Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:14, Did:0, useCase: 0

Viedoklis: Lāzertags kā nākotnes sports? Iespējams.

Arvien biežāk dzirdams vārds "lāzertags" (angliski - laser tag), arvien biežāk redzamas šīs izklaides fotogrāfijas sociālajos tīklos, kad draugi nolēmuši apmeklēt kādu no iekštelpu parkiem. Kas interesanti, arvien biežāk dzirdama informācija par dažādiem lāzertaga turnīriem, kas savā būtībā ieņem arvien sportiskākas aprises. Kā radās šī izklaide, kur tā ir tagad, un, pats būtiskākais, kāda tā varētu izskatīties pārredzamā nākotnē?

Kā jau daudzas vērtīgas tehnoloģijas, internetu ieskaitot, arī lāzertaga pirmsākumi ir meklējami ASV militārajā kompleksā. Pirms gadiem 40 tika izstrādāta tā saucamā 'Miles' sistēma, ar kuras palīdzību karavīri varēja imitēt kaujas situācijas, raidot tālus un precīzus šāvienus pa saviem biedriem, nebaidoties, ka tie jebkādā veidā tiks traumēti. Tas tāpēc, ka šīs tehnoloģijas pamatā ir lāzera stari, kas tiek raidīti no ierīces, kas piestiprināta viena karavīra ierocim, bet uztverti ar ierīci, kas piestiprināta otram karavīram, visbiežāk, pie vestes un ķiveres. Šī tehnoloģija militārām vajadzībām tiek izmantota vēl šodien.

Tomēr, laikam ejot, apķērīgi uzņēmēji izdomāja, ka MILES sistēmas principus varētu integrēt izklaides industrijā. Lāzera tehnoloģijas, kas ir šīs sistēmas pamatā, ir ļoti dārgas, tāpēc nācās radīt ko daudz primitīvāku un lētāku, jo, galu galā, izklaides industrijā nav nepieciešama skalpeļa precizitāte un futbola laukuma attālums.

Tika atvērti laser tag izklaides centri, kuros tumšās telpās, cauri labirintiem, skraidīja cilvēki ar smagiem, futūristiska paskata ieročiem. Tie bija veidoti no plastmasas un, izmantojot vadus, savienoti ar smagām vestēm, kurās atradās staru uztvērēji. Spēles dalībnieki netika sadalīti komandās un katrs spēlēja pats par sevi. Lielu meistarību trāpījumam nevajadzēja - atlika veikt šāvienu kaut kur pretinieka tuvumā, lai staru uztvērējs to veiksmīgi fiksētu.

Kopš pirmo laser tag izklaides centru atvēršanas ir pagājuši vairāki desmiti gadu. Izklaides industrijā integrētā tehnoloģija ir piedzīvojusi zināmu progresu - spēles aprīkojums ir kļuvis viegls, ērts, vadus ir aizstājusi bluetooth tehnoloģija un šāvienus ir iespējams veikt vairāku simtu metru attālumā. Kas būtiski, šāvieniem ir jābūt precīziem, lai pretinieka uztvērējs tos fiksētu un reģistrētu. Spēlētājus ir iespējams sadalīt komandās, trāpījumam nepieciešamo precizitāti ir iespējams pielāgot spēlētāju spējām. Tāpat ir iespējams pielāgot munīcijas daudzumu, dzīvību skaitu un praktiski jebkuru citu mainīgo lielumu.

Tumšie, neona gaismām rotātie labirinti šobrīd ir aizstāti ar senu, pamestu rūpnīcu telpām, kas savas urbānās noskaņas dēļ ļoti labi saskan ar spēles procesu, kam pamatā allaž ir bijusi un būs militāra piegarša. Šādi laukumi ir atrodami dažādās Rīgas vietās - gan Pārdaugavā, gan Daugavas labajā krastā, un tos izklaides vajadzībām piedāvā gan Rīgas Lāzertags, gan arī citi lāzertaga parki.

Tomēr, progress ir caurvijis ne tikai spēles tehnoloģiju, bet arī izpildījumu - veiktās inovācijas ir ļāvušas radīt aktivitāti, kas ir lieliski piemērota dažāda veida sacensībām. Dažādi turnīri gan Latvijas, gan Eiropas līmenī nu ir kļuvuši par ikdienu daudziem desmitiem lāzertaga entuzaistu. Noteikumi ir atšķirīgi, līdzīgi kā ieroču iestatījumi, tomēr principi vieni un tie paši - divas komandas, viens uzdevums. Kura būs ātrāka, gudrāka un precīzāka?

Ir attīstījies vēl viens virziens, kam ir vienlīdz cieša saistība gan ar izklaidi un sportu, gan ar šīs tehnoloģijas vectēvu - militāro kompleksu. Tas ir taktiskais lāzertags, kura pamatā ir ieroču replikas - šaujamie, kas izskatās un sver tāpat, kā īsti ieroči. Kamoflāžas apģērbs, stratēģiska komandas vadība, pamesti objekti, kuros tiek izspēlētas militāra rakstura operācijas. Tiesa, arī airsoft komūnā ir vērojamas zināmas līdzības, tomēr lāzertags šajā ziņā ir tuvāks realitātei - tieši tālo, precīzo un momentālo šāvienu dēļ.

Militārais komplekss, kas virzās uz izklaides pusi, transformējoties par sportu, kas atkal virzās otrā virzienā - tuvāk militārajiem pirmsākumiem. Kamēr vieni kaujas operācijas imitē datorā, spēlējot Counter Strike, citi dodas ārā un dara to gandrīz pa īstam. Un, iespējams, labi vien ir, jo, ja pienāks X stunda, prasme apieties ar šaujamieroci un taktiski pārvietoties nav zemē metama.

Un, ļoti cerams, jaunatne, kas dažbrīd liekas saaugusi ar datoru, fanojot par e-sportu, modīsies un izmēģinās ko līdzīgu, tikai krietni veselīgāku un daudzveidīgāku. Lāzertagam kā sporta veidam noteikti ir nākotnes potenciāls, bet vai to izdosies sasniegt - rādīs laiks.