Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

Gulbis: "Basketbola savienība parūpējusies par fantastisku risinājumu"

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Gulbis: "Basketbola savienība parūpējusies par fantastisku risinājumu"
Mārtiņš Gulbis preses konferencē 2019. gada 11. novembrī. Foto: Romāns Kokšarovs, f64

"Paplašinājām kandidātu loku, lai izlases rīcībā būtu vairāk par 12 veselām basketbolistēm. Rīkojāmies, ņemot vērā 2019. gada pieredzi, kad pirmajā sabraukumā izkrita četras spēlētājas," Latvijas sieviešu valstsvienības galvenais treneris Mārtiņš Gulbis izdarīja secinājumus pēc pirmā darba cēliena un pauda prieku par iespēju nākamajā sasaukumā spēlēt mājās.

Latvijas Basketbola savienība 7. oktobrī saņēma pirmo pozitīvo signālu. FIBA Eiropas nodaļas ģenerālsekretārs Kamils Novaks todien pavēstīja par gatavību uzticēt Latvijai “Women`s EuroBasket 2021” kvalifikācijas sabraukuma rīkošanu ar četru I grupas komandu līdzdalību.

Labā vēsts no Ženēvas mainīja sieviešu izlases situāciju. Laikā, kad daudzas valstis atrodas tuvu pilnīgai pašizolācijai un ceļošanas nosacījumi mainās gandrīz katru dienu, valstsvienības vadībai kļuva nosacīti vienkāršāk organizēt turpmāko darbu. Novembrī nebūs jādodas neskaidros izbraukumos ar nezināmiem drošības un veselības nosacījumiem – latvietes varēs spēlēt mājās!

Gulbis neslēpa gandarījumu par LBS iniciatīvu – pieteikties un iegūt tiesības rīkot novembra sabraukumu. “(Mums) nodrošināta fantastiska iespēja spēlēt mājās. No trenera skatpunkta – izcils risinājums. Nezinu, vai varēsim spēlēt skatītāju klātbūtnē, taču, skatoties uz pasaulē notiekošo, jāpriecājas par iespēju sacensties savā laukumā.”

Sabraukuma rīkošana Latvijā samazina nezināmo skaitu un ļauj drošāk plānot darbu, atzina valstsvienības galvenais treneris. “Ja izlašu sabraukums norisinātos citā valstī – mūsu spēlētāju un treneru drošība, kā arī atgriešanās iespējas kļūtu daudz, daudz sarežģītākas.

Jaunais plāns ir labvēlīgs arī Gulbja trenētajai “TTT Rīga” vienībai, kurai nedēļā no 29. novembra līdz 5. decembrim paredzēts pirmais sabraukums Eirolīgā. “Izlases spēlēšana ārzemēs varētu radīt situāciju, kura padarītu sagatavošanos Eirolīgai gandrīz neiespējamu. Pašreizējais risinājums ir ideāls gan no valstsvienības, gan kluba viedokļa – paldies Latvijas Basketbola savienībai!”

Kvalifikācija līdzinās kāpienam stāvā kalnā – lai no trešās vietas pakāptos augstāk, jāsakopo visi spēki. “Mums ir dota otrā iespēja – reabilitēties par pagājušā gada novembrī notikušo. Mana nostāja – gribu, lai valstsvienībā spēlē Latvijas labākās basketbolistes. Prieks, ka atsaukusies Anete Šteinberga – ceru, ka saņemšu pozitīvas atbildes no visām kandidātēm un būsim labākajā sastāvā.”

Gulbis uzsvēra, ka sabraukuma laikā komandai jānoskaņojas uz viena, pozitīva viļņa. “(Vēl) nezinu, cik daudz varēsim trenēties. Jārēķinās, ka pieejamais laiks būs ierobežots – spēlētājām un treneriem jāsaprot savas lomas. Sabraukuma laikā mums jābūt vienotiem un jākoncentrējas vienam mērķim – izcīnīt divas uzvaras.

Starpsezona izvērtās citādāka, nekā ierasts – ar daudzām pārceltām vai atceltām spēlēm. Komandas mainīja plānus un drošības protokolus, taču 11. oktobrī visas Eiropā esošās izlases kandidātes spēja sākt sezonu.

“Svarīgi, lai mūsu meitenes spēlē savos klubos. Pasekojot līdzi – viņas to dara pietiekami labi. Ticu katras spēlētājas progresam – nav ne mazāko šaubu, ka viņas ieradīsies labā formā. Arī atbalsta personālam jābūt tikpat kaujinieciski noskaņotam.”

Oficiālais valstsvienību logs – 2020. gada 8.-16. novembris – tika par vienu dienu saīsināts. Daža laba nacionālā federācija pielāgoja vietējā čempionāta kalendāru izlases vajadzībām, piemēram, Krievijas nometne sāksies 3. novembrī.

Gulbis pieļauj iespēju, ka arī latvietes pulcēsies ātrāk. “Ja tāda iespēja būs, izlases direktors (Edijs Eglītis) un ģenerālmenedžere (Gunta Baško) parūpēsies, lai tā notiek. Valstsvienības darbs tiek organizēts ļoti profesionāli un operatīvi.

Saglabājot pašreizējos pulcēšanās ierobežojumus – otrdien var izskanēt jauns valdības paziņojums – skaidrs, ka iekštelpās nevarēs pulcēties vairāk par 500 cilvēkiem. Ņemot vērā četru izlašu – Latvijas, Vācijas, Horvātijas un Ziemeļmaķedonijas – klātbūtni, pat optimistiskajā variantā nevar cerēt uz vairāk kā 400 skatītāju ielaišanu zālē. Ja norobežos pirmās rindas – vēl mazāk.

Arī valstsvienības spēlētājām, treneriem un personālam jārēķinās ar jaunām prasībām, tostarp obligāto testēšanos, distances ievērošanu un higiēnu. “Rūpēsimies, lai (spēlētājas) varētu strādāt ātrākas ierašanās gadījumā. Pats esmu gatavs pieslēgties jebkurā dienā. Ceru, ka visas spēlētājas tiks informētas par veselības un drošības protokoliem, kādi būs jāievēro sabraukuma laikā.”

Latvijas, Igaunijas un Lietuvas līgas kalendārs paredz, ka “TTT Rīga” un “Liepāja/LSSS” – šajās komandās ir astoņas valstsvienības kandidātes – savstarpējo spēli aizvadīs 7. novembrī. Latvijas Universitāte 31. oktobrī “Elektrum” sporta centrā uzņems Liepāju, bet 8. novembrī – RSU.

Elīnai Babkinai pēdējā spēle pirms pārtraukuma paredzēta 31. oktobrī, kad Orenburgas “Nadežda” spēlēs pret Kurskas “Dinamo”. Anetei Šteinbergai un “Galatasaray” 4. novembrī mājās jāspēlē pret “Cankaya University”. Kristīnei Vītolai un “DVTK Miškolc” 4. novembrī būs izbraukuma cīņa Šopronā, bet Paula Strautmane un “PEAC Pecs” 5. novembrī spēlēs pret “FCSM Csata”.

Itālijā iespējama kavēšanās. Laurai Melderei un Venēcijas “Reyer” mājas spēle pret Eirolīgas klubu “Famila Schio” jāaizvada 8. novembra vakarā – dienā, kura formāli paredzēta ceļošanai. “Katrai spēlētājai ierašanās laiks būs individuāls. Visticamāk, pirmā kopīgā darba diena būs 8. novembris. Ja esam kopā, tad – visi par vienu un vienā laikā. Sāksim strādāt, tiklīdz saņemšu zaļo gaismu.”

Salīdzinot ar pirmo sabraukumu, aktīvajā ierindā būs gan snaipere Kitija Laksa, gan elites līmeņa aizsardzības spēlētājas Ieva Pulvere un Anete Šteinberga. “Ņēmām vērā 2019. gada pieredzi, kad pirmajā sasaukumā izkrita četras basketbolistes. Paturam lokā visas profesionāles – vēlējāmies plašākas manevra iespējas, lai nepaliktu tikai ar 12 veselām spēlētājām.”

Pirmo reizi valstsvienības vēsturē – regulārās sezonas laikā – vadība cenšas piesaistīt labākās ASV spēlējošās meitenes. Pērn līdzīgs precedents bija Vācijā – Satū Saballi izlaida pirmās trīs NCAA spēles “Oregon Ducks” rindās, lai dotos palīgā izlasei. Situāciju nedaudz atvieglo fakts, ka studentu sezonas sākums pārcelts uz 25. novembri, bet vienai no kandidātēm tā varētu sākties 30. novembrī.

Kandidātu pulkā iekļautas divas latviešu studentes – ACC līgas spēlētāja un “Syracuse” starta piecinieka dalībniece Digna Strautmane, kā arī “Big Ten” līgas spēlētāja un “Indiana” spēka uzbrucēja Aleksa Gulbe. “Pagaidām nezinām, kāda būs (ceļošanas) situācija brīdī, kad viņām jādodas uz treniņnometni. Ceram, ka augstskolas turēs vārdu un atļaus meitenēm pievienoties.”

Women`s EuroBasket 2021 kvalifikācija

Eiropas 38. meistarsacīkstēm pieteicās 35 valstis. Spānija un Francija kvalifikācijā nepiedalīsies, tādējādi 33 izlases cīnīsies par 14 ceļazīmēm. Eiropas čempionātam kvalificēsies grupu uzvarētājas un piecas no deviņām otro vietu īpašniecēm. Nosakot otro vietu ieguvējas, neņems vērā rezultātus pret katras grupas ceturto komandu.

Latvija tika ielozēta I grupā ar Horvātiju no otrā groza, Vāciju no trešā groza un Ziemeļmaķedoniju no ceturtā groza. Spēles tiks aizvadītas, sacenšoties trīs kvalifikācijas logos: 2019. gada 10.-18. novembrī, 2020. gada 8.-16. novembrī un 2021. gada 31. janvārī-8.februārī.

I grupas kalendārs

DienaSpēleRezultāts
14.11.2019Vācija – Ziemeļmaķedonija105:40
14.11.2019Latvija – Horvātija65:83
17.11.2019Horvātija – Vācija93:86
17.11.2019Ziemeļmaķedonija – Latvija39:98
---
12.11.2020Vācija – Latvija-
12.11.2020Horvātija – Ziemeļmaķedonija-
14.11.2020Ziemeļmaķedonija – Vācija-
14.11.2020Horvātija – Latvija-
---
04.02.2021Vācija – Horvātija-
04.02.2021Latvija – Ziemeļmaķedonija-
07.02.2021Latvija – Vācija-
07.02.2021Ziemeļmaķedonija – Horvātija-

Latvijas valstsvienība deviņas reizes kvalificējusies Eiropas finālturnīram, tai skaitā astoņas reizes pēc kārtas (1999/2005/2007/2009/2011/2013/2015/2017/2019). Piecas reizes sasniegts ceturtdaļfināls. Labākie rezultāti: ceturtā vieta (2007), sestā vieta (2005, 2017).

Finālturnīrs notiks 2021. gada 17.-27. jūnijā. Grupu turnīri un pirmās izslēgšanas spēles paredzētas Spānijas pilsētā Valensijā un Francijas pilsētā Strasbūrā, bet pusfināli un fināls risināsies Valensijā. Sākumā izšķirošo spēļu norise tika plānota 2024. gada Olimpisko spēļu mājvietā Parīzē.