Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2929, Did:0, useCase: 0

Nešķirotie atkritumi un Eiropas čempionāts

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Nešķirotie atkritumi un Eiropas čempionāts
Arēnas tribīnes Eiropas čempionāta laikā. Foto: FIBA

Eiropas čempionātā basketbolā sievietēm Rīgā strādāja vairāk nekā 100 mediju profesionāļu – žurnālisti, fotogrāfi, operatori, TV un radio komentētāji. Tāds cilvēku skaits patērē daudz resursu un atstāj daudz sadzīves atkritumu. Latvijas atkritumu pārstrādes sistēma tam nebija gatava.

Varētu domāt, ka pārejot uz jaunajām tehnoloģijām, saražoto atkritumu skaits samazināsies, taču tā nav. Cilvēki vairāk ceļo, pērk un patērē, tādēļ pieaug arī neizlietoto un nevajadzīgo mantu skaits.

Pirms 10 gadiem viens no FIBA standartiem paredzēja, ka mediju centros jāierīko tā saucamās “baložu spraugas” (pigeon holes) – lielu plauktu ar daudziem nodalījumiem, kuros jāsaliek spēļu tehniskie protokoli, treneru un spēlētāju citāti, dažādi paziņojumi.

Šobrīd “pigeon holes” vairāk nav prasību sarakstā, žurnālisti kopēšanas mašīnu vietā izmanto telefonus. Teju vienīgās reizes, kad preses centrā tika izmantoti divi publiski pieejamie portatīvie datori ar printeri, bija, kad kolēģi vēlējās izdrukāt iekāpšanas kartes lidojumiem.

Un tomēr atkritumu netrūkst, tādēļ pirms turnīra zvanīju Arēnas pasākumu menedžerei Ilzei Lācei, lai noskaidrotu iespējas preses centrā izvietot atkritumu šķirošanas konteinerus. Lielo, dzelteno konteineru plastmasai un papīram, mazo zaļo – stiklam, jo preses konferencēs izmantojām stikla pudeles ar gāzētu un negāzētu ūdeni.

Kā vienmēr, Ilze atrada risinājumu. Dažas minūtes vēlāk arēnas personāls jau mazgāja pieprasītos konteinerus, lai pēc apžūšanas tos varētu iestumt preses centrā. Ar vienu piebildi – atkritumu izvedēji sašķirotos atkritumus tāpat sagāzīs kopējā konteinerā.

Diemžēl šī ziņa nepārsteidza. Arī mājās piedzīvota līdzīga situācija – samīci plastmasas pudeles, noliec malā stikla taru un samet to dažādos konteineros, kamēr atbrauc atkritumu vedēji un bez ceremonijām salādē visu vienā kaudzē.

Kas tā dara? “Eco Baltia” grupas uzņēmumi, kuri savāc atkritumus un nogādā tos Baltijā lielākajā atkritumu poligonā Getliņos (apmēram 10 kilometrus no Rīgas centra Salaspils virzienā). Poligonu apsaimnieko Rīgas domei (97,92%) un Stopiņu novada domei (2,08%) piederošais uzņēmums “Getliņi EKO” (dibināts 1997. gadā).

Pirms diviem mēnešiem, 2019. gada 10. maijā, “Getliņi EKO” noslēdza 686,3 miljonus eiro vērtu līgumu – uz 20 gadiem – par Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ar “CREB Rīga” – uzņēmumu, kurā apvienojušies sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēji SIA “Clean R” un SIA “Eco Baltia vide”.

Līgums paredz, ka iedzīvotājiem tiks nodrošinātas ērtas sadzīves atkritumu šķirošanas iespējas, kas ļaus līdz pat 20% un vairāk samazināt nododamo nešķiroto atkritumu apjomu. No tā var pieļaut, ka Rīgā līdz pat 2039. gadam lielākā daļa nododamo sadzīves atkritumu netiks šķiroti. Pārējais ir lirika un PR.

Rīgas Domes opozīcija aprīlī pauda bažas, ka topošais Rīgas atkritumu monopols varētu nonākt ar ekspremjeru Andri Šķēli saistītu cilvēku rokās. Monopola izveide tiek pamatota ar vides mērķiem, ko galvaspilsētai izvirza Eiropas Savienības direktīvas.

Lai panāktu lielāku atkritumu šķirošanu, esot nepieciešamas ievērojamas investīcijas infrastruktūrā. Investīcijas tiešām ir paredzētas – 27,5 miljoni eiro, taču tās veido tikai 4,0% līguma apjoma. Šobrīd ap līgumu turpinās politiskas manipulācijas, bet atkritumi tiek gāzti vienā kaudzē.

Aplūkotais gadījums nav izņēmums. Līdzīgas situācijas var novērot daudzās nozarēs. Sabiedrībai piedāvā skaistus saukļus un aicinājumus mainīties, bet paši turpina dzīvot pa vecam. “Zaļā liekulība” nav nekas jauns arī globālā līmenī – daudzas “runājošās sejas” iestājas par vērtībām, kuras neievēro. Dari, kā saku, nevis kā pats rīkojos (do as I say, not as I do).

Eiropas čempionāta preses centrā atkritumi tika šķiroti. Dzeltenais konteiners otrdienas rītā bija pilns līdz augšai. Uzsist sev uz pleca nevar – izmaiņas paradumos īstus rezultātus dos tikai brīdī, kad tiks veiktas izmaiņas sistēmā.

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/eko...
Topošais Rīgas atkritumu monopols varētu nonākt...
https://skaties.lv/zinas/latvija/ec...

  +1 [+] [-]

, 2019-07-05 18:30, pirms 2 nedēļām
Jā, atkritumi tiek sagāzti vienā mašīnā, lai nevejedzētu trīs reizes tērēt benz/inu. Savukārt izgāžot, tie atrodas noteiktās frakcijās un ier vieglāk atdalāmi. Atkritumi tik un tā pie slīdlentas ir jāpāršķiro, jo cilvēki tik un tā "piejauc" attiecīgam atkritumu veidam nepiederošus atkritumus.

  -1 [+] [-]

, 2019-07-05 21:38, pirms 2 nedēļām
kegums rakstīja: Jā, atkritumi tiek sagāzti vienā mašīnā, lai nevejedzētu trīs reizes tērēt benz/inu. Savukārt izgāžot, tie atrodas noteiktās frakcijās un ier vieglāk atdalāmi. Atkritumi tik un tā pie slīdlentas ir jāpāršķiro, jo cilvēki tik un tā "piejauc" attiecīgam atkritumu veidam nepiederošus atkritumus.
Kāpēc tad jātērē 3x vairāk benzīna? Vispirms mašīna savāc vairākās vietās stiklu, pēc tam vairākās vietās papīru. Tas nav normāli, ka visu pēc šķirošanas sagāž kopā. Braucot tas viss sakratās un sajaucas.

     [+] [-]

, 2019-07-05 21:50, pirms 2 nedēļām
Malacis, Māris. Spēcīgs raksts!

     [+] [-]

, 2019-07-05 23:37, pirms 2 nedēļām
otins rakstīja: Kāpēc tad jātērē 3x vairāk benzīna? Vispirms mašīna savāc vairākās vietās stiklu, pēc tam vairākās vietās papīru. Tas nav normāli, ka visu pēc šķirošanas sagāž kopā. Braucot tas viss sakratās un sajaucas.
Pēdējais teikums iepriekšejā komentārā izskaidro kāpēc - jo viss tik un tā tiek sašķirots otreiz, jo netrūkst cilvēku, kas tāpat pie plastamasas iegāzīs stiklu, koku, baterijas utt.

     [+] [-]

, 2019-07-06 10:14, pirms 2 nedēļām
piters_kvils_5491377 rakstīja: Pēdējais teikums iepriekšejā komentārā izskaidro kāpēc - jo viss tik un tā tiek sašķirots otreiz, jo netrūkst cilvēku, kas tāpat pie plastamasas iegāzīs stiklu, koku, baterijas utt.
Ja cilvēki zinās, ka dažādu veidu atkritumi tiek sagāzti vienā mašīnā, viņi šķiros vēl mazāk, un tad dažādu krāsu konteineriem vispār pazūd jēga, jo kāda jēga šķirot, ja beigās visu tāpat pāršķiro.

     [+] [-]

, 2019-07-08 08:41, pirms 2 nedēļām
otins rakstīja: Ja cilvēki zinās, ka dažādu veidu atkritumi tiek sagāzti vienā mašīnā, viņi šķiros vēl mazāk, un tad dažādu krāsu konteineriem vispār pazūd jēga, jo kāda jēga šķirot, ja beigās visu tāpat pāršķiro.
Par to jau ir runa sen, ka šādi konteineri nav vajadzīgi. Ir jābūt 1 šķirotajiem, 1 bioloģijai un viens pārējam. Bet kamēr pāreja iet uz to tikmēr ir kā ir šobrīd.
Šobrīd stikls tiek vākts atsevišķi un pārējais (papīrs/plastmasa) tiek likti kopā un pēc tam uz lentes pāršķiroti. jo cilvēki tā pat joprojām nešķiro pareizi (nezināšanas un bieži vien elementāras cūcības dēļ). Tā ka Noviks ir lohs, kas neiedziļinoties lietas būtībā raksta sū...u.