "Skonto" stadionā nesekmīgi mēģināja ieņemt Jūrmalas "Spartaka" cietoksni (0:0). Kamēr serbi (tostarp līdzi atbraukuši 25 žurnālisti un 200-300 līdzjutēji) palika vīlušies, tai pašā trešdienas vakarā svētlaimi sasniedza viņu kaimiņi horvāti, kuri PK2018 pusfinālā pārspēja Angliju. Vai Serbija priecājas par Horvātijas gadsimta panākumu?

2013. gadā pirms Horvātijas un Serbijas svarīgas futbola spēles kolēģis Agris Suveizda jau rakstīja par īpašajām šo divu valstu un nāciju attiecībām, bet šajās dienās man izdevās pārliecināties par to personīgā saskarsmē.

Viss sākās ar to, ka mani kā Latvijas futbola apskatnieku pirms "Spartaka" un "Crvena Zvezda" dueļa Rīgā uzrunāja serbu žurnālists Aleksandars Obrenovičs no sporta portāla ar vēlmi kaut ko vairāk uzzināt par mūsu kājbumbu. Tikāmies Rīgā, parunājāmies. Viņu cita starpā interesēja, ko Latvijā zina par Serbijas sportu un tieši "Crvena Zvezda", kā arī tirdīja jautājums, kāpēc Latvijā nav ne mazākās ažiotāžas par gaidāmo Čempionu līgas maču. Biju skeptisks par "Spartaka" izredzēm pret Belgradas klubu, bet pēc 0:0 jau es viņu uzrunāju un aizpļāpājāmies līdz pat Serbijas un Horvātijas attiecībām. Dialogs šķita interesants, tāpēc atstāstīšu to.

Vispirms Aleksandars atzina, ka Serbijā iznākums 0:0 pret jūrmalniekiem radījis lielu vilšanos. Arī "Crvena Zvezda" futbolisti visi kā viens izteica neapmierinātību. Ir tādi, kuri pat izcēluši negaidīti labo "Spartaka" sniegumu, bet paši Belgradas kluba futbolisti vairāk akcentē to, ka nepatīkams pārsteigums ir nevis Latvijas čempionu sniegums, bet pats rezultāts. Obrenovičs mūsu sarunā izcēla "Spartaka" aizsardzību ar bosniešu centra aizsargu un komandas kapteini Aleksandru Kosoriču priekšgalā. Tai pašā laikā viņš saka, ka atbildes spēlē, kur būs lielāks laukums un, galvenais, labākas kvalitātes laukums, "Crvena Zvezda" pretiniekiem no Latvijas cerību nebūs. Lai mūsējiem izdodas pierādīt pretējo! Pērn Astanā "Spartakam" padevās ļoti kvalitatīvs 1:1.

Pirms spēles Rīgā "Spartaka" pārstāvji palūdza uzrakstīt dažas rindiņas spēles programmiņai. Man neizdevās atrast "Crvena Zvezda" gada budžetu un diemžēl iznāca maldināt līdzjutējus, paļaujoties uz sajūtām un pasakot, ka Serbijas klubs, tai skaitā budžeta ziņā, ir vēl lielāks nekā "Spartaka" pērnā gada pretiniece "Astana". Kazahu budžets ir gandrīz 30 miljoni eiro, bet Aleksandars ievieš skaidrību, ka "Crvena Zvezda" budžets esot tikai ap 10 miljoniem eiro. Serbu žurnālists, reaģējot uz manu pārsteigumu, paskaidroja pēdējo gadu notikumus slavenajā Belgradas klubā.

Proti, laika posmā no 2000. līdz 2015. gadam "Crvena Zvezda" vadība pieļāva ne vienu vienu kļūdu un klubs nonāca sarežģītā finansiālajā situācijā. Pārsvarā kļūdas attiecās uz pārspīlēti lielām futbolistu algām un dārgiem transfēriem, kuri sevi neattaisnoja. Vairākas saistības "Crvena Zvezda" nespēja izpildīt un joprojām ir parādā vairākiem spēlētājiem, kuriem nepamatotajos "treknajos gados" bija trakas algas. Kā min Aleksandars, kluba parāds pēdējos gados ir samazināts, taču joprojām sastāda itin iespaidīgus 26.5 miljonus eiro... Ticiet vai nē, pirms trim gadiem šis parāds bija sasniedzis 53 miljonus eiro. Situāciju kaut cik stabilizēt palīdzējušas pēdējo gadu veiksmīgās darbības. Piemēram, trekni transfēri. Marko Grujičs "Liverpool" tika pārdots par 4.5 miljoniem, Ričmonds Boakjē uz Ķīnas "Jiangsu Suning" par pieciem miljoniem, brāļi Ivans un Luka Iliči par 5.5 miljoniem eiro uz "Manchester City". Serbijas zīmols Anglijas Premjerlīgā ir atpazīstams un ar pozitīvu reklāmu...

Tāpat sulīgs bijis "Crvena Zvezda" sponsorlīgums ar Krievijas milzi "Gazprom" - kā galvenos divus iemeslus krievu dāsnumam serbu žurnālists min Belgradas kluba potenciālu, sportiskos panākumus (pagājušajā sezonā Eiropas līgā pārvarētas visas četras kvalifikācijas kārtas un iekļūts grupu turnīrā), kā arī plašo popularitāti. Konkurentei "Partizan" esot labāka organizācija un pēdējos gados vairāk titulu, taču "Crvena Zvezda" pēc viņa aplēsēm ir 70%/30% pārsvars popularitātē. Visbeidzot, noslēdzot pēdējo gadu pozitīvās tendences finanšu jomā, "Crvena Zvezda" pagājušajā sezonā 7-8 reizes spēja pilnībā piepildīt savu vareno 55 tūkstošu ietlipīgo stadionu, kas arī deva labu naudas žūksnīti. Tomēr ielaisto problēmu dēļ serbu žurnālists spiests atzīt - neskatoties uz "Crvena Zvezda" bagāto vēsturi un sasniegumiem, šobrīd tādi klubi kā "Astana" un APOEL ir ar spēcīgāku organizāciju. Pēdējo gadu uzlabojumi Belgradas klubā saistīti ar jaunu vadību, kas esot daudz profesionālāka.

Visbeidzot par Serbijas un Horvātijas tēmu. Serbija savā attieksmē pret Horvātiju ir ļoti pretrunīga. Ja Latvijā esam pieraduši pie latviešu-krievu nesaskaņām, tad Serbijā šāda dalīšanās attieksmē pret citu tautu ir vienas nācijas iekšienē. Obrenovičs: "Neviens to nevar izskaidrot. Mums ir cilvēki ar vieniem un tiem pašiem gēniem, taču divējāda attieksme. Skaidrs, ka galvenais iemesls ir karš 1991. gadā. Jā, izveidojusies situācija ir patiešām īpatnēja."

Aleksandars paskaidro plašāk: "Pirmkārt, līdz 1991. gadam bijām visi vienā valstī [Dienvidslāvijā]. Ir ļoti daudz jaukto ģimeņu, kurās precējušies serbi ar horvātiem. Piemēram, Novaka Džokoviča mamma ir horvātiete, bet tētis serbs.Otrkārt, vecākas paaudzes cilvēki tik ļoti iemīļoja Dienvidslāviju, ka nostaļģija dziļi iesēdusies viņu apziņā, un tāpēc viņi joprojām mīl "bijušos brāļus". Tomēr kopumā situācija ir aptuveni 50/50 - viena puse priecājas par Horvātijas sasniegumiem, bet otra ir nevis vienaldzīga, bet pat vīlusies par to. Šai otrai pusei, uzskatu, savstarpējais naids ir līdzīgs kā krieviem un ukraiņiem.

Piemēram, Nemaņa Radonjičs [Serbijas izlases un "Crvena Zvezda" supertalants, kurš spēlēja pret "Spartaku" - aut.] vakar bija tik ļoti priecīgs pēc Mandžukiča uzvaras vārtiem, bet daži citi spēlētāji, kā arī pāris komandas pārstāvji bija vīlušies. Arī serbu mediji ir sadalījušies divās nometnēs. Piemēram, viens žurnālists, serbu tautības, ir dzimis Horvātijā, Vinkovcu pilsētā, kur arī dzīvoja, bet tad Horvātija viņu un daudzus citus serbus no valsts izraidīja. Tagad šis žurnālists spiests būt bēgļa statusā Serbijā - viņam pret Horvātiju ir liels naids." Horvātijā ir pilsētas, kas savulaik bija izteikti serbu apdzīvotas, bet tad Horvātija apgrieza visu kājām gaisā, piemēram:

Aleksandars arī atzīmē, ka Horvātijas izlasē ir serbu izcelsmes futbolisti, turklāt vieni no valstsvienības līderiem - Danijels Subasičs, Ivans Perišičs. Par Subašiču ir īpašs stāsts - viņa sievas tēvs ir horvāts un viņš vairs nevēlas redzēt savu meitu, jo viņa ir precējusies ar serbu... Tādas, lūk, sarežģītas serbu un horvātu attiecības.

1 2 45 komentāri
Slēpts komentārs: Karalis Hokejs

 +22 [+] [-]

, 2018-07-13 09:23, pirms 7 mēnešiem
Karalis Hokejs rakstīja: Naids ir vairāk latviešu specialitāte
Nē, nevis latviešu, bet gan sovjetu atraugu specialitāte

  +2 [+] [-]

, 2018-07-13 09:24, pirms 7 mēnešiem
Ak, Dievs! Kāpēc es atvēru šo rakstu?! Nav brīnums, ka serbiem divējāda attieksme, ja horvāti PK2018 pusfinālā pārspēj Horvātiju
Slēpts komentārs: Karalis Hokejs

     [+] [-]

, 2018-07-13 09:43, pirms 7 mēnešiem
Horvāti, kur pārspēja Horvātiju 😂

     [+] [-]

, 2018-07-13 09:49, pirms 7 mēnešiem
SuperZoss rakstīja: Ak, Dievs! Kāpēc es atvēru šo rakstu?! Nav brīnums, ka serbiem divējāda attieksme, ja horvāti PK2018 pusfinālā pārspēj Horvātiju
es pa to pašu
raksts jau labs protams ir jocīga situācija valstī tas pats kas mums ir 1 no vecākiem krievs otrs latvietis, tik nezinu vai sporta aprindās tāds ir, bet zinu ka mūsu dziedošais ments Puziks ir pa pusei krievs jo fāters ir rus mamma lv.

Par horvātiem finālā!!!

     [+] [-]

, 2018-07-13 09:59, pirms 7 mēnešiem
"svētlaimi sasniedza viņu kaimiņi horvāti, kuri PK2018 pusfinālā pārspēja Horvātiju. "
Horvāti un Horvātija divas dažādas tautas? 🤔🤔🤔

 +13 [+] [-]

, 2018-07-13 10:24, pirms 7 mēnešiem
Nu ko var piečakarēties vienai autora neuzmanības kļūdai.. Labs raksts, interesanti saprast situāciju. Par Džoko, piemēram, nezināju.
Slēpts komentārs: artems_bruvers_1007752319333492

     [+] [-]

, 2018-07-13 10:52, pirms 7 mēnešiem
artems_bruvers_1007752319333492 rakstīja: ---Aleksandars arī atzīmē, ka Horvātijas izlasē ir serbu izcelsmes futbolisti, turklāt vieni no valstsvienības līderiem - Danijels Subasičs, Ivans Perišičs.---
Te gan ir acīmredzama neprezitāte, jo Serbiem nav tāda vārda IVAN
Ivani ir Horvātiem, Serbiem ir JOVAN Tātad, vai nu Perišičs ir īstajā vārdā Jovans, vai arī pēc tēva līnijas nav Serbs
Pofig! Tev pašam vairāk simpatizē serbi vai horvāti, vai galvenais, ka baltie?

  -3 [+] [-]

, 2018-07-13 11:00, pirms 7 mēnešiem
badža rakstīja: es pa to pašu
raksts jau labs protams ir jocīga situācija valstī tas pats kas mums ir 1 no vecākiem krievs otrs latvietis, tik nezinu vai sporta aprindās tāds ir, bet zinu ka mūsu dziedošais ments Puziks ir pa pusei krievs jo fāters ir rus mamma lv.

Par horvātiem finālā!!!
Baltu un Slāvu miksējumi Baltijas valstu teritorijā ir visai izplatīta parādība Visvairāk tas ir attiecināms uz Lietuvu (Leiši-Poļi), vismazāk uz Igauniju, tur visvairāk ir jūtams etniska rakstura nodalījums, proti, Esti maz miksējas ar citiem Lettiņiem, savukārt, ja tā labi padomā, no kurienes ir uzvārdu galotnes -INS-, -OVS-,ENKO-,SKIS-,IČS- un t.t.? Var pat droši teikt, tādu ir apmēram puse no mūsdienu Latviešiem un tas ir no tā saucamajiem tīrajiem Lettiņiem, jeb vismaz tiem, kuri par tādiem sevi uzskata! Savukārt, kas attiecas uz tiem, kuri sevi apzinās kā jaukto pāru atvases, tad tur vēl klāt nāk liela daļa No tā var secināt, ka populārs lozungs LATVISKA LATVIJA ir nekas vairāk kā UTOPIJA Pilnīgi pietiktu jau ar to, ka Latvija paliktu BALTA!

     [+] [-]

, 2018-07-13 11:03, pirms 7 mēnešiem
superzoss- ignore

  +2 [+] [-]

, 2018-07-13 11:05, pirms 7 mēnešiem
janis_vaivods_5482736 rakstīja: Pofig! Tev pašam vairāk simpatizē serbi vai horvāti, vai galvenais, ka baltie?
Starp Serbien un Horvātiem vienīgā šķirba ir ticība, vieni ir Pareizticīgie, otri Katoļi
Tīri etniskā un filoloģiskā ziņā tā ir viena un tā pati tauta! Valoda arī ir viena, (nedauz atšķiras dialekti, dažu vārdu traktējumi, Ivans un Jovans, piemēram) tikai Serbiem paralēli Latīņu rakstībai klāt nāk arī Kiriļica

  +1 [+] [-]

, 2018-07-13 11:41, pirms 7 mēnešiem
artems_bruvers_1007752319333492 rakstīja: Baltu un Slāvu miksējumi Baltijas valstu teritorijā ir visai izplatīta parādība Visvairāk tas ir attiecināms uz Lietuvu (Leiši-Poļi), vismazāk uz Igauniju, tur visvairāk ir jūtams etniska rakstura nodalījums, proti, Esti maz miksējas ar citiem Lettiņiem, savukārt, ja tā labi padomā, no kurienes ir uzvārdu galotnes -INS-, -OVS-,ENKO-,SKIS-,IČS- un t.t.? Var pat droši teikt, tādu ir apmēram puse no mūsdienu Latviešiem un tas ir no tā saucamajiem tīrajiem Lettiņiem, jeb vismaz tiem, kuri par tādiem sevi uzskata! Savukārt, kas attiecas uz tiem, kuri sevi apzinās kā jaukto pāru atvases, tad tur vēl klāt nāk liela daļa No tā var secināt, ka populārs lozungs LATVISKA LATVIJA ir nekas vairāk kā UTOPIJA Pilnīgi pietiktu jau ar to, ka Latvija paliktu BALTA!
Savā laikā to definēja arī pats Hitlers- liela daļa latviešu ir piederīga āriešu rasei

  +1 [+] [-]

, 2018-07-13 12:08, pirms 7 mēnešiem
sabikas rakstīja: Nē, nevis latviešu, bet gan sovjetu atraugu specialitāte
mēs visi esam sovjetu atraugas, ģēnij. Un ja Tu sevi uzskati par īstenu latvieti un patriotu, tad Tev visticamāk piemīt daudz kaitinošākas pazīmes, kā naids.

  +3 [+] [-]

, 2018-07-13 12:33, pirms 7 mēnešiem
Karalis Hokejs rakstīja: Naids ir vairāk latviešu specialitāte
Kā tas izpaužas?
Mēs balsojam, vai kaut kā atbalstām tos, kas aicina kādus iznīcināt?

     [+] [-]

, 2018-07-13 12:40, pirms 7 mēnešiem
Novicka kungs, kā jūs domājat, kāpēc mūsu mediji neko neraksta par serbu fanu uzvedību tribīnēs?

     [+] [-]

, 2018-07-13 12:41, pirms 7 mēnešiem
Agris 77 rakstīja: Novicka kungs, kā jūs domājat, kāpēc mūsu mediji neko neraksta par serbu fanu uzvedību tribīnēs?
Kas tur bij?

  -2 [+] [-]

, 2018-07-13 13:03, pirms 7 mēnešiem
Вы бросите курить навечно за одну ночь, если воспользуетесь этим советским методом https://elbo.in/vdoh Не прикладывая никаких волевых усилий я просто забыл о сигаретах и не курю 2 года, а курил 16 лет!

  +6 [+] [-]

, 2018-07-13 13:03, pirms 7 mēnešiem
Naids jau viņiem ir daudz senāks. Īpaši uzziedēja II WW laikā, kur vācu paspārnē horvāti un serbi, ustaši un četņiki, ar prieku močīja viens otru. + vēl serbiem, tāpat kā krieviem, ir iedzimts šovinisms un "vecākā brāļa sindroms" + krasa atšķirība reliģijā, jo pareizticīgie (krievi, serbi) citus necieš

  +2 [+] [-]

, 2018-07-13 13:03, pirms 7 mēnešiem
Artjom, esmu atkodis tevi. Krieviski runajot tu esi govno,bidlo,alkas i musor

  +1 [+] [-]

, 2018-07-13 13:05, pirms 7 mēnešiem
Edmund, labs.

  +1 [+] [-]

, 2018-07-13 13:11, pirms 7 mēnešiem
Banss rakstīja: Kas tur bij?
Ja godīgi - nekas interesants. Cilvēks droši vien domā pāris prokrieviskus saukļus, no piebraukušo krievu Spartak M fanu puses.

  -4 [+] [-]

, 2018-07-13 13:24, pirms 7 mēnešiem
Nozelojamaa Horvatija izjauca futbola svetkus - Anglija: Vaciju!

  +3 [+] [-]

, 2018-07-13 13:49, pirms 7 mēnešiem
Zoom Mode rakstīja: Nozelojamaa Horvatija izjauca futbola svetkus - Anglija: Vaciju!
Fui. Kas tie par futbola svētkiem, ar tādu sniegumu un attieksmi.

  +2 [+] [-]

, 2018-07-13 13:51, pirms 7 mēnešiem
Tās attiecības pēc būtības viņiem ir ļoti līdzīgas kā mums ar krieviem (viņi tikai to asāk izrāda).
Latvijā dzīvojošie krievi (tāpat kā Horvātijā dzīvojošie serbi) dalās divās daļās - vieni ir priecīgi par latviešu sekmēm, kamēr vismaz tikpat ir to, kas ienīst katru mūsu veikumu. Tieši tāpat ir otrpus robežas - arī Krievijā dzīvojošie krievi dalās tādās pašās divās daļās - tikai tur tā attiecība ir daudz vairāk nosliekusies uz negatīvā pusi (gluži tāpat kā Serbijā dzīvojošajiem pret horvātu veiksmēm).

Ceru, ka mans domu gājiens ir saprotams.

  +1 [+] [-]

, 2018-07-13 14:41, pirms 7 mēnešiem
Tas, kā Horvāti tās pilsētas izrevidēja, ir apskaužami.
Mums tas pēc neatkarības atjaunošanas ļoti pietrūka.

  -2 [+] [-]

, 2018-07-13 14:50, pirms 7 mēnešiem
Pilnīgi tukšs raksts ne par ko. Varētu padomāt ka nekas cits pasaulē nenotiek par ko rakstīt. Tādi mums tie sporta ''žurnālisti''.

  +2 [+] [-]

, 2018-07-13 15:07, pirms 7 mēnešiem
Banss rakstīja: Kas tur bij?
Mīza tribīnēs, lauza krēslus un nožogojumu. Nomierinājās kad dabūja asaru gāzi purnā.

  +1 [+] [-]

, 2018-07-13 15:08, pirms 7 mēnešiem
Daniel rakstīja: Ja godīgi - nekas interesants. Cilvēks droši vien domā pāris prokrieviskus saukļus, no piebraukušo krievu Spartak M fanu puses.
pēc spēles bija cūcības. Protams viņiem ir bijušas trakākas.

  -2 [+] [-]

, 2018-07-13 15:13, pirms 7 mēnešiem
Swordsman rakstīja: Tas, kā Horvāti tās pilsētas izrevidēja, ir apskaužami.
Mums tas pēc neatkarības atjaunošanas ļoti pietrūka.
Kuri tad būtu tie lielie un varenie revidētāji Latvijā 90. to gadu sākumā? Abrags, Ivars, Bimbis un milicis Zaipis?
Rīgas OMON kaujinieki, kuru visā Latvijā nebija vairāk par 300 purniem, viegli tika galā ar jebkuru LR pakļautībā esošu militāru jeb pusmilitāru struktūru Tā saucamās Baltās Beretes, jeb Vectirāna gvarde, 1991. gada Augustā Putča laikā tika ar pazoru padzīta no viņu bāzes vietas, tā riktīgi demonstratīvi dabūnot ar kāju pa pēcpusi Par Janvāra LPSR iekšlietu ministrijas aizstāvjiem Bauskas Miličiem un spontāni izveidotām toreiz muitām es vispār paklusēšu Nebūtu toreiz Maskavā Jeļcins varu parņēmis, ne par kādu brīvu Latviju i sapņot nevarētu, taču ne tas ir galvenais, īpaši imponē "neatkarības cīnītāju" mednieku stāsti jau pēc visa notikušā

  -2 [+] [-]

, 2018-07-13 15:24, pirms 7 mēnešiem
man jau patīk Trampa retorika, ka rupjā tonī aicina palielināt militāros izdevumus katrai dalībvalstij līdz 4% no IKP, lai šīs dalībalstis būtu spiestas pirkt ASV novecojušos lūžņus

un pirmā valsts , kam nav iebildumi to darīt ir.....Latvija

citām valstīm pat nav tie 2%

  -2 [+] [-]

, 2018-07-13 15:30, pirms 7 mēnešiem
tikmēr Itālijā pie varas nonākuši prokrieviski aktīvisti, kas nupat atteicās ratificēt CETA - tirdzniecības līgumu starp ES un Kanādu, ko pirmā ratificēja bez ierunām....Latvija

  -3 [+] [-]

, 2018-07-13 15:53, pirms 7 mēnešiem
Serbi ar horvātiem ir tas pats, kas ukraiņi ar krieviem.
Vienkārši savulaik Dienvidslāvija bija varena valsts, tad viņus meistarīgi sadalīja un iesēja naidu.
Paverdzināt izdevīgāk un vieglāk mazākas valsteles

  +3 [+] [-]

, 2018-07-13 16:03, pirms 7 mēnešiem
KANDESA rakstīja: Serbi ar horvātiem ir tas pats, kas ukraiņi ar krieviem.
Vienkārši savulaik Dienvidslāvija bija varena valsts, tad viņus meistarīgi sadalīja un iesēja naidu.
Paverdzināt izdevīgāk un vieglāk mazākas valsteles
Varenas valstis nevar sadalīt.
1 2 45 komentāri