Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:132, Did:0, useCase: 0

Paralēlā realitāte: Porziņģis un Bertāns pretējās nometnēs

Paralēlā realitāte: Porziņģis un Bertāns pretējās nometnēs

Kristaps Porziņģis un Dāvis Bertāns neierastās krāsās
Fotokolāža

"Kristapam Porziņģim tieši neveiksmīgā Ņujorka bija labākais variants uzsākt NBA karjeras sākšanai!" "Dāvis Bertāns nevarēja vēlēties labāku NBA komandu nekā Sanantonio!" Pēdējos divos gados šādi un līdzīgi teikumi novēroti bieži, taču vai tā tiešām ir? Alternatīvo faktu perioda noskaņās, piedāvājam uz mirkli iegrimt varbūtību pasaulē un kopā ar Sportacentrs.com pieaicinātajiem basketbola pazinējiem padomāt, kāds būtu Porziņģa liktenis "Spurs" krāsās un kā Bertāns izceltos vienmēr izpārdotajā Ņujorkas "Madison Square Garden" arēnā?

Kristaps Porziņģis un Dāvis Bertāns svētdienas vakarā aizvadīja savstarpēju NBA spēli, pirmo, kurā piedalījušies divi Latvijas pārstāvji. Lai arī Bertāna komanda neparādīja savu labāko sniegumu, tomēr zināms, ka "Spurs" ir līmeni vai divus augstāk. Vai komandas spēks (vai "Knicks" gadījumā - nespēks) nāk par labu Bertāna un Porziņģa basketbolistu karjerām? Vai Porziņģis arī "Spurs" sastāvā būtu izsities tik augstu kā tagad? Par to visu var tikai nenopietni spekulēt, un tieši tas arī šajā rakstā tiks darīts.

Uzdotais jautājums (un sniegtās atbildes) par Bertānu Ņujorkā un Porziņģi pie trenera Grega Popoviča nepretendē uz patiešām reālas paralēlas dimensijas aprakstu, tādēļ diskusijas pēc pieņemsim, ka abu latviešu ceļš uz NBA nebūtu mainījies. Ka "Knicks" iegūtu Bertānu 2011. gada draftā un pacietīgi gaidītu viņa NBA debiju, un nezaudētu ticību pēc divām smagām ceļgala traumām. Pieņemsim arī, ka "Spurs" kaut kā būtu tikusi pie ļoti augstās ceturtās izvēles 2015. gada draftā un draftējusi Porziņģi.

Ko par Bertānu Ņujorkā un Porziņģi Sanantonio saka basketbola zinātāji?

GUNDARS VĒTRA, pirmais Latvijas basketbolists NBA:

"Labāk noteikti būtu tam, kurš spēlētu Sanantonio. „Knicks” un „Spurs” ir divas dažāda līmeņa komandas – gan filozofijas, gan organizatoriskajā ziņā. Ņujorka ir sarežģīta vieta, kurā spēlēt, jo īpaši pēdējos gados, kad komanda ir bez cerībām uz play-off. Turpretī Sanantonio ir klubs ar uzvarētāju filozofiju.

Man šķiet, ka Kuzminsks ir Dāvja līmeņa spēlētājs, aptuveni tāda arī varētu būt Dāvja loma, ja viņš būtu Ņujorkā. Nedomāju, ka Kuzminsks gūst daudz prieka. Katrā ziņā Dāvis Ņujorkā noteikti netiktu izmantots tik daudz kā „Spurs” komandā. Jāņem vērā arī NBA politika. Viena lieta, ja esi draftēts ar augstu numuru un pelni lielu naudu – tad tevi ir jālaiž laukumā, bet pavisam cita lieta, ja esi draftēts ar zemāku numuru un izmaksā salīdzinoši mazāku naudu. Jau pirms sezonas teicu, ka Dāvis var tikai palielināt savu lomu komandā, jo Popovičam patīk tādi spēlētāji.

Kristapam situācija ir diezgan nesaprotama. Nav zināms, vai viņš ar „Knicks” kādreiz nonāks uz uzvaru nots vai panākumiem būs jāmeklē cita komanda. Ja Kristaps būtu Sanantonio, domāju, ka viņš spēlētu gan kā ceturtais, gan kā piektais numurs. Oldridžs ir nobriedušāks un stiprāks, bet būtībā diezgan līdzīgs Porziņģim, tikai bez trīspunktu metiena. Pieļauju, ka Kristaps kā ceturtais numurs Sanantonio varētu lidināt trīnīšus."

ARTŪRS ŠĒNHOFS, NBA spēļu komentētājs "Best4sport TV" kanālā:

"Jebkuram eiropietim, kurš māk piespēlēt bumbu, vieglāk būtu spēlēt Sanantonio. Porziņģim „Spurs” sastāvā droši vien veiktos līdzīgi kā tagad Ņujorkā. Iespējams, ka viņam Sanantonio pat būtu vieglāk, jo bumba tiek biežāk piespēlēta, kas ļautu biežāk tikt pie brīviem metieniem. Domāju, ka metienu skaits būtu mazāks, bet precizitāte augstāka. Par Dāvi Ņujorkā grūti spriest. Sanantonio viņš ir komandā, kur viņa prasmes ir pieprasītas. Ko viņš darītu Ņujorkā? Labākajā gadījumā būtu kā Kuzminsks, bet sliktākajā gadījumā – pat nezinu. Katrā ziņā Dāvim klātos grūtāk."

INGMĀRS JURISONS, "Sporta Avīzes" galvenais redaktors:

"Kristaps Sanantonio iederētos lieliski, jo viņa basketbola IQ daudz vairāk atbilst „Spurs”, nevis „Knicks” basketbolam. Būtu mazāk minūšu, bet vairāk iespēju laukumā parādīt savas labākās īpašības, un, pieņemu – statistikas cipari nebūtu sliktāki. Mediji spriestu, ka Pops ir atradis savu jauno Dankanu, Deivids Lī šobrīd spēlētu citā NBA klubā, tajā pašā laikā Sanantonio nebūtu vieta, kurā šobrīd skanētu frāzes „būvēt komandu ap KP” – jo tur tomēr joprojām ir klasiska basketbola kā komandas spēles filozofija, kur centrā ir treneris, kura rīcībā – spēlētāji ar saviem konkrētiem uzdevumiem un lomām. Joprojām spēlētu ar „Nike”. Un, protams – 3-4 reizes mazāk sekotāju tviterī.

Dāvja raksturs un paštēls nav tik piemērots, lai izmantotu visas šovbiznesa iespējas, ko sniedz Ņujorka. Bet liels jautājums, vai Dāvi tas vispār saista – vide, kurā tu esi vispirms popkultūras figūra, un tikai pēc tam basketbolists. Pieņemu, ka MSG publikai patiktu, jo tajā uzbrukuma haosā viņam jau būtu pāris 25 minūšu 25-30 punktu tālmetienu salūta spēles, tajā pašā laikā – ļoti miglaina izpratne par savu vietu, lomu un nākotnes izredzēm komandā. Gribētu prom..."

Un par visu pa punktiem: paralēlās realitātes fakti un piezīmes

Loma komandā
Ņujorkā Porziņģis kļuva par Fila Džeksona lielāko "ķērienu" un praktiski vienīgo iemeslu, kādēļ viņa veiktā kluba vadība vēl netiek saukta par pilnīgāko izgāšanos, tādēļ arī kluba vadība personiski ir ļoti ieinteresēta viņa attīstībā. Tikmēr "Spurs" jau ir Kavai Lenards, kurš par kluba zvaigzni izaudzināts pacietīgi vairāku gadu garumā un visas nākotnes cerības tiek saistītas pirmkārt ar viņu, un Porziņģis šeit nebūtu lielākais talants un arī atbildība uz viņu nebūtu tik liela. Bet Bertāns - ja reiz viņš "izsita" sev vietu un spēles laiku līgas labākajā rezervistu sastāvā, nav iemesla domāt, ka viņš to neizdarītu arī Ņujorkā.

Sākumsastāvs?
Arī talantīgais Lenards debijas sezonā "Spurs" daudzās spēlēs palika rezervē, un Porziņģis droši vien būtu ne pārāk bieža izvēle pirmajā pieciniekā gan "Spurs" šīs sezonas (Oldridžs, Gazols), gan pagājušās sezonas (Oldridžs, Dankans) sastāvā. Bertānu šajā ziņā lielas izmaiņas, visticamāk, varētu nepiemeklēt, varētu būt tikai sliktāk, jo "Knicks" saviem līderiem brīvdienu piešķir reti, kamēr "Spurs" - regulāri.

Nākamā līguma perspektīvas
Ja Porziņģis neapstāsies savā izaugsmē vai vismaz nepiedzīvos kritumu, viņš maksimālo līgumo vai tuvu tam saņems jebkurā komandā, un "Spurs" pazīstama kā komanda, kas savus talantus citiem neatdod. Tikmēr "Knicks" to dara regulāri, turklāt bieži vien gandrīz par velti vai iesaistot pēkšņos maiņas darījumos. No 2014./15. gada sastāva "Knicks" komandā palikuši tikai divi spēlētāji, turklāt no viena no viņiem (Karmelo Entonija) "Knicks" aktīvi cenšas tikt vaļā. Savukārt kopš Bertāna drafta gada "Knicks" drafta dienā ieguvusi deviņus spēlētājus, un šobrīd komandā ir tikai divi.

Bertānam iespējas vairāk izpausties, spēlējot viens pret vienu
Ņujorkā Bertāns varētu daudz biežāk uzbrukt grozam pats - galu galā, Kuzminskam šosezon apmēram tādā pašā spēles laikā ir gandrīz divreiz vairāk metienu pa grozu nekā Bertānam. Tāpat arī Bertānam būtu vairāk iespēju mēģināt apspēlēt viens pret vienu, jo šādu taktiku "Knicks" ļauj piekopt visai bieži. "Spurs" sastāvā Bertāns visā šajā sezonā izdarījis tikai astoņus metienus pēc vismaz pāris sekundes ilga dribla, pārējie 140 - uzreiz pēc piespēles vai viena soļa.

Brīvi pustālie metieni Sanantonio spēka uzbrucējam
Porziņģim "Spurs" komandas spēle nestu vienu milzīgu priekšrocību - brīvus pustālos metienus. NBA statistika rāda, ka Porziņģim šosezon no 248 pustālajiem metieniem brīvi (sedzējs vismaz 1,5m attālumā) bijuši tikai 90 (36%). Bet viņa pozīcijā spēlējošajam Oldridžam "Spurs" sastāvā? Viņam no 363 pustālajiem metieniem brīvi bijuši veseli 269 metieni (74%). Ja "Spurs" līdzīgi ar "pick&roll" sadarbībām izkārtotu metienus Porziņģim, viņa precizitāte krietni pieaugtu.

Porziņģa basketbola ierobežojumi
Porziņģis šosezon uzbrukuma pirmajās desmit sekundēs izmetis 96 tālmetienus, daudzus no tiem bez īpašas izspēles vai sagatavošanās. "Spurs" trenera Grega Popoviča vadībā to nevar atļauties ne drafta pirmais, ne ceturtais, ne 60. numurs. Popovičs principā nav tālmetienu fans, un viņa vadībā garie spēlētāji parasti spēlē tradicionālāk, proti, groza tuvumā. Tāpat arī ļoti skaisto "put-back" danku vietā varētu sekot uzstādījums vienkārši pasist atlēkušo bumbu savu aizsargu virzienā, ko šosezon dara ne mazāk atlētiskais centrs Dedmons. "Put-back" danki, lai arī efektīgi, tomēr izdodas krietni retāk nekā vienkārši savākta atlēkusī bumba uzbrukumā.

Treneri un viņu pieredze
"Knicks" pēdējā pusotrā sezonā bijuši trīs galvenie treneri, un visi - Fišers, Rembiss, Hornačeks - relatīvi iesācēji šajā arodā. Bertāns pie īso sastāvu labprāt izmantojošā Hornačeka varētu iegūt nelielas priekšrocības, taču nav īpašas garantijas, ka Hornačeks būs ar komandu arī pēc pusgada. Porziņģim savukārt Sanantonio būtu fantastiska iespēja attīstīt vienu no saviem lielākajiem trūkumiem - spēli ar muguru pret grozu. Kā nekā, leģendārais Tims Dankans ik pa laikam uz "Spurs" treniņiem atnāk un gan jau neatteiktu ilgāku sarunu.

Uzvaru un zaudējumu kultūra
Bertāns pagaidām NBA pieredzējis tikai 13 zaudētas spēles. Porziņģis - jau 85. Viņš pats atzinis, ka biežie zaudējumi atstāj ļoti nomācošu iespaidu un reizē iedragā arī nākamās spēles kvalitāti. Spēlējot "Spurs" sastāvā, Porziņģis būtu reāls kandidāts uz NBA čempionu titulu un, kas šajā līgā ļoti svarīgi, pierastu pie uzvarētāju psiholoģijas, kad zaudējums ir patiešām neveiksme, nevis ikdiena.

ASV mediju pievērstā uzmanība
"Knicks" ir viena no populārākajām komandām Amerikā, un Porziņģis regulāri tiek piesaukts kā tās spožākā cerība un glābējs. "Spurs" sastāvā Lenards 2014. gadā kļuva par finālsērijas MVP, taču īstas superzvaigznes statusu tāpat ieguva tikai salīdzinoši nesen, un arī Porziņģis vairs tik bieži netiktu likts ASV mediju virsrakstos pirms citiem jaunajiem talantiem kā Taunsa vai Adetokumbo. Savukārt Bertānam Ņujorkā būtu pārbaudījums tikt galā ar līdzjutēju biežajām garastāvokļa maiņām, ieskaitot savas komandas izsvilpšanu, kas šosezon noticis vairākkārt.

Mediju sakarā jāpiebilst arī šis: ja Porziņģi draftētu "Spurs", būtu krietni mazāka iespēja, ka viņam uz Sanantonio pilsētas ielas dzeltenās preses kameras priekšā izspruktu pāris vārdi, par kuriem vēlāk jāatvainojas visai valstij. No kā tamlīdzīga toties būtu jāuzmanās jau Bertānam.

  +2 [+] [-]

, 2017-02-14 08:30, pirms gada
Kādi Šēhofa politiskie uzskati? Tēvs izteikts kremļa atbalstītājs. Brīnos, ka vecāki ļauj bērniem trenēties pie viņa vadītā kluba.
Slēpts komentārs: Bostonietis
Slēpts komentārs: Franja :D

  +2 [+] [-]

, 2017-02-14 09:21, pirms gada
Metafizisks paradokss :-D

  +9 [+] [-]

, 2017-02-14 09:23, pirms gada
Porziņģis jebkurā NBA komandā spēlētu ja ne pamatsastāvā, tad būtu ļoti nozīmīga figūra!

  -2 [+] [-]

, 2017-02-14 09:27, pirms gada
bļe, autor, iedod man sava dīlera telefona numuru, es arī gribu šito štellu pamēģināt! Viss raksts un īpaši pēdējā rindkopa - PROSTA FANTASTIKA, ahaha, kā šādu murgu varēja iedomāties uzrakstīt

Tač uztaisat kādu normālu interviju, nevis šitos murgus rakstiet.

  +6 [+] [-]

, 2017-02-14 09:27, pirms gada
Porziņģim SAS "hype" būtu mazāks, bet paša attīstības ziņā un komandas spēles ziņā tas būtu ieguvums. Reāla gredzena perspektīva kaut kad nākotnē. Knicks gadījumā Dāvim, pirmkārt, tā komanda tik ilgi uz viņu negaidītu un nekādas operācijas neapmaksātu. Tā kā Knicks viņš šobrīd nemaz nespēētu.

     [+] [-]

, 2017-02-14 09:29, pirms gada
ficuks rakstīja: Porziņģis jebkurā NBA komandā spēlētu ja ne pamatsastāvā, tad būtu ļoti nozīmīga figūra!
Pirms sezonas visi priecātos par 15 minūtēm laukumā. Knicks vienkārši deva iespēju, un KP to izmantoja. 90% komandu tā nedarītu, jo uzticētos kādam pieredzējušam 4.numuram.
Raksts ir neizdevies, jo tikpat labi var spriedelēt, kā būtu, ja CR7 spēlētu Barcelona, bet Mesi visu mūšu Real, tikai jēga no tā nekāda.

  -4 [+] [-]

, 2017-02-14 09:33, pirms gada
Kas jums darīt nav ko, kā šeit filozofēt? Eksperti atradušies, kā arī šķiet kaut kādi ekstrasensi, ka spriedele kā būtu ja būtu.
Slēpts komentārs: Skudriniekss

  +4 [+] [-]

, 2017-02-14 10:15, pirms gada
Bertānam Knicks forma galīgi nepiestāv, Porziņģim SAS gan.

 +11 [+] [-]

, 2017-02-14 10:22, pirms gada
Interesanti pafantazēt! Bet man jau liekas, ka abi nonākuši sev piemērotākajās komandās - gan Bertāns, kuru Spurs sagaidīja pēc 2 krustenisko saišu plīsuma (nez vai daudzas NBA komandas ko tādu būtu darījušas), gan Porziņģis, kurš ieguvis milzīgu popularitāti visā ASV un ļoti labi ar to spēj sadzīvot.

  +8 [+] [-]

, 2017-02-14 10:48, pirms gada
Interesants raksts,kam nepatīk lai nelasa. Sāk kaitināt tā skolnieku klaigāšana,padročījiet pirms rakstiet

  +5 [+] [-]

, 2017-02-14 11:24, pirms gada
Kas vainas rakstam, nepatīk nelasiet. Man bija interesanti.

     [+] [-]

, 2017-02-14 11:45, pirms gada
Ko es tikko izlasīju?

Caru sagaidīt tupinājumu - Andriņš pret Darko!

  +4 [+] [-]

, 2017-02-14 12:02, pirms gada
šķidriņš rakstīja: Kādi Šēhofa politiskie uzskati? Tēvs izteikts kremļa atbalstītājs. Brīnos, ka vecāki ļauj bērniem trenēties pie viņa vadītā kluba.
jā, vecākā Šēnhofa spriestspējas vajadzētu pārbaudīt, visiem zināmā vēstule biedram Putinam- tas jau ir ko vērts ! nez vai tāds var strādāt ar jaunatni. arī Nedžeks - nekad nespēšu viņu uztvert nopietni. Var jau būt, ka basketbola elementos un angliskajos terminos orientējas, bet nosaukt viņu par ekspertu.... Ja pa Rīgu "klejo" Uvelis, Vecais, tas pats Biedriņš.... jocīga izvēle.

     [+] [-]

, 2017-02-14 12:09, pirms gada
Kā Tev iet, Bērziņ? rakstīja: Ko es tikko izlasīju?

Caru sagaidīt tupinājumu - Andriņš pret Darko!
chau rinald!!!

  +1 [+] [-]

, 2017-02-14 12:31, pirms gada
Labs rakts, pārsvarā var piekrist

     [+] [-]

, 2017-02-14 12:46, pirms gada
HMB-NR14 rakstīja: chau rinald!!!
Tev arī priecīgu dienu!

  -1 [+] [-]

, 2017-02-14 12:51, pirms gada
sportists-amatieris rakstīja: Interesants raksts,kam nepatīk lai nelasa.
Interesants, taču šādi raksti var parādīties, ja ir kaudze citu publikāciju ar analīzēm, intervijām utt. Šeit veseli divi autori nodarbojas ar fantāziju, nevis reālu darbu.

     [+] [-]

, 2017-02-14 13:01, pirms gada
Lūdzu nākamo rakstu kā KP veiktos, ja būtu GSW

  +1 [+] [-]

, 2017-02-14 13:05, pirms gada
"Oldridžs ir nobriedušāks un stiprāks, bet būtībā diezgan līdzīgs Porziņģim, tikai bez trīspunktu metiena."

Kas tas par murgainu viedokli? Oldridžam nav tālmetiens? Viņam tas ir 42% līmenī - labāk nekā Bertānam! Kā var ko tādu pateikt? Uzreiz Vētras viedoklis nav vērts ne centa.

Piekrītu xZ - Knicks nav tik tālredzīga komanda un uz Bertānu tik ilgi negaidītu. Viņš jau sen būtu izmests mēslainē un varētu cerēt tikai uz Eiropas basi. Vai arī tiktu aizmainīts uz citu komandu.

     [+] [-]

, 2017-02-14 13:16, pirms gada
Ivijis rakstīja: "Oldridžs ir nobriedušāks un stiprāks, bet būtībā diezgan līdzīgs Porziņģim, tikai bez trīspunktu metiena."

Kas tas par murgainu viedokli? Oldridžam nav tālmetiens? Viņam tas ir 42% līmenī - labāk nekā Bertānam! Kā var ko tādu pateikt? Uzreiz Vētras viedoklis nav vērts ne centa.

Piekrītu xZ - Knicks nav tik tālredzīga komanda un uz Bertānu tik ilgi negaidītu. Viņš jau sen būtu izmests mēslainē un varētu cerēt tikai uz Eiropas basi. Vai arī tiktu aizmainīts uz citu komandu.
Gundars kādu laiku nav skatījies Spurs spēles, jo kādreiz Aldridžam tiešām vai nu nebija, vai bija ļoti vājš trīspunktnieks! Tagad jau vispār ļoti reti, kurš nemet.

     [+] [-]

, 2017-02-14 15:49, pirms gada
aha un ja Knicks 2003 gada draftā ar 9 pick būtu tikuši pie LJ tad KP tagad cīnītos par gredzeniem joptvai, kā kaut ko tādu var izdomāt....

  +1 [+] [-]

, 2017-02-14 20:06, pirms gada
Porzingim bija liela iespeja tikt Lakers...ka vinam tur veiktos..

  -4 [+] [-]

, 2017-02-14 20:11, pirms gada
Šeit kādam ir jāizdara nopietni galvas izmeklējumi...
Tā titulbilde izskatās vienkārši supernejedzīgi!
Kas par her ņā m ?? toč, jums tur nav, ko darīt??????????????????????

  -3 [+] [-]

, 2017-02-14 20:11, pirms gada
es pieļauju.. zin, ko es pieļauju>? es labāk paturēšu pie sevis!!

  -4 [+] [-]

, 2017-02-14 20:12, pirms gada
murks

Tev jābūt autorizētam,