Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2, Did:0, useCase: 0

Futbola netīrā veļa: kā grandi plāno Superlīgu un ar Infantīno palīdzību apiet UEFA likumus

Rolands Eliņš

Futbola netīrā veļa: kā grandi plāno Superlīgu un ar Infantīno palīdzību apiet UEFA likumus
Džanni Infantīno, Karls Haincs Rummenige un Nikolā Sarkozī. Foto: AP/AFP/Reuters/Scanpix

Medijiem nopludinātie dokumenti, ieskaitot konfidenciālus materiālus, liecina par Eiropas bagātāko futbola klubu plāniem Superlīgas izveidošanā, aiz federāciju un citu klubu muguras izvērtējot savas iespējas šāda turnīra sarīkošanā. "Football Leaks" iegūtie materiāli arī liecina par bagāto klubu Mančestras "City" un Parīzes "Saint Germain" tendenciozu UEFA finansiālo noteikumu pārkāpšanu un apiešanu ar pašreizējā FIFA prezidenta Džanni Infantīno palīdzību, kamēr bēdīgi slavenā 2022. Pasaules kausa sakarā tiek piesaukta slepena Francijas bijušā prezidenta Nikolā Sarkozī vienošanās ar Kataras emiru.

Šodien Eiropas žurnālistu grupa EIC veikusi vairākas publikācijas dažādos Eiropas medijos, izmantojot bijušās mājaslapas „Football Leaks” iegūtos konfidenciālos materiālus un dokumentus, kuri tikuši analizēti vairāku mēnešu garumā. Šie dokumenti paver priekškaru Eiropas lielāko klubu darījumos, plānos un dažādā pieejā noteikumu apiešanā.

Kas ir „Football Leaks”? Jāatgādina, ka šī mājaslapa pirms 2-3 gadiem vairāku mēnešu garumā publicēja dažādus konfidenciālus dokumentus, bet 2016. gada aprīlī pārtrauca darbību, savus materiālus astoņos cietajos diskos nododot Vācijas medijam „Spiegel”. Medijs materiālu izpētē pieaicināja vairāku citu Eiropas izdevumu žurnālistus, un 2016. gada decembrī tika veiktas vairākas publikācijas, kas atklāja vairāku sporta organizāciju un personu finanšu shēmas, lai izvairītos no nodokļu nomaksas, kā arī informāciju par vairāku sporta superzvaigžņu tā sauktajiem ofšoru īpašumiem. Tieši „Football Leaks” palīdzēja „Spiegel” veikt publikāciju par Krištianu Ronaldu parakstīto konfidencialitātes līgumu, kas ir viņa izvarošanas apsūdzību skandāla centrā.

Šodien veikts publikāciju otrais vilnis. UEFA un FIFA, kā arī pārējās iesaistītās organizācijas pēdējo gadu laikā nav atkāpušās no viedokļa, ka „Football Leaks” materiāli iegūti nelikumīgi. Taču anonīmā persona, kas atbildīga par šo materiālu nodošanu medijiem, komunikācijā ar EIC norādījis, ka nav hakeris, bet gan viņam ir ļoti labi avoti.
„Football Leaks” nopludinātie materiāli, kas tikuši publicēti šovakar, ir ļoti plaši un tajos figurē vairāku svarīgu futbola personu un klubu vārdi, kuri noteikti tiks locīti vēl ilgāku laiku. Publicēta informācija par Eiropas bagātāko klubu veikto noteikumu apiešanu, izvairoties no UEFA soda, kā arī ļoti interesantas detaļas par Kataras PK 2022 piešķiršanu un potenciālās Eiropas futbola Superlīgas izveides diskusijām, kurās lielu lomu spēlē Minhenes „Bayern” vadība. Turpinājumā apkopoti svarīgākie un interesantākie „Football Leaks” atklājumi.

# 2014. gadā UEFA ģenerālsekretārs Džanni Infantīno, šobrīd FIFA prezidents, noslēdza slepenu vienošanos ar Mančestras „City” un Parīzes „Saint Germain”, palīdzot klubu bagātajiem īpašniekiem apiet finansiālās „Fair Play” noteikumus un izvairīties no diskvalifikācijas no Eirokausiem. Infantīno savas vienošanās daļas izpildīšanai vēlāk iesaistīja arī tā brīža UEFA prezidentu Mišelu Platinī, piegādājot abiem superklubiem konfidenciālus UEFA materiālus un darbojoties pret UEFA Klubu finansiālās kontroles biroju.

# Ar Infantīno un Platinī palīdzību PSG katariešu īpašnieki klubā ieguldīja 1.8 miljardus eiro, kuri tika noformēti kā cita veida darījumi, attiecīgi izvairoties no FFP problēmām. Savukārt Mančestras „City” īpašnieki ar starpnieku un sadārdzinātu sponsorlīgumu palīdzību pēdējos septiņos gados klubā ieguldīja 2.7 miljardus eiro, arī pārkāpjot FFP noteikumus, bet izvairoties no lieguma spēlēt Eirokausos. UEFA abiem klubiem piesprieda nelielus sodus, kamēr citi mazāki klubi saņēma diskvalifikācijas.

# Mančestras „City” un PSG parakstīja dārgus sponsorlīgumus, kuriem nebija reāla pamata. PSG līgums ar „Qatar`s Tourism Authority” ienesa klubam 215 miljonus eiro gadā, lai gan tirgus cena šādam darījumam bijusi mazāka nekā trīs miljoni eiro. Nopludinātajos materiālos arī ir ļoti ciniska „City” advokāta e-pasta vēstule komandas pārstāvim – uz vēstulē nosūtītajām ziņām par UEFA „Financial Fair Play” komitejas vadītāja nāvi slimības dēļ „City” advokāts atbildēja šādi: „Viens prom, seši palikuši.”

# Infantīno, kuru saistīja pienākums saglabāt neitralitāti, piedalījās slepenās sapulcēs ar Parīzes un Mančestras klubu īpašniekiem, nododot viņiem konfidenciālu informāciju, kas palīdzēja panākt izlīgumu ar UEFA. Savukārt UEFA valde 2014. gadā vaicāja „City” vadībai pašai izvēlēties savu sodu, ar kuru Mančestras komanda būtu apmierināta un izpildītu. „City” bija konstatēti zaudējumi 233 miljonu eiro apmēram no 2011. līdz 2013. gadam, rupji pārkāpjot FFP noteikumus.

# No „Football Leaks” materiāliem iesaistītie mediji secinājuši, ka Infantīno FIFA prezidenta amatā nav pildījis savu solījumu, mainīt organizācijas virzienu pēc Zepa Blatera skandalozās atkāpšanās. Dokumentos pieejamā informācija liecina, ka Infantīno tiešā veidā iejaucies jaunā FIFA Ētikas reglamenta izstrādē, to pamatīgi mīkstinot sev izdevīgos punktos. Infantīno FIFA prezidenta amatā izmantojis savu ietekmi, lai sniegtu pakalpojumus savam draugam prokuroram, kurš parādu nolīdzinājis. Tāpat tiek norādīts, ka Infantīno FIFA organizācijā konsekventi aizstāvējis savu ideju atbalstītājus, bet kritiķus atlaidis.

# Bijušais Francijas prezidents Nikolā Sarkozī 2010. gadā teicis Kataras emiram Tamimam Al-Thani, ka, ja viņš parūpēsies par PSG iegādi un investīcijām, kā arī izveidos TV kanālu Francijā (BeIN Sports), tad Sarkozī apņemas nodot rīkojumu Mišelam Platinī, lai viņš sarūpē Katarai 2022. gada PK finālturnīra rīkošanas tiesības. (Par PK 2022 rīkošanas tiesību piešķiršanas īpatnībām medijos runāts jau ilgu laiku, norādot uz vairākām korupcijas pazīmēm, kas saistījis arī varas iestāžu uzmanību, kā arī FIFA iekšējo izmeklēšanu).

# Septiņu klubu slepena savienība, kurā bija „Real Madrid”, „Barcelona”, „Bayern”, „Juventus”, Mančestras „United”, „Arsenal” un „Milan”, 2016. gadā vairākus mēnešus kopā plānoja privātas līgas izveidošanu Eiropas elites klubiem. Šī plānošana tika veikta slepus no nacionālajām futbola federācijām un citiem klubiem.

# „Bayern” prezidents Karls Haincs Rummenige, kurš pavisam nesen preses konferencē, piesaucot Vācijas konstitūciju, pieprasīja medijiem izrādīt cieņu pieredzējušajiem futbolistiem, „Football Leaks” materiālos minēts kā viens no galvenajiem Superlīgas idejas arhitektiem.

# „Bayern” 2016. gadā slepeni izvērtēja savas juridiskās iespējas, kā un kad tā varētu izstāties no Vācijas Bundeslīgas, lai varētu piedalīties Superlīgā. „Bayern” tāpat izvērtēja savas juridiskās iespējas, lai tās spēlētāji nebūtu pakļauti FIFA noteikumiem un varētu nepievienoties Vācijas un citām izlasēm.

# 16 slavenu Eiropas futbola klubu vārdi parādās Superlīgas provizoriskajā dalībnieku sarakstā, kurā norādīts, ka šīs komandas devušas savu akceptu un atbalstu līgas izveidošanai. Saskaņā ar melnrakstu, šo slepeno vienošanos plānots parakstīts 2018. gada novembrī.

# Rummeniges uzticamības persona vienojās ar UEFA par Eirokausu reformu, kas noveda pie pašreizējā Čempionu līgas formāta un prēmiju sadalījuma, kas ir pateicīgs Eiropas vadošajām futbola līgām. Tajā pašā laikā Rummeniges vadītā „Bayern” esot izvērtējusi iespējas, kā tikt vaļā no šīs ČL reformas.

Izmantotie resursi:
https://www.lequipe.fr/Football/Act...
Gianni Infantino As FIFA-President: Provide and...

  +1 [+] [-]

, 2018-11-02 23:32, pirms 7 mēnešiem
šis tikai pierāda ka eiropieši nav mazāk korumpēti kā krievi vai latvieši

un to varam secināt ka korupcija ir globāls vīruss/infekcija, kas ir tikai un vienīgi kapitālisma blakus produkts

nav iedomājams kapitālisms bez korupcijas

nauda = korupcija

  +2 [+] [-]

, 2018-11-03 00:10, pirms 7 mēnešiem
Vienmēr apbrīnoju tos, kuri fano par MC un PSG
Vai tiešām dzīvē nav nekādu morālu vērtību
Prēmiju un formātā ziņā tak UEFA piekāpās, kad biezie klubi draudēja atdalīties kā līdzīgi tas tika sajāts basketbolā
Bet naudas kulēm ar to par maz, grib 100%
Ja taisnība rakstam, tad esošā CL pēdējā
Savādi ka Bayern ar iepīta, bet par Rummenigi bij dzirdēts jau agrāk
Slēpts komentārs: Džonijs Bī

  +2 [+] [-]

, 2018-11-03 02:15, pirms 7 mēnešiem
Kas silda sirdi - par spīti visam PSG un MC čempionu līgas kausu neredzēt kā savas ausis. Nauda nosaka daudz, bet ne visu.

  +4 [+] [-]

, 2018-11-03 09:20, pirms 7 mēnešiem
Abrams-DabuujuDarbuGaterii rakstīja: šis tikai pierāda ka eiropieši nav mazāk korumpēti kā krievi vai latvieši

un to varam secināt ka korupcija ir globāls vīruss/infekcija, kas ir tikai un vienīgi kapitālisma blakus produkts

nav iedomājams kapitālisms bez korupcijas

nauda = korupcija
diez vai tam būs saistība ar kapitālismu, sociālismā korupcija bija vēl izplatītāka, jo tagad preces un pakalpojumus pērk pēc cenrāža, bet toreiz vajadzēja gan pazīšanos, gan maksāt pa virsu

  +3 [+] [-]

, 2018-11-03 09:22, pirms 7 mēnešiem
Kopumā ļoti bēdīgi. Atgādina Dzīvnieku fermu.

  +1 [+] [-]

, 2018-11-03 10:01, pirms 7 mēnešiem
Šis, protams, ir milzīgs notikums, bet mani māc viens jautājums. Varbūt kāds pieredzējušāks un ar gudrāku galvu apveltīts zina, vai agrāk nebija kaut kas līdzvērtīgs? Kā veidojās līgas, TV tiesības, kā tika izvēlēti PK rīkotāji? Vai tiešām zāle bija tik zaļāka?

  +2 [+] [-]

, 2018-11-03 10:50, pirms 7 mēnešiem
To visu lasot gribas vemt. Laikam jau šādas milzīgas naudas summas padara iesaistītos cilvēkus par morāliem deģenerātiem. Raušanās pēc vēl un vēl naudas ir sagandējusi ļoti daudz lietas ne tikai futbolā bet sportā kopumā, un ar to laikam cīnīties nevar.

  +1 [+] [-]

, 2018-11-03 11:26, pirms 7 mēnešiem
Abrams-DabuujuDarbuGaterii rakstīja: šis tikai pierāda ka eiropieši nav mazāk korumpēti kā krievi vai latvieši

un to varam secināt ka korupcija ir globāls vīruss/infekcija, kas ir tikai un vienīgi kapitālisma blakus produkts

nav iedomājams kapitālisms bez korupcijas

nauda = korupcija
Prieks, ka arī Tu reizēm pasaki kaut ko sakarīgu!

Futbols augstākajā līmenī ir gandrīz tikai un vienīgi bizness.

  +1 [+] [-]

, 2018-11-03 11:41, pirms 7 mēnešiem
kasagrande rakstīja: diez vai tam būs saistība ar kapitālismu, sociālismā korupcija bija vēl izplatītāka, jo tagad preces un pakalpojumus pērk pēc cenrāža, bet toreiz vajadzēja gan pazīšanos, gan maksāt pa virsu
Kapitālisms, sociālisms... cilvēka daba vienkārši. Ja nenotiks nopietnas pārmaiņas, tad cilvēki visu salaidīs dēlī, un to dara jau ļoti naski.

  +1 [+] [-]

, 2018-11-03 11:44, pirms 7 mēnešiem
Sportiskais Kobolds rakstīja: To visu lasot gribas vemt. Laikam jau šādas milzīgas naudas summas padara iesaistītos cilvēkus par morāliem deģenerātiem. Raušanās pēc vēl un vēl naudas ir sagandējusi ļoti daudz lietas ne tikai futbolā bet sportā kopumā, un ar to laikam cīnīties nevar.
Man jau labu laiku ir šis riebums pret galīgi sajāto futeni - visie šie šeihi, abramoviči, šie puisīši bumbas spārdītāji, kuri maksā desmitiem miljoni... Ar nostalģiju jāatceras gadsmita miju, kad futbola bija lielas naudas, bet tas viss nebija sasniedzis tādus vājprāta mērogus.

  +1 [+] [-]

, 2018-11-03 11:58, pirms 7 mēnešiem
Nevis agrāk zāle bija zaļāka, bet paši bijāt zaļāki. Korupcija vienmēr ir bijusi un būs, atšķirība ir tāda, ka A-Eiropā tas izpaužas jau parastam vodkas dzērājam, nozagt benžu no darba. Bet Rietumos, ja zodz, tad lielu kumosu!

     [+] [-]

, 2018-11-03 12:14, pirms 7 mēnešiem
Abrams-DabuujuDarbuGaterii rakstīja: šis tikai pierāda ka eiropieši nav mazāk korumpēti kā krievi vai latvieši
Kā gan šis pierāda vairāk/mazāk?
Protams, ka krievijā (jeb Austrumeiropā tas ir daudz vairāk izplatīts jau visos līmeņos, sākot ar zemāko

  +1 [+] [-]

, 2018-11-03 12:29, pirms 7 mēnešiem
sabikas rakstīja: Nevis agrāk zāle bija zaļāka, bet paši bijāt zaļāki. Korupcija vienmēr ir bijusi un būs, atšķirība ir tāda, ka A-Eiropā tas izpaužas jau parastam vodkas dzērājam, nozagt benžu no darba. Bet Rietumos, ja zodz, tad lielu kumosu!
Paēdis, izglītots cilvēks mazāk tendēts uz šādiem kārdinājumiem. Bet ja runa ir par simtiem miljonu citronu...

     [+] [-]

, 2018-11-03 17:05, pirms 7 mēnešiem
Atšķirība Austrumu korupcijai no Rietumu korupcijas ir tāda, ka Rietumos, ja to atklāj, tad soda un bāž cietumā, ja Austrumos to atklāj, tad noindē ziņu avotus, slēdz dažas avīzes, pieprasa ierobežot internetu un dabū paaugstinājumu putindienestā. Ķīna ir cits stāsts...