Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:111, Did:0, useCase: 0

Nevadas Sporta komisija: "Fjūrija-Vallīna cīņā VAR izmantošanā tika pieļauta nopietna kļūda"

Rolands Eliņš

Nevadas Sporta komisija: "Fjūrija-Vallīna cīņā VAR izmantošanā tika pieļauta nopietna kļūda"
Taisons Fjūrijs un Oto Vallīns. Foto: AFP/Scanpix

Nevadas štata Sporta komisija (NSAC) pēc Taisona Fjūrija un Oto Vallīna cīņas aizvadītajā nedēļas nogalē bija ļoti apmierināta ar video atkārtojuma sistēmas izmēģināšanu, taču atzina, ka tikusi pieļauta kļūda komunikācijā ar bokseriem un tiesnesi, kas varēja radīt ļoti lielas sekas, ja ringa tiesnesis būtu nolēmis pārtraukt cīņu. Šoreiz gan šī kļūda tiešu iespaidu uz cīņu neatstāja.

Taisons Fjūrijs cīņā pret mazpazīstamo zviedru Oto Vallīnu sastapās ar negaidīti sīvu pretestību, taču tomēr droši uzvarēja pēc punktiem. Cīņas gaitā gan pavisam reāla bija iespēja, ka smagās asiņošanas dēļ ringa tiesnesis lemtu par cīņas apturēšanu, un šajā gadījumā Fjūrijam liktenīga varēja izrādīties NSAC un tiesneša nesaprašanās videoatkārtojuma izskatīšanā, Ziemeļamerikas medijam ESPN paskaidroja NSAC amatpersonas.

Trešā raunda izskaņā Fjūrijam tika pārsista uzacs. Tiklīdz kļuva skaidrs, ka brūce asiņo, NSAC izpilddirektors Bobs Benets un video tiesnesis vērsās pie TV tiešraidi nodrošinošā ESPN pārstāvjiem, aicinot sagatavot video atkārtojuma šajai epizodei, lai pārliecinātos, ka netika pārkāpti noteikumi. Benets un video tiesnesis pēc atkārtojuma noskatīšanās secināja, ka Vallīns trāpījis sitienu ar kreiso roku, Fjūriju ievainojot pēc boksa noteikumiem.

Tas bija ļoti svarīgs lēmums, jo, ja ringa tiesnesis nolemtu cīņu pārtraukt Fjūrija asiņošanas dēļ, Vallīns tiktu atzīts par uzvarētāju ar tehnisko nokautu, kas būtu viena no lielākajām sensācijām boksa vēsturē. Taču situāciju vēl vairāk sarežģīja tas, ka ringa tiesnesis sākotnēji bija kļūdaini informējis abus bokserus un viņu stūrus par to, ka Fjūrija asiņošanu izraisīja netīša sasišanās ar galvām. Šādā gadījumā pārtraukta cīņa nozīmētu, ka uzvarētāju noteiktu pēc punktiem, vai, ja cīņā aizvadīti mazāk nekā četri raundi, uzvarētājs netiktu noteikts.

Ringa tiesnesis pēc raunda beigām tika informēts par video atkārtojumu un mainīja savu lēmumu, taču nepaziņoja to tālāk bokseriem un viņu pārstāvjiem. Par to Vallīna un Fjūrija trenerus piektajā raundā painformēja ESPN pārstāvji, nojaušot, ka viņi nezina par lēmuma maiņu VAR dēļ. Attiecīgi gandrīz divus raundus Fjūrija komanda nezināja, ka, tobrīd cīņai tiekot pārtrauktai, Fjūrijs ciestu savas karjeras pirmo zaudējumu.

Nevadas štata Sporta komisija atzina, ka notikusi kļūda komunikācijā un tam nav attaisnojumu, taču aizstāvēja video atkārtojuma izmantošanu, jo tas palīdzēja tikt pie pareizā lēmuma.

Jāpiemin, ka ESPN saņēmusi kritiku par bokseru pārstāvju painformēšanu, kas medijam nebija jādara, taču gan Benets, gan „Top Rank” promouters Bobs Arums tam nepiekrita, norādot, ka ir pateicīgi par bokseru informēšanu un ka nav svarīgi, kurš tieši to paveicis. „Bija ļoti svarīgi zināt, vai tas bija sitiens ar roku vai galvu, tas varēja mainīt pilnīgi visu,” teica Arums. „Cīņas laikā to zināja visi, izņemot pašus bokserus, tāpēc domāju, ka ESPN rīkojās lieliski.”

Nevadā video atkārtojuma izmantošana, lai tiesnesis varētu pieņemt vai mainīt savu lēmumu, tika iekļauta noteikumos pirms pusgada, taču Fjūrija un Vallīna cīņa bija pirmā, kurā šī sistēma tika izmantota. Fjūrijam pēc cīņas nācās uzreiz doties uz slimnīcu, un Vallīna sitiena dēļ viņam tika uzliktas vairāk nekā 40 šuves.

Izmantotie resursi:
https://www.espn.com/boxing/story/_...