Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource556 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource556), Fid:810, Did:0, useCase: 0

Helmuts Rodke atbild - 19. daļa

Helmuts Rodke
Helmuts Rodke

Helmuts Rodke atbild - 19. daļa
Helmuts Rodke
Foto: Romualds Vambuts, Sportacentrs.com

Paldies cienījamajiem lasītājiem un jautātājiem! Publicēju atbildes uz nākamajiem jautājumiem.

Uzdod savu jautājumu Helmutam Rodkem!
Iepriekšējos H.Rodkes efektīvo treniņu materiālus un atbildes uz jautājumiem meklē ŠEIT!

Nezinams10:
Paldies par pēdējo rakstu par šķidrumu uzņemšanu. Tomēr, man ir jautājums par t.s. hiponatermiju, kad sportists par daudz lieto šķidrumu. Tas ir tikpat bīstami, kā nepietiekama šķidruma lietošana, ja ne pat vel bīstamāk un dēļ tā ir bijusi vairāki nāves gadījumi maratonos. Jautājums: garo distanču laikā (maratons, triatlons (dzelzsvīrs)), kas būtu labākais radītājs šķidruma uzņemšanai: slāpes vai kaut kāda formula (dzert ik pēc 15 min u.tml.)? Kas būtu tās lietas, ko dzeršanai vajadzētu minimāli novērst. Piem., sāļu un minerālu zudumu svīšanas rezultātā, vai šķidruma uzņemšana ir saistīta ar ķermeņa temperatūras regulēšanu, ka to skaidroja Ironman.lv treneris viena no video blogiem? Man rodas iespaids, ka ir labāk skriet ar nelielu slapju sajutu nekā par daudz lietot šķidrumu sacensību laika? Paldies jau iepriekš.

Tā kā svīšana, termoregulācija un slāpju sajūta ir katram individuāla, tad arī dzeršanas biežums distancē tāpat ir individuāls. Eksperimentējot saprāta robežās katrs sportists atrod savu “slepeno recepti” ko un cik bieži dzert distancē. Ja skrieniet maratonu vai piedalieties triatlona sacensībās, tad kaut ko jau arī ziniet. Svarīgi, tātad, ir kas: distances laikā uzturēt optimālu šķidruma daudzumu organismā, glikozes līmeni asinīs, kā arī atjaunot svīšanas rezultātā zaudētās minerālvielas. Glikoze- skaidrs- dod enerģiju. Minerālvielas nodrošina enerģētisko reakciju norisi, muskuļšķiedru kontrakcijas, hormonu darbību, fermentu aktivitāti, neļauj iekšējai videi par daudz “saskābt”- tātad- uzlabo darbaspējas, izturību, kā arī piedalās vēl ļoti daudzās organisma norisēs. Ļoti ilgās slodzēs var uzņemt arī aminoskābes šķidrā veidā.

Citi sportisti papildus uzņem antioksidantus ar domu mazināt slodzes izraisītā oksidatīvā stresa ietekmi uz audiem un darbaspējām. Vēl var dzērienā iejaukt mazliet citronskābes, kas skaitās enerģētiska, jo citrāta jons ir svarīgs trikarbonskābju, jeb Krebsa cikla starpprodukts.( Krebsa cikls ir 10 reakciju secīgs kopums, kas notiek šūnu mitohondrijos, un pateicoties tam tiek iegūta enerģija no glikozes- tā ir šūnu elpošana.) Augstā līmenī jau katram ir izstrādāta sava “virtuve”. Kad skrienot slāpst- visdrīzāk trūkst minerāļi, nevis tikai tīrs ūdens. Bieži vien slāpju sajūtas nav, bet ir nogurums, galvassāpes, nespēja sakoncentrēties vai tamlīdzīgi. Ja daudz svīst- daudz arī jādzer. Ne lielām devām, bet kaut pa 2 malkiem, bet bieži. Labi noder kaut vai aptiekās nopērkamais “Rehidron”. Jā- svīšana ir ķermeņa atdzesēšanas mehānisms (suņi, piemēram, nesvīst, bet atdzesējas caur mēli), kaut gan bieži vien tā saistīta ar hormonu darbību satrauktos brīžos. Jebkurā gadījumā jāuzņem minerāļi. Par cukura koncentrāciju šķidrumā- ja šis procents pārsniedz 8, tad kuņģis to sāk uzskatīt par barību, un izlaiž tālāk uz divpadsmitpirkstu zarnu un tievajām zarnām mazās tievās strūkliņās, kā rezultātā šķidruma uzsūkšanās ir aizkavēta. Pilns kuņģis ar saldu coca-cola, bet jēgas maz. Dzēriens ar cukura procentu 5-6 ir optimālākais, lai zibenīgi uzsūktos un nonāktu audos. Viens gan ir skaidrs- lai cik daudz un ko mēs nedzertu, tik un tā nepārtrauktas darbaspējas nav bezgalīgas.

cubics:
Jau vairāk kā mēnesi sāp vēdera lejasdaļa un cirkšņi pēc slodzes. Arī taisot vēdera preses vingrinājumus ir sāpes. Zinu, ka vajag apmeklēt ārstu, bet varbūt Jūs varētu ieteikt kādi vingrinājumi būtu vēlami un no kādiem būtu jāatsakās! Paldies.

Steidzīgi jāiet pie sporta ārsta!!! Kad būs zināma diagnoze- varēs zināt, ko drīkst darīt, ko nē. Iespējams, kāds dziļāks nopietns iekaisums. Ar ārstiem ir jādraudzējas! Jebkurā gadījumā- nedarīt to, pēc kā ir sāpes.

Jack Daniels:
Ko sakāt par Air Alert 3 programmu vertikālā lēciena uzlabošanai?

Katru labu programmu vajag pielāgot tieši sev. Kādam šī programma būs labāk, nekā nekas, kādam noteikti derēs, un kādam radīs nopietnu pārtrenēšanos. Nedrīkst akli sekot publicētām treniņu metodēm. Diezgan vienpusēja programma, bet kā eksperiments- derēs. Vertikālo lēcienu veido daudz vairāk, komponentes, ne tikai tās, kas tiek trenētas šajā programmā. Man ir savādākas un plašākas metodes.