Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1, Did:0, useCase: 0

Par verbālu pazemošanu basketbola trenerim ar 50 gadu stāžu piespriež naudas sodu

Andrejs Siliņš

LETA. Rīgas rajona tiesa Jūrmalā piespriedusi 100 eiro lielu naudas sodu kādam jauniešu basketbola trenerim ar 50 gadu profesionālo pieredzi, kurš treniņu un spēļu laikā verbāli apsaukāja vairākus savus audzēkņus, liecina publiski pieejamais anonimizētais tiesas spriedums.

Tajā norādīts, ka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspektore 2017.gadā sastādīja trenerim pārkāpuma protokolu un noteica viņam naudas sodu 210 eiro apmērā, taču tiesa soda apmēru samazināja.

Spriedumā izklāstīts, ka treneris savus audzēkņus apsaukājis aizskarošos vārdos - cirvis, idiots, stulbenis un "lohs" -, jo minētie audzēkņi nepildīja trenera uzdevumus. Tajā arī teikts, ka treneris sarunā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju esot norādījis, ka sakot dažādas "uzmundrinošas frāzes" saviem audzēkņiem, piemēram, "tu esi cirvis, tu tā kā banāns staigā". Treneris arī tiesas sēdē skaidrojis, ka viņš izmantojot šādas frāzes, lai motivētu audzēkņus labāk spēlēt vai, lai disciplinētu viņus.

Tiesa spriedumā norādījusi, ka pret bērnu vērsta emocionālā vardarbība, kas iekļauj bērna noniecināšanu, apsaukāšanu, ignorēšanu, izsmiešanu, iebiedēšanu un citus verbālas, ne fiziskas agresijas veidus, var negatīvi ietekmēt bērna pārliecību par sevi un savu vērtību, tas var izraisīt zemu pašvērtējumu, proti, bērns neapzinās sevi kā mīlestības un uzmanības vērtu un viņam veidojas negatīvi iekšējās sevis uztveres modeļi, kuru dēļ viņš saredz sevi kā nevērtīgu, nekompetentu, bezspēcīgu un sliktu.

Vardarbības atstātās sekas uz veselību atkarīgas arī no paša bērna resursiem, personības un intelekta attīstības pakāpes, kā arī no bioloģiskiem faktoriem, piemēram, iedzimtības, nervu sistēmas tipa. Nozīme ir arī tam, cik ilgi notikusi vardarbība, - vai tā ir bijusi viena epizode vai ilgstoši un atkārtoti notikumi. Vardarbības epizodes, kuras ir ilgstošākas un atkārtojas, atstāj smagākas sekas uz bērna veselību.

Attiecīgi, tiesas ieskatā, no lietā esošajiem sarunu protokoliem izriet, ka aizskarošās piezīmes un frāzes vai frāzes treneris izteicis regulāri, turklāt arī citu audzēkņu klātbūtnē, un vairāki audzēkņi pārrunās ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāvjiem norādījuši, ka šādos brīžos sajutušies aizvainoti, pazemoti, aizskarti, kļuvuši bēdīgi, dažkārt dusmīgi, gribējuši pat aiziet no komandas.

Spriedumā norādīts, ka tiesa uzskata, ka trenerim kā sporta pedagogam ar 50 gadu pieredzi, ir jāprot izvērtēt sava rīcība pret bērnu - savu audzēkni - un jāapzinās savas rīcības sekas, kā arī jāuzņemas atbildība par savu rīcību, neskatoties uz to, ka bērna rīcība vai uzvedība vienā vai otrā gadījumā traucē sporta treniņa norisi vai pat negatīvi ietekmē spēles gaitu un rezultātu.

Taču sākotnējais 210 eiro lielais sods samazināts līdz 100 eiro, jo tiesa, izvērtējot lietas materiālus, secināja, ka treneris vairākkārt ir saņēmis atzinības rakstus par savu profesionālo darbību, kā arī ir pensionārs.

Izmantotie resursi:
LETA

     [+] [-]

, 2019-05-11 16:09, pirms 4 mēnešiem
Meli. Slavu Broņam!!!!!!

  -2 [+] [-]

, 2019-05-11 16:16, pirms 4 mēnešiem
Nebaidīšos pateikt savas domas.
Bērnus apsaukāt var atļauties tikai garīgs deģenerāts, cilvēks ar zemu zināšanu līmeni un pašnovērtējumu. Iespējams, arī seksuālais maniaks, vai ar tamlīdzīgām novirzēm!
Tādam nav vieta pedagoģijā, un ļoti žēl, ka šis kungs vispār saņem pensiju.
Patriekt viņu jau sen vajadzēja, ja bija zināms, ka tā rīkojas.
Ļoti interesē, vai viņam atņems arī tos diplomus, uz kuriem ir atsauce tiesas spriedumā?
Tāds cilvēks ir pelnījis tikai publisku nosodījumu, nav pelnījis to, ka viņam vecāki uztic savu bērnu!

     [+] [-]

, 2019-05-11 17:11, pirms 4 mēnešiem
Kad sāks piemērot naudas sodu spēlētājiem par necenzētu vārdu lietošanu dažās citās sporta spēlēs? Es šādos brīžos jūtos aizvainots, aizskarts, pazemots, kļuvis bēdīgs, dažkārt dusmīgs un pat esmu gribējis aiziet projām!

     [+] [-]

, 2019-05-11 18:00, pirms 4 mēnešiem
Pēc virsraksta jau bija aizdomas, ka Broņa uzdarbojies... pēc "banāna", šaubas atkrita 😂 savējie sapratīs 😉

  +4 [+] [-]

, 2019-05-11 18:29, pirms 4 mēnešiem
Ja godīgi treneri saprotu, jo tagad ir izaugusi tāda tizleņu paaudze, kas jāapsaukā ne tā vien, vecāki arī ir klauni un 90to bērnu tiesību rezultāts.

  +4 [+] [-]

, 2019-05-11 19:43, pirms 4 mēnešiem
Ko citu ar tizleņiem lai dara.

  -1 [+] [-]

, 2019-05-11 20:42, pirms 4 mēnešiem
Skudriniekss rakstīja: Nebaidīšos pateikt savas domas.
Bērnus apsaukāt var atļauties tikai garīgs deģenerāts, cilvēks ar zemu zināšanu līmeni un pašnovērtējumu. Iespējams, arī seksuālais maniaks, vai ar tamlīdzīgām novirzēm!
Tādam nav vieta pedagoģijā, un ļoti žēl, ka šis kungs vispār saņem pensiju.
Patriekt viņu jau sen vajadzēja, ja bija zināms, ka tā rīkojas.
Ļoti interesē, vai viņam atņems arī tos diplomus, uz kuriem ir atsauce tiesas spriedumā?
Tāds cilvēks ir pelnījis tikai publisku nosodījumu, nav pelnījis to, ka viņam vecāki uztic savu bērnu!
Ja reiz nebaidies pateikt savas domas, kāpēc slēpies aiz Kentuki vectētiņa bildes?
Bērniem, kuri vēlas sasniegt sportā rezultātus, iesaku “Sportā vajag iekšas, raksturu, neatlaidību. Nelieniet sportā. Sports nav priekš tizleņiem!” (video:Olimpiskie zēni un trenere)

  -1 [+] [-]

, 2019-05-11 21:37, pirms 4 mēnešiem
Treneris ir normāls, jo šobrīd redzot cik mīksti spēlē jaunie, tad nav brīnums. Ja nespēj saprast trenera ricību, tad tu esi mīksts un ej kapājies uz laukuma!

     [+] [-]

, 2019-05-12 02:16, pirms 4 mēnešiem
Visu cieņu trenerim - sīkie pezdjuki galīgi krastus neredz .

     [+] [-]

, 2019-05-12 07:51, pirms 4 mēnešiem
Tiesas skrien liidz.nejeedziibaam,superizlaistie beerni ,vinju paarspiileetaas tiesiibas,tikai vinju pienaakumi nez kurpazudushi....
Tad jau treneris Gulbis jaaliek cietumaa,jo vinja uzvediiba ir drausmiiga ,bet redz tur lamaat lielaakus beernus var ....
Divkosiiga domaashana esam palikushi slimi ,skrienot liidzi amerikaanju vaajpraatam ....

     [+] [-]

, 2019-05-12 13:10, pirms 4 mēnešiem
KevinDurant#35 rakstīja: Treneris ir normāls, jo šobrīd redzot cik mīksti spēlē jaunie, tad nav brīnums. Ja nespēj saprast trenera ricību, tad tu esi mīksts un ej kapājies uz laukuma!
Mācoties par treneri (lai gan, tā ir profesija kurā visu dzīvi var mācīties un augt, un arī vajag) es pamatos esmu mācījies arī sporta psiholoģiju. Es saprotu, te liela daļa ir izauguši pie sadistiskiem treneriem ar psiholoģiskām novirzēm, vai vienkārši pie cilvēkiem kuri dara savu darbu ne no sirds utt. Tad kad tu jebkuru cilvēku apkauno citu priekšā, it īpaši jaunieti/bērnu, TAD viņš paliek mīksts! kāpēc, jo viņš nejūtas drošs par sevi, it īpaši puiši, sākas visādi kompleksi utt. Lūk, mīksti spēlētāji ir izauguši un turpina augt šo interesanto treneru dēļ, lielākajai daļai nav pat nekādas izglītības, un ja pat ir C sertifikāts, tad tīri atsēdēts trenerim ir jāiedvesmo, jāaudzina, jāpamāca, jāiedrošina un jāveido jaunos džekus par kārtīgiem cieņpilniem vīriem.