Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

Tara! Tara! Tara! Trenere Vandervīra labo NCAA pirmās divīzijas uzvaru rekordu

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Tara! Tara! Tara! Trenere Vandervīra labo NCAA pirmās divīzijas uzvaru rekordu
Tara Vandervīra 2011. gada 12. augustā Basketbola Slavas zālē Springfīldā, Masačūsetsā. Foto: Reuters/Scanpix

Otrdiena, 15. decembris, bija liela diena studentu basketbolam. "Stanford" sieviešu komandas stūrmane Tara Vandervīra (Tara VanDerveer) kļuva par uzvarām bagātāko treneri NCAA pirmās divīzijas vēsturē.

“Stanford” komanda otrdien izbraukumā Stoktonā uzvarēja “Pacific” vienību ar 104:61. Sešdesmit septiņus gadus vecajai Vandervīrai tā kļuva par 1099. uzvaru karjerā – par vienu vairāk nekā leģendārajai, mūžībā aizgājušajai “Tennessee” trenerei Patrišai Sammitai.

“Spēlētājas gribēja uzvarēt manis dēļ,” teica Vandervīra. “Jutu to visu spēli un braucot autobusā uz šejieni. Vēlos būt trenere, kuru spēlētājas grib redzēt kā treneri. Gribu būt tā, par kuru viņas vēlas spēlēt pa īstam, strādāt pa īstam un iepriecināt. Tas ir mans mērķis visu laiku – būt lieliskai trenerei.”

“Tas var būt rekords ar Taras Vandervīras vārdu, taču tas saistās ar sporta direktoriem, kuri nolīga mani un deva iespēju,” viņa teica. “Tas ir stāsts par lieliskiem asistentiem un spēlētājām. Mans tēvs, kurš aizgāja mūžībā pirms 20 gadiem, man teica “Tu nevari uzvarēt Kentakī derbijā, jājot uz ēzeļiem”. Mums ir un vienmēr ir bijušas izcilas spēlētājas.”

Vandervīra studentu basketbolā strādā 42. sezonu, šajā laikā izlaižot tikai vienu gadu (1995-1996) Pirmās 42 uzvaras viņa izcīnīja, trenējot “Idaho” vienību (1978-1980), bet nākamajās piecās sezonas nopelnīja 110 panākumus ar “Big Ten” līgas komandu “Ohio State”.

Šobrīd Vandervīra jau 35. sezonu (!) strādā “Stanford” universitātē – prestižā augstskolā pusstundas brauciena attālumā no Sanfrancisko. Pāris krustojumus tālāk atrodas “Tesla” galvenā mītne, stundas gājiena attālumā – “Google” komplekss.

Vandervīras dzīve Paloalto pilsētā risinās no laika, kas atspoguļots Filipa Oukija un Džordžio Morodera leģendārajā video “Together in electric dreams”. Šajos 35 gados – ar mazu astīti – viņa augstskolai sagādājusi 947 uzvaras un divus NCAA titulus (1990, 1992).

“Cardinal” basketbolistes treneres vadībā 12 reizes sacentušās “Četru finālā” (1990-1992, 1995, 1997, 2008-2012, 2014, 2017). “Stanford” 32 sezonas pēc kārtas spēlēja NCAA čempionātā un, sākot no 2003. gada, izcīnīja 13 no 17 spēcīgās “Pacific-12” līgas tituliem.

Stenfordai noteikti būtu vairāk nacionālo titulu, ja Vandervīra nestrādātu vienā laikmetā ar citām leģendām – “Tennessee” simbolu Sammitu, “UConn” dinastijas dibinātāju Džīno Oriemmu un “Notre Dame” zvaigzni Mafetu Magro.

Minētais trio “nosmēla krējumu”, taču salīdzinoši klusā Vandervīra ēnā nepalika ne brīdi. “Cardinal” izaudzināto zvaigžņu saraksts ir garš – ESPN šonedēļ publicēja sarakstu ar “Stanford” visu laiku 10 labākajām spēlētājām.

Latvijā un pasaulē pazīstamākā “Stanford” zvaigzne ir Nneka Ogvumīke. Teksasā dzimusī spēka uzbrucēja no 2014. līdz 2018. gadam pārstāvēja Kurskas “Dynamo”. Nneka vairākas sezonas spēlēja Gundara Vētras, Mārtiņa Zībarta un Lukasa Mondelo vadībā, 2017. gadā sagādājot pilsētai pirmo Eirolīgas titulu.

Pirms izcilās Eirolīgas sezonas vecākā no māsām Ogvumīkēm kļuva par WNBA čempioni un vērtīgāko spēlētāju “Los Angeles Sparks” rindās. Pirms un pēc tam sekoja divi triumfi Pasaules kausā – 2014. gadā Stambulā un 2018. gadā Tenerifē. Nākamgad Nneka būs redzama uz ekrāniem jaunajā “Space Jam” filmā.

Cita “Cardinal” zvaigzne ir Kendisa Viginsa. Aizsardze 2010. gadā palīdzēja Džordža Dikeulakosa trenētajai “Athinaikos” vienībai izcīnīt FIBA Eiropas kausu – grieķu speciālists tobrīd uzņēmās Latvijas valstsvienības galvenā trenera pienākumus. Viginsa turpināja tiekties pretī virsotnēm un 2011. gadā palīdzēja “Minnesota Lynx” nopelnīt pirmo WNBA titulu.

Vandervīra piedzima 1953. gada 26. jūnijā Bostonas priekšpilsētā Melrouzā piecu bērnu ģimenē, bet uzauga Ņujorkas pavalsts ziemeļos. Studiju gados viņa pārstāvēja “Indiana” universitāti, 20 gadus pēc tās absolvēšanas tiekot uzņemta augstskolas Slavas zālē (1995).

Uzreiz pēc tam Vandervīra ķērās pie viena no mūža lielākajiem darbiem – veselu gadu trenēja ASV izlasi, kura ceļā uz 1996. gada Atlantas spēlēm izcīnīja 52 uzvaras pēc kārtas. Viņa aizsāka olimpisko dinastiju – no tā brīža amerikānietes Olimpiskajās spēlēs nav zaudējušas ne reizi.

“Indiana” gados (1972-1975) “Hoosiers” vīriešu komandas treneris bija leģendārais Bobijs Naits. Sieviešu vienības stūrmane Bea Gortone veidoja spēli pēc Naita parauga, bet Vandervīra sāka apmeklēt viņa treniņus, redzēto vēlāk izmantojot savos treniņos ar “Stanford”.

Pēc augstskolas beigšanas Vandervīra paņēma gadu brīvu un, paliekot bez naudas, atgriezās vecāku mājās. Tēvs un māte, redzot, ka Tarai ir daudz brīva laika, mudināja viņu palīdzēt jaunākās māsas Marijas basketbola komandai. Vandervīrai iepatikās treneres darbs un viņa sāka darba meklējumus.

Meitene nosūtīja dzīvesgājumu 20 augstskolām, cerot iegūt neapmaksāto “graduate assistant” pozīciju. Viņa saņēma tikai divas atbildes, tai skaitā vienu no “Ohio State”, kuras sporta direktors atcerējās Vandervīru no “Indiana” gadiem.

Jaunā kandidāte devās uz Naita rīkoto klīniku un pēc tam tika nolīgta par vidusskolas komandas treneri. Tur viņas darbu pamanīja “Old Dominion” trenere Marianna Stenlija (vēlāk Gundara Vētras asistente Krievijā), piedāvājot kļūt par savu palīdzi. Vandervīra vēlējās iegūt maģistra grādu, tāpēc pieņēma piedāvājumu par četras reizes mazāku algu.

Vandervīrai vienai pašai ir vairāk uzvaru nekā 342 no 349 NCAA pirmās divīzijas komandām. Brīvajā laikā viņa labprāt spēlē klavieres.

Izmantotie resursi:
https://gostanford.com/news/2020/12...
https://www.espn.com/womens-college...
https://www.espn.com/womens-college...