Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

FFBB prezidents Sjutā: "Basketbols veido un vieno Francijas sabiedrību"

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

FFBB prezidents Sjutā: "Basketbols veido un vieno Francijas sabiedrību"
Žans Pjērs Sjutā FFBB ģenerālajā asamblejā ar valstsvienību treneriem Vensānu Kolē un Valeriju Garnjē
Foto: FFBB

"Kad pirms trīs gadiem rīkojām "EuroBasket 2015" finālturnīru, rīcības komitejas budžets bija 20 miljoni eiro. Parēķinot uzzinājām, ka turnīra ekonomiskā ietekme bija mērāma 120 miljonos eiro," Francijas basketbola federācijas prezidents Žans Pjērs Sjutā (Jean Pierre Siutat) sarunā ar Sportacentrs.com norādīja uz sporta veida pozitīvo ietekmi sabiedrībā.

Sjutā 1983. gadā – 24 gadu vecumā – kļuva par “Tarbes” sieviešu basketbola kluba (TGB) līdzdibinātāju. Diplomētais inženieris veica komandas galvenā trenera pienākumus (1986-1995), devītajā sezonā aizvedot vienību līdz pirmajam Francijas finālam un iegūstot gada labākā trenera balvu. Turpinājumā viņš kļuva par TGB ģenerālmenedžeri.

Francijas basketbola federācija (FFBB) uzticēja Sjutā “EuroBasket 1999” rīkošanu. Finālturnīrs risinājās septiņās pilsētās – Antibē, Klermonā-Ferānā, Dižonā, Lemānā, Parīzē, Pau, Tulūzā – un tika atzīts par ļoti sekmīgu. Piecus gadus vēlāk Francija tikai ar vienu balsi piekāpās Turcijai cīņā par 2010. gada Pasaules kausa rīkošanas tiesībām.

Sjutā 2001. gadā kļuva par Francijas sieviešu basketbola līgas (LFB) prezidentu. Viņš radīja “Open LFB” projektu – virslīgas komandas katras sezonas pirmo kārtu aizvadīja “Pierre de Coubertin” zālē, kā arī izveidoja LFB TV platformu. Astoņiem darba gadiem līgā sekoja nākamais pakāpiens – 2010. gada 13. novembrī Sjutā uz sešiem gadiem tika ievēlēts par FFBB prezidentu.

Prezidenta pirmā termiņa laikā Francija rīkoja “EuroBasket Women 2013” un “EuroBasket 2015” finālturnīrus. Valstsvienības izcīnīja astoņas medaļas, tai skaitā vīriešu izlase pirmo reizi kļuva par Eiropas čempioni. Šobrīd Francijas dāmas un kungi ieņem trešo vietu FIBA rangā, bet licencēto basketbolistu skaits pēdējos divos gados vien pieaudzis par 40 tūkstošiem. Sjutā 2016. gada oktobrī tika pārvēlēts uz otro termiņu, saņemot 98,55% balsu.

Esam vēsturiskā vietā – “Pierre de Coubertin” zāle jau vairāk nekā 10 gadus uzņem Francijas čempionāta pirmās kārtas spēles. Cik svarīgi Francijas basketbola federācijai ir attīstīt sieviešu basketbolu?
Francijas basketbola federācijā reģistrēti vairāk nekā 680 000 basketbolistu. Iespējams, ap 40% visu dalībnieku ir sievietes. Komandu sporta veidos sievietēm esam pirmajā vietā Francijā – vairāk nekā 240 tūkstoši sieviešu spēlē basketbolu.

Kāpēc tas ir svarīgi? Jo mēs veidojam sabiedrību. Mums ir puiši, meitenes – basketbolu varam spēlēt visi. Darīt un attīstīt to kopā. Zinu, ka arī Latvijai ir ļoti labas valstsvienības. Jau ilgu laiku, īpaši sievietēm.

Parīze pērn ieguva tiesības 2024. gadā rīkot Olimpiskās spēles. Vai Francijas basketbols sāk just šī notikuma ietekmi?
Olimpiskās spēles pozitīvi ietekmē visu sporta sabiedrību. Kad rīko lielu sporta forumu, tas ir saistīts ar ekonomiku. Iespējams, ka pēc Tokijas spēlēm šī ietekme tikai pieaugs – 2020. gada spēles ir pēdējais atskaites punkts, pēc kura interese varētu kļūt lielāka. Tas ir labi, mēs priecājamies par to. Mums ir konkurētspējīgas sieviešu un vīriešu valstsvienības. Tagad arī 3x3 basketbolā – šajā disciplīnā Parīzē tiks dalītas medaļas.

Jūs minējāt, ka FFBB apvieno 680 000 reģistrētu basketbolistu. Francijā ir vairāk nekā 4300 basketbola klubu. Protams, tikai neliela daļa no tiem ir vērsta uz komerciju. Cik svarīgi basketbolā ir sabalansēt sociālo un komerciālo pusi?
Uz šo jautājumu ir sarežģīti atbildēt. Francijā ir izveidota basketbola piramīda visās vecuma grupās. Mums ir profesionālas līgas, pusprofesionālas, reģionālās un jauniešu līgas. Basketbols Francijā nodarbina daudz cilvēku. Mums ir svarīga loma sabiedrībā, jo mēs piesaistām bērnus sportam. Basketbols ir labs līdzdalības veids valsts dzīvē.

Vai jums ir kādi skaitļi, ar kuriem pamatot basketbola pozitīvo ietekmi?
Viens piemērs. Kad pirms trīs gadiem rīkojām “EuroBasket 2015” finālturnīru, rīcības komitejas budžets bija 20 miljoni eiro. Parēķinot uzzinājām, ka turnīra ekonomiskā ietekme bija mērāma 120 miljonos eiro – cilvēki tērēja naudu basketbolam.

Francijas basketbola federācijas (FFBB) budžets ir 36 miljoni eiro. Mēs nodarbinām vairāk nekā 130 cilvēku federācijā vien. Katram departamentam ir savi biroji un arī tur nodarbināti cilvēki, tā kā kopējā ietekme ir ļoti liela.

Tonijs Pārkers, Boriss Diāvs, Sandrine Gruda, Selīna Dumerka. Cik nozīmīgs ir viņu iespaids Francijas basketbolā?
Viņi ir lieliski vēstneši. Pārstāvot Francijas valstsvienības, viņu vārdi ir atpazīstami gan mūsu valstī, gan pasaulē.

     [+] [-]

, 2018-09-10 23:52, pirms 2 gadiem
Incanti, kāds ir laf budžets un cik cilvēki ir nodarbināti?