Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

Drāma Francijā: pēdējā brīdī atceļ nacionālā kausa finālu Parīzē

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Drāma Francijā: pēdējā brīdī atceļ nacionālā kausa finālu Parīzē
Francijas kausa fināla plakāts. Foto: FFBB

Piektdiena, 18. septembris, kļuva par pēdējā laika dramatiskāko dienu Francijas basketbolā. Nacionālā federācija (FFBB) paziņoja, ka Strasbūra uzņems "Women`s EuroBasket 2021" spēles, taču tajā pašā laikā atteicās no Francijas kausa rīkošanas sievietēm "Bercy" arēnā Parīzē.

FFBB prezidents Žans Sjutā ir, iespējams, lielākais sieviešu basketbola atbalstītājs Eiropā. Viņš 1983. gadā – 24 gadu vecumā – kļuva par “Tarbes” sieviešu basketbola kluba (TGB) līdzdibinātāju. Diplomētais inženieris veica komandas galvenā trenera pienākumus (1986-1995), devītajā sezonā aizvedot vienību līdz pirmajam Francijas finālam un iegūstot gada labākā trenera balvu.

TGB ģenerālmenedžeris 2001. gadā kļuva par Francijas sieviešu basketbola līgas (LFB) prezidentu. Viņš radīja “Open LFB” projektu – virslīgas komandas katras sezonas pirmo kārtu aizvadīja “Pierre de Coubertin” zālē Parīzē, kā arī izveidoja LFB TV platformu. Sekoja nākamais pakāpiens – 2010. gada 13. novembrī Sjutā uz sešiem gadiem tika ievēlēts par FFBB prezidentu.

Sjutā 2016. gada oktobrī tika pārvēlēts uz otro termiņu, saņemot 98,55% balsu. FFBB sistēmā 2018. gadā bija vairāk nekā 680 tūkstoši reģistrētu basketbola spēlētāju, tai skaitā vairāk nekā 240 tūkstoši sieviešu (ap 40%). Francija kopā ar Spāniju ieguva tiesības rīkot “Women`s EuroBasket 2021”, apsteidzot Zviedriju un Ukrainu, kā arī gatavojas 2024. gada Olimpiskajām spēlēm Parīzē.

FFBB prezidents iecerēja 18. septembrī rīkot Francijas kausa finālu “Bercy” arēnā – tā būtu pirmā reize, kad izšķirošā spēle valsts lielākajā zālē tiktu sarīkota ekskluzīvi sievietēm. Dzīve ieviesa korekcijas. Lai gan fināla dalībnieces tika katru nedēļu testētas, pēdējās 10 dienās pirms fināla tika konstatēti četri pozitīvi testi – trīs “Bourges Basket” un viens “Lyon ASVEL” rindās.

Federācija trešdienas vakarā pieņēma lēmumu rīkot spēli, taču dažas stundas pirms iemetiena tā tomēr tika atcelta. “Bourges” kapteine Elodī Godēna pēc konsultācijas ar kluba ārstu un ilgām pārrunām ar “Lyon” komandu, tai skaitā tās kapteini Ingridu Tangrē, nolēma, ka iziešana laukumā Parīzē radītu papildus risku veselībai.

“Tas nebija viegls lēmums,” teica Godēna. “To pieņēma visas “Bourges” un “Lyon” spēlētājas. Mainījām domas vairākas reizes, jo uz spēles bija fināls “Bercy” arēnā. Daudz runājām par nespēlēšanu, jo tā saistījās ar pārāk daudziem riskiem.”

“Parādījās dažādi protokoli, taču nevēlos runāt par tiem – joprojām esmu basketboliste,” turpināja “Bourges” kapteine. “Mūsu komandā palika astoņas profesionālas spēlētājas, bet Lionai ar vienu pozitīvu testu arī bija pietiekami daudz spēlētāju.”

“Šī lieta ir ārpus sporta, tā skar veselību,” teica Godēna. “Runāju ar Tangrē. Viņa zināja, ka mums ir trīs pozitīvi testi, un brīnījās par pārējām spēlētājām. Tests notika pirmdien un mēs bijām kontaktā ar inficētajām meitenēm. Ja pirmdien tests ir negatīvs, ceturtdien vai piektdien tas var būt pozitīvs. Pirms spēles būtu ideāli veikt testu piektdienas rītā. Ingrida uztraucās par savu komandu.”

“Zinu, ka federācija ieguldīja daudz pūļu, lai sarīkotu spēli “Bercy” arēnā. Tā būtu pirmā reize, kad sievietes spēlētu “Bercy” vienas pašas, taču, ja nedzirdu runas par spēlētāju veselību, mani tas uztrauc,” pauda ilggadējā Francijas valstsvienības spēlētāja. “Trešdien uzzinājām par trīs pozitīviem testiem un lēmumu vajadzēja pieņemt tad. Neatstāt mūs neziņā un atļaut ierasties Parīzē.”

Godēna apzinās, ka lēmumam būs sekas. “Atkārtoju, lēmumu pieņemt nebija viegli. Taču, ja neko nedari un pieņem visu, tevi neuzklausīs un necienīs. Pirms lēmuma pieņemšanas ļāvu izteikties visām meitenēm, kuras to vēlējās. Stāsts ir par manas komandas labsajūtu, lai ikviens justos droši un spēlētu labos apstākļos. Kad 20 spēlētājas saka, ka nejūtas droši, veselībai jābūt pirmajā vietā.

“Sjutā pazīstu ļoti sen un zinu, ka viņš daudz paveicis sieviešu basketbola labā. Viņš centas izdarīt, cik ir viņa spēkos. Mēs jutāmies nedaudz aizskartas par viņa reakciju, jo paudām viņam mūsu bailes un pateicām, ka negribam spēlēt finālā, jo nebijām drošas par medicīniskajiem apstākļiem. Īpaši trīs pozitīvajiem testiem “Bourges Basket”. Jutāmies nesaprastas, žēl.”

“Nevēloties debatēt par protokoliem, redzu, ka vīriešu gadījumā visi spēlētāji nonāktu pašizolācijā, ja būtu reģistrēti trīs pozitīvi gadījumi. Sieviešu gadījumā mums ar trīs pozitīviem testiem būtu jāspēlē “Bercy”, kamēr Līderu kausa atcēla spēli viena pozitīva gadījuma dēļ. Jābūt vienotai nostājai, kuras šoreiz nebija. Zinu, ka uz spēles bija nauda, liels pasākums sieviešu basketbola attīstībai, taču uztrauca, ka viņi gribēja mūs sūtīt laukumā pēc trīs pozitīviem testiem.

Sieviešu līgas pirmā kārta paredzēta 25.-26. septembrī. Godēna nav pārliecināta, vai “Bourges” varēs nākamnedēļ spēlēt. “Gribu, lai sezona notiek. Taču, ja pēc pirmdienas testa izrādīsies, ka 10 meitenes ir inficētas, mēs nevarēsim iesākt čempionātu. Mums ir spēlētāja (Magali Mendī), kura 10 dienas atrodas pašizolācijā un nav gatava atsākt treniņus. Nezinu, cik laika viņai vajadzēs.”

“Vēlos uzsvērt, ka sazinājāmies ar visu komandu kapteinēm un galvenajiem treneriem. Viņi un klubu vadība mūs atbalsta – tas ir svarīgi. Un spēlētāju arodbiedrības (Syndicat National des Basketteurs) klātbūtne pēdējās divās dienās bija ļoti jūtama – vēlos pateikties visiem cilvēkiem, kuri mūs atbalstīja šajā īpašajā brīdī.”

Sjutā bija ļoti sarūgtināts par notikušo. “Nožēloju abu komandu pieņemto lēmumu. Izdarīju visu, lai spēles atsāktos. Grūti pieņemt notikušo. Pieņēmām lēmumu spēlēt, apzinoties riskus. Iespējams, ka nākotnē uzņemsimies mazāk risku. Zaudējām lielisku reklāmas pasākumu. Domāju, ka iepauzēsim projektu sieviešu basketbola reklamēšanai.

Izmantotie resursi:
https://www.leberry.fr/bourges-1800...
ffbb.com
https://www.leberry.fr/bourges-1800...
FFBB prezidents Sjutā: "Basketbols veido un...

     [+] [-]

, 2020-09-19 02:04, pirms mēneša
Paldies dievam tas ir Noviks un tas ir sieviešu baskets.